Devletin darbeden haberi olmasa bile.. Türkiye yazarı Fuat Uğur biliyormuş.. Aylar önce yazmış da..

1

15 Temmuz gecesiyle ilgili en gizemli noktalardan bir,i devletin darbe girişiminden ne zaman haberdar olduğu ayrıntısıdır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan o gece tatilini geçirdiği Marmaris’te kendisinin eniştesi Ziya İlgen tarafından haberdar edildiğini söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise kendisine ilgililer tarafından bilgi verilmediğini, gelişmeden herkesle birlikte haberdar olduğunu anlattı.

Oysa bir yazar biliyormuş

Cumhuriyet yazarı Ahmet Şık bugün gazetesinde Türkiye yazarı Fuat Uğur’un aylar önce kaleme aldığı bir yazıyı hatırlattı.

Yazıda Uğur, o zamanlar (Nisan 2016) kendilerinden henüz ‘Cemaat’ diye söz edilen yapılanmayı terk etmiş bir tanıdığıyla konuşmasını aktarıyor ve bir darbe hazırlığını duyuruyor.

Tanıdığının adı Ümit Akdemir.

Nahcivan’da Cemaat’e ait bir yurtta müdürlük yaptığı 2013 Mart-Nisan aylarında, dershaneler müdürü olduğunu söylediği Şahin Uysal’la karşılaşıyor. Uysal, ona, “Senin Tayyibi ve Oltulu’yu bitireceğiz” diyor…

“Oltulu” diye andığı Efkan Ala imiş…

Aralarında önce Cemaat’in oy oranının ne kadar olduğu muhabbeti geçiyor; ardından odadaki üçüncü kişi olan Murat Çapan’ın müdahalesi duyuluyor:

“Devletin kritik noktalarında arkadaşlarımız ve hizmete inanmış insanlarımız var. Onlar gerekeni yapacaklar.”

Ümit Akdemir, 17/25 Aralık’tan (2013) önce olduğu belirtilen o gün arkadaşlarına şu ihtarı yapmış:

“Siz sanıyor musunuz ki emniyet sadece bizden. Bu yargıda da, bürokraside de böyle. Sanıyor musunuz ki devlet uyuyor. Hepsini takip ediyor. Emir yukarıdan geldiğinde harekete geçenler aynı zamanda kendilerini de ifşa etmiş olurlar. Devlet de onların zaten hizalanmasını beklemektedir ve büyük temizliğe başlar.”

Devlet ne beklermiş, sonra ne yaparmış?

Fuat Uğur yazısının burasında Cemaat mensuplarından kendilerine ‘hususi’ denilenlerin subayları ikna etmeye çalıştığını belirttikten sonra, “TSK içindeki kripto askerler artık darbe macerasına atılmak, kendilerini ateşe atmak istemiyorlar” diye devam ediyor…

Darbe kalkışmasına katılmak istemeyen subayların “Sizi deşifre ederiz, hayatınız kayar” diye tehdit edildiğini anlatan Uğur şunları da yazıyor:

“Tekrar uyarmak gerekir ki Devlet onları izliyor. İstihbaratıyla, tüm silahlı kuvvetler hiyerarşisi olarak komuta kademesiyle, hükümetiyle, emniyetiyle, halkıyla, siyasetçisiyle, STK’larıyla bir bütün olarak devlet ‘suç’ işlemelerini bekliyor. Yani TAR üzerinde hizalanmalarını. Teker teker sayacaklar hepsini.”

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur
Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur
Tavsiyeler

Yazısının başlığı da zaten “Cemaatçi askerlere son uyarı: Tavuk ‘tar’da sayılır!”

Sonra tavsiye faslı başlıyor yazıda:

“Hayır, kimsenin; ne Devletin ne de TSK’nın bu olası kalkışmadan çekindiği yok. / Sadece ister soru çalarak ve sınav yolsuzluğuyla, ister normal yollarla girdiği hâlde devşirilerek kriptolaştırılan bu insanlar sonuçta vatanın evlatları. TSK’nın emek vererek yatırım yaptığı, yetiştirdiği asker ve subaylar. / Eğer bu akıl dışı hezeyanlara kulak verdikleri takdirde kendilerine yazık edecekler. / Ama en çok korktuğum da bu sıkışmışlıkla orduda intihar vakaları olabileceği.”

Herhalde devletin istihbaratı bu yazıyı zamanında okumuş ve notunu da almıştır.

En iyisi sizler bu ilginç yazının bütününü okuyun.

Ahmet Şık, Cumhuriyet’te Fuat Uğur’un yazısından önemli bölümleri aktardıktan sonra, şunu beklediğini açıklamış:

“Savcılar, söyledikleri doğru çıkan bu iddiaların sahibine bir soru yöneltmez mi?”

Bence yapılması gereken, öğrendiğini yazmış olana değil, görevi bu tür yazıları izleyip önemli verileri not almak olanlara soru yöneltmek…

(Tk)

1 YORUM

  1. Humeyni eksik söylemiş..Büyük ,küçük derken ortanca şeytan devleti unutmuş…Hangi devletmidir o??Çok yan yakınımızdaki bir devlet…Hani herkesin kendisini ” 5 taşla oynadığını zannettiği “devlet..

CEVAP VER