MHP lideri Devlet Bahçeli bu defa başkanlık sisteminin yolunu açıyor..

0

Sistem ne zaman tıkanır gibi olsa MHP lideri Devlet Bahçeli devreye giriyor…

2002 yılında içinde yer aldığı koalisyonu bozup ülkeyi erken seçime götüren ve yeni kurulmuş AK Parti’ye iktidar yolunu açan MHP ve lideri Devlet Bahçeli’ydi.

Partisinin ilk seçimde (2002) baraja takılması pahasına bunu yaptı MHP lideri…

2007 yılında Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararıyla Meclis cumhurbaşkanı seçemez hale gelmişken… Yine Devlet Bahçeli’nin partisi milletvekillerini Meclis’e göndermesiyle bunalım aşılmış ve Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilebilmişti…

MHP lideri Bahçeli’nin bu özelliğini bilen AK Parti yönetimi, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi arayışında da MHP’nin kapısını çaldı ve kapı açıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’la ikinci görüşmesinin ardından, MHP lideri Bahçeli’den, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara bakılırsa, yine olumlu bir yaklaşım geldi.

Başkanlık kilidini açmada yine ön alacağa benziyor MHP…

MHP lideri Bahçeli’nin mesajları şöyle: 

Türkiye’nin sorun yumağı olduğunu, pek çok açmazı bulunduğunu her sağduyulu ve vicdan sahibi insanımız takdir ve tasdik edecektir.

Şu sorunun cevabını aramak durumundayız: Akışa kendimizi bırakıp ağırlaşan meselelerin derinleşmesini atıl ve etkisiz şekilde izleyelim mi?

Ya da milletçe hamle üstünlüğünü elimize alıp milli iradeyle gelişmelerin seyrine müdahil mi olalım? Önce bu kararı vermek zorundayız.

Milliyetçi Hareket Partisi bahis konusu vatan ve millet olduğunda fedakarlıkta sınır ve eşik tanımayan bir inanmışlığa sahiptir.

Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben anlayışımız bu inanmışlığın tezahürüdür. Biz tutarlıyız,ilkeliyiz, dürüstüz ve ahlakın burcuyuz.

Şu anda fiili açmaz ve kriz hali Türkiye’nin önünü tıkamış, ufkunu kapatmış, devlet ve toplum hayatının ömrünü karartmıştır.

Bilhassa 15 Temmuz’dan sonra siyasi dinamikler farklılaştığı gibi karmaşıklaşmış, ülkemiz öngörülebilir olmaktan çıkmıştır.

Peki,vatan ve millet sevdalıları buna tepkisiz,ilgisiz,duyarsız ve yabancı mı durmalı, yoksa meşruiyet ve millete bağlılığı mı sağlamalıdır?

Elbette ikincisidir. Bu nedenle, bugün Sayın Başbakan’ın şahsımla paylaştığı anayasayla ilgili düşüncelerini müspet ve makul buluyoruz.

Sayın Yıldırım’la oldukça verimli geçen görüşmemizin, inanıyorum ki ülke ve millet hayrına güzel gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim.

Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da, önümüzdeki sürecin Türkiye’deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim.

Milliyetçi Hareket Partisi mazlumların sesine kulak veriyor, çaresizlerin, umutla istikrar ve refah gözleyenlere el uzatıyor, kucak açıyor.

Sorunun bir parçası değil, çözümün yol başçısı; kaosun mimarı değil, huzur ve düzenin yol açıcısı olmaktan başka bir tercihimiz yoktur.

Geleceğimizin politik kararı vatan coğrafyasının ana damarında yazılıdır; bunu anlamalı, buna göre hazırlık yapıp hareket etmeliyiz.

CEVAP VER