Hayri İnönü CHP’nin başına mı oynuyor?

3
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.
Yaşlı kadının şömine fotoları: en ortada Atatürk... İsmet İnönü... Hayri İnönü ve hepsinin arasında Hz. İsa...

Bugün 10 Kasım, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü. Yurt genelinde Gazi Mustafa Kemal saygı ve hürmetle anıldı.

Şu an sosyal medyada popüler bir şekilde paylaşılan Koç Holding’in hazırlattığı 10 Kasım temalı videolar ve benzerleri özel günlerde çeşitli mecralarda halkın ilgisine sunulur.

Bu aslında tamamen bir halkla ilişkiler yöntemidir. Şirketinizin, vakfınızın, derneğinizin veya sorumlu olduğunuz herhangi bir kurumun halkın gözündeki intibaını olumlu yönde tutmak isterseniz böyle yollara başvurmanız artık doğal karşılanıyor. Birçok halkla ilişkiler ajansı, para musluğu açıldığı takdirde son derece profesyonel prodüksiyonlarla izlemeye değer videolar ortaya çıkarıyorlar.

Benim ilginizi çekmek istediğim video Koç Holding’e ait olan 10 Kasım videosu değil. Üzerinden 12 gün geçmiş olan Cumhuriyet Bayramı temalı Şişli Belediyesi’ne ait bir video.

Herhangi bir ilçe belediyesinin ortalama vizyonuna göre videonun prodüksiyon kalitesi dikkatleri çeken ilk detay. İkincisi ise, videoda yer yer CHP logolu ürünlerin kıyıya köşeye yerleştirilmiş olması. Bu ürün yerleştirme daha çok sinema filmleri ve dizilerde reklam amaçlı kullanılıyor. İzleyiciye bilinçaltı yoluyla o ürünün tüketilmesi gerektiği mesajı verilmeye çalışılıyor. Ancak benim dikkatimi çeken konu biraz daha derin.

Videonun ilk sahnesinde beliren yaşlı kadının salonundaki şöminenin üzerine bakarsanız birkaç fotoğraf göreceksiniz. Bunlardan biri videoyu hazırlatan kişi, yani Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye ait. Diğeri, Hayri Bey’in dedesi İsmet İnönü’ye. Bir diğeri, bu ülkenin kurucusu ve “kurtarıcısı” Mustafa Kemal Atatürk’e ait.

Buraya kadar her şey normal.

Ancak, bu saydığım üç fotoğrafın arkasında kalan bir portre daha var ki o da İsa Peygamber’e ait.

İsa Peygamber, Hıristiyanlara göre kurtarıcı kimliği taşır. Bu tema aslında birçok sinema filminde ve edebi eserde de kullanılmıştır. Özellikle Hollywood yapımı birçok filmde başkarakter, birilerini kurtarabilmek için kendini feda eder (Hıristiyanlıktaki Hz. İsa’nın gelmiş ve gelecek tüm Hıristiyanların işlediği veya işleyeceği tüm günahlara kefaret olarak çarmıha gerilmesi inanışı gibi).

Hz. İsa’nın kurtarıcı olarak sunumu, filmlerde kullanıldığı gibi Şişli Belediyesi’nin hazırlattığı Cumhuriyet Bayramı videosunda da kullanılmış.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü

Sanırım Hayri Bey; Şişli’de başladığı yolculuğunda, önce CHP’yi, sonra ise memleketi kurtarmaya aday biri olarak ön plana çıkmayı amaçlıyor ve bunun altyapısını şimdiden hazırlıyor.

Videoyu izleyen insanların bilinçaltında Hayri İnönü imajı, bu ülkenin kurtarıcısı Mustafa Kemal’le ve popüler kültürde kâinatın kurtarıcısı olarak görülen İsa Peygamber ile aynı kefeye koymak amaçlanıyor.

Sizce?

…..

 

3 YORUMLAR

 1. Giris gelisme tamamda, O sonuc bolumu ne oyle. Yazinin gelisme kismini okuyunca guzel analizler, heyecanlar, Isa’lar 🙂 falan mevcut. sanki okuyunca biraz sonra onemli bilgiler verecekmis hissiyatini kapiliyor insan. yada birazdan bir bomba patlatacak falan :). sonuc kismina gelince gizem merak koyboluyor. o kadar onemli bir baslik atmis ki, Isa’yida karistirmis zamanin ruhunua uygun.

  • Merhaba Ali Bey,

   Yazımı okuyup yorum yapmaya değer gördüğünüz için teşekkürler.

   Türkiye’nin ve CHP’nin içinde olduğu siyasi ortamda, İsmet İnönü’nün torununun ana muhalefet partisinin başına geçme planlarını açık etmesi olarak gözlemlediğim durumu paylaşmaya değer ilginçlikte buldum. Üstelik bunu bilinçaltı mesajları yoluyla ve dini bir figür aracılığıyla yapması siyasi olduğu kadar neredeyse magazinel bir olgu.

   Umarım yazılarımı takip etmeye devam edersiniz, yorumlarınızı lütfen eksik etmeyin. Her seferinde daha iyi yazmaya çalışan taze bir yazar var karşınızda.

   Selam ve saygılarımla.

CEVAP VER