Bugünkü (15 Kasım 2016) FETÖ haberleri..

0

25Gülen’in kardeşine 76 bin lira maaş

Fetullah Gülen’in, ABD’de bulunduğu dönemde dahi kayyum atanan Kaynak Holding’de çalışıyormuş gibi gösterildiği ortaya çıktı. Gülen’in kardeşi Mesih Gülen’e de 76 bin lira maaş bağlanmış.
Fetullah Gülen’in Amerika’da bulunduğu dönemde, Türkiye’de Kaynak Holdingbünyesindeki bir şirkette genel koordinatör olarak çalışıyor gösterildiği ortaya çıktı. Kaynak Holding’e atanan kayyum heyetinin başında bulunan İmran Okumuş’un tespitlerine göre; Fetullah Gülen 1 Haziran 1994’te Nil Basım Yayın şirketinde genel koordinatör olarak işe başladı.
Sabah Gazetes’nde Nazif Karaman Gülcan Demirci imzası ile yeralan habere göre; Gülen 1999’da ABD’ye gitse de, 9 Ekim 2002’ye kadar bu şirkette genel koordinatörlük görevini sürdürmüş görünüyor. Gülen 18 Ekim 2002’de ise bu kez Çağlayan A.Ş.’de göreve başladı. Kayıtlara göre burada ise 1 Ocak 2003’e kadar görev yaptı.
AYDA 2 KERE DE İKRAMİYE…
Fetullah Gülen’in iki kardeşi ve birçok akrabasına da Kaynak Holding’e bağlı şirketlerden çok yüklü maaşlar ödendiği tespit edildi. Buna göre Gülen’in kardeşleri Kudbettin ve Mesih Gülen Kaynak Holding bünyesindeki şirketlerde danışman olarak çalışmışlar. Mesih Gülen 1985-2015 arasında Çağlayan Matbaa’da çalışırken aylık 76 bin lira gibi uçuk bir aylık almış. Mesih Gülen’in günlüğü bile asgari ücretin üstünde yani 1600 liraya tekabül ediyor.
Kudbettin Gülen ise 1987- 2015 arası, Çağlayan Matbaası’nda danışmanlık yapmış. Aylık ücreti ise 7500 liraymış. İki kardeşe yılda 2 kere 2’şer maaş ikramiye verildiği de tespit edildi.
KAYNAK’TAKİ DİĞER AKRABALARI
Gülen’in birinci dereceden akrabası Abdülkadir Korucuk, 2011-2016 arasında Kaynak Holding eğitim ve gelişim uzmanı olarak çalıştığı ve maaşının 6 bin lira olduğu belirlendi.
Işık Yayıncılık’ta 2013-2016 arasında editör olarak çalışan Asiye Gülen’in aylık ücreti 3400 liraymış.
Sürat Basım Yayın’da animasyon uzmanı olarak 2012-2013 arasında çalışan Ebüseleme Gülen ise aylık 4600 lira ücret almış. Gülen’in diğer akrabaları, Mehmet Selman Gülen’in Çağlayan Basım’da Cüneyt Gülen’in ise NT Kırtasiye’de müşteri asistanı olarak çalıştığı belirlendi.
FETÖ liderinin diğer akrabaları; Zübeyir Gülen, Sedat Gülen, Vedat Gülen ve Mushap Gülen’in de Çağlayan Basım’da çalıştıkları ortaya çıktı.

Kaynak: Hürriyet ve Sabah ve Akşam ve Takvim

24Kaset servis medyası

2008-2012’de siyaseti şekillendirmek için hedef seçtikleri kişilerin telefonlarını dinleyen, yatak odalarına gizli kamera koyarak kayıt yapan FETÖ’cü çete, görüntüleri internette dolaşıma sokmak için ‘kaset servismedyası’ oluşturdu. Baykal kasedinde Cevheri Güven, MHP’lilerin kasetlerinde ise işadamı İbrahim Faruk Bayındır başroldeydi. İkisi de kaçtı. Kirli kaset servisinin alıcısı habervaktim.com adlı internet sitesinin yazarı Yener Dönmez’di, tutuklandı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Cem Necip İşçimen ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay koordinesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan ‘kirli kaset soruşturması’nın ilk ayağı yatak odası röntgencisi polislerdi. Kaset komplolarında 89 polisin rol oynadığı tespit edildi. Soruşturmanın ikinci ayağı ise ‘kirli kasetleri’ internette dolaşıma sokan ‘kaset servismedyası’ oldu.

Kaynak: Hürriyet

23Erdoğanlı billboard reklamı yapan müteahhit FETÖ’den tutuklandı

Şanlıurfa’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan müteahhit Halil G., çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Kentin en büyük inşaat firması sahibi olduğu belirtilen müteahhitin 15 Temmuz darbesinin ardından vatandaşların yoğun olduğu en işlek caddelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterinin bulunduğu billboarda ‘Dünya 5’ten büyüktür. Dik dur eğilme. İnanlar seninle’ sloganlarını yazarak inşaat reklamı yaptığı belirtildi.
Kentteki en büyük inşaat şirketleri arasında gösterilen firmanın sahibi müteahhit Halil G., FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde sorgulanan işadamının 2015 yılına kadar hem emlakçılık, hem de Zaman Gazetesi’nde dağıtıcılık yaptığı saptandı.

Soruşturmayı derinleştiren polis, Halil G.’nin 2015 yılının ardından kısa bir süre içersinde kurduğu inşaat firmasının hızlı bir şekilde yükseldiği kentin en önde gelen firmaları arasında yer aldığı bilgisine ulaştı.

Kaynak: Hürriyet

225 şirkete kayyum atandı

KOCAELİ’de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında bir yerel marketler zincirine, bir yangın sistemleri, bir gıda ve 2 inşaat firması olmak üzere 5 firmaya kayyum atandı.
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kocaeli 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile İzmit’te bulunan bir yerel marketler zinciri, bir yangın sistemleri firması, bir gıda firması ve 2 inşaat firması olmak üzere 5 firmaya kayyum atandı. Firmalardan bazı kişiler FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanırken, firmaların 7 gün içerisinde itiraz etme hakkının bulunduğu bildirildi. Yerel marketler zinciri yetkilileri itirazda bulunduğu belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

21Kaynak Holding’teki kayyum yetkileri TMSF’ye devredildi

Arzu KAYA/İSTANBUL,(DHA) FETÖ/PDY bünyesinde faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Kaynak Holding’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 31 şirkete atanan kayyumların yetkilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na(TMSF) devredilmesine karar verildi.
SAVCILIK TALEP ETTİ
Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nca FETÖ/PDY bünyesinde faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Kaynak Holding’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında savcılık, holding bünyesinde faaliyet gösterdiği gerekçesiyle 31 şirkete atanan kayyumlara ait tüm yetkilerin TMSF’ye devredilmesini talep etti.
MAHKEME KARAR VERDİ
Anadolu Sulh Ceza Hakimliği talebi yerinde bularak, OHAL kapsamında çıkarılan 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 19/1. maddesi gereğince, söz konusu 31 şirkete daha önceden atanan kayyumların tüm yetkilerinin TMSF’ye devredilmesine ve devirle birlikte mevcut kayyumların görevlerinin sona ermesini kararlaştırdı.

Kaynak: Hürriyet

20İtirafçı olan 3 hakim ve savcıdan inanılmaz itiraflar…

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında hakim ve savcılarla ilgili yürütülen işlemler hakkında bilgi verdi.: Yargıtay’da gelen dosyaların örgüt elemanlarınca fotokopisinin çekilip ilgili kişiye iletildiği, yine önemli kişilere, önemli iş adamlarına ait dosyaların Pensilvanya’ya götürülüp, Pensilvanya’nın talimatıyla kararlar verildiği açıkça bildirilmiş. Tüyleri diken diken edecek itiraflar dediğim hususlar bunlardı.

HSYK Başkanvekili Yılmaz, FETÖ soruşturmasında etkin pişmanlıktan yararlanan ve itirafçı olan hakim ve savcılar arasında eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSYK üyeleri Kerim Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik’in de bulunduğunu belirterek, “Yargıtay’da gelen dosyaların örgüt elemanlarınca fotokopisinin çekilip ilgili kişiye iletildiği, yine önemli kişilere, önemli iş adamlarına ait dosyaların Pensilvanya’ya götürülüp, Pensilvanya’nın talimatıyla kararlar verildiği açıkça bildirilmişler” dedi.

İtirafçı HSYK üyelerinin tahliyesi
Mehmet Yılmaz, etkin pişmanlıktan yararlanan ve itirafçı olanlar arasında eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSYK üyeleri Kerim Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik’in de bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Her üç isim de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuşlar ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediklerini söylemişler, verdikleri ifadelerde de örgüte nasıl girdiklerini, örgütün nasıl çeteleştiğini ve mevcut yargısal yetkilerin örgüt elemanlarınca nasıl örgüt lehine kullanıldığını açıkça bildirmişler. Yargıtay’da gelen dosyaların örgüt elemanlarınca fotokopisinin çekilip ilgili kişiye iletildiği, yine önemli kişilere, önemli iş adamlarına ait dosyaların Pensilvanya’ya götürülüp, Pensilvanya’nın talimatıyla kararlar verildiği açıkça bildirilmiş. Tüyleri diken diken edecek itiraflar dediğim hususlar bunlardı. Biz her seferinde söyledik, ‘hakim, savcı tarafsız olmalı’ dedik ama gördüğümüz şu ki yüksek yargıda ve ilk derece yargıda bu işler böyle olmamış. Dosyalar, kararlar örgütün talimatlarıyla verilmiş.
Pensilvanya’ya götürülen dosya mevcut. Bir ara hatırlarsanız eski Adalet Bakanlarından Mehmet Ali Şahin’in beyanında da geçen bir dosya vardı. Evet, aynıyla vaki, dosya Yargıtay imamı tarafından Pensilvanya’ya götürülmüş ve Pensilvanya’nın onayıyla dosyada hareket edilmiş. Yargıtay’da 2011 ve 2013 döneminde Pensilvanya’nın onaylamadığı hiç kimse daire başkanı olamamış. Bu gerçekler kamuoyunca bilinmiyor. Bizzat bu işi yaşayanların ve bu işin içinde olanların beyanı bu. Yine 2010’da Yargıtay üyeliği seçimleri Pensilvanya ile pazarlık halinde kararlaştırılmış, örgütün isimlendirmesiyle, onların diktesiyle Yargıtay üyesi seçilmiş. Türk yargısı gerçek anlamda kuşatılmış, tarafsız ve bağımsız yargıdan söz etmek mümkün değil. Türk yargısı maalesef bu durumdaymış.”
HSYK seçimlerinin ardından 2014’te görevi devraldıklarında, önlerine gelen ilk derece yargısında kumpas, uydurma delillerle ilgili dosyalarda bu konuları kamuoyuna anlattıklarını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:
“Oda TV, Hüseyin Kurtoğlu, Fenerbahçe dosyası gibi içinde artık kumpasın, uydurma delillerin bulunduğu dosyaların aynısı yüksek yargıda da mevcut olmuş. Yargıda FETÖ dediğimiz o terör örgütünün dedikleri olmaya başlamış. Her önemli soruşturmada muhakkak örgüt direktifleri ve talimatlarıyla hareket edilmiş. İlk derece hakim ve savcıların bazılarının beyanlarını okuyunca insan karşı karşıya bulunduğu sorunun ciddiyetini daha iyi kavrıyor.”

Kaynak: Hürriyet ve Takvim

19HSYK: 3 bin 456 hakim ve savcı ihraç edildi

HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, FETÖ soruştuması kapsamında açığa alınan 3 bin 696 hakim ve savcı’dan 3 bin 456’sı ihraç edildiğini açıkladı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruştuması kapsamında açığa alınan 3 bin 696 hakim ve savcı’dan 3 bin 456’sı ihraç edildiğini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet ve Akşam

18KTÜ’de 12 öğrenciye ‘ByLock’ gözaltısı

Fatih TURAN/TRABZON, (DHA)- KARADENİZ Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 3’ü kız 12 öğrenci, FETÖ/PDY üyelerinin haberleşme programı ‘ByLock’ kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.
Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ‘ByLock’ programı kullanıcısı olduğu belirlenen 12 öğrenci, Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Öğrencilerin sorgulaması sürüyor.

Kaynak: Hürriyet

17Yıldız Holding’den o iddialara ilişkin açıklama

Yıldız Holding’e dönük, “FETÖ” operasyonu yapılacağına ilişkin bazı internet sitelerinde çıkan haberlerin ardından, Yıldız Holding’den konuyla ilgili açıklama geldi. Bu haberlerin gerçek dışı ve kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, yasal haklarının saklı tutulduğu ifade edildi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de, Twitter adresinden, “Ortalığı sebepsiz yere telaşe verenler var. Alnımız ak, işlerimiz temiz, çalışmaya devam ediyoruz” mesajını paylaştı.
Yıldız Holding’in Odatv’de yer alan haber üzerine yaptığı açıklamada, “Yazı içeriği Ülker markası ve ürünleri ile ilgili olmamasına rağmen, Ülker markasını içeren görsel eşliğinde kullanılmıştır. Bu durumun tüketici nezdinde yanlış anlaşılmaya sebebiyet vereceği ve marka imajımızı zedeleyeceği açıktır”
denildi.

Kaynak: Hürriyet

16Kayseri’de FETÖ’den alınan 4 kişiden biri tutuklandı

Kayseri’de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 1’i tutuklanarak cezaevine konuldu.
Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, ‘FETÖ’ye üye olmak’, ‘örgütün propagandasını yapmak’, ‘Cumhurbaşkanı ve kamu görevlilerine hakaret’ suçunu işledikleri, 15 Temmuz 2016’da darbe girişiminde bulunan FETÖ’yü övücü nitelikte paylaşımlarda bulundukları iddiasıyla C.K., kız kardeşi S.H. ile oğulları D.N.K. ve S.K.’yi gözaltına aldı.
Emniyetteki işlemlerin ardından yaşı küçük olan D.N.K ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken baba C.K., diğer oğlu S.K. ile kız kardeşi S.H., sağlık kontrollerinin ardından adliyeye gönderildi. Sulh Hakimliğinde ifadeleri alınan şüphelilerden C.K. tutuklanırken, S.H. ve S.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Sabah

15Adliyeye sevk edilen 22 kişiden 4’ü tutuklandı

Kayseri’de Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan ve dün adliyeye sevk edilen 22 kişi’den 4’ü tutuklanırken, 18 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi.
Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlar sürüyor. Operasyonlar çerçevesinde daha önce gözaltına alınan 22 kişi, Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan sorgularının ardından dün sabah mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemeye sevk edilen 22 kişiden 18’i için adli kontrol kararı verilirken, 4 kişi ise tutuklandı.

Kaynak: Sabah

14FETÖ’nün medya üssüne ilk kez A Haber girdi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün medya üssü olan Yenibosna’daki Zaman Gazetesi binasına ilk kez A Haber girdi. Binanın 5. katında geniş bir alanın, Teröristbaşı Feto’ya ayrıldığı görüldü. Kumpasların bu binada planlandığı belirtiliyor.

Kaynak: Sabah ve Takvim

13Küstah video deşifre oldu

TUSKON’un firari başkanı Rızanur Meral’in Mart 2014’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit eden küstah videosundaki işadamlarının sırrı çözüldü. Savcılık isimleri tek tek tespit etti

Fetullahçı Terör Örgütü’nün finans yapılanmasının başında yer alan ve Olağanüstü Hal’in ilanından sonra kapatılan TUSKON’un firari başkanı Rızanur Meral’in Mart 2014’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit ettiği küstah videosunun kaydına ilişkin inceleme tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar’ın Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde kurdurduğu ekip görüntüleri inceleyerek toplantıya katılan işadamlarını tek tek tespit etti.

KİMLER ALKIŞLADI?
TUSKON’un skandal genel kurulunda ilk sıralarda skandal konuşmaları alkışlayanlar arasında halen tutuklu ya da hakkında yakalama kararı bulunan Mustafa Özkara, Hacı Boydak, Mustafa Günay, Fuat Özbekli, Osman Reis, Mehmet Öksüzoğlu, Tacettin Neğiş, Mehmet Kasım Fincan, Ahmet Küçükbay, Osman Dolar, Ahmet Ahıskalı, Rahmi Bıyık, Ahmet Ciğer, Cahit Durmaz, Ömer Faruk Kavurmacı gibi birçok isim bulunuyor.

ŞKADINLARIDA VARDI
Rızanur Meral’in konuşmasını dinleyenler arasındaki işkadınları da dikkat çekti. Kayıtlarda Efsane Turan, Nalan Erpolat, Saime Yıldız, Yüksel Nalbantoğlu, Rana Tezcan, Aysel Tanka’nın da konuşmaları alkışladığı tespit edildi.

Kaynak: Sabah ve Takvim

12‘Peygamber salonda’ deyip insanları kandırdılar

FETÖ’nün Belçika’daki çatı kuruluşu olan ancak örgütle bağını inkâr eden FEDACTIO bünyesindeki Belçika Aktif İşadamları Federasyonu Başkanı Murat Demir, bir toplantıda “Peygamber efendimizi salonda gördüm” demesinin istenmesi üzerine örgütle bağlarını kopardığını anlattı. Belçika Aktif İşadamları Federasyonu (BETİAD) Başkanı Murat Demir, istihbarat raporlarına da yansıyan bu istifayı Facebook hesabından, örgütle olan bağını da anlatarak açıkladı.

KURBAN BAĞIŞLARI
İşadamı Demir, örgütün yanlışlarına göz yummayacağını belirtti. Örgüt lideri Gülen’in Türk milletine ‘yığınlar’ demesini de kabullenemediğini belirten Murat Demir paylaştığı mesajında, “FETÖ’nün Liege bölgesi imamı Sami Ceylan bir program sonrası ‘Peygamber efendimizi salonda gördüğünü söyle, millet sana inanır’ dedi. Bu şekilde insanları gaza getirecektik. İnsanları Allah’ın yolunda aldatmayı kabul edemezdim, etmedim” dedi. FEDACTIO, kültür, medya, kadın, gençlik, olimpiyat, öğretmen, öğrenci, veli ve iş gibi birçok alanda 67 dernekle faaliyet gösteriyor. 2 koleji, dershaneleri ve yardım dernekleri bulunan FEDACTIO’nun, Kurban Bayramı’nda 120 euro üzerinden kurban bağışı topladığı belirlendi. İstihbarat birimlerinin tespitine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’nün Türkiye’deki hesapları ve yardım kuruluşları kapatıldığı için, Türkiye’deki bazı örgüt üyeleri FEDACTIO’ya kurban bağışı yaparak desteği sürdürdü.

Kaynak: Sabah ve Takvim

11Ananaslar 24 ayar

Aylarca konuşulan FETÖ’nün ananas mesajıyla ilgili sır perdesi kaldırılıyor: Afrika’dan ananas kolileri içinde yurda sokulan altın ve elmaslar Koza A.Ş’nin madenlerinde aklandı.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yürütülen FETÖ/PYD soruşturmasında, Fetullah Gülen’in talimatıyla TUSKON tarafından 2000 yılında başlatılan Afrika açılımıyla, örgütün ve elmas kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı. FETÖ’cü işadamlarının Afrika ülkelerinden yasadışı yollardan getirdiği altın ve elmasların Koza Altın İşletmeleri A.Ş üzerinden aklandığı anlaşıldı.

MASAK BELGELEDİ

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)’ın hazırladığı raporda da Altın Koza A.Ş’nin bir ton cevherden elde ettiği altın miktarını 4.93 gram ile 6 gram gibi gösterdiği yer aldı. Türkiye’nin altın üretiminde dünyada 22. sırada yer aldığına dikkat çekilen raporda, dünyanın en önemli maden ocaklarında bile cevher verimliliğinde ton başına 1.30 gram ile 1.68 gram arasında altın elde edilebildiği hatırlatıldı. MASAK raporunda Güney Afrika’da en derin kazı yapılan Rand arazisinde bu rakamın ton başına 2.5 gram civarında olduğu vurgulanmıştı. Örgütün Afrika’dan kaçak olarak getirdiği altını piyasada gerçek fiyatına satamayacağından ve takibe takılmamak için FETÖ’nün firari finansörü Akın İpek’in sahip olduğu Altın Koza A.Ş.’ de üretilmiş gibi gösterdiği anlaşıldı. Şirketin toplanan himmet paralarının aklanması için kullanıldığı da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmaya konu olmuştu.

Kaynak: Sabah ve Star ve Akit

10İzmir’de 57 tutuklama!

İzmir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 76 şüpheliden 57’si tutuklandı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 76 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 9’u savcılıktaki sorgulamalarının ardından serbest bırakıldı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkartılan 67 zanlıdan 57’si “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı, diğer zanlılar ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

İzmir merkezli 13 ilde 25 Ekim’de gerçekleştirilen operasyonlarda 76 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlıların, örgütün “imamı” olduğu, “himmet”, “burs”, “kurban bağışı” adı altında para topladıkları, FETÖ’ye üye kazandırdıkları, ışık evlerinde polis, asker ve üniversite öğrencilerini yetiştirdikleri iddia edilmişti.

Kaynak: Sabah ve Star

9O hainin eşi de gözaltında

Fetullahçı Terör Örgütü’nün İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 29 şüpheli gözaltına alındı.
Fetullahçı terör Örgütü’nün İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin operasyon başlatıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Üç ilde 35 şüpheli yönelik gerçekleştirilen operasyonda ilk etapta29 gözaltı yapıldı.

Kaynak: Sabah

8FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu

SPK ve Borsa İstanbul’da yürütülen FETÖ soruşturmasına göre, örgüt mensupları yasadışı dinleme yoluyla sağladığı bilgileri, borsada manipülasyon yapmak için kullandı. Bu yolla sağlanan gelir de FETÖ’nün kasasına girdi
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve MASAK, FETÖ’nün çok çarpıcı finansal oyunlarını ortaya çıkardı. FETÖ mensupları, usulsüz dinleme yoluyla elde ettikleri bilgileri kullanarak İstanbul’da kurdukları 4 ofis üzerinden, borsada manipülasyondan kara para aklamaya kadar birçok kirli oyunu tezgâhladı. Örgüt üyeleri elde ettikleri geliri FETÖ’ye aktardı.

SABAH, SPK ve Borsa İstanbul’da yürütülen bir dizi soruşturmanın ayrıntılarına ulaştı. Hisse senedi piyasasındaki FETÖ vurgunu şöyle işledi:
USULSÜZ DİNLEDİLER: FETÖ üyeleri emniyetteki elemanları aracılığıyla usulsüz dinlemelerle elde ettiği bulgularla işlem yapıp hisse senedi piyasasında haksız kazanç sağladı. Ele geçirdikleri mali bilgileri satarak borsada manipülasyon yaptılar.
KOD İSİM KULLANDILAR: Hisse oyununu İstanbul’da 4 ofisten yönettiler. Kod isimler kullanarak bazı şirket hisseleri üzerinde oynadılar.
HESAPLARA EL KONULDU: Bu kapsamda 44 kişinin hesaplarına el konuldu. Şüpheliler, borsada suç işlemek amacıyla örgütlü hareket etmekle suçlandı.
YABANCI FONLARA DEVİR: Ellerindeki himmet paraları ile hisse senetleri satın alarak, bu kâğıtlarla gerçekleştirdikleri manipülatif işlemlerle küçük yatırımcılara zarar verdiler. Belirli fiyatlara çektikleri hisselerini daha sonra yabancı fonlara devrettiler.
GELİRLER FETÖ’YE AKTARILDI: Usulsüz yöntemlerle borsadan elde edilen gelirler, FETÖ’ye aktarıldı. İncelemelerde bunlarla işbirliği yapan isimler hakkında da “işlem yapma yasağı” getirilmesi istenirken, Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.
TÜM ŞİRKETLER TARANIYOR: SPK, Sermaye Piyasası Yasası’na tabi bütün şirketleri FETÖ’yle ilişkileri kapsamında tarıyor. Şüpheli şahıs ve şirketler hakkında soruşturma derinleştirilirken, darbe girişiminden haberdar olup olmadıklarına bakılıyor.
3 BAŞLIKTA İNCELEME: “Emniyeti suiistimal, gerçeğe aykırı defter-kayıt tutmak, borsada manipülasyon” gerekçesi ile araştırma yapılırken, şüpheli şirketlere ilişkin üstü örtülen dosyalar da raftan indiriliyor. SPK örtülü kazanç transferine yönelik de inceleme başlattı.
VEKÂLETLE İŞ YAPTILAR: Şüpheli kişilerin gelir durumları, para yatırıp çekilme zamanlaması, büyük miktarlı hareketlilik gibi kriterlere tek tek bakılıyor. Bu isimlerle bağlantısı tespit edilen hesaplara da anında müdahale ediliyor.
200 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI: SPK, Borsa İstanbul’da FETÖ bağlantılı yaklaşık 200 kişi görevden alındı. FETÖ’nün 15 Temmuz öncesinde borsadaki olağanüstü işlemlerinin hisse grafikleri de geriye dönük olarak inceleniyor.

15 Temmuz öncesinde yüksek işlem yaptılar
YÜKSEK MİKTARLI SATIŞLAR: Darbe girişiminden hemen önce yüksek miktarda işlem yapan isimlerin listeleri çıkarıldı. İlgili kurumların ve kişilerin alış ve satış grafikleri taranıyor.
ESKİ RAPORLAR MASADA: FETÖ bağlantılı şirketlere yönelik bazı raporların örgüt üyesi denetçiler tarafından etkisiz hale getirildiği öne sürülüyor. Bu raporlar konusunda gereğini yapmayanlar hakkında soruşturma açılıyor.
YURTDIŞI BAĞLANTILAR: FETÖ’ye destek veren şirketlerin mal varlıkları, banka hesapları, uluslararası bağlantıları da ortaya çıkarılıyor. Yurtdışında örgütle organik ilişki içindeki şirketlere para aktarıldığı görüldü.
MAL VARLIKLARI UYUMLU DEĞİL: MASAK veri tabanı üzerinden belirlenen ticari faaliyetleri ile mal varlıklarına ilişkin kayıtların uyumlu olmadığı belirtiliyor.

Kaynak: Sabah ve Takvim

7“Yargıda dosyalar önce Pensilvanya’ya giderdi”

HSYK Başkanvekili Yılmaz, FETÖ’den tutuklu eski HSYK Başkanvekili Hamsici ile eski üyeler Tosun ve Özçelik’in itiraflarını anlattı: Yargıtay’a gelen önemli kişilerin dosyalarının fotokopisini Gülen’e göndermişler
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, etkin pişmanlıktan yararlanan ve itirafçı olan hâkim ve savcılar arasında eski HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, eski HSKY üyeleri Kerim Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik’in de bulunduğunu açıkladı. Yılmaz, “Her üç isim de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuşlar ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediklerini söylemişler. Verdikleri ifadelerde, Yargıtay’dan gelen dosyaların örgüt elemanlarınca fotokopisinin çekilip ilgili kişiye iletildiği, yine önemli kişilere, önemli işadamlarına ait dosyaların Pensilvanya’ya götürülüp, Pensilvanya’nın talimatıyla kararlar verildiği açıkça bildirilmiş” dedi.

Yılmaz, üç ismin itiraflarında geçen bilgilere göre dosya taşıyan Yargıtay imamının İlyas Şahin olduğunu, bu kişinin FETÖ içinde “kartal” kod adıyla bilindiğini söyledi. Yılmaz, o dönemdeki HSYK’da alınan kararların da FETÖ tarafından verilip şimdi itirafçı olan üyeler tarafından kurulda uygulandığını anlattı.

Kaynak: Sabah ve Star ve Akşam ve Takvim

6FETÖ’nün zehir ticareti

Uyuşturucu baronlarıyla FETÖ üyesi hakim ve savcıların kirli para trafiği deşifre oldu. İş adamlarını bağış adı altında haraca bağlayan FETÖ’nün, firari uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’dan da ballı arsa ihalesi karşılığında 40 milyon avro himmet aldığı ortaya çıktı.

Ergenekon soruşturmasını yürüten dönemin savcısı firari Zekeriya Öz ile uyuşturucu baronu firari Ürfi Çetinkaya’nın eroin ve himmet çarkı deşifre oldu. Yeni Şafak’ın haberine göre, eski savcı Zekeriya Öz tarafından gizli tanık yapılan uyuşturucu baronu İranlı Naji Sharifi Zindashti’nin ifadeleriyle bazı hakimlerin görev yerlerinin değiştirildiğinin ortaya çıkmasıyla emniyet harekete geçti. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile uyuşturucu ticareti arasındaki bağlantıyı araştıran emniyet ve güvenlik birimleri, FETÖ’nün de dahil olduğu küresel ölçekteki uyuşturucu trafiğiyle ilgili ipuçları yakaladı.

PARA VERENİ TAHLİYE ETTİRDİ

FETÖ’nün de parmağının bulunduğu bu uyuşturucu ticaretinin başrolünde firari savcı Zekeriya Öz, uyuşturucu baronları Ürfi Çetinkaya ve ortağı Zindashti bulunuyor. Öz’ün FETÖ’cü olmayan mahkeme başkanları Erkan Canak ve Zafer Başkurt’un görevden alınmasını da sağladığı uyuşturucu çarkı, emniyet raporlarına da yansıdı. Emniyetin tespitlerine göre, İstanbul’da inşa edilen 3. havalimanı ile birlikte hayata geçirilmesi planlanan yeni şehir projelerinin yapılacağı alanda Ürfi Çetinkaya’ya çok sayıda arsa aldırıldı. Bu işlemler, Zekeriya Öz’ün tapu yetkilileriyle kurduğu koordinasyon sonucu gerçekleştirildi. Ürfi Çetinkaya da, bunun karşılığı olarak FETÖ’ye 40 milyon avro himmet verdi. Ürfi Çetinkaya ile ortaklık yaparak hem uyuşturucu baronuna hem de FETÖ’ye para kazandıran Zekeriya Öz, Çetinkaya’nın adamlarını da para karşılığında tahliye etti. Öz, aynı zamanda özel yetkili mahkemelerde görev yapan iki hakimin de iftiralarla adliyeden uzaklaştırılmasını sağladı.

HAKİMLER ALEYHİNE İFADE İSTEDİ

Zekeriya Öz’ün oyunları şöyle gelişti: 2010 yılında Öz’ün talimatıyla FETÖ mensubu bir avukat, halen Silivri Cezaevi’nde yatan İslam Yakut’la görüştü. Görüşmede avukat, “2 milyon avro ve serbest kalma karşılığında Hakim Zafer Başkurt’un görevden alınması için aleyhine ifade ver” dedi. Yakut bunu kabul etmeyince FETÖ mensupları, cezaevi yönetimi ve savcılıklara, “İslam Yakut 2 milyon avro rüşvet karşılığında serbest kalacak” şeklinde yalan ihbarlar yaptı. Aynı dönemlerde Ürfi Çetinkaya da Zafer Başkurt’un başkanlığını yaptığı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi ve Başkurt’un kendisinden rüşvet istediğini iddia etti.

ÜRFİ’NİN ORTAĞINA GİTTİ

Zekeriya Öz, rüşvet iddialarını gündeme getiren Ürfi Çetinkaya’nın ortağı Zindashti’nin yattığı Maltepe Cezaevi’ne gitti. Daha önceden hazırlanmış ifadelerin altına parmak bastırarak bu ifadeleri Zindashti vermiş gibi gösterdi. Zindashti, Terazi kod adıyla gizli tanık yapıldı. Bu ifadenin ardından FETÖ mensubu Adalet Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı ön raporlar ile dönemin özel yetkili mahkemeleri İstanbul 10. Ağır Ceza Hakimi Zafer Başkurt ile İstanbul 14. Ağır Ceza Hakimi Erkan Canak hakkında rüşvetçi algısı oluşturuldu. Meslekten ihraç edilerek haklarında adli işlem yapıldı. Ergenekon ve Balyoz davalarının gidişatını değiştiren bu ifadelerin ardından uyuşturucu kaçakçısı Zindashti, 2010 yılında dönemin özel yetkili hakimleri Resul Çakır ve Rüstem Eryılmaz tarafından tahliye edildi.

SİLAH RUHSATI BİLE ALDI

Zindashti’nin, gizli tanık yapılıp cezaevinden çıkarttıldığı sürece denk gelen 1 Haziran 2010 ile 26 Ağustos 2010 arasında Zekeriya Öz’ün defalarca Maltepe Cezaevi’ne gittiği de kayıtlardan ortaya çıkarıldı. Zekeriya Öz ardından, 50 kilo eroinle yakalanan Zindashti’nin yeğeni Nihat Aşan’ı da 500 bin avro karşılığında serbest bıraktı. Savcı Öz, dosyanın kapatılması karşılığında aldığı paranın bir kısmını FETÖ’ye himmet olarak verdi. FETÖ ile uyuşturucu baronlarının ilişkisi bununla sınırlı kalmadı. Zekeriya Öz, Zindashti’nin ortaklarından ‘Hollandalı Metin’ kod adlı Metin Yer’in de silah taşıma ruhsatı almasını sağladı.

Tek isim oldu

Çetinkaya, Zekeriya Öz sayesinde aldığı bu arsaları, Afyon’da mermer fabrikası işleten kardeşi ve diğer kardeşleri ile birinci derecede akrabalarının adına kaydettirdi. Savcı Öz de FETÖ’ye yüklü miktarda para kazandırdığı için hem maddi yönden desteklendi hem de önü açılarak adli yönden FETÖ’nün tek ismi haline getirildi.

Sevkiyat devam etti

Savcı Öz’ün yalan ifade karşılığı serbest bıraktığı Zindashti ise Ürfi Çetinkaya ile birlikte küresel zehir kaçakçılığına devam etti. 14 Haziran 2014’te Yunanistan’da yakalanan 2 ton 100 gram eroinin 300 kilosunun Zindashti’ye, 300 kilosunun Öz tarafından silah ruhsatı aldırılan Metin Yer’e, 600 kilosunun Dubai’de yaşayan Hacı lakaplı şahsa ait olduğu belirlendi. Aynı şekilde Zindashti cezaevinden çıkarıldıktan sonra Avrupa’ya önce 2 ton sonra 5 ton eroin sevkiyatı yapıldı. Bu 5 ton eroninin 2 bin 200 kilosunun Ürfi Çetinkaya’ya ait olduğu belirlendi.

Kaynak: Star ve Akşam ve Yeni Şafak

5Katip Çelebi Üniversitesi’nde FETÖ operasyonu: 30 gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terör örgütü FETÖ/PDY üyelerine yönelik sürüdürdüğü operasyon kapsamında izmir merkezli 3 ilde mali şube ekiplerinin yaptığı operasyonda 30 akademisyen gözaltına alındı.

İzmir’deki FETÖ soruşturması kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan Katip Çelebi Üniversitesinde görevli 44 akademisyen ve idari personelden 30’u yakalandı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün sabaha karşı Katip Çelebi Üniversitesinde FETÖ yapılanmasına yönelik eş zamanlı operasyon yaptı. Hakkında yakalama kararı olan 44 akademisyen ve idari personelden 30 şüpheli operasyonda yakalandı. Yakalanan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete götürülürken örgütün gizli haberleşme programı ‘ByLock’u kullandıkları ileri sürüldü.

Daha önce 29 kişi tutuklanmıştı

Geçtiğimiz 12 Ağustos’ta, Katip Çelebi Üniversitesinin Fetullahçı Terör Örgütü yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında akademisyen ve çalışanlardan oluşan 40 şüpheliden 29’u tutuklanmış, 11’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tutuklananlar arasında, örgütün “İKÇÜ imamı” olduğu öne sürülen Adem Fidan, Diş Hekimliği Fakültesinin kurucu dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Karaca, Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Sütçü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Salih Yılmaz da yer almıştı.

Kaynak: Star ve Yeni Şafak ve Takvim ve Türkiye ve Akit

4Konya’da FETÖ’den 14 sağlıkçı tutuklandı

Konya’da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan 29 sağlık çalışanından 14’ü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, 15’i adlı kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi ardından FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında daha önceden görevlerinden uzaklaştırılan ve ihraç edilen 37 sağlık çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Geçen 11 Kasım günü günü eşzamanlı yapılan operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin örgütün ‘ByLock’ adlı haberleşme programını kullandıkları ileri sürüldü.  Gözaltına alınan şüphelilerden 14’ü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, 15’i adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. (DHA)

Kaynak: Akşam

3FETÖ’nün hakimiyeti bitti

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY kapsamında tutuklanan bir dönemin kudretli hakimleri Ömer Diken ile Hasan Hüseyin Özese’nin cezaevi fotoğraflarına yorum yağdı. Balyoz mahkemesi başkanı Diken, Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ergenekon Mahkemesi Başkanı Özese ise Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Balyoz davası avukatlarından Murat Ergün, Twitter’da Ergenekon ve Balyoz’un mahkeme başkanlarının cezaevinde çekilmiş fotoğraflarını paylaşarak “Hukuka ihanet etmeyi düşünenlere ibret olsun” diye yazdı. Ergün’ün fotoğrafları paylaşmasının ardından bu sefer Balyoz davasında 3.5 yıl hapis yatan eski Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz, Twitter hesabından Diken’in fotoğrafını paylaşarak “Ey Ömer Diken, sana çok söyledik. Dinlemedin” şeklinde ifadeler kullandı. Ergün, fotoğrafları paylaşmasından kısa süre sonra sosyal medyadan çok sayıda hakaret ve tehdit alırken, bu hakaretlere “Enerjinizi duruşmaya saklayın” diye cevap verdi. İşte fotoğraflara gelen yorumlar:

Hukuka ihanet etmeyi düşünenlere ibret olsun.
Çok tatlı çıkmış. FETÖ’jenik bir arkadaşmış. Yargılamalar sırasında bize zulmederken anlayamamışız.
Adaleti katledenler bu resme iyi baksın.
Bir şey olduğu yok. Adamın! fotoğrafını görüp hatırladık ve hatırlattık. Hepsi bu.
Haykırmıştık ‘Keser döner sap döner. Gün gelir hesap döner’ diye. Şimdi döndü. Daha da dönecek. Mazlumların ahı çıkacak.
Balyoz hakimi sıfatı taşıyordu.
Hukuksuzlukları öyle bir hal almıştı ki, ‘Yasayı uygulamıyoruz çünkü bizce Anayasa’ya aykırı diyorlardı. Patronları Sedat Sami Haşlıoğlu’ydu…
Kimbilir kaç insanın canını yaktılar bir sümüklüye yaranacağız diye…
Düşünün bu adamlar birer hakimdi. İnsanların özgürlükleri onların iki dudağı arasındaydı.

BİRİ BOLU’DA DİĞERİ MENEMEN’DE
Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı hâkim Ömer Diken, Uşak’ta darbe girişimi sonrası gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ergenekon Davası’na bakan mahkeme başkanı hakim Hasan Hüseyin Özese, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti..

Kaynak: Takvim

2İstanbul’da polis okulu imamlarına operasyon: 11 gözaltı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında İstanbul’da bulunan polis okullarının “imam” ve “abilerine” yönelik düzenlenen operasyon kapsamında 6 ilde 11 kişi gözaltına alındı.
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında İstanbul’da bulunan polis okullarının “imam” ve “abilerine” yönelik operasyon başlatıldı. 11 kişi gözaltına alındı.

“İMAM” VE “ABİ”LERE OPERASYON

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün İstanbul’da bulunan “Polis Meslek Yüksek Okulları’nda”, örgütün “imam” ve “abi”leri olduğu anlaşılan kişileri tespit etti.

EŞ ZAMANLI OPERASYON BAŞLATILDI

Polis ekipleri, sabahın erken saatlerinde İstanbul ve 6 ayrı ilde haklarında gözaltı kararı bulunan 1’i polis 11 “imam” ve “abinin” yakalanması için eş zamanlı operasyon başlattı.
Soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 11 kişinin, İstanbul’da bulunan Polis Meslek Yüksek Okulları’nda yetişen polis adayı öğrencilerden sorumlu olduğu belirlendi. İmamların birinin polis, diğerlerinin sivil olması dikkat çekti.

Kaynak: Türkiye ve Akit

1MİT’İn kitabından kilit isimler çıktı

FETÖ’ye yönelik 24 Haziran 2004 tarihli MGK’da hem Genelkurmay Başkanlığı hem de MİT tarafından yapılan kapsamlı sunumların ardından 1999 yılına ait bir başka belge çıktı

15 Temmuz darbe girişiminin düzenleyicisi olduğu belirtilen FETÖ’ye yönelik 24 Haziran 2004 tarihli MGK’da hem Genelkurmay Başkanlığı hem de MİTMüsteşarlığı tarafından yapılan kapsamlı sunumların ardından 1999 yılına ait bir başka belge çıktı.

Gazeteci Nedim Şener’in komisyona sunduğu belge, MİT Müsteşarlığı Yıkıcı-Bölücü Faaliyetler Eğitimi Bölümü Başkanlığı’nın 1999 tarihli ‘İrticai Faaliyetler’ başlıklı kitabında yer alan ‘Fetullah Gülen Grubu’ bölümünü içeriyor.

‘BATIDAKİ KAMPLARA’

MİT Müsteşarlığı Yıkıcı-Bölücü Faaliyetler Eğitimi Bölümü Başkanlığı’nın 1999 tarihli ‘İrticai Faaliyetler’ başlıklı kitabında, grubun kıta bazlı yapılanma gerçekleştirmeye başladığı, bu çerçevede Orta Asya’dan Naci Tosun, Uzakdoğu’dan ise İsmail Büyükçelebi’nin sorumlu olduğu bilgisi yer alıyor.

Kitapta, “Grup taban genişletme çalışmalarında ayrım gözetmeksizin ortam ve imkân bulduğu her vasatı değerlendirmektedir. Bu çerçevede, Alevi kesime mensup öğrencilere cemaat yurtlarında yüzde 10 civarında kontenjan ayrılmakta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Kürt orijinli gençler için yurt ve okul yaptırılmakta, bu gençler cemaatin batı illerinde tertiplediği kamplara götürülmektedir” notu yer alıyor.

5 SAYFA AYRILDI

İlgili kitapta 5 sayfa ayrılan Gülen grubuna yönelik şu tespitler dikkat çekiyor: “Nurcu kesimin en organize grubudur. Öğrenci kesimini hedef alan ve öğrenci evleri ile yurtlar açmak suretiyle günümüzdeki konumuna gelmiştir.”

Kaynak: Akit

 

CEVAP VER