Diyanet (eski) Başkanı Ali Bardakoğlu: “Dini değerleri istismar edenler var; aman dikkat!”

0

Diyanet İşleri Başkanlığı da yapmış (2003-1010) Prof. Ali Bardakoğlu kendisini davet eden 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu önünde dini hayatımıza dair ilgi çekici bilgiler sundu.

Bardakoğlu’nun anlattıklarını satır başlıkları şöyle:

Merdiven altı eğitim sorun üretiyor:

Türkiye’de din konusunda bir yol ayrımında mehdici, mesihçi, deccalci, kin ve nefreti yoğunlaştıran dini değerleri istismar eden bir yoldan mı, yoksa açık seçik arı bir din yolundan mı yürüyeceğiz?

15 Temmuz bizi de bir yol ayrımına getirmiş oldu. Bu yol ayrımında olmak demek, cemaatlerle mücadele etmek değil. Onların kendi çizgisinde kalmasını sağlamak, halkımızı doğru aydınlatmayı, Diyanet’e, akademisyenlerin arı bilgisine bırakmak gerekiyor.

Çıkaracağımız ders, dini bilgi konusunun ciddiye alınması gerektiği, merdiven altında, kapalı kapılar arkasında verilen dini eğitimin giderek sorun üretebileceği, bir başka ulusal, uluslararası projeyle birleştiği vakit çok kolay manipülasyona uğrayabileceği gerçeğidir.

İyi mücadele veremedik:

Bu dini cemaatlerin din konusunda yazdıkları dikkatimizi çekiyordu. Merdiven altı dediğim bilgilere karşı iyi bir mücadele verildiğini söyleyemem, o da bizim kusurumuzdur.

Diyanet daha dikkatli olmalıydı:

Diyanet olarak özeleştiri yapmamız ve dürüst olmamız gerekiyor. Hepimizin daha dikkatli olması gerekirdi.

TV’deki Ramazan programları:

Ramazandaki dini programlar tam bir fecaat. Aman bu yarama dokunmayın, Ramazandaki programlara kahroluyorum. Oradaki dini programlarda yapılan telkinlerle, eleştirdiğim, bahsettiğim örgüt ile dini programları yapanlar arasında sadece bir karış, bir adım, bir ton farkı vardır.

Sivil özgürlükle çözülmeli (Diyanetin Alevilere bakış açısı nedir? sorusuna cevap olarak):

Diyanet devlet kurumu… Bütün Müslümanları kucaklaması lazım. Bunu yine sivil özgürlük içinde çözmek lazım.

CEVAP VER