Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail TV’sine verdiği mülâkat İsrail’i karıştırdı..

0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın merakla beklenen İsrail’in Kanal-2 televizyonu sunucusu İlana Dayan’a verdiği ve dün akşam yayınlanan mülâkat, yayınlandığı andan itibaren İsrail’i karıştırmış görünüyor.

Jerusalem Post, bugün, “Erdoğan 13 yıl aradan sonra verdiği ilk mülâkatta, 2010’daki Mavi Marmara’ olayından pisman olmamış görüntüsü verdi” başlığıyla çıktı. Gazeteye göre, mülâkat sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sunucu Dayan arasında bu yüzden gerginlikler yaşanmış…

İbranice gazetelerin değerlendirmesinin daha da keskin olduğu anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsrail televizyonu Kanal 2’ye verdiği mülâkatta yayınlanacak ülkenin politikacılarını ve medyasını kızdıracak sözler söylemekten kaçınmadığı anlaşılıyor. Bitirirken, Davos’ta Şimon Peres’e nasıl çıkıştığı hatırlatmasında da bulundu Cumhurbaşkanı Erdoğan…

“Gazze’yi vurdukları anı unutmam mümkün değil, Ben Hitler’in yaptığını da tasvip etmem, İsrail’in yaptıklarını da tasvip etmem” de dedi.

Bir ara, sunucunun, “Şimdi müsaade ederseniz zor soruları sormayı size tercih ediyorum.” demesi üzerine de, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu ana kadar sorduklarınız kolay mıydı?” karşılığını verdi.

Programın öne çıkan başlıkları şöyle:

Erdoğan, 15 Temmuz’da darbe girişimini öğrenmesinin ardından ilk kimleri aradığına ilişkin, “15 Temmuz’un akşamında tabii ilk aradığım kişiler Başbakanımız olsun, bunun yanında İstihbarat Müsteşarım olsun, Genelkurmay Başkanımız olsun… Tabii ilk etapta hemen medya ve FaceTime vasıtasıyla tüm halkıma duyuruyu yapmanın gerekli olduğuna inandım” ifadelerini kullandı.

İsrailli sunucunun, Marmaris’ten İstanbul’a giderken darbecilerin F16’lardan kendilerine ateş edebileceğini düşünüp düşünmediği yönündeki sorusu üzerine Erdoğan, “Düşündük ama biz şuna inanmışız. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, her an ölecekmiş gibi ebedi aleme hazırlıklı olacağız, biz bu yola böyle çıktık. Lider eğer bir taşın, bir kayanın arkasına saklanırsa, toplum-millet dağın arkasına saklanır. Onun için lider her zaman dik duracak, önde olacak ki ona inanan milleti de onun arkasından yürüsün, onlar dağın arkasına saklanmasın” cevabını verdi.

Erdoğan, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından verilen tepkinin abartılı olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti: “Türkiye çok darbeler yaşadı ve bütün bu darbelerin yaşandığı anlarda Türkiye’nin ödediği bedeller çok ağır oldu ama hiçbirisi bu darbe girişiminin karşısında Türk milletinin gösterdiği tavrı görmedi. İlk defa bir darbe girişimi milletçe bu şekilde püskürtüldü, derdest edildi. Bu darbeyi yapan örgüt FETÖ’dür. Bunlar 40 yıllık bir süreç içerisinde devletin değişik kurumlarına, silahlı kuvvetler, polis teşkilatı, yargı, bakanlıklar, bütün buraları ele geçirme gayreti içerisinde oldu.”

Sunucunun, konuşması sırasında tekrar araya girmesi üzerine, “Şimdi isterseniz şöyle bir usul takip edelim; eğer sık sık kesilirse izleyiciler rahatlıkla bunun neticesini alamazlar. Onlar da bu işin neticesini çok rahat alsınlar” karşılığını veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu olayda ise ortada bir gerçek var, nedir bu gerçek? Silahlı kuvvetlerin içerisindeki bu terör örgütü, geleceğe yönelik ordumuzun içerisinde kim bilir daha ne gibi sağlıksız işler yapacaklardı. Aynen bu kanser hücresi gibi vücuda dağılmış vaziyette. Bu hücreyi temizlememiz lazım. Eğer bunu temizlemezsek yarın nerede nasıl patlak vereceği hiç belli olmaz. Onun için de bunu yasalar içerisinde, yasalar neyi emrediyorsa biz bunu yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz, bundan geri dönüş yok.”

‘İSRAİL’LE NORMALLEŞME SÜRECİNE YAKLAŞILDI’
Erdoğan, Türkiye ile İsrail arasında son dönemde yaşanan ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarına da değindi.

Bu sürecin başlatılmasının üzerinden epey bir zaman geçtiğini anımsatan Erdoğan, “Benim sürekli ileri sürdüğüm üç maddeyi biliyorsunuz. Bir tanesi, özür meselesiydi; Mavi Marmara Gemisi ile alakalı. Bir diğeri malum tazminat meselesiydi. Bir diğeri de bu ambargonun, ablukanın kaldırılması olayı idi. O telefon görüşmemizde Sayın Netanyahu bu özür meselesini gerçekleştirdi. Daha sonra tazminat konusu da yoluna girdi. Abluka kaldırılması meselesinde de şu anda bir sürecin içerisindeyiz. Büyük ihtimalle o da kalkacak, öyle gözüküyor. Yani şu anda aslında kalkmış gibi de görünüyor. Bu konuda da münasebetler şu anda iyi. Normalleşme sürecine ciddi manada yaklaşıldığını zannediyorum” açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI’NIN TEPKİ GÖSTERDİĞİ SORU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamas’ın İsrail’e yönelik silah kullanmayacağına garantiverebilir misiniz?” sorusuna tepki gösterdi.

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesela siz İsrail adına Gazze’nin vurulmayacağını bana söyleyebilir misiniz? Gazze’nin, Filistin’in silahla vurulmayacağını, bombalarla vurulmayacağını söyleyebilir misiniz? Bakın Ehud Olmert döneminde biz tam her şeyi bitirmiş, anlaşmaların yapılacağı bir hale gelmiştik Suriye-İsrail arasında. Karşı tarafta Ehud Olmert vardı ve o zaman Esed adına bizler işi yürütüyorduk. Kazan-kazan esasına göre burada mutabakat sağlanmış noktada idi fakat tam son an Filistin-Gazze bombalanmaya başladı. Tam biz anlaşmayı yapıyoruz, iş bitiyor ve orası bombalanıyor. Suriye-İsrail arasında Golan’la ilgili bir anlaşma yapılırken öbür taraf bombalanmaya başladı ve biz ‘yazıklar olsun’ dedik. Zaten Ehud Olmert de orada dışlandı. Ehud Olmert’in de orada yöneticiliği zaten bitti.”

‘İSRAİL’İN ELİNDEKİ ATOM BOMBASINDAN…’
Yaşananlar için sadece Hamas’ın suçlanmasına da karşı çıkan Erdoğan, şöyle devam etti: “Şimdi bu tür şeyleri söylerken bir şeyi çift taraflı görmek lazım. Sürekli olarak Gazze’yi veya Hamas’ı suçlayanlar (İsrail) kendilerini hiç suçluyor mu? Bizim istediğimiz; buradaki bu kısır döngüyü artık sona erdirelim. İsrail’in elindeki silah gücüyle, atom bombasından tutunuz konvansiyonel silah gücüne kadar, karşısındakinin böyle bir imkanı var mı? Yok. Böyle bir imkan olmadığı halde siz Hamas’la, Filistin’le eğer bu mukayeseyi yapmaya kalkarsanız buna herkes güler. Burada adil olmak lazım.”

‘HAMAS BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR’
Sunucunun tekrar araya girerek, “Hamas’ın sürekli sivil halka karşı saldırılar düzenlediğini unutuyorsunuz” ifadesini kullanması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: “Şimdi bakın çok daha farklı bir şey yapalım. Sizler Hamas’ı bombaladığınız zaman, Gazze’yi bombaladığınız zaman, Filistin’i bombaladığınız zaman kaç bin kişi öldürdünüz? Eğer onlar ‘roket attı, füze attı’ diyorsanız, attığı zaman kaç tane İsrailli öldü? Şu anda İsrail’in cezaevlerinde ne kadar Hamaslı var, ne kadar Filistinli var? Bakın burada dönüp durursak çözüm bulamayız. Burada halkların huzuru için bir çözüm şart, bu çözümün üzerinde durmamız lazım.”

“İsrail, Hamas’ı terör örgütü olarak görürken Hamas çözümün bir parçası olmalı mıdır?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamas bana göre bir terör örgütü değildir. Hamas bir dirilişin ortaya koyduğu siyasi harekettir” yanıtını verdi.

Erdoğan, İsrail-Filistin görüşmelerine ilişkin şunları anlattı: “Bugüne kadar hep Mahmud Abbas’la oturdunuz, Fetih Örgütü ile oturdunuz, netice aldınız mı? Alamadınız. Öyleyse Fetih Örgütü de Hamas da birlikte masaya oturmalıdır. Aksi takdirde burada netice almak mümkün değildir. Bakın Hamas’la her zaman ilişkim var, her zaman görüşüyorum, bunu Amerika’daki Yahudi lobisi de çok iyi biliyor. Bu konularla ilgili olarak da Hamas tarafına düşüncelerimizi hep ilettim, iletiyorum. Yani bu noktada ben açığım çünkü benim gizli ajandam yok, bu konularda rahat birisiyim ama isteğim şu; bu bölgede huzurun olması lazım. Eğer bu bölgede huzur olmazsa yazık olur.”

‘ÇÖZÜME İSRAİL YAKLAŞMIYOR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Filistin ile İsrail arasında yeniden ara bulucu rolü üstlenip üstlenmeyeceği sorusu da yöneltildi. Bunun üzerine Erdoğan, “Bize böyle bir talep geldiği zaman niye girmeyelim? Bizim bütün derdimiz o bölge huzura kavuşsun ama ikili devletli çözüme İsrail yaklaşıyor mu? Yaklaşmıyor. Niye yaklaşmıyor? O toprakların sahibi İsrail değil ki, bunu bir kenara atamazsınız” dedi.

Hamas’ın elinde esir olduğu iddia edilen İsrail askeri Şaol Aron’un ülkesine teslim edilmesi için Türkiye’nin ara bulucu rolü üstlenmesinin mümkün olup olmadığı sorusu üzerine ise Erdoğan, şunları kaydetti: “Şimdi bakın, eğer böyle bir şeye bizim girmemiz söz konusuysa benim burada söyleyeceğim bir şey olur, ben orayla görüşürüm ama orayla görüştüğüm zaman onların da bana soracağı bir şey var. Onların eğer bırakılması bize taahhüt edilecekse, ha o zaman aynı taahhüdü biz de gereğini yerine getiririz derler. O zaman ben ne diyeceğim? Bunun her iki taraf için de karşılıklı sorumluluğu var. Eğer bu sorumluluk karşılıklı olarak yerine gelirse, o zaman tabii ki biz de elimizden geleni yaparız, o zaman yaptığımız gibi.”

‘BEN HİTLER’İN YAPTIĞINI DA İSRAİL’İN YAPTIĞINI DA TASVİP ETMEM’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in 2014 yılındaki Gazze saldırısı sırasında, “İsrail’in yaptığının Hitler’in yaptığından daha büyük barbarlık olduğu” şeklindeki sözleri hatırlatılarak, bunları söylediği için pişman olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi tabii bu güne göre değişir. Öyle anlar oldu ki, Gazze’yi vurdukları zaman orada yüzlerce, binlerce kişinin öldüğü anı benim unutmam mümkün değil. Ben Hitler’in yaptığını da tasvip etmem, İsrail’in yaptıklarını da tasvip etmem. Orada o kadar insan öldürüldüğü zaman, şu mu daha barbardı, bu mu daha barbardı, böyle bir benzetmeyi yapmak yersiz.”

Sunucunun araya girerek, “Yahudi cemaatinin Hitler’le kıyaslanmasının, böyle bir rahatsız ediciliğinin farkında mısınız acaba, bilincinde misiniz?” demesi üzerine Edoğan, şu karşılığı verdi: “Şimdi ben çok çok bilincindeyim de Yahudi cemaati de acaba yaptıklarının bilincinde mi? Yani sen kalkıp Gazze’de, Filistin’de binlerce insanı öldüreceksin… (Şimon Peres’e) Dedim ki ‘Siz insan öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz.’ Bunu Davos’ta söyledim. Şimdi bunu ben Peres’e söylerken herhalde bir şeyi yaşadığımız için söyledim.”

Kaynak: Hürriyet

Mülâkatta sunucudan gelen basın özgürlüğü ile ilgili sorulara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilginç cevaplar verdiği de anlaşılıyor.

Ankara’da İsrail televizyonu Kanal 2’ye röportaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir? Benim sınırımın başladığı yer, benim özgürlük sınırım nereye kadarsa o kadardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, basın özgürlüğüne ilişkin olarak, “Soruyorum, gazeteci dedikleriniz sınırsız özgürlüğe sahip midir, gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir? Onların özgürlüğünün de bir sınırı yok mu? Benim sınırımın başladığı yer, benim özgürlük sınırım nereye kadarsa, o da ancak oraya kadar gelebilir, ondan daha ileriye gidemez” görüşünü savundu.

“Gazetecinin özgürlüğü benim sınırımın başladığı yerde biter!”

Sunucunun, Türkiye’de basın ve medya özgürlüğüne ilişkin sorusunu da yanıtlayan Erdoğan, “Bu ülkede gazetecilik yaptığı için kimse tutuklanmamıştır. Bu ülke bir hukuk devletidir. Soruyorum, gazeteci dedikleriniz sınırsız özgürlüğe sahip midir, gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir? Onların özgürlüğünün de bir sınırı yok mu?” dedi.

Erdoğan, sunucunun “Peki, sınır nerede efendim?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Benim sınırımın başladığı yer, benim özgürlük sınırım nereye kadarsa, o da ancak oraya kadar gelebilir, ondan daha ileriye gidemez. Sen istediğin gibi köşende siyasetçiye, cumhurbaşkanına, başbakanına, bakanlara, partisine istediğin gibi hakaret edeceksin, ailelerine hakaret edeceksin, onlar sizinle ilgili bir dava açtığı zaman rahatsız olacaksın; böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın hiçbir yerinde medya mensupları layüsel değildir, hepsinin hesap verme mecburiyeti vardır, bu hesabı da verirler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunucunun, “(Demokrasi bir tren gibidir, gerektiğinde, istediğiniz durağa ulaştığınızda o trenden inmeyi bilmek gerekir) demiştiniz. Bunun hala böyle olduğunu düşünüyor musunuz, bu cümlenizi savunur musunuz hala?” sorusunu, “Siz o tercümeyi herhalde yanlış anladınız. Bir defa onun asılı öyle değildir, bir tren gibidir demokrasi ve demokraside vakti geldiğinde kişi inmesini bilmelidir, bunu mesela Batıda birçok lider yapar. Nedir? Seçim kaybetmiştir, ayrılır.” diyerek cevapladı.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER