İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Trafik Sorumsuzluğu

1
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Bugün; 8. sınıf öğrencileri için heyecanlı başladı, çünkü TEOG sınavı vardı. Çoğu ebeveyn, çocuğunu sınava götürmek için yollara düştü. Kimi toplu taşımayla, kimi ise şahsi araçlarıyla.

Sabah 9’daki sınava çocuğunu yetiştirebilmek için Beşiktaş-Maslak güzergahını kullanan anne-babalar, her gün aynı yoldan işe giden çalışanlar Balmumcu’dan itibaren olağanüstü bir trafik yoğunluğuyla karşılaştılar.

Hayır, trafiğin sebebi TEOG değildi. Büyükdere Caddesi’nin Levent taraflarında, Maslak istikametinin sol şeridi trafiğe kapanmıştı. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yol kenarındaki çimenliğe dökülmüş yaprakları temizlemek için bugünü seçmişti.

Böyle bir sorumsuzluğu bir İstanbullu olarak ben kabul edemiyorum.

Sabah 9’da işbaşı yapacak olan çalışana da, ömrünün kritik dönemeçlerinden biri olacak TEOG sınavına gitmeye çalışan çocuklara da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Haklarına girmektir. İşlerine veya TEOG’a geç kalmış olabilecek binlerce insanın vebalini Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ödemeyecek.

Levent, konumu sebebiyle yoğun bir ilçe. Özellikle Büyükdere Caddesi’nin sağ şeridi tamamen otobüs durakları, müşteri bekleyen taksiler ve yolcu indirip bindiren minibüsler yüzünden günün neredeyse her saati yoğun oluyor. Sağ şeridin yoğunluğundan kaçmaya çalışan sürücüler genelde orta veya sol şeride geçiyorlar.

Böylesine acelesi olmayan bir çalışmanın, TEOG olsa da olmasa da sabah herkesin işine gitmeye çalıştığı bir gün yapılması ve sol şeridin neredeyse 50 metre boyunca kapatılması hangi akla hizmettir?

Hele bugün TEOG’un olması da bu rezaletin üzerine tüy dikilmiş tüyü iyice gözler önüne sermiş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir markadır.

Bu markanın değerini artıran da yapılan hizmetlerden ziyade İstanbul’un tarihi ve coğrafi önemidir. Belediye, güzel şehrimizin hak ettiği gibi çalışmalara imza atmak için çabalıyor. Hepimiz bunun farkındayız. Ancak alt birimlerinin de kontrolünü sıkı tutması lazım. Yoksa adı kötüye çıkan İBB’nin kendisi olur, kimsenin aklına Park ve Bahçeler Müdürlüğü gelmez.

Yol kenarı sulama çalışmalarıyla da bir ara sık sık gündeme geliyordu “Park ve Bahçeler“. Özellikle yaz aylarında, yanlış ayarlanan sulama fıskiyeleri yüzünden çimenler yerine asfalt sulanıyor; eğer bu durum bir virajda kendini gösterirse başta motosikletçiler olmak üzere tüm araç sürücülerine tehlike arz ediyordu.

Sırf bu ihmal yüzünden ölen motosikletçiler var. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

Artık yol kenarı sulama çalışmaları eskisi kadar kötü yapılmasa da hala arada bir karşılaştığımız istisnalar olabiliyor.

Son 10 yılda, İstanbul’un binlerce yıldır görmediği hizmeti şehir sakinlerine getiren İBB’nin böyle hassas konularda daha dikkatli olması gerek.

1 YORUM

  1. Helal olsun, sonunda bir internet gazetesi de olsa İstanbul’un sorunlarını duymak sevinç verici. Ama İstanbul’da bunlardan çok daha fazla sorun var. Ve İBB’sinin artık çözüm üretebilecek bir yapı olduğunu da düşünmüyorum. İstanbul’daki metrobüs rezaletini de anlatırsanız sevinirim. Hergün metrobüs duraklarında “yığınla” insan araçlara bineceğiz diye birbirini eziyor ve binmekle de bitmiyor çünkü otobüsler tıkış tıkış. İnsanlar zorunlu olarak birbirine sürtüne sürtüne gidiyor. böyle bir rezillikle bizi AB’ye nasıl almalarını bekleriz ki. İstanbul’da yollar ve otopark sorunları nı da ele alın lütfen. Yapılan devlet binaları hastaneler gökdelenler yol ve otopark planlaması yapılmadığı için İstanbul’daki rezillik katlanarak gidiyor. Maalesef medya da bunlar yazılmıyor bahsedilmiyor bile. bütün medya da tek bir ağız olmuş, herşey toz pembe gibi göstermeye çalışıyorlar. Artık bunları midemiz de kaldırmıyor!!!

CEVAP VER