Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupa’ya mesaj: “Bizi bu yaptırımlar çökertmez; daha ileri giderseniz, sınırları..”

2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Adalet ve Kadın Kongresi’nde konuştu ve Avrupa’ya meydan okudu:

“Bana bak daha ileri giderseniz bu sınır kapıları açılır, bunu da bilesiniz; öyle kuru sıkı tehditlerden ne ben anlarım, ne bu millet anlar; bunu da bilesiniz” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Bir konunun önünde ısrarla duracağım. Kapaklarda Aylan bebek, ardından Ümran bebek yer aldı. Peki acaba sadece Türkiye’de 3 milyonu aşkın mültecinin olduğu, dünyanın değişik yerlerinde mültecilerin olduğu dünyamızda sorun sadece Aylan bebek mi, Ümran yavrumuz mu?

“Hayır. Çünkü şu anda milyonlarca Aylan bebek şefkat bekliyor.

“Onlara yönelik atılan bir adım var mı? Yok… İşte Afrika sahra üstü sahra altı. Milyonlarca bebek, kadın hepsi çözüm bekliyor.

“Atılan adımı söyleyeyim: Türkiye AB’ye girsin mi girmesin mi? Atılan adım bu. Niye? Erdoğan doğru açıklamalar yapıyor. Toplanmışlar gelmişler bir araya; 30-40 kişi verilen o bildiriye hayır diyor. 400 kişi evet diyor. Topunuz dese ne yazar…

“Hiçbir zaman siz insanlığa dürüst davranmadınız. Doğru bakmadınız. Aylan bebekler sahile vurduğu zaman gidip siz almadınız. Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz.

“Bana bak daha ileri giderseniz bu sınır kapıları açılır bunu da bilesiniz. Öyle kuru sıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar. Bunu da bilesiniz.”

Aynı kürsüden geçen hafta Meclis’e gelmiş, bu hafta hükümet tarafından geri çekilmiş ‘çocuk gelinler’ yasa tasarısına da değindi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra yeniden Meclis’e sunulacağını söyledi.

Okuyalım:

“Tartışmalar üzerine dikkatimi çeken bu kanun değişikliği teklifinin yeterince özenli hazırlanmadığını ve belirsizlikleri sebebiyle istismara açık bulunduğunu gördüm. Bunun içinde toplumsal taleplere karşılık vermek için atılan bu iyi niyetli adımın maksadının dışında sonuçlar yapmayacak şekilde ele alınmasını istedim.

“Mevcut haliyle çıkartılması yerine daha geniş bir mutabakatla ele alınmasını tavsiye ettim. Hükümetimiz de teklifin geri çekilmesini kararlaştırdı. İnanıyorum ki geniş mutabakatla tekrar parlamentomuza gelecektir.

“Toplumda erken evlenme alışkanlığı varsa ne kadar yasal düzenleme yaparsanız yapın önüne geçemezsiniz. Öncelikle toplumda bu yönde bir anlayış değişikliğini yerleştirmek gerekiyor.

“Örflerde adetlerde geleneklerde kadının istismarına yönelik ne varsa bunların hepsinin kadim kültürümüze aykırı olduğuna inanıyorum.”

Erdoğan’a Alman tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu meydan okumasına ilk tepki Almanya’dan geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Ulrike Demmer, “Tarafların yönelteceği tehditlerin fayda getirmeyeceğini” ifade eden Demmer, “Zorluklar var. Ama bunların üstesinden gelmemiz gerek” dedi.

 

2 YORUMLAR

  1. Meydan okumakdan baska bir icraati yok.
    Pardon var!Turkiyedeki bebekle anne sutunu yasaklamasi.
    Bilindigi gibi cular ya onlarin bebekleride onlardan onun icin.
    Yaslandim gene kafam karisti,yeni dogmus teroriste anne sutude ne demek oliyor.

CEVAP VER