Tecrübe konuşuyor: Tuğrul Türkeş, “Seçim ile referandum farklıdır; birinde zafer kazandırır yüzde 49,5, diğerinde kaybettirir..

0

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, eski partisi MHP’nin desteğiyle anayasa değişikliği refarndumuna hazırlanılması konusunda Cumhurbaşkanı Tayyyip Erdoğan’ı ihtiyata davet etti.

Türkeş’in dediği şu:

“Bakın bir tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyorum. Özal’ın istediği referandumun sonunda ne oldu? Demirel tekrar siyaset sahnesine çıktı, Erbakan çıktı, Türkeş çıktı. Ve rahmetli Özal’ın düşüşü başladı. İktidardaki bir partinin bunu dikkate alması lazım. Referandum genel seçim değildir. 7 Haziran’da yüzde 41 alırsın, 1 Kasım’da yüzde 49.5’e çıkarırsın ve mutlak galipsin. Referandumda aynı yüzde 49.5’u aldığında seçimi kaybettin demektir. Referandumu kaybetmek cumhurbaşkanının yasal ve meşru olduğunu tekrar tartışmaya açar. AK Parti’nin buna dikkat etmesi lazım.”

“MHP lideri Devlet Bahçeli’nin AK Parti’ye destek çıkmasında niyeti ne olabilir?” sorusuna da, Türkeş, şu açıklamayı getirdi:

“İhtimaller üzerinde duruyoruz onun için anlatıyorum. Meclis’te 40 milletvekiliyle iktidar partisine bir zarar veremezsin, ama yanlış bir adım attırırsan, referandumda yüzde 49 dahi alsa, AK Parti referandumu kaybetmiş olur ve opsiyonlardan biri de takviminden önce seçim yenilemek olabilir. Ben parti içinde de bunu söylüyorum. Onun için de rahatlıkla bir gazeteciyle de kamuoyuyla da paylaşıyorum. AK Parti’nin bu tuzağa karşı çok dikkatli olması gerekir.”

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER