Bugün Siyasiler Konuştu… Bakalım Ne Dediler?

0

Siyasi liderlerin bugünkü konuşmalarından önemli satır başları:

1Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 • İsrafların kısılması beklentisi… Ülkemizi israf ekonomisi yerine verim ekonomisinde buluşturulacağı vizyonuna geçileceğini vurguladı. Bir hanede birden fazla araba olmasını örnek gösterdi. Özellikle gıda konusunda büyük bir israf olduğunu, gıdaların 3’te 1’inin atığa dönüştüğünü söyledi.
 • Ülke ekonomisini dövizden arındırıp TL ile işlem yapma yönündeki değişim vurgusu… AVM’lerde dövizle kiralama işlemlerinin bundan sonra TL ile yapılacağını söyledi. Yeni düzenlemelerde TL’nin ön planda tutulma beklentisini dile getirdi.
 • Avrupa Birliği’nin alternatiflerine bakılması.. Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği için “bulunmaz hint kumaşı değilsiniz” dedi. Ekonomik saldırılar olduğunu belirten cumhurbaşkanı, isim vermeden AB’nin alternatifleri ile görüşmeler sürdürüldüğünü söyledi.

Detaylar için kaynak: Sabah Gazetesi

2Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım

 • En kötü senaryoya hazırız… Daha önce 2008 küresel kriz, 2013 Gezi Olayları, 15 Temmuz Darbe Girişimi zamanında da döviz yükseldiğini belirtti. Türkiye bunları atlattı, bugünleri de atlatır. Merkez Bankasının rezervlerinde azalma yok, en kötü senaryoya hazırız dedi. Kriz telallığı yapanları eleştirdi.
 • Ülke ekonomisini dövizden arındırıp TL ile işlem yapma yönündeki değişim vurgusu… Türkiye Devleti, kendisine döviz borcu olanların borcunu TL’ye çevirme kararı aldığını ve bundan sonraki sözleşmelerde TL ön planda tutulacağını belirtti.
 • Vergi barışı çalışmaları tamamlandı… Vergi borcu olan vatandaşlar borçlarını yapılandırıp yakın zamanda ödemeye başlayabileceğini söyledi.

Detaylar için kaynak: CNN Türk

3CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

 • Ekonominin iyi yönetilmediği vurgusu… Esnafın prim borçları problemi olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın ve bankaların hükümet tarafından tehdit edildiğini, ama etkili bir sonuç alınmadığını vurguladı. OHAL açıklamalarından dolayı Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi eleştirdi ve Ekonomi Bakanı’nı istifaya çağırdı.
 • KHK’lar ve adaletsizlik söylemi… Akademisyen Nuriye Gülmen’in KHK ile haksız yere görevinden alındığını söyledi.
 • Dış politika eleştirisi… Hükümetin dışarıda meşruiyetinin sıfırlandığını söyledi. Geçen hafta Suriye’de şehit vermemizin, Suriye’deki yanlış politikaların sonucu olduğunu belirtti. Şangay 5’lisi girişimlerini eleştirdi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacı olduğunu söyledi.

Detaylar için kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

4MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

 • Ekonomideki sıkıntıyı atlatabiliriz… Yapılacak reformlarla Türkiye ekonomideki sıkıntıları atlatabilir dedi. Özellikle gelir düzeyi yüksek vatandaşlardan fedakarlık beklediğini belirtti.
 • Terörle mücadelede kararlılık vurgusu… Batı’ya rağmen PKK ile mücadele ve sınır ötesi operasyonlarımız devam etmelidir dedi. Esad’ın geçen hafta askerlerimizi şehit ettiği kanaatinin güçlendiğini belirtti ve Esad’ın Halep katliamlarını eleştirdi.
 • Avrupa Birliği eleştirisi… Avrupa Birliği’nin OHAL ve idam konularındaki tutumlarını eleştirdi. Türkiye kendi kararlarını vermelidir dedi. “Ne Avrupa Birliği ne Şanghay İşbirliği; biz diyoruz ki sonuna kadar Türk birliği”

Detaylar için kaynak: Sabah Gazetesi

5HDP eş-başkanı Selahattin Demirtaş

 • İçeriden gönderdiği mesaj… Sadece kalem ve kağıdımın olduğu bu koşullarda yazdığım bu mesajın eksikleri olursa da affınıza sığınıyorum. Bize dayatılan haksızlık, zorbalıklara rağmen her zamanki gibi dimdik ayaktayız, coşkuluyuz ve gayet iyiyiz.
 • Sesini kısmayacağı vurgusu… Bizler daha büyük bir moral ve coşku ile mücadelemizi dört duvar arasında sürdürmeye de devam edeceğiz. Bize büyük haksızlıklar yapılıyor diye barışı gür sesimizle haykırmaktan bir an olsun geri durmayacağız.
 • Silâh yok, akılla götürme var… Bize yapılanlara karşı koyarken, ne şiddeti ne silahı ne ölümü çare olarak görmeyeceğiz. Akılla, duyguyla, heyecanla örgütlenerek toplumsal bilinci ve uyanışı büyüterek, bu girdaptan çıkacağız.

Kaynak: Bianet

 

CEVAP VER