Bugünkü (30 Kasım 2016) FETÖ haberleri

0

41İddianame: Erdoğan’a suikast planı 8 Temmuz’da yapıldı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimiyle ilgili iddianameye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planı, darbeden bir hafta önce 8 Temmuz’da, Ankara’daki bir villada yapılan toplantıda yapıldı.
47 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan 211 sayfalık iddianamede yer alan bilgiler özetle şöyle:

BARBAROS VE KARTAL KODU

Erdoğan’ı kaçırma ve suikast için MAK, Özel Kuvvetler ve SAT’a bağlı 3 ekip görevlendirildi. Telsiz iletişiminde Özel Kuvvetler ve SAT ekibi ‘Barbaros’, MAK ekibi ise ‘Kartal’ kodunu kullandı. Ekip, 15 Temmuz’da saat 20.00’de Atatürk Havalimanı askeri portunda bir araya geldi ve sonra Çiğli Ana Jet Üssü’ne geçti.

İddianamede, darbeci Şükrü Seymen’in (özel kuvvetlerden sorumlu binbaşı) Cumhurbaşkanı’nın tatil modunda olduğunu ve yanında 3-4 kişilik koruma ekibi bulunduğunu söylediği, bunun üzerine operasyona başlandığı belirtildi.

Darbeci askerlerin nakli 3 helikopterle sağlandı. ‘Cougar’ tipi olan ikisi, İzmir 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na, Sikorsky olan ise İstanbul 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na aitti.

Erdoğan’ı almaya giden şüpheliler, havaya ateş etti ve Grand Yazıcı Club Turban Oteli’ni aramaya başladı. Yolda karşılaştıkları tanık Atilla Barbaros Teoman’a hakaret içerikli sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı villayı sordular. Saat 03.30 civarında otel bahçesine girip, villayı aramaya başladılar. Darbeciler, korumaların “Silahlarınızı bırakın teslim olun” çağrılarına ateşle karşılık verdiler. Korumaların bazıları yaralandı.

POLİSLERE DARP VE KELEPÇE
İddianameye göre, darbeci Şükrü Seymen içerdeki polislerin silahsız olarak dışarı çıkmasını, aksi halde odaya roket atacağını söyledi. Darbeci İsmail Yiğit ise odanın penceresinin önünde el bombası patlattı. Silahlarını bırakarak çıkan koruma polisleri yere yatırılarak Cumhurbaşkanı’nın nerede olduğu soruldu. Korumalar, Erdoğan’ın yaklaşık bir saat önce otelden ayrıldığını söyledi. Zekeriya Kuzu, (‘Paşa’ lakaplı darbeci) polislere, “Cehennemi yaşatacağız size, bunlar daha yeni başlıyor, inlerimize girecektiniz, biz sizin ininize girdik’ dedi ve hakaret etti. Darbeciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini öğrenmek için polislerin kafalarına botlarla bastı, silahla ateş açıp darp etti, polislerin silah, telsiz, kimlik ve paralarını alarak, ellerine plastik kelepçeler taktı.

HELİKOPTERE ATEŞ AÇTILAR

Erdoğan’ın otelden ayrıldığını öğrenen darbeciler, suikastı planlayan Gökhan Şahin Sönmezateş’i aradı ve çekilme talimatı alınca otelden ayrıldı. Özel harekât polisleri darbecileri yakalamak için operasyon başlattı ve darbecilerle çatışmaya girdi. Darbeciler, Casa De Maris adlı otelin alt katında bir süre bekledi. Daha sonra otelin arka tarafından kaçıp otel ile sahil arasında bulunan bir eve girerek helikopterin gelmesini beklediler. Darbeciler Sikorsky tipi helikopteri gördüklerinde helikopterin de kendilerini görebilmesi için kumsala gitti. Helikopter alçalmaya başladığı sırada güvenlik güçleri de ateş etmeye başladı. Helikopter iniş yapamadı ve şüphelileri bırakıp gitti. Bunun üzerine darbeciler kendilerini almadan giden helikoptere arkadan ateş açtı.

ORMANDA SU ARAMIŞLAR

İddianamede kumsaldan kaçarak ormanlık alana ulaşan darbecilerin, ‘görevlerinden kaynaklı uzmanlıkları’ sayesinde kaçmayı başardıkları, takip edilmelerini önlemek amacıyla bataryalı cep telefonlarını kırdıkları, uzun namlulu silahları ile ağırlık yapan malzemelerini bıraktıkları, şüphelilerden Serkan Elçi, Yakup Özcan ve Ekrem Benli’nin ana gruptan ayrılarak su aramaya başladığı, bir arıcı kulübesinde bulduğu sivil kıyafetleri giyen şüpheli Elçi’nin yiyecek için ilçe merkezine gittiği, geri döndüğünde ise güvenlik güçlerinin şüpheliler Yakup Özcan ve Ekrem Benli’yi sığındıkları kulübe civarında yakaladıklarını görmesi üzerine Denizli’ye kaçtığı, diğer şüphelilerin ise 2 gruba ayrılarak farklı alanlara doğru kaçtığı” anlatıldı.

ONAY VERMİŞ

İDDİANAMEYE göre darbeci generallerle sivil imamlar 8 Temmuz’da Ankara’da bir villadaki toplantıda, Erdoğan’ı kaçırma ve suikast planını yaptı. Darbenin ayrıntılarının konuşulduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu yerden alınarak Akıncı Üssü’ne götürülmesi kararlaştırıldı.
Erdoğan’ı kaçırma görevi, toplantıya katılan Genelkurmay Hedef Analiz Yönetim Başkanı Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’e verildi. Plan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e gönderildi ve onayı alındı.

Kaynak: Hürriyet ve Sabah ve Star ve Akşam ve Takvim ve Akit

40FETÖ’den yine aynı rüya yalanı

FETÖ son günlerde sayısı artan itirafçıların önüne geçmek için bu kez de Şanlıurfa’da yine aynı rüya yalanını devreye soktu.
Şanlıurfa’da FETÖ’den tutuklanan ve etkin pişmanlıktan yararlanmak için itirafçı olan Aktif sen Sendikası üyesi bir kişi, cezaevinde tutuklu bulunan diğer FETÖ’cüler M.S. ve M.D.’nin kendilerine itirafçı olmamaları için baskı yaptığını söyledi.

FETÖ’DEN YİNE AYNI RÜYA YALANI

Tutanakta yer alan bilgiye göre FETÖ’cüler kimsenin itirafçı olmaması örgütün daha öncede kullandığı rüya yalanına başvurdu.

İŞTE FETÖ’CÜLERİN ANLATTIĞI O RÜYA

“M.D. birkaç hafta önce bizlere Hz. Yusuf un koğuşuna geldiğini, önünde namazkıldığım, tutuklu olanların sabırlı olmasını, hepsinin kurtulacağını, görüşe gelen birinin hanımı kendilerine rüyasında peygamber efendimizi gördüğünü, peygamber efendimizin bizlere şefaatçi olacağını, kazanının sizler olduğunu söylediğini, kimsenin korkmamasını, örgüt ile ilgili bildiklerimizi söylemememiz gerektiği şeklinde insanlar üzerinde psikolojik baskı kuruyorlar dedi.”

Kaynak: Hürriyet ve Akşam ve Akit

39
İzmir’de 57 şirkete kayyum atandı

İzmir Valiliğinden, yöneticileri FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan, aralarında Kavuklar ve Küçükbay grubuna bağlı şirketlerin de bulunduğu 57 şirket, kooperatif ve meslek birliğine kayyum atandığı bildirildi.Kayyum ataması yapılan şirketler arasında Orkide Yağ, Alfemo Mobilya ve Kavuklar Grubu’na bağlı şirketler yer alıyor.
İzmir Valiliği, Olağanüstü Hal Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun’un 1 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımladığı anımsatılarak, yürürlüğe giren “674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile İzmir’de bulunan bazı şirketlere kayyum atandığı belirtildi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, söz konusu şirketlerin değerlerini kaybetmeden milli ekonomiye yeniden kazandırılmasının amaçlandığı vurgulanarak, kamu ve kurum kuruluşlarından atanan kayyumlara görevleri sırasında kolaylık gösterilmesi istendi.
Kayyum atanan birlik, kooperatif ve şirketler şöyle:
SIRA İLİ ŞİRKETİN TİCARET SİCİLDEKİ UNVANI
1 iZMİR ALFEMO MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
2 iZMİR VATPA DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
3 iZMİR YEŞİLDAĞ MAĞAZACILIK DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI VE GIDA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
4 iZMİR YEŞİLDAĞ HAYVANCILIK GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
5 iZMİR LEZİZ TARIM ÜRÜNLERİ GIDA VE HAYVANCILIK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
6 iZMİR SİMYA METAL DEMİR ÇELİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
7 iZMİR EKİPSAN KALIP VE MAKİNE SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
8 iZMİR BATINAK TRANSİT TAŞIMACILIK PETROL VE TURİZM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
9 iZMİR BATI GRUP PETROL ÜRÜNLERİ NAKLİYE İNŞAAT SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
10 iZMİR ŞENGEZER PETROL ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET VE TURİZM LİMİTED ŞİRKETİ
11 iZMİR ÜNİVERSAL KİMYA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
12 iZMİR ÜNİVERSAL GÖZLÜK SAAT OPTİK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
13 iZMİR AMİTY NETWORK MARKETİNG EV GEREÇLERİ PAZARLAMA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
14 iZMİR ETB ENDÜSTRİYEL KİMYA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
15 iZMİR ÇARŞI YÖNETİM VE ORGANİZASYON ANONİM ŞİRKETİ
16 iZMİR KANAL OTUZBEŞ YAYINCILIK VE İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
17 iZMİR EGEDEN TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
18 iZMİR LİMAN GAYRİMENKUL YATIRIMLARI ANONİM ŞİRKETİ
19 iZMİR ORKİDE YAĞ SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ
20 iZMİR KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ İASOB ŞUBESİ
21 iZMİR H.A.K BAY GIDA AMBALAJ VE KİMYEVİ MADDELER İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
22 iZMİR PAPİKS PLASTİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
23 iZMİR İTM GAYRİMENKUL YATIRIMLARI ANONİM ŞİRKETİ
24 iZMİR İZMİR İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİCİLERİ BİRLİĞİ
25 iZMİR KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
26 iZMİR SALHANE EMLAK YATIRIM VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
27 iZMİR ANADOLU FPD ENERJİ ANONİM ŞİRKETİ
28 iZMİR TARKEM TARİHİ KEMERALTI İNŞAAT YATIRIM TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
29 iZMİR TARABYA MİMARLIK VE PEYZAJ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
30 iZMİR REKA BİTKİSEL YAĞLAR SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
31 iZMİR İZMİR KARAÇAM SOLAR ENERJİ ÜRETİM ANONİM ŞİRKETİ
32 iZMİR BAYTOM MAKİNA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
33 iZMİR EGE OTOMOTİV SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
34 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
35 iZMİR KAVUKLAR SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
36 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
37 iZMİR KAVUKLAR OTOMOTİV İNŞAAT TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
38 iZMİR NOKTA BORNOVA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME İNŞAAT TURİZM GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
39 iZMİR BORNOVA ALTINDAĞ GAYRİMENKUL GELİŞTİRME YATIRIM İNŞAAT TURİZM GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
40 iZMİR MUŞTULUK MAKİNE SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
41 iZMİR EGEM İZMİR ENERJİ BİLİŞİM TEKNOLOJİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
42 iZMİR FİLİNTA TAŞIMACILIK ANTREPO İŞLETMECİLİĞİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
43 iZMİR KISMET PETROL ENERJİ İNŞAAT MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
44 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ – SANAYİ ŞUBESİ
45 iZMİR SINIRLI SORUMLU BORNOVA ŞAHİN TEPESİ KONUT YAPI KOOPERATİFİ
46 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – NALDÖKEN ŞUBESİ
47 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – BORNOVA ŞUBESİ
48 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – EŞREFPAŞA ŞUBESİ
49 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – ŞEMİKLER ŞUBESİ
50 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – KAVUKLAR BETON ŞUBESİ
51 iZMİR KAVUKLAR GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI TİCARET VE ANONİM ŞİRKETİ
52 iZMİR KVA OTOMOTİV SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
53 iZMİR A FM GAYRİMENKUL YÖNETİMİ VE İŞLETMECİLİĞİ ANONİM ŞİRKETİ
54 iZMİR KAVUKLAR GAYRİMENKUL GELİŞTİRME TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
55 iZMİR MİRA PERAKENDE TEKSTİL GIDA TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
56 iZMİR KAVUKLAR AKARYAKIT OTOMOTİV İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – ALTINDAĞ ŞUBESİ
57 iZMİR B2M HEDİYELİK EŞYA VE GIDA PERAKENDE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Kaynak: Hürriyet

38Uğur Soğutma’nın kurucularından ve eski ortağı Ünal Takmaklı yaşamını yitirdi

FETÖ soruşturması kapsamında 28 Temmuz’da tutuklanan Uğur Soğutma’nın kurucularından ve eski ortağı Ünal Takmaklı cezaevinde kalp krizinden yaşamını yitirdi. Takmaklı hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında 28 Temmuz’da Nazilli’de tutuklanan Uğur Soğutma’nın kurucularından ve eski ortağı Ünal Takmaklı (77) bulunduğu Menemen T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda bugün kalp krizi geçirdi.

Cezaevi tarafından acilen Menemen Devlet Hastanesi’ne getirilen Takmaklı’nın duran kalbi burada çalıştırıldı. Ancak daha önceden geçirdiği başka rahatsızlıkları da bulunan Takmaklı, hayatını kaybetti.

Nazilli’de yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında geçen Temmuz evlerinde gözaltına alınan Uğur Soğutma’nın sahipleri İşadamı Mehmet, Ali ve Ünal Takmaklı, çıkarıldıkları 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı. Takmaklı kardeşler Menemen T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunuyordu.

Kaynak: Hürriyet ve Cumhuriyet ve Akit

37FETÖ soruşturmasında bir ilk! Alman şirketine kayyum atandı

Türkiye’de devam eden FETÖ soruşturmasında ilk kez bir Alman şirketine kayyum atandığı belirtildi. Konuyla ilgili olarak ECE Grubu’ndan açıklama geldi.
Alman medyası, Hamburg merkezli ‘Otto Group’ şirketinin yan kuruluşu olan AVM işletmecisi ECE’ye FETÖ bağlantısı iddiasıyla kayyum atandığını duyurdu. dfv Mediengruppe adlı sitesinde yer alan haberde, Otto Group Ümraniye’deki ‘Modern East’ adlı AVM’nin işletme kontratını iptal etmek zorunda kaldığı ifadeleri yer aldı.

Sputnik’in derlediği habere göre, Otto Group’un yan kuruluşu ‘ECE Türkiye’ şirketinin sahiplerinin FETÖ ile ilişkili oldukları şüphesiyle şirkete bir süre önce kayyum atandığı belirtildi. ECE şirketinin Alman yöneticisi Andreas Hohlmann yaptığı açıklamada kayyum atandığını doğruladı. Konu hakkında çok fazla yorum yapmak istemeyen Hohlmann “Her şey çok profesyonel düzeyde oldu. Bizim içim AVM’yi işletmeye devam etmenin bir anlamı kalmadı” dedi.

ECE şirketi Modern East adlı AVM’yi mayıs ayında açmıştı. Ek inşaatlarla geliştirilmesi planlanan 4 katlı AVM’de 141 dükkan bulunuyor. Konuyla ilgili ECE grubundan açıklama geldi

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
’14 ülkede 199 Alışveriş Merkezi yöneten Alman ECE Grubu’nun Türkiye iştiraki ECE Türkiye, İstanbul Anadoluyakası, Ümraniye ilçesinde yer alan Modern East Alışveriş Merkezi’nin yönetim sözleşmesini, 21 Ekim 2016 tarihi itibari ile, alışveriş merkezinin sahibi olan şirketin kayyımlarca temsil edilen yeni yönetimi ile varılan karşılıklı anlaşma gereğince feshetmiştir.

ECE Türkiye, Modern East Alışveriş Merkezi’nin sahibi değildir ve ECE Türkiye aleyhine hiçbir soruşturma gerçekleşmemiştir. Bu konuyla ilgili çıkan aksi haberlerin hiçbir dayanağının olmadığını bilgilerinize sunar, kamuoyuyla paylaşırız.

Kaynak: Hürriyet ve Akşam ve Akit

3615 Temmuz gecesini anlattılar

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA) – YALOVA’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin simge isimleri, o geceyi anladı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen ‘Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar’ projesi kapsamında, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Veysel Çelikdemir tarafından kum sanatı gösterisinde bulunuldu. Açılış konuşmasını yapan Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, o gece iki çocuğuyla vedalaşarak valiliğin önüne geldiğini söyleyerek, “İmanıyla, inancıyla meydanları dolduran, göğsünü siper eden vatandaşlarımız olmasaydı, biz o geceyi belki hala aydınlık sabaha ulaşmayan karanlık bir gece olarak anacaktık. Ama şükürler olsun ki böyle bir millete sahibiz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kalleşlik yaşanmamıştır, böyle bir kalleşliğe meydan okuyan millet de bulunmamıştır. İki çocuğumla vedalaşıp valiliğe geldiğimde, bizleri bekleyen vatandaşlarımızla göz göze geldik ve dedik ki; biz bu vatanı kolay kazanmadık, kolay kurmadık. Kimseye de teslim etmeyeceğiz. Bu kutsal vatan topraklarında binlerce, yüz binlerce şehidimiz yatıyor. 15 Temmuz gecesi şehitlerimiz de diğer şehitlerimiz gibi kahramanca mücadele ettiler. Korkusuz bir şekilde meydanlara çıktılar. Ellerinde silahları yoktu. Ellerinde bayrakları vardı, yüreğinde imanları vardı. Biz gerçekten o gece çok büyük bir felaketin eşiğinden döndük” dedi.
15 Temmuz gecesi ise Danyal Şimşek, Yusuf Ak ve Abdullah İrgin yaşadıklarını anlattı.
Tankların egzozunu kapattıklarını söyleyen Danyal Şimşek, “Araçlarla Basın Ekspres Yolu’nu trafiğe kapattık. Bu sırada tanklar bizi geçip havaalanına gitmeye çalışıyordu. Tankların önüne geçerek onları durdurmaya çalıştık. Tanklar yavaşlayınca birisi tankların egzozunun kapatılırsa duracağını söyledi. Onun ardından herkes elinde ne varsa egzozu tıkamaya başladı. Sopa, ayakkabı, pet şişe ne bulursa tıkamaya çalıştık. 3-4 dakika sonra da tank durdu. Ardından tankın kapağı kendiliğinden açıldı. İçeriden dumanlar çıkmaya başladı. Egzoz tıkanınca duman içeri gitmiş. Tank durunca, öldüresiye dövmek istedik, bunları parçalama niyetiyle tankın üzerine çıktık, içimizde bir kin vardı. Ama 20 yaşlarında çocukları görünce acıdık. Diğer insanların da saldırmalarını önledik” dedi.
Darbe girişimi gecesinde yaralanan Yusuf Ak ise, “Darbe girişimini evde öğrendim. Daha sonra eşimden helallik alıp, iki çocuğumu da öperek dışarı çıktım. İlk önce kuzenlerimle Maltepe parti teşkilatına gittik. Buradan da Boğaziçi Köprüsü’ne geçtik. Yolda bir tankı durdurarak teslim aldık. Sonra da bu tankı polisimize teslim ettik. Sonradan yine köprüye doğru hareket ettik. Burada çok büyük bir kalabalık vardı. Helikopterden ateş ediliyordu. Köprüden sneiperlerin ateş ettiklerini gördük. Yanımdakiler vuruldu. Sabah kadar oradaydık. Tank ateşiyle de ben vuruldum. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Hastanede 2 gün sonra gözümü açtığımda köprüyü aldık mı, Reisimiz nasıl diye sordum” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet ve Takvim

3526 polise FETÖ’den tutuklama

Hatay ve Osmaniye’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve gözaltına alınan 29 polisten 26’sı çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken 3’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle geçtiğimiz hafta, KHK ile ihraç edilen ve HatayCumhuriyet Başsavcılığınca Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 1’i Osmaniye’de 28’i ise Hatay’da gözaltına alınan toplam 29 polis, emniyetteki işlemlerinin ardında adliyeye sevk edildi. FETÖ’nün haberleşme ağı “ByLock” programını da kullandıkları tespit edilen 29 polisten 26’sı tutuklandı.

GÜLEN RÜYASI
Bu arada edinilen bilgiye göre, örgütün imamı olduğu belirlenen rütbeli bir polisin emniyetteki ifadesinde 17-25 Aralık sürecinden sonra “ByLock” programı üzerinden Fetullah Gülen’in gördüğü iddia edilen bir rüya ve yorumunu paylaştığını da itiraf etti.

“ByLock” kullanan polislere iletilen gönderide, “Fethullah Gülen’in rüyasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kolunun kesildiğini, daha sonra kesilen kolun Peygamber Efendimiz tarafından tükürüğüyle yeniden yerine yapıştırıldığını gördüğü” yer aldı.

Ayrıca bu rüyanın yorumunda da 17-25 Aralık sürecinden sonra örgütün her şeye rağmen daha çok güçleneceği belirtildiği tespit edildi.

Örgütün imamlarından ve polis olan kişinin bu rüya ve yorumunu “ByLock” programı üzerinden örgütün haberleşme programını kullanan diğer polislere gönderdiği belirlendi.

Kaynak: Hürriyet

34Gazeteci, FETÖ’den gözaltına alındı

Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA) – MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gazeteci 59 yaşındaki V.B. (Cumhuriyet: Vedat Beki) gözaltına alındı.
Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci V.B., bugün saat 18.00 sıralarında Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde gözaltına alındı. Cumhurbaşkanlığı konutunun bulunduğu Karacasöğüt Mahallesi’ndeki, 9 ay önce kiraladığı evde yakalanan V.B., emniyete götürüldü.
Çankırı’da internet üzerinden yayın yapan bir medya kuruluşunun sahibi olan V.B.’nin işlemlerinin ardından Çankırı’ya götürüleceği belirtildi.

Kaynak: Hürriyet ve Cumhuriyet

33FETÖ’nün Çiğli imamı Kuzu’dan korumalara: Cehennemi yaşatacağız size

Cavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA) – CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele 15 Temmuz gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbe girişimcisi askerin aralarında bulunduğu 47 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin çarpıcı ayrıntıları ortaya çıktı. Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen iddianamede, en dikkat çeken nokta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerinin öğrenilmesi için darbeci askerlerin korumalara yaptığı işkence oldu. Korumaların kafalarına basan, çevrelerine ateş edip tekmeleyen darbeci askerlerden ‘Paşa’ lakaplı ‘FETÖ’nün Çiğli imamı’ Astsubay Zekeriye Kuzu’nun, “Cehennemi yaşatacağız size. Daha yeni başlıyor. Millete yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Hani inlerimize girecektiniz? Biz sizin ininize girdik. Kafanızı kaldırdığınızda sizleri öldürürüz. Nerede o? Hangi helikopterle gitti? Hangi havalimanına inecek?” sözleri, iddianamede yer aldı.
FETÖ/PDY üyesi askerlerin darbe girişiminde bulunduğu gece, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te tatilini geçirdiği otele de saldırı düzenlenmişti. Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan Marmaris’e gelen özel kuvvetler ve MAK timleri, amaçlarına ulaşamadıkları operasyon sonrası, 2 şehit veren polisin karşı ateşinde kaçmışlardı.
Firardan sonra en tehlikeli firari olarak aranan Zekeriya Kuzu ve yanındaki timdeki askerlerle Marmaris Çetibeli bölgesinde karayolu altındaki menfezde yakalandı. Diğer 11 firari askerde 30 Temmuz gecesi Marmaris Şirinköy’deki operasyonlarda yakalanmıştı. Zekeriya Kuzu, cezadan kurtulmak için ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak için başvuruda bulunmuştu.
İDDİANAMEDEN ÇARPICI AYRINTILAR ORTAYA ÇIKTI
Darbeci askerlerini yakalanmasından 4 ay sonra Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 kişi hakkında iddianameyi tamamlayıp Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik saldırıya dair önemli ayrıntılar da ortaya çıktı.
OTELİN YERİNİ, HAVA ÜSSÜNE GELEN BAŞYAVER SÖYLEMİŞ
FETÖ’nün ekonomik gelirlerinden yapısına kadar önemli bilgilerin yer aldığı iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak Okluk Koyu’ndaki konutta kaldığını bilen darbeci askerlerin, buna göre plan yaptıkları hatta o bölgenin fotoğraflarının dağıtıldığı öğrenildi. Ancak dana sonra Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na gelen Cumhurbaşkanı Baş Yaveri Albay Ali Yazıcı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin yerini öğrenip saldırı planlayan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’e söylediği saptandı. Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in ifadesinde darbeyi 11 Temmuz günü kendisini arayan darbe gecesi öldürülen Semih Terzi’den öğrendiğini iddia etmesine rağmen, gerek gizli tanıkların verdiği bilgilere gerekse de cep telefonları üzerinden yapılan araştırmalarda, çok önceden darbe toplantılarına katıldığı saptandı. Cumhurbaşkanına yönelik saldırıya katılan askerlerden MAK timlerine Binbaşı Taner Berber’in, Özel Kuvvetler timine Binbaşı Şükrü Seymen ile SAT timlerine de Yüzbaşı Özel Çöday’ın komuta ettiği öğrenildi. Ayrıca saldırı anında SAT ve özel kuvvet timlerinin ‘Barbaros’ MAK timlerinin de ‘Kartal’ kodlarını telsizlerde kullandıkları anlaşıldı.
BİNBAŞI ŞÜKRÜ SEYMEN, POLİSİ ŞEHİT ETMİŞ
Hava üssündeki hazırlıklardan sonra üç helikopterle havalanan darbeci askerlerin ilk olarak kumsala inmek istedikleri, ancak aşırı kumun kalkmasından dolayı otellerin asındaki boş araziye indikleri öğrenildi.
Burada vatandaşların uzaklaşması için havaya ateş eden darbeci askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin bahçesine girdikleri, saldırıyı organize edenlerden Binbaşı Şükrü Seymen’in polis memuru Mehmet Çetin’i şehit ettiği, silahların krıminal incelemesinde tespit edildi. Polisi şehit eden Binbaşı Şükrü Seymen’in, otele girdikten sonra oradaki görevlilere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı villaları sorduğu iddianamede yer aldı.
POLİSLERE İŞKENCE YAPMIŞLAR
Darbeci askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otelden ayrılmasına rağmen o bölgede kalan koruma polislerinin “Teslim olun” çağrılarına aldırış etmeyip silahlı çatışmaya girdikleri, koruma polislerinden yaralananlar olması üzerine çatışmanın bittiği anlaşıldı. Koruma ekip amirinin teslim olacaklarını söylemesi üzerine yanlarına giden Şükrü Seymen’in, ona yönelik “Cumhurbaşkanı nereye gitti? Cumhurbaşkanının nereye gittiğini söyleyin yoksa bacağına ateş ederim” dediği iddianamede yer aldı.
Teslim olan polisleri yere yatıran darbeci askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini öğrenebilmek için koruma polislerinin başlarına botlarıyla bastıkları, çevrelerine ateş ettikleri ve tekmeledikleri de ifadelerde yer aldı.
Bu sırada koruma polislerinin yanına gelen darbecilerden ‘Paşa’ lakaplı FETÖ’nün Çiğli İmamı Zekeriye Kuzu’nun, “Cehennemi yaşatacağız size. Bunlar daha yeni başlıyor. Allah ve kitaptan bahsetmeyin, millete yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Hani inlerimize girecektiniz? Biz sizin ininize girdik. Kafanızı kaldırdığınızda sizleri öldürürüz. Nerede o? Hangi helikopterle gitti? Hangi havalimanına inecek? Ne zaman kalktı helikopterle?” dediği ortaya çıktı.
Polisinin karşı ateşi üzerine kaçamayan darbeci askerlerden Binbaşı Şükrü Seymen’in de helikoptere ateş etiği ortaya çıktı. İddianamede ayrıca, sanıkların kaçmalarına ve yakalanmalarına ilişkin bilgiler de yer aldı.

Kaynak: Hürriyet ve Takvim ve Akit

32Çamlıyayla Kaymakamı görevden alındı

Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA) – MERSİN’in Çamlıyayla İlçesi Kaymakamı Abdurrahman Çiftçi, FETÖ-PDY operasyonları kapsamında açığa alındı.
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında açığa alınan Çiftçi’nin yerine Tarsus Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Ayhan Bayhan’ın vekalet edeceği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

31Samsun’da, FETÖ’nün ‘jandarma il imamı’ adliyeye sevk edildi (2)

Samsun’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, ‘jandarma il imamı’ olduğu iddasıyla polis tarafından adliyeye sevk edilen Cuma Ali Yıldız, savcılık ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Hürriyet

30Eskişehir’de özel güvenlik görevlilerine FETÖ gözaltısı

ESKİŞEHİR,(DHA) – ESKİŞEHİR’de Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 4 özel güvenlik görevlisi gözaltına alındı.
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Eskişehir’deki çeşitli özel güvenlik kurumlarında çalışan H.Ç., E.C., F.K. ve C.E.’yi yakalayarak gözaltına aldı. Evlerinde yapılan aramalarda FETÖ örgütüyle bağlantılı yayınlar ele geçirilen 4 özel güvenlik görevlisi sorgulanmak üzere Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

29Darbecilerin kışladan çıkış anı iddianamede…

Ümit TÜRK/İSTANBUL, (DHA)  FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimininde Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işgal etmeye giden 28’i rütbeli 62 askerin General Nurettin Baransel Kışlası 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yaptıkları güvenlik kamerasına yansıdı. Dava dosyasına giren fotoğraf karelerinde darbeci askerlerin 15 Temmuz gecesi saat 22.18’de kışladan çıkış yapmaya başladıkları görülüyor. Görüntülere ilişkin iddianamede, Son zırhlı aracın saat 23.01 sıralarında nizamiye kapısından çıkış yaptıkları tugay komutanlığından sevk edilen araçların karışık bir vaziyette çıkış yaptıkları, araç plaka ve numaralarının çoğunun kamera görüş açısına göre gece olduğundan dolayı tespit edilemediği ifadeleri kullanıldı. İddianamede, 2 adet geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, 2 adet zırhlı muhabere aracı, 4 adet tank ve 1 personel taşıyıcı aracın çıktığı anlatıldı.

62 ASKER HAKKINDA 3’ER KEZ AĞIRLAŞTIRLMIŞ MÜEBBET TALEP EDİLDİ

İddianamede 1 Yüzbaşı, 3 Üsteğmen, 5 Astsubay, 20 Uzman Çavuş ve 34 er üzere 62 asker hakkında, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevini yapmayı engellemeye ve ortadan kaldırmaya teşebbüs, Silahlı terör örgütüne üye olmak ya da üye olmaksızın yardım etme suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaynak: Hürriyet ve Türkiye

28Düzce’de FETÖ soruşturmasında 3 tutuklama

DÜZCE, (DHA) – DÜZCE’de, FETÖ/PDY soruşturmasında adliyeye sevk edilen 4 kişiden 3’ü tutuklandı, 1’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi, emniyetteki işlemleri ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Düzce Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Şerif Ali K., rafting işletmecisi Şaban Y. ve Cumayeri Belediyesi’nde görevli memur Ekrem G. tutuklandı. Öğretmen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

27Antalya’da ihraç edilen 33 öğretmen adliyeye sevk edildi

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında ihraç edilen 33 öğretmen gözaltına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan öğretmenler, adliyeye sevk edildi.
Antalya’da FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince 33 öğretmen gözaltına alındı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ihraç edilen çoğunluğu çift 33 öğretmen emniyetteki sorguları tamamlandıktan sonra sabah erken saatlerinde adliyeye sevk edildi. Kapatılan Aktif Birsen üyesi oldukları ve ByLock kullandıkları iddia edilen 17’si kadın 33 şüphelinin adliyedeki işlemleri sürüyor.
Terör suçlarına bakan Antalya 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin üzerindeki yükün hafiletilmesie için Antalya’da 7 olan ağır ceza mahkemesi sayısı da 8’e çıkartıldı. Yeni kurulan 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin de darbe girişimiyle ilgili suçlara bakacağı öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

26Samsun’da, FETÖ’nün ‘jandarma il imamı’ adliyeye sevk edildi

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA) – SAMSUN’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, ‘jandarma il imamı’ olduğu iddasıyla gözaltına alına alınan 33 yaşındaki Cuma Ali Y., adliyeye sevk edildi.
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 9 gün önce FETÖ/PDY soruşturması kapsamında operasyon gerçekleştirdi. Daha önce kapatılan Sakarya Dersanesi’nde kimya öğretmeni olan Cuma Ali Y. operasyon kapsamında gözaltına alındı. Polis şüpheliyle ilgili yürüttüğü soruşturma sırasında Cuma Ali Y.’nin örgütün ‘jandarma il imamı’ olduğu ve ‘ByLock’ uygulamasını kullandığı tespit edildi. Diğer taraftan kensine bağlı askerlerden FETÖ terör örgütüne para toplayıp cep telefonlarına ByLock yüklediği de belirlendi.
Öte yandan daha önce gözaltına alınan bir itirafçının ifadeleri doğrultusunda Cuma Ali Y.’nin, 15 Temmuz sonrası kensinine bağlı askerlerle, cemaate kumpas yapıldığı, asıl suçlunun cemaat olmadığı yönünde toplantı düzenleyip, “Bu işler düzelecek. Bu dönem gelip geçici. Bunların hesabını soracağız” dediği belirtildi.
Emniyet Müdürlüğü’nde 9 gün boyunca sorgulanan şüpheli, polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

25Belediye çalışanlarına ‘ByLock’ operasyonu

Mehmet GÜNEY/İZMİR, (DHA) – İZMİR’de, yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında, örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’u kullanan 17 belediye çalışanı gözaltına alındı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturmasında merkez ilçe ile dış ilçe belediyelerinde görev yapan 17 kişi gözaltında alındı. İki kişinin de arandığı belirtildi. Gözaltına alınan şüphelilerin örgütün şifreli haberleşme programını kullandığı belirtildi.
Gözaltına alınan kişiler, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

24Edremit’te FETÖ ablası 12 şüpheli adliyede

Fatih Emrah ERDOĞAN / EDREMİT(Balıkesir), (DHA) – BALIKESİR’in Edremit İlçesi’nde, FETÖ ablası oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 12 kadın adliyeye sevk edildi.

Edremit’teki FETÖ/PDY yönelik olarak Reyhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (Reyhan-Der) yöneticilerine operasyon gerçekleştirildi. FETÖ’nün ablası oldukları öne sürülen derneğin kurucu üyeleri ile yöneticilerinden oluşan 12 kadın geçen çarşamba günü gözaltına alındı. Şüphelilerin, dernek bünyesinde toplanan himmet paralarıyla öğrenci evlerine destekte bulunduğu, örgüt propagandası yaptıkları ve çeşitli organizasyonlar ile de örgüte eleman temin ettikleri ileri sürüldü. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin  ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

..

23 Başkan Böcek’ten Uzunkaya’ya ziyaret

ANTALYA, (DHA) – KONYAALTI Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’yı ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu.
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Emniyet Müdürlüğüne atanan Celal Uzunkaya’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Konyaaltı’nın ve de Antalya’nın güvenliğiyle ilgili atılacak her türlü adıma destek olacaklarını kaydeden Başkan Böcek, ziyaretinde 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimine de değindi. Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) lanetleyen Başkan Böcek, Celal Uzunkaya’ya görevinde başarılar diledi. l Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da Muhittin Böcek’e ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.

Kaynak: Hürriyet

22Alanya’da FETÖ operasyonuna 9 gözaltı

Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 9 kişi gözaltına alındı.

Alanya’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekipleri şafak vakti haklarında gözaltı kararı verilen 9 şüphelinin ikametlerine baskın düzenledi. Daha önce KHK ile açığa alınan 4 öğretmenle 5 katip ve infaz koruma memuru gözaltına alındı. Polis merkezine götürülen şüphelilerin işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

21FETÖ tutuklusu damadının 200 bin lirasını balkonda saklamış

Nurettin ARKAN/YALVAÇ (Isparta), (DHA) – ISPARTA’nın Yalvaç İlçesi’nde polisin ‘nitelikli yağma suçundan’ evine baskın düzenlediği şüphelinin balkona sakladığı 200 bin lira bulundu. Paranın kendisine ait olduğunu öne süren şüpheli, daha sonra bunun FETÖ’den tutuklanan damadına ait olduğunu itiraf etti.

Yalvaç’ta oturan 69 yaşındaki A.B., geçen pazar gecesi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, düğünden eve döndüğü sırada önceden tanıdığı 20 yaşındaki İ.C.A., 29 yaşındaki M.H. ile 65 yaşındaki M.K.’nin kendisini zorla otomobile bindirip tenha bir yere götürdüğünü öne sürdü. Burada başına tabanca dayayan 3 şüphelinin parmağındaki yüzüğü, cep telefonu ve cüzdanını aldığını aktaran A.B. ayrıca boş kağıt ve senede imza attırıldıktan sonra kendisini bıraktıklarını iddia ederek, şikayetçi oldu.
POLİS EVLERİNE BASKIN YAPTI
İhbar sonrası harekete geçen polis, şüphelilerin ikametlerine baskın düzenledi. 3 şüpheli gözaltına alınırken, M.K.’nin evinde arama yapan polis balkonda desteler halinde saklanmış 200 bin lira buldu. Paraların kendisine ait olduğunu öne süren M.K., daha sonra bunların 1 Kasım’da FETÖ’den tutuklanan damadı R.A.’ya ait olduğunu, kızının da saklaması için kendisine verdiğini itiraf etti. Polis, 200 bin liraya savcılık talimatıyla el koydu.
‘Nitelikli yağma suçundan’ haklarında işlem yapılan 3 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

20Kale Belediyesi’nden terör örgütü üyeleri için temsili cezaevi

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA) – DENİZLİ’nin Kale Belediyesi, Bayraktepe’ye yaptırdığı kaleyi andıran 2 katlı yapının bodrum katında temsili cezaevi hücreleri oluşturdu. FETÖ ve PKK’lı mahkumları temsilen cansız mankenler ile oyuncak böcek ve fareler de hücreye konuldu. Belediye Başkanı AK Partili Başkan Hayla, temsili cezaevci ile terör örgütlerine ve üyelerine mesaj verdiklerini söyledi.
Kale Belediyesi, Kepez Mevkii TOKİ Konutları’nın üstünde, ilçenin en yüksek noktasında yer alan bölgede mesirelik alan düzenlemesi yaptı. Bayraktepe olarak bilinen bölgeye üst katı restoran olarak kullanılan kaleyi andıran yapı inşa etti. Kalenin çevresi mesirelik alan olarak düzenlenirken, tepenin adı da Şehit Ömer Halisdemir Tepesi olarak değiştirildi.
Kale Belediye Başkanı AK Partili Erkan Hayla, 2 katlı kalenin bodrum katında da terör örgütlerine ve üyelerine mesaj vermek için temsili cezaevi oluşturulmasını sağladı. Cezaevi hücrelerine terör örgütü üyesi mahkumları temsilen cansız mankenler konuldu. Mankenlere uzun sakal ve bıyıklar takılırken, kadın mahkumlar da yer aldı. Bununla yetinilmeyip, mahkumların cezaevinde yaptıkları ihanetin cezasını kötü koşullarda çektiğini göstermek için hücreye plastik oyuncak böcek ve fareler de yerleştirildi.
Temsili cezaeviyle terör örgütlerinin üyelerine mesaj vermek istediğini söyleyen Başkan Hayla şöyle dedi:
“Ülkemize, bayrağımıza, birlik ve dirliğimize kim göz diktiyse bizim hapishanede yeri var. FETÖ ve PKK mensupları burada yer alıyor. Temsili hapishanemizde, terör örgütlerine mesaj veriyoruz. Teröristlerin gittikleri yolun yol olmadığını, sonlarının böyle olacağını gösteriyoruz” dedi.
Kaleyi ziyaret edenler temsili cezaevini de gezebiliyor.

Kaynak: Hürriyet

19Başbakan Yıldırım: FETÖ’cüler dedikodu yayıyor

Başbakan Binali Yıldırım, “Kriz tellallarının ortalıkta gezdiği bir esnada Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin beşte biri tutarındaki parayı devlete vermek için vatandaşımız sıraya giriyor. Bazıları ise sazı eline almış dolar şöyle dolar böyle diye felaket türkülerini söylemeye devam ediyor. Bu türküleri söyleyenleri siz iyi bilirsiniz. Bu FETÖ’cüler dedikodu yayıyorlar. Himmet paraları avuç avuç lobi şirketlerine Türkiye’yi kötülemek için aktarılıyor” dedi. Bakanlar Kurulu’nda turizmle ilgili alınan kararları da açıklayan Başbakan Yıldırım, A grubu seyahat acentelerine uçak başına 6 bin – 7 bin 800 dolar arasında destek verileceğini söyledi.
Başbakan Binali yıldırım, AK parti grup toplantısında konuştu.

İşte Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Piyasadaki oynaklık konusunda tedbirliyiz dikkatliyiz. Şunu unutmayalım son günlerde yaşananlar Türkiye’ye has bir durum değil.

Özellikle ABD başkanlık seçimi sonrasında ortaya çıkan durum piyasalar için bir tedirginlik nedeni oldu. Bakın kriz diyoruz dalgalanma diyoruz. Daha bugün açıklandı. 8,5 milyon vatandaşımız 78 milyar lira müracaat etti devlete olan borcunu ödemek için. Yetmedi, 1 milyon 316 bin vatandaşımız da Çalışma Bakanlığına müracaat ederek 34 milyarlık borcunu yeniden yapılandırmak istedi.

KRİZ TELLALLIĞI GEZİYOR

İkisini topladığımız zaman 112 milyar, vatandaşımız diyor ki “kriz mi var al sana para.” Bu parayı devlet ödemek için kuyruğa girdi kuyruğa.

Kriz tellallarının ortalıkta gezdiği bir esnada Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin beşte biri tutarındaki parayı devlete vermek için vatandaşımız sıraya giriyor. Bazıları ise sazı eline almış dolar şöyle dolar böyle diye felaket türkülerini söylemeye devam ediyor. Bu türküleri söyleyenleri siz iyi bilirsiniz. Bunların adı felaket tellalları korosu.

MB fiyat istikrarı için elindeki araçları kullanıyor. “kriz var” diyoruz değil mi. MB’nin bu söylentilere rağmen net döviz rezervlerinde herhangi bir azalma söz konusu değil. Biz ekonomik tedbirlerde işimizi kış tutuyoruz yaz çıkarsa bahtımıza. MB bazı tedbirler aldı bunlardan birisi şu: ihracatçılarımız döviz alıyorlar MB’den. Satıştan sonra dönüp borçlarını ödüyorlar. MB diyor ki “döviz olarak aldığın borcu TL olarak bana ödeyebilirsin.” Bununla da kalmadık hükümet olarak da önemli bir kara aldık, devletin alacaklı olduğu kurum ve kişiler var. Bunlarla yapılan sözleşmeler döviz üzerinden bu da kısa vadede 5 milyar dolar. Dedik mi vatandaş neden bize piyasadan gidip döviz alıp ödesin. Dedik ki 1buyurun siz de YTL ile ödeyin.” Böylece piyasaya 5 milyar dolardan fazla sıcak para bırakmış oluyoruz.
Ayrıca bundan sonra devlette yapılacak sözleşmelerde de mecbur kalmadıkça yabancı parayla sözleşme yapmayacağız. TL üzerinden sözleşme yapacağız.
Bir noktaya dikkat etmemiz lazım, devletin yapacağı döviz ödemelerinde böyle bir değişiklik söz konusu değil. Döviz borcu varsa içeriye dışarıya döviz olarak ödeyecek.

Bu FETÖ’cüler dedikodu yayıyorlar. Himmet paraları avuç avuç lobi şirketlerine Türkiye’yi kötülemek için aktarılıyor. Bir daha bu milletten himmet değil zırnık bile alamayacaksınız. İstiyorlar ki Türkiye bir ekonomik belirsizliğe girsin. Siz bu milleti 15 Temmuz gecesi tanklarla toplarla yıldıramadınız. Üç beş kuruş para hesabıyla mı yıldıracaksınız.

VERGİ BARIŞI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Cebinde 1 dolarla gezen ihanet aktörleri hiç boşuna beklemesin. Bu hareketlilik Türkiye’ye özgü bir şey değil. Bütün dünyada ABD seçimleri sonrasında faiz artırımı beklentisi başladı. Bütün ülkeler. İstisnası yok. Bir tek İngiltere… Orada da daha önce değer kaybetti. Ana muhalefetin ekonomi kurmayları döviz üzerinden siyasi rant düşünmeyi bir kenara bıraksınlar.

Vergi barışıyla ilgili gerekli çalışmalar tamamlandı. Borcunu yeniden yapılandıran vatandaşlarımız bundan sonra devletle kavgalı olmadan işlerine güçlerine bakacaklar.

Bütçede komisyon çalışmaları sona erdi. Şimdi inşallah 5 Aralık günü de bütçe genel kurula gelecek. Genel kurul çalışmaları 15-16’ında tamamlanmış olacak. Genel kurul oldukça renkli geçecek. Vatandaşlarımız bunu izlesinler. Kimin ne söylediğini görme fırsatları olacak.

Bütçe bu sene de en önemli payı eğitime ve ikinci olarak sağlığa ayırdık. Kamu yatırımlarını da 2017’de yüzde 30 artırdık. 2017 bütçesinin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

UÇAK BAŞINA 6000 – 7800 DOLAR DESTEK

Dünkü Bakanlar Kurulu’nda turizmle ilgili bir karar aldık. 2017’de turizmdeki kayıplarımızı telafi etmek amacıyla Türkiye’ye turist getirenler için seyahat acentelerine yakıt desteği meselesini görüştük. Buna göre belirli merkezlerimize tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 1 Ocak 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yani 2017 yılı boyunca dışarıdan turiste getiren A grubu seyahat acentelerine uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz.Eğer uçak 200 yolcu üzerinde bir kapasiteye sahipse ve en az 150 yolcuyla geliyorsa bu destek yüzde 30 daha artacak ve 7 bin 800 dolara çıkacak.

Kaynak: Hürriyet ve Sabah

18Hoca falan değil o bir şarlatan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ lideri Gülen’e destek çıkan Müslüman ülkelere serzenişte bulundu: Birçok ulemadan insan FETÖ’ye zemin hazırlıyor. İsminin yanında hoca varmış. Ne hocası? Bu bir şarlatandır. Erdoğan, İsrail’in Filistin’de ezanın hoparlörden okunmasını yasaklama girişimiyle ilgili olarak da “Son derece tehlikeli… Bölgemizin yeni gerilimlere değil barışa katkı sağlayacak hamlelere ihtiyacı var” dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul Wow Otel’de düzenlenen Parlamentolararası Kudüs Platformu: Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu’na katıldı. Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ lideri Fetullah Gülen’e destek çıkan Müslüman ülkelere serzenişte bulunup uyardı.

Kaynak: Sabah

17İhanet üssü Emniyet’e devredildi

Türkiye’nin bilişim güvenliğini sağlamak ve siber suçlarla mücadeledeki etkinliği artırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kritik kararlar alındı. FETÖ, 17-25 Aralık hükümete karşı darbe girişiminde Başbakan, MİT Müsteşarı, bakanlar ve milletvekilleri başta olmak üzere devletin çeşitli kademelerinde kritik görevlerde bulunan çok sayıda ismi yasa dışı yollardan dinlemişti. O dinlemelerin yapıldığı eski Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) binası siber suçlarla mücadele için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne devredildi. FETÖ militanlarının TİB binasına paralel hat çekerek gizli verileri Pensilvanya’ya aktardıklarının ortaya çıkmasının ardından bina tartışmalı hale gelmişti. TİB ise OHAL kapsamında çıkarılan bir Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılarak yetki ve faaliyetleri BTK’ya devredildi. TİB’in yetki ve faaliyet alanlarını devralan Türkiye’nin haberleşme ve siber güvenliğinden sorumlu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise 15 yıldır kullandığı Maltepe’deki binasından Eskişehir yolu üzerindeki yeni binasına taşındı.

Kaynak: Sabah

16Suikast için otel bilgisini başyaver Ali Yazıcı verdi

Cumhurbaşkanı’na yönelik suikast girişiminde otel bilgisini Başyaver Ali Yazıcı’nın verdiği ortaya çıktı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 15 Temmuz gecesi Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast planlayıp yöneten 47 cuntacıya ilişkin hazırlanan iddianamede önemli ayrıntılar yer aldı. Tutuklu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı’nın gün içinde Erdoğan’ın Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel’de kaldığı bilgisine ulaştığı, bunu suikast girişiminin planlayıcısı Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen ve Osman Kılıç ile paylaştığı belirtildi.

Kaynak: Sabah

15Suikast timine Fetullah Gülen’e en sadık askerleri seçtiler

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı: Marmaris’e giden suikast timine, en sadık FETÖ’cüler alınmış. Erdoğan’ın korumasını ise timin komutanı binbaşı vurup şehit etmiş
15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelini basan suikast timine açılan davanın iddianamesini hazırlatan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, SABAH’a konuştu. Başsavcı Necip Topuz şöyle konuştu:

49 SANIĞA BİN YIL HAPİS
“221 sayfalık iddianamenin yaklaşık 60 sayfasında örgütün tanımı yapılıyor. Fetullah Gülen ise Türk Ceza Kanunu’nun ‘Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır’ hükmü gereğince bir numaralı sanık. Sanıklar hakkında 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Ayrıca orada polislerle çatıştılar, ona yönelik olarak ‘Adam öldürmeye teşebbüs’, ‘Mala zarar verme’, ‘Kamu malına zarar verme’ gibi çok sayıda suç var. Bu suçlardan da 49 sanık hakkında yaklaşık 1000 yıl hapis cezası isteniyor.”

“Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin’in, suikast timinin komutanı Binbaşı Şükrü Seymen’in silahından çıkan kurşunla şehit olduğu, yapılan DNA incelemesinde de silahı Seymen’in kullandığı belirlendi. Polis memuru Nedip Cengiz Eker’i şehit eden kurşunun da hangi silahtan çıktığı tespit edildi. Silahı kimin kullandığını sapatamak için ele DNA incelemesi sürüyor. Ayrıca 2 bin 390 parmak izi ile ilgili biyolojik ve balistik inceleme yapıldı.

ERDOĞAN MÜŞTEKİ
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, avukatlarının şikâyeti doğrultusunda iddianamede müşteki sıfatıyla yer alıyor. FETÖ, darbeyi gerçekleştirirken direnç noktalarını tasfiye etmek istedi. Darbenin önündeki en büyük engel olarak görülen sayın Cumhurbaşkanı’nı etkisiz hale getirmek için de bu görev en sadık örgüt üyelerine verildi.

KENDİ HELİKOPTERİNİ BİLE TARAMIŞ
Başsavcı Necip Topuz: Suikast timinin komutanı Binbaşı Şükrü Seymen, kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle iniş yapamayan, arkadaşlarının kullandığı helikoptere de yaylım ateş açmış.

Kaynak: Sabah

14Tankları kışladan böyle çıkarmışlar

İkinci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkan tankların görüntülerinin yer aldığı darbe iddianamesinde, Yarbay Şakir Çınar’ın ‘vur emri’ verdiği de vurgulandı
Darbe girişimine katılan İstanbul’daki askerlere yönelik ilk iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından hazırlanan iddianamede, 15 Temmuzakşamı 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yapan tank ve zırhlı araçların fotoğrafları da yer aldı.

YARBAYDAN ‘DİRENENİ VURUN’ EMRİ
Saat 22.18 sıralarında, askeri araçlar ve personelin, General Nurettin Baransel Kışlası’nın nizamiyesinden çıkış yapmaya başladıkları anlatılan iddianamede, son zırhlı aracın saat 23.00-01:00 sıralarında çıkış yaptığı belirtildi. Araçların düzensiz bir şekilde çıkış yaptıkları, bunun sebebinin de darbe girişiminin erkene alınması olduğu ifade edildi.
İddianameye göre, bu araçlarla 63 askeri personel taşındı.
Darbe toplantısına da katılan Yarbay Şakir Çınar’ın, 22.00’de kışlanın içtima alanında toplanan askerlere “Sıkıyönetim ilan edildi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın güvenliği sağlanacak. Direnen kişilere silah kullanma yetkiniz var” direktifini verdiği belirtildi.

‘ANLAMAMALARI, HAYATIN AKIŞINA AYKIRI’
İddianamede, terör saldırısını önlemek ya da tatbikat amacıyla gece 22.30-23.00 sıralarında kışladan tank, mühimmat ve zırhlı araçlarla çıkılmasının olağan bir uygulama olmadığına ve darbe yapılacağının zaten Tabur Komutanı Şakir Çınar tarafından askerlere bildirildiğine dikkat çekildi.
Saat 22.30 sıralarında kışladan çıkış yapan şüphelilerin, halkın ve emniyet güçlerinin uyarılarına rağmen yakalama saati olan saat 03.00’a kadar eylemlerinin bir “askeri kalkışma” olduğunu fark etmemelerinin, hayatın olağan akışına uygun olmadığı da iddianamede belirtildi. Öte yandan darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Muğla’da suikast girişiminde bulunan timdeki askerlerden 7’si kendi davalarının İstanbul ve Ankara’daki açılacak olan diğer darbe davalarıyla birleştirilmesini talep etti.

‘EMİR ALDIK’ DEMEK YETERSİZ
İddianamede, kanunsuz emrin yerine getirilmemesi gerektiğini belirten Anayasa’nın 137. maddesine atıfta bulunulurken, “Emirlere uyduk” savunmasının geçerli bir savunma olmadığı belirtildi. Şüphelilerden er rütbesi taşıyan bazılarının bile mobil telefon cihazına sahip olduklarına dikkat çekilirken, 22.00’den itibaren darbe girişimiyle ilgili bilgilerin sosyal medyada paylaşıldığı kaydedildi.

Kaynak: Sabah

13İstanbul’u işgal planı o Albaydan

Cuntacıların yaptığı gizli toplantılara katılan Albay Muzaffer Düzenli, hem İstanbul’daki planlara son şeklini verdi hem de Ankara’nın talimatlarını ulaştırdı. FETÖ’cü askerlere “Harekât erkene alındı” talimatını da yine bu albay iletti
İstanbul’da 62 darbeci asker hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamenin detaylarına ulaşıldı. Darbecilerin 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda 3 gün boyunca yaptıkları gizli toplantılara katılan ve planları koordine eden kilit isim, Albay Muzaffer Düzenliçıktı.

“ANKARA’YI BÖLDÜK”
Darbe toplantısına katılan isimlerden Binbaşı Murat Yanık, Düzenli’nin 14 Temmuz’da İstanbul’a gelip harekât planına son şeklini verdiğini, darbe girişiminin erkene alındığı haberini de Düzenli’nin verdiğini ifade etti. İşte Binbaşı Yanık’ın ifadesinden satır başları:
“İzindeyken Yarbay Ertuğrul Terzi aradı ve tabura katılışımı erken yapmam gerektiğini söyledi. Ben de 11 Temmuz günü Ankara’ya geldim. Ankara Kara Kuvvetleri’nde Tuğgeneral Ali Kalyoncu ‘Yönetim el koyacağız’ dedi. Ankara haritası üzerinde Mamak tugayının hangi noktaları kontrol edeceğini konuşmaya başladılar. Ankara’yı ikiye böldüklerini, yarısının zırhlı birlikler komutanlığının diğer yarısının ise Mamak tugayının kontrolü altında olduğunu söylediler.

HARİTA ÜZERİNDEN PLAN…
Beni İstanbul ayağında darbe planlamasını yapan Kurmay Albay Muzaffer Düzenli’nin yanına götüreceklerini söylediler. 13 Temmuz günü İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na intikal ettik. Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Mehmet Kapan tüm tabur komutanları ile brifing salonunda toplandık.
Harita üzerinden, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kontrol edilmesi, kontrolü Kuleli Askeri Lisesi’ne verilen 2. Boğaz Köprüsü’nün takviye edilmesi, Üsküdar Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün kontrol altında tutulması, Acıbadem’deki Telekom’un ablukaya alınması ve TEM ile E-5’in kontrol altında tutulması ele alındı.
14 Temmuz Perşembe günü bir toplantı daha yapıldı. Bu toplantıya Kurmay Albay Muzaffer Düzenli de katıldı. Planlar ona da anlatıldı. Düzenli, koordineleri yapmak için Avrupa yakasına geçeceğini, oradaki toplantıdan sonra Ankara’ya döneceğini söyledi ve Murat Çelebioğlu’na ‘Whatsapp grubunu kurmayı unutma’ deyip ayrıldı.

‘ERKENE ÇEKİLDİ HAREKETE GEÇİN’
15 Temmuz günü Akademiler Komutanı Emir Subayı Binbaşı Fatih Irmak ile sosyal tesislerde buluştuk. Saat 17.00 sıralarında Tugay Komutanı Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun yanına gittik. Ankara’dan harekât gününün cuma gece 03.00 olacağı haberi geldi. Saat 20.00 sıralarında telefonla Ankara’dan Albay Düzenli beni aradı ve harekâtın erkene çekildiğini haber verdi. Birkaç dakika sonra da Murat Çelebioğlu’nu aradı ‘Harekatâ başlayın’ dedi.
Köprüde başlangıçta herhangi bir sorun yokken TV’den Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın açıklamalarından sonra halkın sokağa çıkması üzerine sıkıntılar olmaya başladı. Sabiha Gökçen’e giden ekip ulaşamadı. Bunun üzerine Whatsapp grubunda Muzaffer Düzenli mukavemet edilirse ateş açılmasını söyledi.

“KOCAELİ’NDE YAKALANDIM”
Darbe girişimi başarısız olunca Tugay Komutanı Özkan Aydoğdu bana ve Murat Çelebioğlu’na asıl görev yerimiz 2. Zırhlı Tugay olmadığı için tugayı terk etmemizi, kendilerinin de teslim olacağını söyledi. Kocaeli’nde yakalandım. Pişmanım ve utanıyorum.”

SON BİR UMUTLA DARBE DENEDİLER
İddianameye göre; örgüt dershanelerinin kapatılması, soruşturmaların başlatılması, TSK’daki yapılanmanın gün yüzüne çıkmasıyla korkuya kapılan örgüt, son bir hamle olarak darbe girişimini gerçekleştirdi. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk davaların, TSK içerisindeki diğer görüşteki askeri bürokrasinin tasfiyesi için açıldığına dikkat çekilen iddianamede “Harp okullarındaki kadrolaşma örgütün anlayışına göre bu bir fetih hareketidir” denildi.

Kaynak: Sabah ve Akşam ve Takvim

128 kurumda ByLock temizliği

Konya: Devlet Su İşleri, Türk Telekom, İş Kur, Kredi Yurtlar Kurumu, Müftülük, Tarım İl Müdürlüğü, SGK ile MEDAŞ’ta çalışan ve ByLock kullandıkları belirlenen 23 şüpheli gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görevli 5 akademisyen, savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı.
Adıyaman: Aralarında asker ve işadamlarının da bulunduğu 23 şüpheli gözaltına alındı.

ÇORUM’DA 9 ASKER TUTUKLANDI
Bursa: 19 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 12’si tutuklandı.
İzmir: İlçe belediyelerinde çalışan 17 kişi gözaltına alındı. 57 şirkete kayyum atandı.
Antalya: Alanya’da daha önce açığa alınan 4 öğretmenle ile 5 zabıt katibi ve infaz koruma memuru gözaltına alındı.
Sivas: Biri binbaşı, biri yüzbaşı, 3’ü üsteğmen, biri de teğmen 5 asker ile bir doktor, bir öğretim görevlisi ve bir öğretmen tutuklandı.
Afyonkarahisar: 25 Kasım’da görevinden uzaklaştırılan ve gözaltına alınan Sultandağı Kaymakamı Muhammet Emin Güngör tutuklandı.
Çorum: 9’u subay, astsubay ve uzmaçavuş, biri de öğretmen 10 şüpheli tutuklandı.
Hatay: ByLock kullanan 26 polis tutuklandı.
Uşak: 10 şüpheli tutuklandı.
Bolu: 5 şüpheli tutuklandı.
Malatya: 2 polis tutuklandı.
Düzce: 2 polis tutuklandı.
Ordu: Bir şüpheli tutuklandı.
Kars: Harakani Özel Eğitim Yayın Yurt Hizmetleri Şirketinin 7 yöneticisi ve çalışanı tutuklandı.
Yozgat: Örgütün ‘bölge imamı’ olduğu belirtilen eski kamu çalışanı Cemil T. tutuklandı.
Ankara: Eski Sivrice Kaymakamı Cengiz Erdem tutuklandı.
Kırşehir: Boztepe Kaymakamı Cihan Kayaalp tutuklandı.
Manisa: 13 eski öğretmen tutuklandı.

DENGE’DE 20 TUTUKLAMA
İstanbul’da Denge Platformu Derneği’ne yapılan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 37 kişiden 20’si tutuklandı. 7 Kasım’da Avcılar’daki Denge Platformu Derneği’nin yöneticileri ve bazı çalışanların adreslerine operasyon yapılmış, yakalama kararı çıkarılan 48 kişiden 37’si gözaltına alınmıştı. Silahlı terör örgütü üyeliği ve örgüte finansal destek sağlamakla suçlanan şüphelilerin adliyedeki işlemleri dün tamamlandı. Sulh Ceza Hâkimliği, 20 şüpheli hakkında tutuklama kararı verirken, 17 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Halit TURAN-Kasım ŞAHİN-Metin HARIKÇI-Tahir ÖZÇELİK-Fatih ULAŞ

Kaynak: Sabah

11Manisa’daki FETÖ soruşturmasında 3 tutuklama

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltında olan 5 kişiden 3’ü tutuklandı.

Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturması kapsamında, İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından geçtiğimiz hafta gözaltına alınan 5 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorguları tamamlanarak mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 3’ü tutuklanırken, 2 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Star

10Eski HSYK üyelerine ev hapsi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski HSYK Başkanvekili Hamsici ile üyeler Tosun ve Özçelik hakkında, “elektronik kelepçe takılmak suretiyle ev hapsi” kararı verildi

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma  kapsamında, bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski Hakimler ve  Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici ile eski üyeler Kerim  Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik hakkında, “elektronik kelepçe takılmak suretiyle  ev hapsi” kararı verildi.
FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Hamsici, Tosun ve  Özçelik, bir süre sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına yeniden ifade vermiş ve itiraflarının ardından  yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmışlardı.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” ile suçlanan şüpheliler hakkında  yurtdışına çıkış yasağını yeterli görmeyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, adli  kontrol şartına itirazda bulundu.

Savcılığın talebini değerlendiren Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi Yunus  Süer, şüpheliler Ahmet Hamsici, Kerim Tosun ve Mustafa Kemal Özçelik’in,  “elektronik kelepçe takılarak, konutu terk etmemek suretiyle adli kontrol altına  alınmalarına” hükmetti.

Elektronik kelepçe takılacak Hamsici, Tosun ve Özçelik, evlerinden  izinsiz ayrılmaları halinde cezaevine gönderilecek.

Kaynak: Star ve Takvim

9Tankların kışladan çıkışı kamerada

İstanbul’da 15 Temmuz darbe girişimi’nde görev alan askerlere yönelik ilk iddianamede 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yapan tank ve zırhlı araçların fotoğrafları da yer aldı. Savcılık tarafından Tugay Komutanlığı’na ait kamera görüntüleri ayrıntılı incelendi.

Kamera saatine göre saat 22:18:31 sıralarında askeri araç ve personelin 2. Zırhlı Tugay Komutanlığının konuşlu olarak bulunduğu General Nurettin Baransel kışlasının ana giriş nizamiye kapısından dışarıya çıkış yapmaya başladıkları anlatılan iddianamede, son zırhlı aracın saat: 23:01:00 sıralarında nizamiye kapısından çıkış yaptığı belirtildi.
ASKERLER ZIRHLI İLE ÇIKTI
Şemaya göre 2 adet Geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı (GZPT) 2 adet Zırhlı muhabere aracı (ZMA), 4 adet Leopard 2A4 tipi tank, 1 adet personel taşıyıcı araç ve askeri bir jeepin kışladan çıkış yaptığı belirlendi. Bu araçlarla Tugay Komutanlığı’nda görevli 1 yüzbaşı, 3 üsteğmen, 5 astsubay, 20 uzman çavuş ve 34 er olmak üzere 63 askeri personelin darbe girişimine bu araçlarla katıldığı tespit edildi. Darbe toplantısına da katılan Yarbay Şakir Çınar’ın 22.00’da kışlanın içtima alanında toplanan askerlere “Sıkıyönetim ilan edildi. Sabiha Gökçen Havalimanının güvenliğinin sağlanacak. Silah kullanma yetkiniz var. Direnen kişilere yönelik bu yetkinin kullanacaksınız” direktifini verdiği belirtildi.
DARBE OLDUĞUNU BİLİYORLARDI
İddianamede kanunsuz emrin yerine getirilmemesi gerektiğini belirten Anayasanın 137. Maddesine atıfta bulunulurken, saat 22:30 sıralarında kışladan çıkış yapan şüphelilerin olayın bir “Askeri Kalkışma” olduğunu fark etmemelerinin, hayatın olağan akışına uygun olmadığı vurgulandı.
HEPSİNİN TELEFONU VARDI
İddianamede, bu darbe yapılacağını zaten Tabur Komutanı Yarbay Şakir Çınar tarafından askerlere bildirildiğine dikkat çekildi. Er rütbesi taşıyan bazılarının bile mobil telefon cihazına sahip olduklarına dikkat çekilirken 22.00’dan itibaren darbe girişimiyle ilgili bilgile

Kaynak: Yeni Şafak

817-25 ihanetindeki rolü kesinleşti

‘Kozanlı Ömer’ lakaplı FETÖ’nün firari Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil’in 17-25 Aralık darbe girişiminde görev alan 543 polisle irtibatı HTS kayıtlarıyla kesinleşti. Özdil’in firar etmeden önce çatı davanın sanığı Hidayet Karaca ile firari isimler Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Şerif Ali Tekalan ve Cemil Koca ile irtibat kurduğu belirlendi

FETÖ’nün firari imamlarından “Kozanlı Ömer” lakaplı Osman Hilmi Özdil’in 17-25 Aralık darbe girişiminde görev alan FETÖ’cü 543 polisle irtibatının olduğu ortaya çıktı. Özdil’in 5 Şubat 2014’teki firarından önce Hidayet Karaca ile de görüştüğü ortaya çıkarıldı. Teröristbaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 73 sanıklı FETÖ çatı davası, geçtiğimiz hafta Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamıştı.
TELEFON TRAFİĞİ ORTAYA ÇIKARILDI
4 gün boyunca devam eden duruşmada, sanıklar İlhan İşbilen, Alaeddin Kaya, Abdülkadir Aksoy, Kazım Avcı, Ali Çelik ve Dilaver Azim’in savunmaları alınırken, Silivri’de tutuklu bulunan Hidayet Karaca’nın savunması ise bir sonraki duruşmaya ertelendi. Mahkeme, çatı dava iddianamesinde de dikkat çekilen sanıkların HTS kayıtlarına ilişkin raporun gönderilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Raporun özellikle FETÖ davasının firari sanıklarından Osman Hilmi Özdil’in telefon trafiğinin yer aldığı kaydedildi.
TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EMNİYET ABİSİ
Özdil’in, tutuklu ve firardaki sanıklarla olan telefon trafiğini ortaya koyacak olan raporda ayrıca, görünürde sigorta şirketi sahibi olduğu ancak FETÖ’nün emniyet imamlığını yaptığı ve 17-25 Aralık darbe girişiminde aktif rol oynadığına dikkat çekildiği öğrenildi. Raporda, Özdil’in kumpas operasyonlarının yürütüldüğü Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyetinde görevli polis şefleriyle irtibatı olduğu belirtilirken, aynı zamanda örgüt içinde “abi” konumunda bulunan polislerin de aralarında bulunduğu 543 kişiyle telefon trafiği olduğuna işaret edildi. 17-25 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasının ardından görevini yardımcısı Abdülletif Tapkan’a devretiği belirtilen Özdil, 5 Şubat 2014 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yurtdışına kaçmıştı.
KAÇMADAN KARACA İLE GÖRÜŞMÜŞ
Teröristbaşı Gülen’in bulunduğu ABD’ye gittiği belirlenen Özdil’in kaçmadan hemen önce de FETÖ davasının tutuklu sanıklarından Hidayet Karaca ile görüşme yaptığı ifade edildi. Gelecek bu rapor doğrultusunda mahkemenin Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Karaca’ya görüşmenin içeriğini soracağı öğrenildi. Öte yandan, Özdil’in görüşme listesinde, FETÖ çatı davasının firari isimleri Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Şerif Ali Tekalan, Cemil Koca gibi isimlerin de bulunduğu kaydedildi.
FBI’ya kozmik bilgileri kaptırdı
Osman Hilmi Özdil’in görünürdeki mesleği sigortacılıktı. Nüfus kayıtlarına göre 5 Aralık 1968 Adana Kozan doğumlu alan Özdil, Kozan’ın Mahmutlu Mahallesi nüfusuna kayıtlı. 1993 yılında dünya evine giren Özdil’in dört çocuğu var. Özdil, 2007 yılında ABD’ye giriş yaparken içinde kozmik bilgilerin bulunduğu bir dizüstü bilgisayar ile yakalandı. FBI’nın, içindeki verilere el koyduğu bu bilgisayarda FETÖ’nün devletteki örgütlenmesi ve devletin istihbarat kurumlarından ele geçiriken kritik bilgilerin bulunduğu iddia edilmişti.

Kaynak: Yeni Şafak ve Takvim

75 bin 302 kontenjana 42 bin 394 başvuru

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından boşaltılan harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları, milli ordunun inşası için yeni alımlara başlıyor.

2 Aralık’ta sona erecek başvurular için rekor aday sayısına ulaşıldı. Harp Okullarının birinci, ikinci ve üçüncü sınıfları için açılan toplam 3 bin 491 kontenjana 13 bin 814 öğrenci başvurdu. Pilot sıkıntısını çözmek üzere Hava Harp Okulunun 2. ve 3. sınıflarına alımlar ise daha önce tamamlanmıştı. Halen 309 öğrencinin işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. En yüksek başvuru ise Astsubay Meslek Yüksek Okullarına oldu. Açılan bin 811 kontenjana 28 bin 580 aday başvurdu. Bunların 14 bin 91’lik büyük bölümünü ise sadece 300 kişilik kontenjan açılan Hava Kuvvetlerine başvurular oluşturdu.
HAVACILIĞA YOĞUN İLGİ
Kara Kuvvetleri’nde bin kişilik kontenjan ayrılan MYO’ya 8 bin 643 aday başvurdu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 511 kontenjan tanınan MYO öğrenciliği için gelen başvuru sayısı 5 bin 846 oldu. Astsubay MYO’lara en büyük ilgi ise Hava Kuvvetleri’nde kaydedildi. Hava Kuvvetleri’nin, 300 kişilik kontenjan ayırdığı MYO öğrenciliği için başvuru sayısı 14 bin 91 olarak gerçekleşti. Harp Okullarına en yoğun kontenjan, 1. sınıflara ayrıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

6‘FETÖ’yü Tokatla’ oyununa sansür

Yazılımla ilgilenen bir grup amatör genç “FETÖ’yü Tokatla” isimli bir oyun geliştirdi. Oyun 2 ay içinde 60 bin kullanıcı tarafından indirilirken, arama motorlarından oyun olarak yayınlanmasına izin çıkmadı.

Yazılımla ilgilen bir grup amatör genç yaklaşık 2 ay önce “FETÖ’yü Tokatla” isimli oyun yaptı. Amatör gençler bu oyunun, oyun mağazalarında ücretsiz olarak yayınlanması için başvuruda bulundu. Fakat bir arama motorunun oyun mağazası oyunu şiddet içerdiği gerekçesiyle kabul etmedi. Buna rağmen oyun 2 ay içerisinde yaklaşık 60 bin kişi tarafından indirildi.

Öte yandan amatör gençler arama motorunun oyunu uygulama mağazasında kabul etmediğini iddia etti. Yazılımı geliştiren isimlerden İbrahim Keleş, bu mağazalarda daha çok şiddet içeren görüntülerin bulunduğu oyunların yayınlanmasına rağmen kendi oyunlarının yayınlanmasına izin verilmemesine tepki gösterdi.

“Bunun manidar olduğunu düşünüyoruz”
Oyunu geliştiren kişilerden İbrahim Keleş, “FETÖ’yü Tokatla insanların 15 Temmuz ile ilgili travmaları biraz olsun azaltmaya yönelik arkadaşlarımızla geliştirdiğimiz bir oyun. Şu anda bir yerde sadece uygulama olarak var, ancak henüz direkt olarak bir oyun olarak kabul edilmiş değil. Hedefimiz 15 Temmuz’da bize yapılan bu hain darbe girişimine karşı Türkiye’deki ve dünyadaki tüm FETÖ’ye karşı duruş sergileyen insanların sadece bir oyun oynayarak tepkilerini göstermelerini sağlamaktı. Oyunun yayınlanmasında şiddet içerdiği gerekçesiyle bundan daha fazla şiddet içeren bir çok oyun uygulamalarda var. Ancak FETÖ’yü Tokatla uygulamasını direkt olarak kabul etmediler, bununla ilgili bütün girişimlerimize rağmen hala bir oyun olarak değil uygulama olarak ancak var. Biz bunun da manidar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Neden izin verilmiyor bu sorunun cevabını arıyoruz”
Oyunun yayınlanmamasına engel teşkil edecek bir şey bulunmadığını ifade eden Keleş, “Şu andaki Amerikan Başkanı Trump’un başının kesildiği, kan görüntülerinin bulunduğu ve daha sonra gözünde dolarların çıktığı oyunlara müsaade eden bu yapı, “FETÖ’yü Tokatla” oyunu bu oyunlardan daha az şiddet ve daha çok espri içeriyorken, neden izin verilmiyor? Bu sorunun cevabını arıyoruz. Diğer şiddet içeren oyunların linklerini gönderdik, onlarla ilgili herhangi bir sonuç alamadık. Biz oyunun ismini değiştirdik, farklı ülkelerden yükleme yaptık, ama bizim hesaplarımız banlandı ve yine bir şekilde izin alamadık” diye konuştu.

'FETÖ’yü Tokatla' oyununa garip sansür
Internet Haber Merkezi / IHA

5‘FETÖ’yü Tokatla’ oyununa garip sansür

Yazılımla ilgilenen bir grup amatör genç “FETÖ’yü Tokatla” isimli bir oyun geliştirdi. Oyun 2 ay içinde 60 bin kullanıcı tarafından indirilirken, arama motorlarından oyun olarak yayınlanmasına izin çıkmadı.

Kaynak: Yeni Şafak ve Takvim

4Altın kaçakçısı

FETÖ’nün finansörü Koza Altın’ın altın kaçakçılığı belgelendi. Hazine Müsteşarlığı; şirketin 4.5 milyar lira değere sahip 34 ton altını yurt dışına kaçırdığını ortaya çıkardı

Hazine Müsteşarlığı tarafından Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na sunulan rapor, FETÖ’nün en büyük finansörü Koza Altın İşletmeleri’nin altın kaçakçılığını belgeledi. Rapora göre; Koza, yurt dışına 34 ton altın kaçırdı. Altınların bugünkü değerinin 4.5 milyar lirayı bulduğu belirtildi. Raporda, Koza Altın’ın 2001-2006 yılları arasındaki toplam dore külçe altın üretiminin yaklaşık 46 ton olduğu kaydedildi. Raporda, yapılan incelemelerin ardından Koza’nın Borsa’da 2005’ten itibaren işlem yapmaya başladığı, 2001- 2006 arasında ürettiği toplam yaklaşık 46 ton dore külçenin ise sadece 11.7 tonunu İstanbul Altın Borsası’nda sattığı ifade edilerek, şöyle denildi: “Koza’nın, geri kalan 34 ton külçeyi Borsa’da işlem yapmaksızın ihraç ettiği; hem kendi kayıtları hem Enerji Bakanlığı’nın kayıtları hem de İstanbul Altın Borsası’nın kayıtlarının karşılaştırılması sonucu ortaya çıkmıştır.” Ayrıca raporda, 2011-2007 arasında Darphane tarafından analizi yapılan dore miktarının da sadece 3,094 kg olduğu kaydedildi. Raporun değerlendirme bölümünde ise Koza’nın 34 ton altın ve gümüş karışımı dore külçeyi yetkisiz bir takım kuruluşlara analiz ettirdiği ve kambiyo ve altın mevzuatının temel esasları olan Ayar Tespiti ve Borsa’da İşlem Görme şartlarına aykırı olarak yurt dışına ihraç ettiğinin tespit edildiği vurgulandı. Raporda, Koza hakkında yaptırım uygulanması da istendi.

YURT DIŞINA FİRAR ETTİ
FETÖ’yle bağlantısı nedeniyle yurt dışına kaçan Koza İpek Holding’in patronu Akın İpek, Koza İpek Grubu’na kayyum atanmasının ardından, “Benim hesaplarımda yasal olmayan, resmi olmayan tek kuruş bulamazlar, bulamayacaklar. Tek kuruş kara para bulsunlar, şirketleri onlara hediye edeceğim” demişti.

Evrin GÜVENDİK.

Kaynak: Takvim

3Koza-İpek’i de denetleyen müfettiş ‘pilot imamı’ çıktı

FETÖ’cülere finansman sağladığı iddiasıyla kayyum atanan Koza-İpek’i ‘pilot imamı’ denetlemiş
30 Kasım 2016 Çarşamba, 03:55:08 Güncelleme: 04:21:51
Fevzi ÇAKIR / GAZETE HABERTÜRK

Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finansman sağladığı iddiasıyla kayyum atanan Akın İpek’in sahip olduğu Koza-İpek şirketler grubunun vergi denetimini yapan Maliye Bakanlığı vergi müfettişi M.K.’nın, Hava Kuvvetleri’ndeki pilotların örgütle irtibatını sağlayan imamlarından biri olduğu ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında tutuklanan bazı pilotlar, örgüt içinde Burak kod ismini kullandığını belirttikleri M.K.’yı fotoğraflarından teşhis etti. M.K.’nın örgütün 2014’te İstanbul’da yaptığı Ankara bölge imamları toplantısına da katıldığı tespit edildi. Gözaltına alınan M.K., ifadesinde örgüt abisi olduğunu reddederken toplantının yapıldığı otelde tesadüfen kaldığını, gözaltına alındığı sırada Maliye Bakanlığı’nda FETÖ irtibatlı şirketlerin denetimini yaptığını söyledi. Mahkemeye sevk edilen M.K. tutuklandı.

Kaynak: Habertürk

2İddianamede 88 sayfalık FETÖ tarihi

FETÖ Örgütünün tarihsel süreci 1952’de Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinden itibaren verilirken, “Fethullah Gülen, her daim küresel güçlerin vazgeçilmez aparatı olmuştur”, “Gülen’i küresel emperyalist güçler destekledi” tespiti yapıldı
30 Kasım 2016 Çarşamba, 04:17:45 Güncelleme: 04:21:31

Veli SARIBOĞA / GAZETE HABERTÜRK

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgal girişimi için toplantı düzenledikleri öne sürülen ve haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 62 asker hakkında hazırlanan 189 sayfalık iddianamenin 88 sayfasında FETÖ/ PDY’nin (Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması) tarihçesi, legal ve illegal örgütlenmesi, örgütsel çalışma yöntemleri anlatıldı. Örgütün tarihsel süreci 1952’de Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinden itibaren verilirken, “Fethullah Gülen, her daim küresel güçlerin vazgeçilmez aparatı olmuştur”, “Gülen’i küresel emperyalist güçler destekledi” tespiti yapıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve İstanbul’da askere açılan ilk darbe iddianamesinde FETÖ/PDY’nin tarihçesi, Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya girmesinden itibaren detaylarıyla anlatıldı.

İddianamede bu süreç şöyle ifade edildi: “Fetullah Gülen’in küresel sermaye ile ilk teması Komünizmle Mücadele Derneklerinin kuruluşu ile başlamıştır. İlk şubesi 1954’te İzmir’de açılan derneğin ikinci şubesi 1963 yılında Gülen’in memleketi Erzurum’da açılmış ve Gülen bu yıllarda dernek şubesinin kurucuları arasında yer almıştır. Bu tarihten itibaren her daim küresel güçlerin vazgeçilmez aparatı olan sözde suç örgütü lideri, dernek kurucuları arasında yer almasını ‘Küçük Dünyam’ isimli kitapta övünerek açıklamıştır.”

Gülen’in, silahlı kalkışma gerçekleştirebilecek güce erişmesinin arkasında, emperyalist güçlerin desteğinin olduğu iddianamede şöyle vurgulandı: “Rand düşünce kuruluşunun danışmanı ve CIA eski yakın ve güney Asya bölgesi istihbarat şefi Graham Fuller ‘Siyasi İslam’ın Geleceği’ isimli kitabında, Dinlerarası Diyaloğun Türkiye’deki en güçlü aktivistlerinden, liberal ve reformist İslamcı olduğunu yazdığı Gülen’in ve Nurculuğun desteklenmesini savunmuştur. Fuller 2008’de Türkçe’ye çevrilen ‘Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ adlı kitabında da Gülen ve yapılanması hakkında övgü dolu ifadelere yer vermiştir. Aynı kişi ‘Türkiye ve Arap Baharı’ isimli kitabında da Gülen kuruluşlarını bol bol methetmektedir. Bu durum bile, örgütün kimlere hizmet ettiği hakkında önemli bir delildir. Rand Düşünce Kuruluşu’nun raporunda Almanya merkezli Kaplancılar tehlikeli köktendinci bir akım olarak tanıtılırken, Fethullah Gülen, ılımlı İslam’ın en önemli liderlerinden biri olarak tanıtılmıştır. Sonuç itibarı ile FETÖ/PDY silahlı terör örgütü, mevcut gücüne ve yapılanmasına örgüt liderinin ve üyelerinin kişisel gayretlerinden ziyade, küresel emperyalist güçlerin vermiş olduğu destek sayesinde ulaşmıştır.”

Kaynak: Habertürk

1Aklananlar üniversiteye dönebilecek

KHK ile kapatılan üniversitelerde görev yapan akademisyenlerle ilgili karar verildi. Aklanan akademisyenler üniversiteye dönebilecek
30 Kasım 2016 Çarşamba, 04:08:29 Güncelleme: 04:12:4

Lütfi ERDOĞAN / GAZETE HABERTÜRK

YÖK, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ bağlantısı nedeniyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan 15 vakıf üniversitesinde görev yapan akademisyenlerle ilgili kararını verdi. İnceleme sonrasında FETÖ ile ilişkili olmayan akademisyenlerin ihtiyaç bulunan devlet üniversitelerinde görev yapmalarının önü açılacak.

Devlet ya da vakıf üniversitelerine açık kadrolar için başvuran akademisyenler, KHK ile kapatılan vakıf üniversitelerinde çalıştıkları gerekçesiyle geri çevriliyordu.

MİT VE EMNİYET RAPORU

FETÖ ile ilişkisi olmayan akademisyenler, bu durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) dilekçeyle bildirdi. Dilekçelere verilen cevaplarda, örgütle ilişkisi olmayan akademisyenler hakkında ayrıntılı güvenlik soruşturması yapacağı, daha sonra görevlendirmelerin önünün açılabileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı, kapatılan vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinde görev yapan doktorları ve çalışanları, MİT sorgusunun ardından FETÖ ilişkisi tespit edilmezse göreve başlatma kararı almıştı.

ÜNİVERSİTE SORACAK

Son yayımlanan kararname ile üniversitelerden atılan akademisyen sayısı 4 bin 797’ye ulaştı. Özellikle yeni açılan üniversiteler, akademisyen sıkıntısı yaşarken, alımların toplu yapılmayacağı öğrenildi. Üniversite bazında ihtiyaca göre alım ilanına çıkılacağı belirtilirken, üniversiteler başvuru yapacak kişileri Emniyet ve MİT’e soracak. Başvuru yapanları güvenlik soruşturmasından geçirecek olan istihbarat birimleri, FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle irtibatı bulunmayan kişileri “temiz” raporuyla üniversitelere bildirecek. Alımlar bu rapor doğrultusunda yapılacak.

Kaynak: Habertürk

 

CEVAP VER