Başbakan: “AB bize madik attı.. Trump göreve başlasın, dolar düşer.. Albay Org. Akar’ı dinlemiyor, astsubayı dinliyor..”

0

Başbakan Binali Yıldırım bugün TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı’na katıldı ve bir de konuşma yaptı.

Konuşmasından satır başları şöyle:

“Adana’daki olay aydınlatılacak sorumlular cezalandırılacak. Adana’daki olayla ilgili TBMM’de araştırma komisyonu kurulacak. İnsanın olduğu yerde hata eksik olmuyor.

Ekonomik belirsizlik söylentileri hat safhada. Bunun arasındaki duruma baktığımızda 8 Kasım’da ABD seçimlerini sayın Trump’ın kazanması. 8 Kasım’dan bu yanan yaşananlar küresel bir gelişmedir. Türkiye’de bundan nasibinin almıştır. Endişeye gerek yok. Bunların da üstesinden geleceğiz. Bunu en iyi siz biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi küresel sistemin bir parçası. Bu dalgalanma bir ay, bir buçuk aya kadar devam edecek. 20 Ocak’ta yeni seçilmiş başkan (Trump) görevinin başına gelince taşlar yerine oturacak.

“TC Başbakanı olarak söylüyorum, 2017 çok daha iyi olacak, sizi rahatlatmak için söylemiyorum. Buna adım gibi inanıyorum.

“AB ile uzun süredir ticari ilişkilerini geliştirmiş, müzakerelerini yürütmekte olan bir ülke olarak söylüyoruz, AB’ye Türkiye’nin üye olması Avrupa’ya ilave yük getirmez, yükünü azaltır. İkincisi, AB maalesef bugünlerde çıkışlarıyla, davranışlarıyla, Türkiye’nin ne dediğine, nerede durduğuna değil, Türkiye’nin düşmanlarının sesine daha çok kulak veriyor. PKK, DEAŞ, FETO terör örgütünün lobi faaliyetlerinden daha çok etkileniyor ve tutum alıyor. Sürekli parmak sallıyor, “Türkiye şunu yap, yapmazsan böyle olur” Türkiye sizden bir öğretmen edasıyla sürekli talimat alacak bir ülke midir? Bu olmaz, bu yanlıştır. Biz onurumuzu ve istiklal ruhumuzu kimseyle pazarlık konusu yapmayız.

“Gümrük Birliği’ni yeniden gözden geçireceğiz, bu kadar seneden sonra sanayide durum ne, tarımda ne, e-ticarrette güncelleme yapılacak. Çünkü Gümrük Birliği’nde de maalesef bize madik attılar, mal ve hizmetler serbest olacaktı üstüne yattılar.

“Bana genelkurmay başkanı (Org. Hulusi Akar) anlatıyor diyor ki ‘Albaya bir talimat veriyorum, albaydan çıt yok… Adam bir şey söylemiyor, tamam başüstüne felan demiyor. Merak ediyorum neden böyle yaptı? Gidiyor bir astsubay, abisi, amiri daha doğrusu oymuş… Astsubaydan olur alırsa, dönüp peki komutanım yapayım diyormuş’ böyle bir anlayış olur mu? Bu çok tehlikeli bir örgüttür.”

Başbakan Yıldırım’ın TÜSİAD konuşmasından sonra (saat 13.00) dolar 346.39’a çıktı…

TÜSİAD BAŞKANI: OHAL KALKSIN; KHK UYGULaMASI BİTSİN

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes de, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu. Symes özetle şunları söyledi:

“Bazı OHAL uygulamaları, ekonomide güven kaybına neden oluyor. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını, ülkenin Meclis’inin yeniden asli görevini yapmaya odaklanmasını ve KHK ile yönetimin sonuna gelinmesini bekliyoruz. Türkiye’nin bir an önce normalleşmeye ihtiyacı var” dedi.

CEVAP VER