Biz ‘trol’ denilen tiplerle ilgili raporu okurken utandık.. Bakalım IPI Raporu onları da utandıracak mı?

0

Okurlar farkında olmayabilir, ama ülkemizdeki gazeteciler ve yazarların en ciddi sıkıntılarının başında sosyal medyayı kullanan ve kendilerine ‘trol’ denilen paralı tetikçilere muhatap olmak geliyor.

Çoğu gönderdiklerini okumasa, hatta görmese de, yine de varlıklarını bilmek bile rahatsız edici.

Trollerin de bilmediği bir şey var: Takip ediliyorlar…

Hem de yurtdışından…

OSCE’nin oluşturduğu Medya Özgürlüğü Platformunun talebi üzerine International Press Institute (IPI) ‘trolleri’ takip altına alıp bir veri-tabanında toplamış ve gazeteci-yazarlara dönük faaliyetlerini rapor haline getirmiş…

İzlenen bütün dünyanın trolleri, ancak önceliği iki ülkeye vermişler: Avusturya.. Ve Türkiye’ye..

Avusturya’nın raporunu oradaki seçimden 2 gün önce (2 Aralık’ta) açıklamışlar.

Şimdi sıra Türkiye raporunda.

Üç ana başlık altında değerlendirmişler trollerin faaliyetlerini: Şiddet tehditleri.. Küfürler.. ve  teknik müdahaleler..

Türkiye'de gazetecilere saldırıların oranları..
Türkiye’de gazetecilere trol saldırılarının oranları..

Türkiye’de 674 ölümle ve fiziki saldırıyla tehdit olayı tespit etmişler. Raporda örnek tehdit mesajlarına da yer veriliyor..

Bu yılın ocak ve kasım ayları arasında gazetecilere karşı şiddet kullanılma tehdidi içeren 93 olayla karşılaşılmış. Bunların üçte ikisi ‘ima yolutla tehdit’ denilen cinsten… Tabii cinsel içerikli tehditler de var.

İkinci tür, küfürler, hakaretler, sahte içerik, başkası gibi görünme, vs… Bu bölümde gazetecinin itibarını yok etmeye yönelik mesajlar da giriyor…

Teknik müdahaleden kasıt, gazetecilerin twitter ve Facebook hesaplarını ele geçirme ve geçirince onları sahiplerine karşı kullanma…

 

 

“Türkiye’deki troller” diyor rapor, “Gazetecileri susturmaya yönelik ‘hain’ veya ‘terörist’, ‘terör destekçisi’, ve ‘kâfir’ (raporda Türkçede kullandığımız sözcük aynen yer alıyor) gibi sıfatlar kullanmayı seviyor; bu arada küfürleri de.. Özellikle kadın gazetecilere karşı..”

Raporu okurken trol denilen tipleri çıkartan toplumun bir ferdi olarak utandığımızı söyleyebiliriz.

Kaynak: IPI

 

CEVAP VER