Bugünkü (7 Aralık 2016) FETÖ haberleri

0

42Defne Joy Foster’ın ölümüne ‘derin’ inceleme

Sunucu ve oyuncuDefne Joy Foster’ın, FETÖ’den tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın oğluKerem Altan’ın evinde şüpheli şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, savcılık derin inceleme başlattı.
Habertürk Gazetesi’nden Veli Sarıboğa’nın haberine göre, sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster’ın, Kerem Altan’ın evinde şüpheli şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak “Foster’ın ölümünde Kerem Altan’ın etkisi olduğu, ancak FETÖ etkisi ile kurtarıldığı, soruşturmanın karartıldığı” iddiaları üzerine yeniden soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, Altan için aldığı yurtdışı çıkış yasağının ardından kapsamlı bir inceleme başlattı.

‘ADLİ TIP’ÇILARA FETÖ’DEN İŞLEM OLDU MU, ARAŞTIRILSIN’

Savcı Can Tuncay, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne yazı yazarak, Foster’in ölümünün yeniden araştırılması, eksikliklerin ve çelişkili durumların tespit edilmesi talimatı verdi.

Verdiği yazılı talimatta savcı, Terörle Mücadele Şubesi’nce hazırlanan tespit tutanağında belirtilen çelişkilerin açığa kavuşturulması için somut delillerin toplanmasını istedi.
Savcı ayrıca, Kerem Altan ile Defne Joy Foster’ın, olay tarihi ve öncesinde irtibatlarının tespiti amacıyla telefon kayıtlarının çıkarılarak analiz edilmesi talimatını verdi.

Savcı Tuncay, Altan’a takipsizlik kararı verilen soruşturmada görev alan polisler ile Foster’in otopsi işlemini gerçekleştiren Adli Tıp görevlileri hakkında FETÖ kapsamında bir işlem yapılıp yapılmadığının tespit edilmesini de istedi.

Foster’ın, 2 Şubat 2011’de Kerem Altan’ın evinde ölmesiyle ilgili yapılan soruşturmada Adli Tıp Raporu’na göre Foster’in, alkol ve kanında bulunan ilaçların yan etkisiyle kalp ritmi bozukluğu nedeniyle öldüğü belirtilmişti.Altan 2.5 ay hapse çarptırılmış, cezası 5 yıl ertelenmişti.

Kaynak: Hürriyet

41İstenen ceza: 74 askere müebbet

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce15 Temmuzdarbegirişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasının işgal edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. 14’ü tutuklu 74 asker hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ veya ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Orhan Aydın tarafından hazırlanan iddianame, Başsavcılığın onayının ardından İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede özetle şu bilgilere yer verildi: “AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda 15 Temmuz 2016’da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin eylemler 47’nci Motorlu Piyade Alayı’nda görev yapan subay, uzman erbaş ve erler ile bu unsurları komuta etmek için Kara Harp Akademileri’nde kanunsuz bir şekilde görevlendirilen subaylarca gerçekleştirilmiştir. Darbe girişimine yönelik yapılan toplantılar sonrasında 47’nci Motorlu Piyade Alayı’nda yapılacak hazırlıklar, 47’nci Motorlu Piyade Alay Komutanı Albay Sadık Cebeci tarafından planlanmıştır. Cebeci, 13 Temmuz’da geç saatlere kadar Kuleli Askeri Lisesi’nde bulunmuş ve 2’nci Zırhlı Tugay’da ve Hava Harp Okulu’nda yapılan toplantılara katılmıştır.”

ÜÇ KOLA BÖLÜNDÜLER

İddianamede, darbeci askerlerin Kara Harp Akademileri’nden 47’nci Motorlu Piyade Alayı’na sivil araçlar ve sivil kıyafetlerle geldikleri, daha sonra askeri kamuflajlarını giydikleri belirtildi. İddianamede, “Sadık Cebeci, tabur komutanı Recep Karaçam, bölük komutanı Teğmen Sadık Efe, Albay Nizamettin Aydın ile Kara Harp Akademileri’nden gelen subaylar ile toplantıya katılmışlardır. Subaylar, Cebeci tarafından İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti İl binasına gidecek şekilde 3 kola bölünmüştür. AK Parti İl binasına gidecek şüphelilerin emir komutası şüpheli Binbaşı Faruk Şimşek’e verilmiştir” denildi.

MİLLETVEKİLİ KÜLÜNK İKNA ETTİ
İddianamede, AK Parti İstanbul İl binasına gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile üsteğmen bölük komutanı Muzaffer Dikencik arasında darbeci askerlerin yapmış oldukları hukuksuz eyleme sonvermeleri yönünde görüşmeler yaşandığı anlatıldı. Bu ve benzeri görüşmelerden sonra bölük komutanı üsteğmen Dikencik’in de çalışmaları sonucunda darbeci askerlerin bina içerisinde bir alanda toplandığı daha sonra da sabaha doğru olay yerine getirilen otobüslerle kışlalarına gönderildiği belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

40‘Kozmik Oda’da ilk ifade

Kamuoyunda ‘Kozmik Oda’ olarak anılan soruşturmayı yürüten ve Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra emniyete geri götürüldü.
Ankara’nın Cebeci semtinde 9 Kasım 2016’da, polis denetimi sırasında sahte kimlikle yakalandığı belirtilen Bilgili, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından öğle saatlerinde Ankara Adliyesine getirildi. Soruşturmayı yürüten savcıya bir süre ifade veren Bilgili, tekrar emniyete götürüldü. Bilgili’nin ifadesinin alınması işlemlerine, yarın devam edilmesi bekleniyor.

HATIRLATMA: KOZMİT ODA SORUŞTURMASI
Bilgili, kamuoyunda “Kozmik Oda” olarak anılan, Aralık 2009’da, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a “suikast düzenleneceği” iddiası üzerine açılan soruşturmayı yürütmüştü. Savcılık, Genelkurmay Başkanlığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına ait “devlet sırrı” niteliğinde belgelerin bulunduğu 11 ve 16 nolu odalarda (kozmik oda) arama yapmak istemiş, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi Başkanlığı görevlileri ise çift kilitli çelik kapılarla muhafaza edilen odalardaki bilgi, belge ve arşiv kayıtlarının devlet sırrı niteliğinde, devletin güvenliğiyle ilgili doğrudan bilgiler içerdiğini belirterek, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 125. maddesi gereği cumhuriyet savcılığına bu odalara giriş izni verilemeyeceğini ifade etmişti.

Bunun üzerine savcılığın talebiyle, o dönemde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olan ve FETÖ suçlamasıyla halen aranan Hakim Kadir Kayan, bu odalarda 20 gün boyunca arama yapmış, CD, dosya ve hard disklerden oluşan “gizli belgeler” dışarı çıkarılarak, FETÖ ile bağlantılı oldukları tespit edilen TÜBİTAK uzmanı bilirkişilere çözümletilmişti. Yıllarca Bilgili’de bulunan dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki yeni iş dağılımının ardından Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosuna verildi. Büroda görevli savcı, 38 şüpheli asker hakkındaki soruşturmayı, Mart 2015’te “takipsizlik” kararıyla sonuçlandırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı daha sonra “Kozmik Oda” soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline “kumpas” kurulduğuna yönelik deliller elde edilmesi üzerine, arasında eski polis ve TÜBİTAK personelinin de bulunduğu bazı kişiler hakkında soruşturma açmıştı. HSYK Başmüfettişliği de “Kozmik Oda”da arama yapılmasına ilişkin işlemlerde imzası bulunan hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: Hürriyet ve Takvim

39Sakarya Üniversitesi’nin FETÖ ağabeylerine operasyon: 10 gözaltı

ADAPAZARI(Sakarya), (DHA) – SAKARYA Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencileri FETÖ/PDY terör örgütüne kazandırmak istedikleri tespit edilen, üniversitenin ev ağabeyleri ile bölge talebe sorumlularına yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim gören gençleri örgüte kazandırmak amacıyla faaliyette bulundukları belirlenen kişilere yönelik soruşturma kapsamında 14 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Gençleri örgüte kazandırmak istedikleri tespit edilen, aralarında üniversite ev ağabeyleri ve bölge talebe sorumlularının da bulunduğu 10 kişi gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne getirildi. 10 kişi arasında bir Türkmenistan uyruklu kişinin de bulunduğu belirtilirken, şüphelilerin evlerinde yapılan aramada bulunan örgütsel dokümanlara el konuldu.
Haklarında gözaltı kararı bulunan 4 kişi daha aranırken, soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Kaynak: Hürriyet ve Akşam ve Takvim

38Şanlıurfa’da FETÖ’den 13 kişi tutuklandı

ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 13’ü tutuklandı.
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PYD soruşturma kapsamında gözaltına alınan çeşitli meslek gruplarından 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünün geçirilerek adliyeye sevk edilen şüphelilerden 13’ü tutuklandı, 7’si ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

Hatay’da ByLock kullanan 15 polis tutuklandı

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA) – HATAY’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu ve ByLock kullandığı iddia edilen 15 polis, tutuklandı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçen Cuma günü gözaltına alınan 15 polis, bugün sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi. Sağlk kontrolünden geçirilen şüpheli polislerden birisi gazetcilere dönerek, “Selam söyleyin eşe dosta, herkesten vazgeçeriz, vatandan asla” dedi.
Cumhuriyet Savcısı’ının sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 15 polis, tutuklanarak Antakya Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kaynak: Hürriyet

37Tekirdağ merkezli FETÖ operasyonunda 10 mühendis tutuklandı

Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ, (DHA) – TEKİRDAĞ merkezli FETÖ/PDY’nin mühendis yapılanması yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 13 kişiden 10’u tutuklandı.
Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY’nin mühendis yapılanması yönelik soruşturması kapsamında 6 gün önce İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü ekipleri, Çorlu İlçesi ile İstanbul, Ankara ve Bursa’da belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Operasyonda, 13 kişi gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10’u, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

36Erdoğan: FETÖ’nün o ülkedeki okulları kapatılacak

Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan, Benin Cumhurbaşkanı PatriceTalon’un ‘FETÖ’nün ‘3 tane okulu var bizde’ dediğini hatırlatarak, “Ben hemen bu okulları kapatacağım, bunları kamulaştıracağım. Maarif kolejimizle, bunları birlikte çalıştırmak suretiyle bu süreci aşmış olacağız, şu ifade de bizim için gerçekten çok anlamlı, ‘Bizim dostumuza düşman olana biz dost olmayız’ dediler” açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon ile yaptıkları başbaşa görüşme ve heyetlararası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Tabii hemen burada 15 Temmuz hadisesini ifade etmem gerekir. 15 Temmuz’da ülkemizde ordumuzun içerisine sızmış olan bir grup FETÖ terör örgütü mensubunun, asker kıyafetine bürünmüş böyle bir örgütün giriştikleri darbe olayının akamete uğratılmasının, püskürtülmesinin ardından, bir devlet başkanı olarak kaldı ki 8 ay önce bu göreve gelen bir devlet başkanı olarak sizlerin bugün bizleri ziyaret etmesi manidardır. Bu ziyaret vesilesiyle 5 anlaşma imzalamış bulunuyoruz. Bu anlaşmalarla birlikte de Türkiye-Benin arasında çok farklı bir süreç başlayacaktır. Görüşmelerimiz gerçekten çok samimi bir havada gerçekleşti. Önce ikili bir görüşmeyi aramızda gerçekleştirdik, ikili görüşmeden sonra da heyetlerarası görüşmeye geçtik. Bu heyetlerarası görüşmemizde de ben büyükelçimize sordum, bizim daha çünkü yeni büyükelçilik binalarını 2013-2014 bu aralarda bu binalarımızı tesis ettik. Şu andaki yerimiz nasıl dediğimde orada şuanda kiradayız yerimiz merkezi bir yer. Fakat Sayın Başkan size daha görünümü güzel yerde yer verelim, büyükelçiliği orada inşa edin dediler. Ben de bu tür şeyleri severim. Hemen bize verin ki inşaatını süratle başlatalım, inşaatı bitikten sonra Benin’i ziyarete geleyim dedim. Böyle bir adımı atmak suretiyle inşallah Benin’de kendi yerimizi inşa eder, ondan sonra da Benin’e yapacağımız ziyareti kendi büyükelçiliğimize bu şekliyle yapmış oluruz. Büyükelçimiz de işin takipçisi. Olmak suretiyle nerede, nasıl bir yer verilecekse mimarlarımızı göndermek suretiyle mimarlarımız yerinde gerekli çalışma yapar, ona göre proje çalışmasını başlatırız” ifadelerini kullandı.

“Kendilerinin çok başarılı bir iş adamı oluşu Benin’e çok çok farklı bir vizyon katacaktır” diyen Erdoğan, “Değerli dostuma, onun şahsına tüm benin halkına halkımın selamlarını özellikle iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte şunu özellikle paylaştım, 14 yıl kadar önce göreve geldiğimizde Afrika’daki büyükelçilik sayımız 12’ydi, şu anda 39. Hedefimiz 54 ülkede 54 büyükelçiliği Afrika’da kurabilmektir, çünkü her ülke irili ufaklı ne olursa olsun bizim için bir değerdir. Her ülkenin de Birleşmiş Milletler de ufağı büyüğü yok, hepsinin bir rey hakkı vardır. Dolayısıyla bizim için hepsi önem ifade ediyor. Dolayısıyla bu dostluğumuzu, dayanışmamızı bir arada sürdürebilmek için bizim Afrika olan bağlarımız çok daha güçlü olmalıdır” şeklinde konuştu.

“BİZİM DOSTUMUZA DÜŞMAN OLANA BİZ DOST OLMAYIZ, DEDİLER”

Şu anda 54 farklı Afrika ülkesinden yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin devletimiz ve gönüllü kuruluşlar vasıtasıyla Türkiye’de eğitim aldığına dikkati çeken Erdoğan, “Bunun yanında Benin’den de 87 öğrenci şuanda ülkemizde eğitim ve öğretim alıyor. Önümüzdeki dönemde bu sayıyı daha da artırma imkanımız var. FETÖ’nün ‘3 tane okulu var bizde’ dediler. Ben hemen bu okulları kapatacağım, bunları kamulaştıracağım. Maarif kolejimizle, bunları birlikte çalıştırmak suretiyle bu süreci aşmış olacağız. Şu ifade de bizim için gerçekten çok anlamlı, ‘Bizim dostumuza düşman olana biz dost olmayız’ dediler” diye konuştu.
Benin ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 90 milyon dolar olduğunu anlatan Erdoğan, “Bu, tabii çok küçük bir ticaret hacmi. Artık bu ticaret hacmini başarılı bir işadamının başında olduğu bir Benin’le Türkiye inşallah daha ilerilere taşıyacaktır. İşadamlarımızı kısa sürede süratle Benin’e göndereceğiz. Benin’deki işadamlarıyla bizim işadamlarımız ikili çalışmaları bir başlatsınlar. Benin ve Türkiye’nin Afrika’daki çalışmaları inanıyorum ki çok daha zenginlik kazanır. Afrika’nın sorunlarına en iyi çözümlerin Afrika’daki kardeşlerimiz tarafından getirileceğine inanan siyasetçiyim. Onların her daim yanlarında olacak, yol arkadaşlarına, kara gün dostlarına ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Böyle bakıyorum. Afrika açılımını başlattığımız 2005 yılında, o yılı Afrika yılı ilan ettik ve o yıl Afrika’daydık. En az gelişmiş ülkeler kategorisinden 48 ülkeden 34’ünün Afrika’dan olması bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Bu acı tabloda asıl sorumlular, asırlar boyunca Afrika insanının kaynaklarını sömüren, altınına tüm madenlerine o sömürgeci ülkelerdir. Benin de sömürülen ülkelerden bir tanesiydi. Şimdi, bağımsızlığına kavuşmuş benin olarak kendi ayakları üzerinde kalkması bizim iftihar meselemiz olacaktır. Afrika kıtasının geleceği parlak ve aydınlıktır. Afrikalı kardeşlerimiz ekonomik kalkınma bakımından da hakettiği yerlere muhakkak gelecektir. Bundan da hiç şüphem yok. Milletim ve şahsım adına darbe girişimi sonrasında sergilediği dayanışma dolayısıyla şahsım ve milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretin her iki ülke arasında aydınlık yarınlara vesile olmasını diliyorum. İmzalanan bu 5 anlaşma ile güçlü bir geleceğin inşa edileceğine olan inancımı tazeliyorum” ifadelerini kullandı.

Talon ise açıklamasında, tüm Türk halkına iki ülke arasındaki ilişkilerin bu şekilde seyretmesinden dolayı teşekkürlerimizi sunduklarını belirterek, “Sizi tebrik etmek istiyorum, liderliğinizden dolayı. Türkiye’yi de tebrik etmek istiyorum. Sadece bir teşebbüsle kalmış olan vahim olayın da başarıya ulaşmamış olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Türk halkı ve yetkililerine sonsuz olarak. Yanınızda olduğumuzu, terörizmle mücadelede yanınızda olduğumuzu söylemek istiyoruz. Biz de bu olayların arkasındaki failleri bulmak için elimizden geleni yapacağımızı söylüyoruz. Verimli ve aktif bir işbirliğinin de bilançosunu da yapabildik. Benin’in Türkiye’den öğreneceği çok şey var çünkü yükselen bir güç Türkiye” diye konuştu.

Türkiye’nin kendini Afrika’da göstermesi gerektiğine işaret eden Talon, “Gerçekten de küçük bir köy haline gelen dünya söz konusu, bu yüzden de işbirliği son derece gerekli. Dengeli bir dünya ancak birçok güç mevcut olursa olabilir. Birçok ülke kalkınma seviyesini artırmış olursa artırabilir. Hem şahsi çıkarlar hem de Afrika’nın çıkarları için biz de Türkiye’nin bu gücüne katkıda bulunmak istiyoruz. Şuanda olduğu gibi bir güç olmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Sizin liderliğinizi memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasında bulundu.

Görevi süresince Türkiye’ye sıkça geleceğini anlatan Talon, yatırımların da teşvik edileceğini ifade etti. Talon, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Benin’e davet etti.

Kaynak: Hürriyet ve Sabah ve Akşam ve Takvim ve Türkiye

35FETÖ sanığı 38 kişinin yargılanmasına devam edildi

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA) – SİVAS merkezli Ankara, İstanbul ve Erzincan’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyon kapsamında haklarında dava açılan 5’i tutuklu 38 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ‘hayırseverlerin dini duyguları istismar edilerek arsalarının paralel yapıya kazandırılması, imam hatiplere ayrılmış arsa ve okulların kumpas yoluyla FETÖ/PDY’ye yakın kuruluşlara tahsis edilmesi’ iddiaları üzerine 11 Aralık 2015’te Sivas merkezli Ankara, İstanbul ve Erzincan’da operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan şüphelilerden 14’ü tutuklandı. Tutuklu sanıklar, 13 Nisan’da görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.
15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişiminin ardından bu kişilerden H.B., İ.A., Y.T., İ.B., ve S.E. yeniden tutuklandı. Devam eden davada sanıklar bugün 4’üncü kez hakim karşısına çıktı.
Sivas 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 5’i tutuklu 38 sanık ile birlikte sanıkların ve şikayetçilerin avukatları katıldı. ‘Kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak’, ‘Terör örgütü FETÖ/PDY’ye üye olmak’ ve ‘tehdit’ suçlamalarıyla açılan davada Mali Suçları Araştırma Kurulundan (MASAK) gelen 29 sayfalık raporun okundu.
Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunma için süre istemesi üzerine duruşmayı 14 Şubat 2017 tarihine erteledi.

Kaynak: Hürriyet

34Darbe girişiminin anatomisi çıkarıldı

DENİZLİ Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından “Türkiye’de Darbelerin Anatomisi” konulu panel düzenlendi. Panelde darbe girişimini çeşitli yönleriyle ele alan PAÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç Dr. Aliyar Demirci, “Bir subayın, ordunun kendi düzenini, hiyerarşik bütünlüğünü ortadan kaldıracak şekilde, dünyevi ya da dini akıma itaat ilişkisiyle tabi olması ülke güvenliği için tehdittir” dedi.
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve çok yoğun bir dinleyici kitlesinin katılımıyla gerçekleşen panelin oturum başkanlığını Prof. Dr. Nurettin Öztürk yaptı. İlk olarak oturum başkanı Nurettin Öztürk, 15 Temmuz darbesi ile ilgili görüşlerini ifade ederek, “Bizim tanklarımız, uçaklarımız, helikopterlerimiz, silahlarımız bizi sokağa çıkartmamak için, bizi 16 Temmuz cehennemine mahkum etmek için çıkmış üstümüze ateş kusuyor. Böyle bir kötülüğü Çanakkale’de de görmedik, oradaki düşmanımız bile asildi. Bu bakımdan ağır bir yara içindeyiz” dedi.
Doç. Dr. Güney Çeğin ise Türkiye tarihinde sıklıkla karşılaşılan askeri darbelerin analizini yaptı. Silahlı kuvvetlerin organize edilme tarzına değinen Çeğin, 93 harbinden sonra Prusya modeline, 1950’lerle beraber de NATO stratejisine göre biçimlenen ordu teşkilatının her daim darbeye açık bir yapılanmadan muzdarip olduğunu iddia etti. Bu bakımdan askeri müdahaleyi kurumsallaştıran mekanizmayı ortadan kaldıracak bir değişimin şart olduğunu ileri sürdü.
15 Temmuz darbe girişiminin ideolojisini, ordu dışından bir kaynaktan sağladığı için 9 Mart cunta oluşumuyla arasında benzerlik taşıdığını aktaran Doç. Dr. Aliyar Demirci ise “Bir subayın, ordunun kendi düzenini, hiyerarşik bütünlüğünü ortadan kaldıracak şekilde, dünyevi ya da dini akıma itaat ilişkisiyle tabi olması ülke güvenliği için tehdittir” dedi.
FETÖ’nün aslında toplumun kabul görmüş inanç ve değerleriyle karşıtlık gösteren kültleşmiş bir dini akıma dayandığını, bu yapılarda kült liderlerinin çok özel bir bilgi ve ilahî güce sahip olduğuna inanıldığını belirten Doç. Dr. Demirci, bu tarz bir hareketin mensuplarının zihinlerinin meşgul tutularak tek tipleştirildiği söyledi. Zaman geçtikçe grup üyelerine içlerinde bulundukları grubun selameti adına ahlak dışı davranışların rasyonalize edildiğini ifade eden Demirci, “Örgütün mensupları, ilk basamakta diğer insanların yanlış, kendilerinin doğru yerde durduklarını varsayarlar, daha sonra dinen ve ahlaken üstün olduklarını kabul ederler, ardından da kendilerinin iyi, ötekilerin kötü olduğunu düşünmeye başlar ve son aşamada ötekileştirdiklerine zarar vermeyi ve yok etmeyi kendi dünyalarında meşrulaştırırlar” diye konuştu.
15 Temmuz darbe girişimi, bu kült hareketin liderinin askeri kanadına verdiği talimatla başladığını ifade eden Demirci, yaşanan olayı siyasi ve sivil bir deprem olarak nitelendirerek “Darbe, başarıya ulaşsaydı, bizleri bir iç savaş, güney sınırlarımızda aleyhimize bir sınır değişikliği, en önemlisi aldatma ve aldanma üzerine kurulu sanal bir dünya, kısacası zifiri bir karanlık bekleyecekti. Bu açıdan 15 Temmuz’dan 16 Temmuz’a geceden sabaha Türkler karanlıktan aydınlığa koşmuştur” diye konuştu.
Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

Kaynak: Hürriyet

33Bylock kullandıkları öne sürülen 2 rütbeli asker ve 1 hemşire gözaltına alındı

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA) – SAMSUN’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bir süre önce görevlerinden ihraç edilen Üsteğmen E.G., Astsubay Kıdemli Başcavuş F.Ö. ile hemşire olan eski eşi A.Ö. ‘Bylock’ kullandıkları iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındı.
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bugün Canik ve Atakum ilçelerinde FETÖ/PDY operasyonu gerçekleştirdi. Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda görev yaptıkları sırada FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ihraç edilen Üsteğmen E.G., Astsubay Kıdemli Başçavuş F.Ö. ile bir süre önce ayrıldığı eski eşi hemşire A.Ö. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Bylock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada ele geçen dijital verilere el konduğu bildirildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

32Afyonkarahisar’da FETÖ/PDY’den 5 kişi tutuklandı

Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA) – AFYONKARAHİSAR’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 5 eski kamu çalışanı tutuklandı.
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevden ihraç edilen 18 kamu personeli hakkında Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Karar doğrultusunda Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin geçen çarşamba günü belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlediği operasyonda, 13 kişi gözaltına alındı.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, dün öğle saatlerinde, sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimliğine çıkarılan şüphelilerden 5’i tutuklandı, 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan şüphelilerin cep telefonlarında örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’ olduğu tespit edildi.
Operasyon kapsamında 5 şüpheli ise aranıyor.

Kaynak: Hürriyet

31Manisa’da 8 FETÖ şüphelisi adliyede

İlker KILIÇASLAN/MANİSA, (DHA)- MANİSA’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında geçen 23 Kasım’da gözaltına alınan, Manisa İl Genel Meclisi eski Başkanı ve işadamı Hayrullah Solmaz’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edildi.
Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geçen 23 Kasım’da çok sayıda adrese operasyon düzenledi. Operasyonda FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu ileri sürülen Manisa İl Genel Meclisi eski Başkanı ve AK Parti Manisa İl Başkanlığı’nın kurucularından işadamı Hayrullah Solmaz ile M.B., İ.K., F.G., A.E., H.T., K.B., M.B., A.Ü. ve D.Y. gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.
Adliyeye sevk edilen şüphelilerden işadamı Hayrullah Solmaz’ın inşaat şirketine de gözaltına alınmadan bir gün önce kayyum atanmıştı.

Kaynak: Hürriyet

30Denizli’de ilk FETÖ davası duruşması 12 Aralık’ta

Ramazan ÇETİN/ DENİZLİ, (DHA) – DENİZLİ’de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede yer alan 31’i tutuklu 72 sanıklı ‘Tavas çatı yapılanması’ davasının ilk duruşması 12 Aralık’ta yapılacak.
Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda Tavas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili iddianameyi kabul eden Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma tarihini 12 Aralık olarak belirledi.
FETÖ’nün Denizli’de oluşturduğu sözde 5 eyaletten birisi olan Tavas çatı yapılanması ile ilgili hazırlanan iddianame 31’i tutuklu, 72 sanık bulunuyor. İddianamede sanık olarak yer alanların mütevelli heyet oluşumuna, dershane, yurt, pansiyon ve okullardaki eğitime, ilçelerdeki kadın ve ışık evleri yapısına katıldıkları ifade ediliyor.
İddianamede FETÖ’nün iki numaralı ismi ve sözde ABD imamı olarak adı geçen İsmail Büyükçelebi’nin Tavaslı olması nedeniyle terör örgütünün Tavas İlçesi’ne büyük önem verdiği ve etkin bir yapılanma içinde girdiği iddia ediliyor. İddianamede, Tavas’ın örgütün yapılanmasındaki sözde eyaletlerden biri de olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

29CHP’li Özel: Bizim tarladan her şey yetişir ama FETÖ’cü yetişmez (2)

“DÜRÜMCÜ MEHMET’TEN 20 GÜN SONRA O DOLARI BOZDURDUYSANIZ O DEKONTTAN UTANIRSINIZ”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı 200 bin dolarını bozdursun’ sözlerine yanıt olarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövizini bozdurduğunu gösteren banka dekontunu Genel Kurul’da sunmasını eleştirdi. Özel, “Siz Dolar’ı dürümcü Mehmet’ten, berber Hasan abiden, Gaziantepli Feridun ustadan 20 gün sonra bozdurmuşsanız o dekonttan utanırsınız” dedi.

CHP’li Özel, Kılıçdaroğlu’nun TBMM Genel Kurulu’nda 2017 yılı bütçe sunuş konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Albaraka Türk’te 200 bin Dolar’ı olduğunu ve söz konusu parayı bozdurup bozdurmadığını söylediğini hatırlatarak, bu soruya cevap alamadıklarını söyledi. CHP’li Özel, şöyle konuştu:

“Biz Sayın Cumhurbaşkanı gibi illegal şekilde, ticari sırların gizliliğini ihlal edecek şekilde davranmak yerine, kendisinin resmi mal beyanına baktık ve son derece meşru bir soru sorduk. Bu dolarlar ne oldu?” Bu sorunun cevabını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi. Bekir Bozdağ elindeki dekontu kürsüden kısa bir süre gösterdi ve hemen indirdi. ‘İşte dekont burada’ deniliyorsa, bunun gruplara dağıtılması gerek. Bu dekontun bize gösterilmesinde sizi rahatsız edecek ne var? Bugünlerde birileri dolar bozduruyorsa bu övünç meselesi, utanç meselesi değil. Gizleyecek bir şey yok. 200 bin Dolar’ı bozdurmuş bir cumhurbaşkanının, o dekontu çoğaltıp 550 milletvekilinin odasına dağıtılmasında sakınca görmem. Kendi tezini güçlendirir. Ama siz 20-25 gündür vatandaşa Dolar bozdurmasını söylüyorsanız, siz Dolar’ı dürümcü Mehmet’ten, berber Hasan abiden, Gaziantepli Feridun ustadan 20 gün sonra bozdurmuşsanız o dekonttan utanırsınız. O dekont dağıtılmadan şüpheler dağılmaz. Bu dekontu istemeye devam edeceğiz. Sayın Bozdağ, şüpheyi güçlendiren şekilde, ‘gösteririm ama vermem’ diyor. Son derece saçma davranış. Paylaşamayacaksan, varmış gibi göstermeyeceksin”

Kaynak: Hürriyet

28Yunanistan darbeci askerlerden üçünü Türkiye’ye iade edecek

Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerden üçünün Türkiye’yeiadeedilmesine karar verildi.
Son dakika haberi: Yunanistan’ın başkenti Atina’daki temyiz mahkemesi, 15 Temmuzdarbe girişiminin ardından helikopterle bu ülkeye kaçan sekiz askerden üçünün Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi. Reuters, söz konusu üç pilotun, haklarında verilen karara itiraz edeceklerini bildirdi.

Associated Press’in haberine göre, mahkeme heyeti, askerlerin “darbeye dahil olmak, parlamento oturumuna engel olmaya çalışmak ve helikopter gasbetmek” suçlarından iadesine karar verdi. Ancak mahkeme, kaçak askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimine dahil olduklarına dair iddiaları reddetti.

‘İADE EDİLMEME’ KARARINA İTİRAZ

Aynı mahkeme dün, darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan sekiz askerden üçünün Türkiye’ye iade edilmemesine karar vermişti. Bugünkü duruşmada ise farklı hakim heyeti görev yaptı.

Anadolu Ajansı, Yunanistan Temyiz Mahkemeleri Başsavcısı’nın, dün hakim karşısına çıkan üç asker hakkında verilen “iade edilmemeleri” yönündeki karara itiraz ettiğini bildirdi. Başsavcının itirazı üzerine darbeci askerler için verilen karar Yunanistan Yüksek Mahkemesi tarafından değerlendirilecek.

Yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, karara gelen itiraz üzerine haklarında “iadeedilmeyecekleri” yönünde karar bulunan üç asker gözaltında tutulmaya devam edilecek. Buna göre, en geç sekiz gün içerisinde bir karara varılması gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet ve Takvim

27FETÖ’nün el konulan dershanesi ilkokul oldu

Murat YAYIN/MALKARA (Tekirdağ), (DHA) – TEKİRDAĞ’ın Malkara İlçesi’nde el konulan FETÖ/PDY’nin dershanesi, depreme dayanıklılık testinden geçemeyen 180 öğrencisi bulunan Hacıilbey İlkokulu’na dönüştürüldü. Öğrenciler önümüzdeki günlerde yeni okullarında eğitim görmeye başlayacak.
Malkara’da yürütülen soruşturma kapsamında el konulan ve daha önce FETÖ’nun öğrenci yurdu olarak kullanıldığı bina, ilkokul olarak hizmet verecek. Hacıilbey İlkokulu binasının depreme dayanaklı testinden geçmemesi üzerine burada 180 öğrenci, bundan sonra eğitimlerini el konulan FETÖ binasında sürdürecek. Hıcıilbey İlkokulu tabelası asılan okulda incelemelerde bulunan Malkara Kaymakamı Osman Altın, “17-25 Aralık’ta tutumlarını belli eden ve 15 Temmuz’da da niyetlerini de alenen ortaya koyan bu örgütün mirası devletin kontrolünde Malkaralılara geri dönmüş oldu. Bu bina Hacıilbey İlkokulu olarak devam edecek. İnşallah uzun süreler eğitime hizmet eder ve vatanına milletine hayırlı bireyler yetiştirir. Bu kurum bundan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kontrolünde olacak. 180 öğrencimiz burada eğitime devam edecek” dedi.
Hacıilbey İlkokulu’nun bulundu alanın yıkılmasının ardından oraya tekrar okul yapılması yönünde düşünceleri olduğunu ifade eden Altın, “Çünkü o bina deprem güvenilirlik raporlarını geçemedi. Başka bir binamız olmadığından okulumuz burada eğitim öğretime devam edecek. Prosedür işlemleri biraz zaman aldı. Fakat dün itibariyle yazışmalar tamamlandı. Bu hafta içerisinde bütün eksiklikleri giderilip, okul olarak kullanılmaya başlanacak. Binanın temizliğinin yapılması, kalorifer ve elektrik tesisatlarının kontrolünün ardından öğrencilerimiz buraya taşınacak. Hacıilbey İlkokulu’nun bulunduğu alana tekrardan bir okul yapımı söz konusu. İleride o alan düzenlendikten sonra oraya bir okul yapımını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

26Antalya’da FETÖ operasyonu: 60 gözaltı

Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda öğretmen, polis ve esnaf 60 kişi gözaltına alındı.
Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezi ve ilçelerde önceden belirlenen çok sayıda adrese sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Operasyonda, FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla 60 kişi gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda flash bellek, hard disk, çeşitli dokümanlar, dijital materyaller ele geçirildi. Şüphelilerin haberleşmek için ‘Bylock’ yazışma programı kullandıkları ortaya çıktı. Şüpheliler, sağlık kontrolü sonrasında sorgulanmak üzere Asayiş şube Müdürlüğü’ne götürülürken, operasyon kapmasında 20 kişinin arandığı belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

25Rizespor yöneticisine FETÖ ihbarı asılsız çıkan malzemeci işten atıldı

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA) – FETÖ üyesi olduğu ihbarı üzerine gözaltına alınarak hakkında savcılık soruşturması başlatılan Rizespor Kulübü Mali İşler Müdürü Mustafa Tansuyu hakkında, FETÖ bağlantısı tespit edilemediği için 4 ay sonra takipsizlik kararı verildi. Tansuyu hakkında FETÖ’cü ihbarının kaynağı olduğu ortaya çıkan Rizespor kulüp malzemecisi Ahmet Koç işten çıkarıldı.
15 Temmuz darbe girişiminden bir hafta sonra 155 polis hattını arayan Ahmet A. adlı kişi, Çaykur Rizespor Kulübü Mali İşler Müdürü 35 yaşındaki Mustafa Tansuyu hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği ve FETÖ üyesi olduğu’ yönünde ihbarda bulundu. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Mustafa Tansuyu, Rize Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube ekipleri tarafından gözaltına alındı. nezarete konuldu. Polis, Tansuyu’nun bilgisayarı ve cep telefonu ile sosyal medya ve banka hesaplarını incelemeye aldı. İddiaları ‘iftira’ olarak nitelendiren Mustafa Tansuyu suçlamaları reddetti.
‘İHBAR EDELİM, SUÇLU SUÇSUZ OLDUĞU ANLAŞILIR’
Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren savcılık, ihbarcı Ahmet A.’yı ifadeye çağırdı. Ahmet A.’nın ifadesinde, teyzesinin oğlu olan ve Çaykur Rizespor Kulübü’nde malzemeci olarak çalışan Ahmet Koç’un kendisine Mustafa Tansuyu’nun Cumhurbaşkanına hakaret ettiğini ve FETÖ’cü olduğunu söylediğini belirterek, bu nedenle ihbarda bulunduğunu anlattı. Bu ifadeler sonrasında savcılığın çağırdığı malzemeci Ahmet Koç da, “Mustafa Tansuyu’nun Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiğini ve Fettulahçı olduğunu, çocuğunu da cemaate ait okula verdiğini duymuştum. 15 Temmuz darbe girişimine üzüldüğüm için bunları teyzemin oğlu Ahmet A.’ya anlattım. O da milliyetçi duyguları ağır bastığından ‘‘İhbar edelim, suçlu ya da suçsuz olduğu anlaşılır’ diyerek durumu polise bildirdi” diye ifade verdi.�
HİR YÖNÜYLE SORUŞTURULDU, BAĞLANTISI BULUNAMADI
Savcılığın tanık olarak dinlediği kulüp çalışanları Mustafa Tansuyu’nun FETÖ ile her hangi bir bağlantısının olmadığı ve Cumhurbaşkanına yönelik bir hakarette bulunmadığı yönünde ifade verdi. Terörle Mücadele Ekipleri de, Mustafa Tansuyu’nun bilgisayarı ile cep telefonuna yüklü programlar, geriye dönük cep telefonu kayıtları, sosyal medya ve banka hesaplarını detaylı olarak inceledi. FETÖ bağlantısına dair her hangi bir tespit bulamayan polis, Tansuyu’nun çocuğunun da cemaatle ilgisi olmayan bir kreşe gittiğini belirledi. Mustafa Tansuyu’nun 15 Temmuz öncesi ve sonrası sosyal medya paylaşımlarında ülkesi ve milletine bağlı bir vatandaş olarak paylaşımlarda bulunduğuna da yer verildi. Savcılık, 4 ay süren soruşturma sonucunda geçen hafta Mustafa Tansuyu hakkında kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.
Mustafa Tansuyu’ndan hoşlanmadığı için FETÖ’cü diye ihbarda bulunduğu iddia edilen Çaykur Rizespor malzemecisi Ahmet Koç’un görevine son verildi.

Kaynak: Hürriyet

24
Etiyopya ulusal gün etkinliği için FETÖ okulunu kullandı

Etiyopya, ulusal gün etkinlikleri için Harar şehrine çağırdığı gazetecileriFETÖokulunda ağırladı. AA muhabirleri etkinliğe katılmayarak olayı protesto etti.
Etiyopya hükümeti, ulusal gün etkinliklerini takip etmesi için çağırdığı gazetecileri Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait okulda ağırladı.

Ülkede her yıl düzenlenen Etiyopya Ulusları ve Halkları Günü etkinliklerini izlemek için Etiyopya İletişim Ofisi ve Federal Meclisi tarafından Harar şehrine getirilen 70 kadar gazeteci şehirdeki FETÖ okuluna yerleştirildi.

Gazeteci grubunda bulunan Anadolu Ajansı muhabirleri, ekinliğin FETÖ okulunda yapılmasına tepki göstererek programa katılmadı. Muhabirlerin itirazı üzerine Endonezyalı yetkililer, organizasyonun merkez tarafından yapıldığını ve bu sayıda kişiyi yerleştirecek otel bulamayacaklarını ileri sürerek programın aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

Etiyopya’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne ait altı okul bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet

23CHP’li Cankurtaran: Önce kendi içindeki FETÖ’cüleri ayıklasınlar

İlker KILIÇASLAN- Nermin UÇTU/MANİSA, (DHA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Fatih Gürsul’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla ilgili, “Önce kendi içindeki FETÖ’cüleri ayıklasınlar, arkasından varsa tüm siyasi partilere baksınlar” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın CHP Manisa İl Başkanlığı binasında yaptığı basın toplantısına CHP İl Başkanı Halil Tokul, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Ekonomik sıkıntıların OHAL baskısı ile gizlenmeye çalışıldığını savunan Cankurtaran, “Patlayan krediler, tahsil edilemeyen alacaklar 1990’lardaki gibi çek senet tahsilatı yapan suç örgütlerinin artmasına neden olabilir. Bu tablonun sorumlusu hükümettir. Piyasalar başkanlık dayatmasına tepki veriyor” dedi.
Ülke genelindeki öğrenci yurtlarının yetersiz olduğunu da belirten Cankurtaran, öğrencilere barınma imkanı sağlamanın devletin birinci görevi olduğunu söyledi. Cankurtaran, “Bu görev cemaat yurtlarına yol açmak için bilinçli olarak savsaklanmaktadır. Cumhurbaşkanlığına zaten 10 uçak varken 78 milyon dolara yeni bir uçak alana kadar neden yurt sorunu halledilmez” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana mitinginde tutuklu gazetecileri alkışlatması ve Deniz Baykal’n bu alkışlatmaya yönelik, “Öyle kazalar bizim başımıza çok iş açıyor” sözleri de Cankurtaran’a soruldu. Cankurtaran, kişileri değil, hak ihlaline uğramış insanları savunduklarını belirterek, “Demokrasi ihlaline uğramış herkes bizim savunacak alanımıza girer. Biz her türlü mağdur olanı savunuruz ve adını da geçiririz. Biz orada isimler üzerinden değil, Türkiye’de tüm haksız yere mağdur olanları savunuyoruz. Demokrasi herkese lazımdır. Biz CHP olarak demokrasi ihlalinde kişi ayrımı yapmıyoruz. Mağdur edilmiş herkesin hakkını arayacağız. Önemli olan kişi değildir” diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Doç. Dr. Fatih Gürsul’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınmasıyla ilgili soruları cevaplayan Yasemin Öney Cankurtaran, şunları söyledi:
“FETÖ’nün askeriyeye, yargıya, kolluk güçlerine yayılmasını AKP bizzat kendi yapmıştır. Hukuki ve siyasi sorumluluktan kurtulamayacaklar. Bir terör örgütünün amacı hükümeti ele geçirmekse bunun yargı, askeri, eğitim ayağı olduğu gibi siyasi ayağı da var. AKP’nin FETÖ’yle suç ortaklığı yapmış, terör örgütüne mensup olan siyasileri de var. Ama AKP bugün sanki öçinde terör örgütüne mensup kimse yokmuş gibi kendine muhalif olanlara karşı gözaltı ve tutuklama dalgası ile algı operasyonu yapıyor. ‘Biz temiziz bizim dışımızdaki herkes bu terör örgütüne bulaşmış’ demeye çalışıyorlar. Halkı hiçbir şekilde kandıramazlar. Önce kendi içindeki FETÖ’cüleri ayıklasınlar, arkasından varsa tüm siyasi partilere baksınlar. Hiçbir şekilde örgüte bulaşmamış vatandaşları bu süreç içinde bir an önce serbest bırakılması sağlanmalı. Bizi yıldıramazlar. Cumhurbaşkanının adını Fetömatik koydum. Bir şeyi karalamak istediğinde hemen FETÖ, kendini aklamak istediğinde FETÖ. İster akla ister karala. Önce AKP kendi içindeki FETÖ’cüleri tespit etsin, önce kendilerinde arasınlar.”

Kaynak: Hürriyet

22FETÖ minibüslerinin sırrı ortaya çıktı!

15 Temmuzdarbe girişimi gecesi Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa süre önce ayrıldığı otele suikast girişimi için giden SAT komandolarının, gündüz saatlerinde ise Beykoz’dan, Bakırköy Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı’nın yakınına bıraktığı 3 minibüsün sırrı ortaya çıktı.FETÖ/PDY’ci askerlerin, C4 plastik patlayıcılar, antitank roketi, çok sayıda el bombası ve zırh delicilerle ülkeyi kaosa sokacak kanlı eylemler planladıkları belirlendi
İstanbul Bakırköy’deki Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı’nda ele geçirilen cephane dolu 3 minibüsün sırrı çözüldü. 15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin, ‘C4 plastik patlayıcılar, antitank roketi, el bombası ve zırh delicilerle ülkeyi kaosa sokacak kanlı eylemler planladıkları’ belirlendi. Minibüslerdeki cephanelerin görüntüleri de ortaya çıktı.

HEM ÇATIŞTI HEM BİRLİKLERİ SEVK ETTİ

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı uçak pistinde ele geçirilen cephane yüklü 3 minibüsle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Yürütülen soruşturmada, Hava Harp Okulu’nda görevli rütbeli rütbesiz toplam 250 kişi gözaltına alınarak ifadelerine başvuruldu.

İstanbul’da yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, hemen Boğaziçi Köprüsü’ne giderek buradaki darbeci askerlerle göğüs göğüse çatıştı. Bu sırada tüm İstanbul polisini de sevk ve idare etmeye devam etti.

Emniyet Müdürü Çalışkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içerisinde bulunduğu Ata uçağı havadayken, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli eski Özel Harekâtçı bir emniyet amirini arayarak Atatürk Havalimanı’nı, kuleyi ele geçirmesi talimatını verdi. Stratejik olarak Atatürk Havalimanı’na çok yakın bir konumda bulunan Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı’ndan da bir tehdit oluşturulacağı gerekçesiyle, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner’i arayan Mustafa Çalışkan buranın da ele geçirilmesi talimatını verdi.

3 MİNİBÜSÜ SUİKASTÇI KOMANDOLAR BIRAKTI
Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı uçak pistinde 3 askeri minibüs ele geçirildi. Yürütülen soruşturmada, içerisinde küçük bir orduyu donatacak kadar cephanebulunan minibüslerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele suikast saldırısı düzenleyen

SAT komandoları tarafından Beykoz’daki askeri kışladan alınarak gündüz saatlerinde getirilip bırakıldığı belirlendi. SAT komandolarının, 3 minibüs dolusu cephanelikle devlet büyükleri, havalimanları, stratejik yerler ve karşı koyan askeri birlik ve polislere karşı acımasız kanlı eylem planladıkları öğrenildi.

CEPHANENİN TAM LİSTESİ

Minibüste yapılan aramalarda 20 bin adet MG3 fişeği, 109 adet 40 mm mermi, bin 200 adet 7.62 mm fişek, 72 adet renkli sis kutusu, 29 adet M18 el bombası, 255 adet bomba atar, 38 adet RPG 7 antitank roketatar, 134 adet ateşleme cihazı, 26 adet Red Handflare, infilak fitilleri, can simidi duman kandilleri, 94 adet savunma tipi el bombası, 128 adet taaruz tipi el bombası ve 24 adet C4 plastik patlayıcı ele geçirildi.

Darbeci askerlerin 3 minibüs dolusu cephanesinin ele geçirilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da içerisinde bulunduğu Ata uçağı Atatürk Havalimanı’na güvenli bir iniş yaptı.

Kaynak: Hürriyet ve Sabah ve Star ve Akşam ve Yeni ŞAfak ve Takvim ve Akit

21İşte FETÖ’nün infazcı generali!

15 Temmuzgecesi Genelkurmay Karargahı’nda vatandaşları şehit edenFETÖ’cülerin başında Tuğamiral Sinan Sürer’in olduğu ortaya çıktı. Sürer’in karargahta ateş ettiği anların görüntüleri savcılık soruşturmasında yer aldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmaları yürütürken, şehit düşen vatandaşlara dair detaylı bir rapor hazırladı. Savcılık elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırladığı raporda, demokrasi kahramanların ölüm gerekçesi, nerede şehit düştükleri ve otopsi bilgilerine yer verdi. Kalkışma sırasında vurularak öldürülen FETÖ’cü askerler için ‘darbeci’ ifadesinin kullanıldığı dosyada, vatandaşları şehit eden katillerin kimlikleri de tek tek ortaya çıkarılıyor. Listeye göre o katillerden biri, Genelkurmay Başkanlığı’nda görevli FETÖ’cü generallerden Tuğamiral Sinan Sürer.

Darbe gecesi özel otomobilini zırhlı araçların geçişini engellemek için Genelkurmay yakınlarında yola park eden ve Karargah’a giderek FETÖ’cülere engel olmak isteyen vatandaşlara içeriden ateş açılmıştı. O kurşunlardan bir kısmının FETÖ’cü Tuğamiral Sinan Sürer’in silahından çıktığı belirlendi. Savcılık, kalkışma gecesine kadar Genelkurmay 1. İstihbarat Analiz Değerlendirme Başkanı olarak görev yapan Tuğamiral Sürer’i görüntülerden tespit etti. Vatandaşların darbecilere karşı Genelkurmay’a akın ettiği sırada Karargah binasında elinde silahla görülen Sürer sivillere ateş ediyor. Darbeciler burada şehit ettikleri vatandaşları ise sürükleyerek dışarı çıkarıyor. Karargah’ta FETÖ’cüler tarafından vurulanlardan şehit Yusuf Çelik’in bedeninden çıkan kurşunu da Sürer’in ateşlediği öğrenildi. Yeni Şafak

Kaynak: Hürriyet ve Star ve Akşam ve Yeni Şafak ve Takvim ve Akit

20FETÖ soruşturmasında 4’üncü iddianame kabul edildi

Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ’de FETÖ/PDY soruşturmasında kapsamında örgütün iletişim programı olan ‘ByLock’u kullanan ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan 15’i tutuklu 31 zanlı, 31 Ocak’ta hakim karşısına çıkacak.
FETÖ soruşturması kapsamında örgütün iletişim programı ‘ByLock’u kullandıkları belirlenerek, tutuklanan sanıklarla ilgili Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianame Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. 2016/393 ve 2016/391 esas numaralı davada 15’i tutuklu 31 memur ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçundan 31 Ocak’tan itibaren yargılanacak. Böylelikle, Kayseri genelinde Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcıları tarafından hazırlanan toplam 4 iddianame mahkeme tarafından kabul edilmiş oldu.
Kayseri’de FETÖ/PYD soruşturması kapsamında ilk duruşma, 67 sanıklı olarak 1-4 Kasım tarihleri arasında yapılmış, zanlılardan İlyas ve Bekir Boydak ile Mehmet Karakaya tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti. Bu davaya 9 Ocak’ta devam edilecek.

Kaynak: Hürriyet

19FETÖ şüpelisi 3 kadın katip adliyeye sevk edildi

Selda Hatun TAN/İZMİT (Kocaeli), (DHA) – KOCAELİ Adliyesi’nde görev yapan ve ‘ByLock’ haberleşme programını kullandıkları iddia edilen 3 kadın katip, gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube ekipleri 1 Aralık günü Kocaeli Adliyesi’ne düzenledikleri operasyonda ‘ByLock’ haberleşme programı kullandıkları iddia edilen 3 kadın katibi gözaltına aldı. Şüpheliler, emniyette işlemlerinin ardından Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

18Sivas merkezli FETÖ operasyonu: 14 öğretmen gözaltında

SİVAS, (DHA)- SİVAS merkezli 11 ilde düzenlenen Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 14 öğretmen gözaltına alındı.
Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY okullarında görev yapan öğretmenlere yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda Sivas’ın yanı sıra çeşitli illerde görev yapan 28 öğretmen hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Karar doğrultusunda polis ekipleri Sivas’ta 6, Ankara’da 2, Kayseri’de 2, Isparta, Yozgat, Manisa ve Kocaeli illerinde ise 1’er öğretmeni gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen öğretmenler, sorgu için Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Haklarında gözaltı kararı verilen farklı 4 ildeki 14 öğretmenin yakalanması için de çalışma yürütüldüğü öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

17Kırıkkale’de FETÖ’den 4 kişi tutuklandı

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALEde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında mahkemeye çıkarılan 8 kamu çalışanından 4’ü tutuklandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturma kapsamında kamuda çalışan ve örgütle bağlantısı tespit edilen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi. İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nde görevli 8 kişiden M.C., S.A., M.D. ve D.U. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıp, Keskin Cezaevi’ne gönderildi. Şüphelilerden M.C. ve M.K. adli kontrollü, İ.S.U. ve S.B.’nin de savcılık kararı ile serbest bırakıldığı belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

16FETÖ Soruşturması: Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görevli 14 akademisyen tutuklandı

Ümit TÜRK/İSTANBUL, (DHA) Fetullahçı Terör Örgütü’nün akademik yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 14 akademisyen, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından FETÖ’nün akademik yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada gözaltına alınan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görevli 30 akademisyenden 26’sı savcılık sorgularının ardından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmaları talebiyle hakimliğine sevk edilmişti. Dün gece hakimlik sorguları biten şüphelilerden 14 hakkında, “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanmalarına karar verildi. 12’si ise adli kontrol kararı şartıyla serbest bırakıldı. Savcılığın sevk yazısında şüphelilerden 18’nin Bylock kullanıcısı olduğu, bir kısmının ise FETÖ’nün talimatı ile TMSF’ye devredilmeden önce Bank Asya’ya yüksek miktarda paralar yatırdıkları belirtildi. Sevk yazısında ayrıca şüphelilerden 20’sinin Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildikleri kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

151.5 milyon hesaba FETÖ incelemesi

Darbe Komisyonu’na rapor gönderen TMSF açıkladı: 15 Temmuz sonrası 694 şirkete kayyım atandı, 26 bin hesap donduruldu.

TBMM Darbe Komisyonu’na FETÖ’yle ilgili rapor gönderen TMSF; FETÖ’yle mücadele kapsamında 33 farklı ilde 694 şirkete el konulup fona devredildiğini açıkladı. 694 şirkete 212 kişinin kayyım olarak atandığı belirtilen TMSF raporunda; kamu kurum ve kuruluşlarından gelen talepler üzerine 1.5 milyon kişinin hesabının incelendiğini bildirdi.

Raporda; Bank Asya’ya yönelik Cumhuriyet başsavcılıkları ve emniyet müdürlükleri tarafından iletilen 8 bin 401 talep üzerine 181 bin 241 kişinin hesap bilgilerinin de adli makamlara gönderildiğini kaydedildi. TMSF; 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında FETÖ’nün mali gücünün tasfiyesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili TBMM Darbe Komisyonu’na 22 sayfadan oluşan bir rapor gönderdi. TMSF raporunda; 2 bin 861 kamu kurum ve kuruluşundan gelen 4 bin 225 yazı üzerine toplam 1 milyon 542 bin 287 kişinin hesap bilgisinin incelenerek ilgili birimlere gönderildiğini bildirdi. Raporda, cumhuriyet başsavcılıkları ve emniyet birimleri tarafından gönderilen 8 bin 401 yazılı talep üzerine de Bank Asya’daki 181 bin 241 kişiye ilişkin hesap bilgilerinin adli olarak tetkik edildiğini kaydedildi. Raporda; MASAK incelemesi sonrasında 6 bin 342 kişinin FETÖ bağlantılı mudi listesinde yer aldığının belirlendiği ve söz konusu hesapların bloke edildiği kaydedildi. Raporda; Bank Asya’daki kiralık kasalarla ilgili incelemelerin sürdüğü; toplam 142 kasa üzerindeki araştırmanın 101’inin devam ettiği kaydedildi.

26 bin hesap donduruldu

FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 223 mudinin 1 milyon 316 bin 699 TL bakiyesi bulunan hesaplarının da bloke edildiği ifade edildi. Raporda; 26 bin 160 mudinin toplam 205 milyon 661 bin 741 TL tutarındaki hesaplarına bloke konulduğu ve incelemenin sürdüğü belirtildi.

694 şirkete kayyım

Raporda, 33 farklı ilde mahkeme kararıyla 694 şirkete kayyım atandığını ve yetkilerinin TMSF’ye devredildiği bildirildi. Raporda 694 şirketi devir almaları için 83’ü Fon personeli olmak üzere 212 kişinin kayyım olarak atandığı ifade edildi.

Kaynak: Cumhuriyet

14DAP Yapı’nın sahibinden himmet itirafı

DAP Yapı’nın sahibi Yılmaz,”Parayı verirseniz hâkim karşısına çıkmazsınız diyerek para istediler” dedi.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 1999- 2006 yılları arasında, S.S. Yılmazlar Yaşamkent Konut Yapı Kooperatifi’nde, 86 dairenin, toplam 386 kişiye satılması nedeniyle yargılandığı davada dün yargıç karşısına çıktı.

Kendisinden himmet parası istendiğini söyleyerek “Vermeyi reddettim. Verirseniz hakim karşısına çıkmazsın diyorlardı. İstenen para miktarları sürekli değişiyordu. Bu işin hesabının sorulmasını istiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum” dedi. Adliyeye polis koruması eşliğinde gelen Yılmaz, duruşma salonuna ise, mağdurlardan ayrı olarak, arka kapıdan alındı. Yılmaz, 2015 yılı başlarında avukat Ahmet Çakar’ın kendisini aradığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Para isteyeceklerini düşünüp, telefonu kapattım. Benden bir milyon dolar, üçyüz bin dolar istiyorlar. Miktar sürekli değişiyordu. ‘Suçunuz olmadığını biliyoruz, verin bu iş kapansın’ dendi. Kabul etmedim.” Müdahil Güler Türkoğlu’nun avukatı Ahmet Çakar ise iddiayı redddetti. Çakar, “Sanıkla müvekkil adına görüşüp bir çözüm yolu bulmak istedim. Ancak kendisi ile görüşmem mümkün olmadı. Sanık üzerine atılı suçları işlemiştir” diye konuştu. Mahkeme heyeti davayı erteledi.

Kaynak: Cumhuriyet

13Türkiye’yi 9 parçaya bölmüşler!

Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütü FETÖ hakkındaki raporunu, 15 Temmuz sonrasında güncelledi. 9 Eylül 2016 tarihli 56 sayfalık rapor, talebi üzerine terör suçlarına bakan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’ne gönderildi. Raporda dikkat çeken ayrıntılardan biri; örgütün Türkiye’yi “faaliyet bölgeleri” olarak 9 bölgeye ayırması. Buna göre FETÖ bölgelere, sırrı çözülemeyen kodlar verdi. Kodlar ve kapsadığı iller şöyle:
1- AH: İstanbul, Kırklareli, Edirne.
2- FT: Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Bilecik.
3- HL: Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli.
4- SLÇ: Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Bolu, Çankırı.
5- SLM: Adana, Hatay, Mersin.
6- TR: Konya, Karaman, Isparta.
7- KN: Kayseri, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat.
8- SD: Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli 9- AKF: Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin.
Raporda, “Örgüt adına faaliyet gösterilen bölgelerin kodlanmış olabileceği” değerlendirmesi yapıldı. Raporda, örgütün mali kaynakları anlatılırken, işadamlarından tehdit ve şantajlarla paralar alındığı, örgüt mensuplarının maaşlarının yüzde 10’unu himmet adı altında örgüte verdiği bilgisi de yer aldı.

Kaynak: Sabah ve Akşam ve Takvim ve Akit

12Başdanışmanı da FETÖ’den gözaltında

Adana mitinginde FETÖ’den tutuklananları mağdur göstererek halka alkışlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Murat Aksoy’dan sonra başdanışmanı Fatih Gürsul da FETÖ üyesi çıktı. Partililer isyanda…
Daha önce danışmanlarından Murat Aksoy’un tutuklanmasının ardından bu kez CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gürsul’un Ankara’da babasına ait adreste gözaltına alındığı belirtildi. Gürsul’un FETÖ’cü olduğu kesin olanların yer aldığı ‘kırmızı kategoride ByLock kullanıcısı’ olduğu belirtildi. Gürsul 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile İstanbul Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanması soruşturmasıyla 17 Ağustos’ta YÖK tarafından meslekten ihraç edilmişti.

Kaynak: Sabah ve Yeni Şafak

11Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Kırmızı ByLockcu!

Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı gözaltında! Doç. Dr. Gürsul’un ‘Kırmızı listede Bylock’ kullanıcısı olduğu, Kılıçdaroğlu ile örgüt arasındaki bağlantıyı sağladığı iddia edildi.

Hilal YILDIRIM

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın’ın talimatı üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul Ankara’da gözaltına alındı. Evinde arama yapılan Gürsul’un FETÖ üyesi olma suçlamasıyla gözaltına alındığı ve ‘Kırmızı listede ByLock kullanıcısı’ olduğu belirtildi.

FETÖ ile bağlantısını kuruyordu

Gürsul, bilim, teknoloji ve iletişim alanında Kılıçdaroğlu’na 3 yıldır danışmanlık yapıyordu. Gürsul ile ilgili FETÖ bağlantısının bilinmesine rağmen Kılıçdaroğlu’nun kendisinden vazgeçmediği öğrenildi. İncelemelerde Gürsul’un FETÖ ile Kılıçdaroğlu arasında irtibat kurduğu öne sürüldü. Gürsul’un FETÖ’nün ByLock’a gönderdiği bilgileri Kılıçdaroğlu’na aktardığı onun da siyasi konuşmalarında bunları kullandığı iddia edildi.

KHK İLE 4 AY ÖNCE AÇIĞA ALINMIŞTI

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Gürsul, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi soruşturması kapsamında yaklaşık 4 ay önce KHK ile açığa alınmıştı.

Biliniyordu ama parti vazgeçmedi!

Öğrencilik yıllarında FETÖ dershanelerine giden Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim gören Gürsul daha sonra bilişim sektörüne girdi. Gürsul, bu süreçte ilginç bir şekilde İsrail Büyükelçiliği ile yakınlaştı. Nikah şahitliğini İsrail Büyükelçisi yaptı. Evlendikten sonra ailesi ve Malatya’daki yakınlarıyla ilişkilerini tamamen koparan Fatih Gürsul sol çevrelere yakınlaştı, Kılıçdaroğlu’na en yakın isimlerden biri oldu. Gürsul, FETÖ üyesi olduğu bilindiği halde Kılıçdaroğlu tarafından başdanışman görevine getirildi.

Hocasının yanında eğitim gördü

Leadership, Research & Consulting (LRC) A.Ş. Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan, Toplum ve Teknoloji Derneği (İTTD) Başkanı olan Doç. Dr. Gürsul, ulusal ve uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu ile projeler gerçekleştirdi. Amerika University of California San Diego’da araştırmacı bilimadamı olarak görev yapan Gürsul, 2010’da Florida State University tarafından, 900 bilimadamı arasından, en iyi makale ödülü olan “The Best Paper Award” ödülüne layık görülmüştü.

Kayyum atanınca çıldırdı

Gözaltındaki Gürsul, FETÖ soruşturmaları kapsamında Koza İpek Grubu’na kayyum atandığında büyük tepki göstermişti. Gürsul o dönem yaptığı açıklamada “Koza İpek Grubu’nun kayyuma devredilmesi ekilen nefret ve kinin bir ürünüdür. AKP hükümetleri halkı temsilden uzak, sanki mafya organizasyonu gibi işleri halletmektedir. Medyaya yapılan akılalmaz baskılar ülkemizi dünyada rezil kepaze durumuna düşürmektedir. Dünyada siyasi literatüre baktığımızda hiçbir diktatör, hiçbir diktatör bozuntusu basını susturamamıştır. Türkiye’de de susturamayacaktır. Bu sebeple Koza İpek Grubu’na yapılanları şiddetle kınıyorum” demişti.

Kaynak: Akşam

10FETÖ’cü polislerden PKK’ya istihbarat!

PKK itirafçısı Özcan O.’nun ifadeleri, geçen yıl Silopi’deki operasyonlarda, FETÖ’cü polislerin, PKK’ya bilgi sızdırarak, 3 polisin mayınla şehit edilmesine neden olduklarını ortaya çıkardı
Şırnak Silopi’de teslim olan PKK’lı terörist Özcan O. Silopi Başsavcılığı’nca yapılan sorgusunda FETÖ-PKK işbirliğini tüm gerçeğiyle anlattı. Cudi Dağı’ndaki PKK’lıların ilçe merkezine inmesiyle sokak aralarına patlayıcı ve mayın döşediklerini anlatan Özcan O. “Silopi’nin Karşıyaka Mahallesi’nin birçok sokağına dağdan inen 5 teröristle birlikte 25 mayın döşedim. Mayınları döşedikten sonra üzerini toprakla kapattım. İlçede çatışmalar yoğunlaşınca PKK’ya bilgi sızdıran polisler vardı. Şehit Harun Boy Mahallesi’nde 10 Kasım 2015 günü mayın patlatıldı, zırhlı polis aracındaki Hilmi Bardakçı, Hasan Aslan, Sabri Altınbaş adlı polisler şehit oldu. Bu olayla ilgili Silopi genel sorumlusu ‘Dr. Hebat’ kod adlı terörist, bir polisle telefon görüşmesi yaptı. Polisin bize verdiği bilgi ve istihbaratla daha önce döşediğimiz mayınları yerinden çıkarıp hendeklerden ayrı yere döşeyip, polislerin gelmesini bekledik. Saldırıyı Dr. Hebat ile Destan kod adlı Kadri Sencar adlı teröristler planladı. Zırhlı araç havaya uçuruldu ve 3 polis şehit edildi. Silopi’deki bazı polisler operasyon yapılacak mahalle ve sokaklarla ilgili önceden Dr. Hebat’a bilgi veriyor, biz de mayın ve el yapımı patlayıcıları oraya yerleştiriyorduk” dedi.

‘CESETLERİ CAMİYE KOYDUK’
Özel timin, ‘Destan’ kod adlı Kadri Sencar adlı teröristi etkisiz hale getirmek için yapacağı operasyon bilgisinin de önceden FETÖ’cü polislerce Dr. Hebat’a iletildiğini anlatan terörist, “Örgüte köstebeklik yapan polisler, Dr. Hebat’ı arayarak Kadri Sencar’ı öldürmek için Şırnak’tan özel bir ekibin ilçeye geldiğini söylediler. Dr. Hebat, Sencar’ı dikkatli olması için uyardı. Ancak uyarıları dikkate almadığı için nokta operasyonla öldürüldü. Bu polislerin kim olduğunu Dr. Hebat ile yardımcısı Tolhildan kod adlı terörist biliyordu” dedi. Özcan O. ” Halkın terk ettiği evlerdeki buzdolaplarını toplayıp caminin içine yerleştiriyorduk. Öldürülen teröristler kokmasın diye buzdolaplarının içine konuluyordu” dedi. Özcan O. hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. Silopi Başsavcılığı, FETÖ’cü polislerin tespit edilmesine yönelik kapsamlı soruşturma başlattı.

Kaynak: Sabah ve Takvim

..

9Gaziantep’te FETÖ operasyonunda 3 imam tutuklandı

Gaziantep Müftülüğü’ne yönelik yapılan FETÖ-PDY soruşturmasına yönelik soruşturmada aralarında imam, Kur’an Kursu Eğitmeni ve vaizlerin de bulunduğu 16 şüpheliden 3’ü tutuklanırken, 13’ü adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, ” Silahlı terör örgütü FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması)’na yönelik soruşturma kapsamında, Gaziantep İl Müftülüğü’ne yönelik yapılan operasyon neticesinde aralarında imam, Kur’an kursu eğitmeni ve vaizlerin de bulunduğu 16 şüpheliden 3’ü sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış, 13’ü hakkında ise adli kontrol kararı uygulanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Sabah

8“Hulusi Akar’ın dinlenmesi gündemimizde”

FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Reşat Petek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın dinlenmesinin gündemlerinde olduğunu ancak uygun zamanda olacağını belirtti. Petek, “Hayatının istikametini tayin etmiş, albaylıktan, yarbaylıktan, generallikten sonra tutup da ‘hadi Fetullah Gülen’e tabi olalım’ deme örnekleri şu anda elimizde yok. Askeri lise, akademi, harp okulu safhalarında örgüte girildiği noktasında çok miktarda bilgi geliyor. FETÖ’nün bu darbe girişimini yaptığı konusunda tereddütler her yeni çalışmada tamamen ortadan kalkıyor. Darbe emrini Fetullah Gülen’in verdiği net” dedi.

Kaynak: Sabah

7FETÖ üyesi para dolu valizle Çamlıca gişelerde yakalandı!

Çamlıca gişelerde polisin uygulaması sırasında, FETÖsoruşturmasından aranan bir zanlı içinde yüklü miktarda para bulunan valizle birlikte yakalanarak gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, polis ekipleri, dün Çamlıca gişelerde gerçekleştirilen uygulama sırasında bir otobüsü durdurdu. Yapılan kontroller sırasında FETÖsoruşturmasından aranan zanlı H.D. yakalanarak gözaltına alındı.

Valizinde yapılan incelemede 20 bin doları ve 257 bin TL, yaklaşık 180 bin TL değerinde çeşitli bankalara ait çek ele geçirilen zanlı Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, dün Çamlıca gişelerde gerçekleşen uygulamaları denetlemiş, basın mensuplarına uygulamalar hakkında bilgi vermişti.

Kaynak: Sabah ve Akşam ve Takvim ve Türkiye

6FETÖ’nün adliyedeki hain firar timi

FETÖ’nün elebaşıları Zekeriya Öz,  Celal Kara, Ekrem Dumanlı gibi isimlere “kaçın” diyen o adliyedeki hainler tespit edildi. İtirafçı olan katipler, kendilerinden davalar hakkında bilgi alındındığını söyledi.

DEVRiM TOSUNOĞLU

FETÖ yapılanması içerisinde köstebek olarak bilinen adliye katiplerine yönelik İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 3 dalga operasyon düzenlendi. Çağlayan ve Büyükçekmece Adliyesi içerisindeki FETÖ’cüler tek tek toplandı. Çağlayan, Mecidiyeköy, Güngören, Eyüp ve Esenler grubuna bağlı 229 katip ve mübaşirin gözaltına alındığı operasyonda katip abileri olarak bilinen 23 kişi de yer alıyor.  Operasyonda FETÖ’nün elebaşları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Celal Kara, Ekrem Dumanlı gibi isimlere kaçın bilgisin veren 7 adliye imamı da polis tarafından yakalandı. Ergun S., Emrullah D., Hüseyin Ö. ve Yunus S. isimli katipler örgütün içindeki hiyerarşik yapıyı da anlattı.

KOD İSİM KULLANIYORLAR

Abilerin sohbet adı altında salı ve perşembe günleri kendilerinin takip ettiği davalar ile bilgiler istediklerini söyleyen katipler emniyette bir şok yaşadılar. Abi olarak bildikleri kişiler kendilerine kod isim kullandığı ortaya çıktı.

Gizli çalışma sistemi

Katipler örgüte katılmadan önceki işlerini de anlattılar. Üniversite mezunu ancak hiçbir iş bulamayan kimi temizlik işçiliği kimi ise vasıfsız eleman arayan iş yerlerinde çalıştıklarını anlattılar. İşte FETÖ’cü katiplerin gizli çalışma sistemleri: Vasıfsız kişiler iş ve ev imkanıyla devşirilerek katip olarak adliyelere sokuldu. Toplantılar TUSKON binasının arkasındaki kız öğrenci yurdunda gerçekleştiriliyor. Örgüt evi deşifre olmaması için  bir yerden bir yere taksi kullanıldı. Salı-Perşembe her katip kendi mahkemesindeki kritik dosyaları abilere getirdi. Adliyede namaz kılmak, cumaya gitmek yasak.

Kaynak: Akşam

5ABD’ye biat yemini

FETÖ davasının şüphelileri itiraf etti: CIA’nın adamlarını Türkiye ve Orta Asya’da biz gezdirdik. Bu sayede ABD’nin örgüte kapısını açtığını Fetullah Gülen bizzat söyledi. Yabancı ülkeye gidenler, o ülkedeki ABD elçiliğine gidip biat yemini etmeden göreve başlamazdı.

alatya’da Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/ PDY) yönelik soruşturma kapsamında 28’i tutuklu 54 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamedeki tanık ifadeleri şok etti. Bir şüpheli 1996 ve 1997 yıllarında Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatından (CIA) emekli olmuş veya hala görevde olanların gelip Türkiye ve Orta Asya’nın röntgenini çektiğini vurgulayarak, “Ayrıca cemaatin bölgedeki gücünün tespitini yaptılar. Biz de bunları gezdirdik, onlara yardımcı olduk. Akabinde de bunları rapor haline getirip Amerika’ya gittiler” dedi. Diğer bir şüpheli ise ifadesinde, şu bilgilere yer verdi:

CIA, GÜLEN’DEN BİLGİ ALIYORDU
“Burada önemli olan husus, Amerika’nın girmek ve hegemonyası altına almak istediği Türk Cumhuriyetleri ve İslam coğrafyasını çok kolay bir şekilde kontrol altına almasına imkan sağlamasıdır. Amerika’nın bu sayede kendisine yeni bir kapı aralamış olduğunu Fetullah Gülen’in kendi ağzından duymuşluğum var. Cemaat kadroları, öncelikle gittikleri ülkede Amerika Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek, ‘biat’ tabir edilen yeminle göreve başlıyordu. Ayrıca, cemaate ait okullarda CIA görevlilerinin öğretmen olarak çalıştığını biliyorum. Amerika’da Ortadoğu ve Türkiye masasında Yahudi görevliler vardı. Fetullah Gülen, bu istihbarat örgütleri tarafından birçok kez sorgulandığını kendisi bana anlatmıştır, hatta Usame bin Ladin sorusunu bile sorduklarını anlattığını hatırlıyorum. Amerika Birleşik Devletleri, hangi ülkeyi terör örgütü ilan edecekse Gülen’i çağırarak deklare etmesini istiyordu.”.

Kaynak: Takvim

4Kılıçdaroğlu’ndan FETÖ’ye tam gaz destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vatan hainin FETÖ’cülere sahip çıkmaya devam ediyor.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun babasının cenaze törenine katılmak için Diyarbakır’a giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN VATAN HAİNLERİNE TAM GAZ DESTEK
Adana’daki mitingde tutuklu gazetecilerin isimlerini okumasının ardından başlayan tartışmaya yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Adana’da gazeteci arkadaşların ismini andığım için belli çevrelerden tepki geliyor. Bir partinin ilkesi olmalı. Hiç bir gazeteci hapiste olmamalı. Bir gazeteci benim düşüncelerimi savunuyorsa dışarı çıksın savunmuyorsa dışarı çıkmasın öyle mi? Ben 146 gazetecinin tutuklanmasını istemiyorum. Bu ayıptan Türkiye’nin arındırılmasını istiyorum” dedi.

BYLOCK’ÇU DANIŞMANINA ÖVGÜ
Kılıçdaroğlu, danışmanının gözaltına alınmasına ilişkin “Fatih Bey iyi bir iletişimci ve iyi bir hocadır. Suçu var mı yok mu bilmiyoruz. Adil yargılama olursa bizim açımızdan bir sıkını yoktur” diye konuştu..

Kaynak: Takvim

3‘Hiç merak etmeyin FETÖ’nün siyası kadrosu açığa çıkarılacak’

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi hakkında TBMM’de konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Hiç merak etmeyin, eninde sonunda siyasi kadrolar da ortaya çıkarılacak. Bu meselenin arkasındaki gerçek bütünüyle ortaya konulacaktır” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, kendisine bağlı kurum bütçeleri üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, FETÖ mağdurları meselesinin, gereğinden fazla alınganlık konusu olduğunu belirterek, isim ve parti olarak kimseyi kast etmediğini söyledi.

Kurtulmuş, “Türkiye’ye karşı yapılmış en aşağılık, en namussuz ihanet hareketi” sonrasında ortaya konulan algı operasyonlarında kullanılan terimlerden birisinin “FETÖ mağdurları” olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Terör örgütlerinin nasıl etnik ve mezhebi kimlikler üzerinden adlandırıldığını başka konuyla örnek vererek söyledim. Dolayısıyla bu algının bir parçası olmayalım. Evet bu konuda gerçekten gadre uğrayan yok mu, var. Bizim de tanıdığımız… Bunlar düzeltiliyor, yapılıyor, ediliyor. Ama toplamın içerisine bakıldığı an, sadece şunu hatırlatayım; bir hafta içinde ikisi general olmak üzere 39 TSK görevlisi görevine iade edildi, ertesi hafta bin küsur askeri personel jandarmadan dışarı atıldı. Bu uzun süre devam edecek bir mücadeledir. Suçsuz, günahsız, hatasız, kusursuz olan kimse burada mağdur edilmeyecektir. Buna azami gayret gösteriyoruz. KHK’lerle görevine iade edilen 18 bin 258 kişi vardır. Bir mağduriyet söz konusu değildir. En az sizin kadar da bunlara dikkat ettiğimizi ifade etmek için söyledim. Hiç merak etmeyin, eninde sonunda siyasi kadrolar da ortaya çıkarılacak. Bu meselenin arkasındaki gerçek bütünüyle ortaya konulacaktır.”

‘367’yi aşsa bile millete sorarız’

Yapılması planlanan anayasa değişikliğini, 367 oya ulaşması halinde de halka götüreceklerini belirten Kurtulmuş, “Belki CHP Grubundan da Cumhurbaşkanlığı ya da başkanlık sistemine ‘evet’ diyecek arkadaşlar olur. Bir kez daha söylüyorum; 367’yi bulsak dahi…Türkiye siyaseti için önemli bir değişimdir bu. Bu, parlamentoda yeterli çoğunluğu bulsa dahi bunu millete götürmek boynumuzun borcudur. 367’yi aşsa bile götürür, bunu millete sorarız, çünkü tarihi bir değişimdir.” diye konuştu.

MİT’in Türkiye’deki kanunların kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde bilgileri belli kategorilere tasnif ederek ilgili devlet kurumlarına gönderdiğini anlatan Kurtulmuş, “MİT, düzenli olarak bilgilerini paylaşılması gereken seviyede ve paylaşılması gereken gruplarla paylaşıyor. Sayın Başbakan ile MİT Müsteşarı’nın görüşmediği şeklinde bir konu gündeme geldi. Türkiye Cumhuriyeti devleti, ciddi kurumlarla, önceden belirlenmiş takvim içerisinde, hazırlıkları önceden yapılmış toplantılarla yönetilen bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir kabile devleti değildir. MGK diye bir kurulumuz var. MGK’da devletle ilgili iç ve dış güvenlik tehditleri, önceden hazırlıkları yapılarak gelir. Başbakan da MİT Müsteşarı da kurulun üyesidir. Ayrıca devlet günlerinde, devletin en üst görevlerindeki kişilerle MİT de görüşmelerini yapar.” dedi.

‘Çizgi film kanalıyla ilgili talimat yazıldı’

Kurtulmuş, kapatılan TV kanallarıyla ilgili listeyi gösterdiğini ve tekrar okuyabileceğini belirterek, “Şu anda 8 TV kanalı kapatılmıştır, yayından men edilmiştir. Şu an itibarıyla devam eden 30 TV yayını vardır. Bunlardan biri, çizgi film kanalıyla ilgili olarak talimat da bu sabah itibarıyla yazılmıştı, TÜRKSAT’tan açılması bekleniyor. Süreç devam ediyor.” dedi.

Kaynak: Akit

2Feto’nun sağ omzunda takılı olan ne?

Sürekli olarak istemsiz kasılmaları görülen örgüt lideri hain Fetullah Gülen’in sağ omzunda ne takılı?

Kaynak: Akit

1Firari FETÖ’cü subaylar: Satıldık!

NATO’da görev yapan ve FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan eski subaylar, kendilerini satılmış hissettiklerini söyledi.

Darbe girişiminin ardından verilen Türkiye’ye geri dönme emrine uymayarak iltica talep eden NATO subayları, 15 Temmuz’da yaşananlarla bir ilgileri bulunmadığını iddia ederek, dönen meslektaşlarının tutuklanmasının ardından bekleme kararı aldıklarını söyledi.

“KİMLİKLERİMİZ ARTIK YOK”

Deutsche Welle’e konuşan Brüksel’deki NATO karargâhında ve Mons’taki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda (SHAPE) görevli eski subaylar, isimlerinin Ankara’dan Türkiye’nin dış temsilciliklerine gönderilen şüpheliler listesinde yer alması sebebiyle NATO kimlik belgelerini ve diplomatik pasaportlarını iade ettiklerini kaydetti.

Subaylar ellerindeki tek geçerli belgenin Türkiye’ye tek yön gidişi mümkün kılacak kimlik kartı olduğunu ifade etti.

Bu arada, Belçika’da Ramstein Hava Üssü’nde görevli olan subayların da Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu kaydedildi.

“KENDİMİZİ ‘SATILMIŞ’ HİSSEDİYORUZ”

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Douglas Lute’un, NATO ve ABD’nin Türk hükümetine ‘standartları dikte etmek’ yerine ‘güven ifade etme’ kararı aldığı yönündeki ifadelerini de değerlendiren subaylardan biri, bu tür yaklaşımlar karşısında ‘hem kendi hükümetleri hem de NATO tarafından satılmış hissettiklerini’ söyledi.

KÜSTAH SÖZLER: TÜRKİYE, NATO’NUN EN ZAYIF HALKASI

Diğer bir subay ise “Bir ittifak ancak en zayıf üyesi kadar güçlüdür” diyerek NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye’nin şu an ittifakın en zayıf halkası olduğunu iddia etti.

Kaynak: Akit

CEVAP VER