Başbakan: “Darbe NATO üssünde kotarıldı” diyor, NATO ise “Bizim askerler tasfiye edilmemeliydi..” Bir şeyler pişiyor, ama ne?

0

NATO konusunda bir şeyler pişiyor.

Darbe girişimi sonrasında birileri, meselâ Sırrı Süreyya Önder Cumhuriyet’te çıkan mülakatında, “Bu bir NATO operasyonudur” tespitini paylaşmıştı.

Şaşırdık.

Bugün Financial Times gazetesinde çıkan bir haberden BBC-Türkçe servisinin tercümesiyle NATO Avrupa Komutanı Gen. Curtis Scaparrotti’nin bizi şaşırtan sözlerini haberleştirmiştik.

NATO Komutanı Gen. Scaparrotti sadece İngiliz Financial Times’a (FT) konuşmamış, Amerika’nın en çok satan gazetesi Wall Street Journal (WSJ)  da onun bizi şaşırtan görüşlerine yer vermiş

WSJ’a da, NATO’da görevli 300 Türk subaydan 150’sinin Türkiye’ye geri çağrıldığını, sadece yarısının yerlerine yeni atama yapıldığını söylemiş Gen. Scaparrotti…

Gazete, “Hem Gen. Scaparrotti hem de konuştuğumuz başka NATO generalleri yeni gelenlerin eskiler kadar deneyimli olmadığını, bunun da ittifakın çalışmalarını olumsuz etkilediğini söylediler” diye yazıyor…

 

İki uluslararası gazetenin birden bu konuyu aynı gün dillendirmesi ilginç.

Peki ya Binali Yıldırım’ın Rusya seyahati vesilesiyle Rus TASS Ajansı’na yayımlanmak üzere gönderdiği ve Başbakanlık Basın Merkezi’nin sitesinde Türkçesi yayımlanan “Darbe NATO üssünde planlandı” açıklamasına ne diyeceğiz?

Evet aynen böyle yazmış Binali Yıldırım.

Okuyalım:

“Fethullah Gülen tarafından kurulan ve kontrol edilen, yurt dışından idare edilen bir ağın üyeleri olan, hedefleri tamamen karanlık olan isyancılar (‘darbeciler’ demek istiyor herhalde, OCAK), yüksek rütbeli askerler olarak Türk ordusuna sızdırılmıştı. Gülen hâlâ ABD’nin koruması altında bulunurken, örgütü Avrupa Birliği’nden destek görmeye devam ediyor.

 

“Olaylar, Gülencilerin ‘Paralel bir devlet’ ağı kurarak Türkiye’deki stratejik bakımdan önemli mevkilere sızmayı başardıklarına işaret ediyor. Ağın üyeleri Türkiye’nin yargı organlarına, okullarına ve üniversitelerine, ülkenin güneyinde bulunan ve darbenin koordine edildiği NATO’ya ait İncirlik’teki hava üssüne sızdı.”

Başbakan Yıldırım, açıkça “Darbe NATO üssünde koordine edildi” diyor yazısında.

En başta söyledik: NATO konusunda bir şeyler pişiyor galiba.

CEVAP VER