Nasıl olmuşsa kaçırmışız: Ocak ayında Cenevre’deki Kıbrıs müzakerelerine CB Tayyip Erdoğan da katılacak.. Kıbrıslılar sevinçli..

0

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dr İbrahim Kalın dün basın önüne çıkıp açıklamalarda bulundu.

Açıklamaları arasında Kıbrıs müzakerelerine dair bir bölüm de varmış, biz kaçırmışız.

Kıbrıs basınına göz atarken fark ettik ki, Kıbrıslılar haberi duymuş ve sevinç içindeler…

Haber şu: 12 Ocak’ta Cenevre’de BM ve garantör ülkelerin katılımıyla yapılacak 5’li Kıbrıs konferansına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, 9-11 Ocak tarihleri arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile tekrar bir araya geleceğini hatırlatan İbrahim Kalın, iki liderin, tüm başlıklardaki müzakereleri sonuçlandırmaya çalışacaklarını aktardı.

İbrahim Kalın’ın konuya ilişkin açıklamaları şu:

“Doğru adımlar atılması halinde Kıbrıs meselesinde çözüme çok yaklaştığımızı ifade edebilirim. Şu anda 2016’nın bitimine çok az bir süre kaldı. Bizim beklentimiz, Mont Pelerin’da yapılan müzakerelerde artık bunun bir sonuca bağlanmasıydı, bu gerçekleşmedi, 2017’ye sarktı.

 

“Biz bu konuda, Sayın Cumhurbaşkanımızın Annan Planı’ndan beri ifadesiyle hep bir adım önde olduk. Bugün de bu politikamız devam ediyor. Türkiye, Kıbrıs konusunda bir adım önde olmaya devam ediyor. Son Mont Pelerin görüşmelerinde de Türk tarafı son derece yapıcı bir tutum içerisinde oldu, ön açıcı tekliflerle geldi. Son iki görüşmede sonuca bağlanamayan konuları da 9 Ocak’a kadar görüşmeye devam edecekler. Burada iki toplumlu, iki kesimli ve iki tarafın siyasi eşitliğini hedef alan bir yönetim modelinin ortaya çıkartılması çok büyük önem arz ediyor. Bu sağlandığı zaman hakikaten Ada’nın birleşmesi, hem de Ada’daki iki toplumun güvenliği, refahı, barışı açısından tarihi bir önem arz edecek. Tarihi bir dönem başlayacaktır.

“Bu konuda biz yapıcı tutumumuzu sürdürüyoruz ve doğru adımlar atılması halinde de Kıbrıs meselesinin çözümünde, çözüme çok yaklaştığımızı ifade edebilirim.”

Kaynak: Gündem Kıbrıs

CEVAP VER