2 İngiliz gazetesi birden: “Türkiye NATO’nun güvenliği için risk teşkil etmeye başladı..”

0

“NATO’yla ilgili bir şeyler pişiyor” diyoruz, kimselere kendimizi dinletemiyoruz.

Veya dinliyorlar da aldırmıyorlar..

İkisi de hoş değil..

Önce NATO Avrupa Komutanı Curtis Scaparrotti “Bize Türkiye’den gönderilen yeni subaylar eskileri gibi kabiliyetli değil” ve “Kaygılıyım” diye bir çıkış yaptı…

Ardından, Başbakan Binali Yıldırım, Rus Tass Ajansı’na, içerisinde “15 Temmuz darbesi NATO üssünde kotarıldı” cümlesi de bulunan bir yazı yazdı..

Bugün de iki İngiliz gazetesinde (The Times ve Daily Mail) aynı haber çıktı.

Daha doğrusu Times birinin gönderdiği e-postayı haber yapmış, Daily Mail ondan alıp..

Hay Allah.. Adamların ‘birbirinden kopya çekmeme’ ahlâkı bile bizim yüzümüzden bozuluyor..

The Times’ın haber yapacak, Daily Mail’in de ondan ‘copy paste’ ile kendi sitesine taşıyacak kadar önem verdiği e-postada şunlar yazıyor:

“Ben ve diğer Türk meslektaşlar aşırı-milliyetçi, Batı-karşıtı hislerin ordumuz içinde ve neredeyse bütün devlet kurumlarında yükselişini görüyoruz.

“Türkiye’den NATO’ya yeni gönderilenlerin bazısının radikal kafalı olduğuna, bazısının NATO’nun değerlerini sorguladığına ve hatta Rusya-Çin-İran sempatisiyle Batı-örgütlerinden nefret hisleri taşıdıklarına tanıklık edip ciddi biçimde endişe duyuyoruz.”

Gazete, “Londra’daki iki üst düzey askeri ateşe de onlardan” (Rus-Çin ve İran yanlısı ‘aşırı milliyetçi’ yani..) diye not düşmüş..

Ayrıca Avrupa Konseyi’nin dün aldığı “Bu kadar tasfiye hukuka aykırı” kararını da..

NATO’nun 28 üyelik bir güvenlik örgütü olduğu, Putin yanlısı subayların önemli yerlere sızmasının diğer ülkelerin güvenliğini zedeleyeceği iddiasını da..

Kaynak: The Times ve Daily Mail

CEVAP VER