Abromowitz ile Edelman.. bugün yayımlanan raporlarında.. “Erdoğan Türkiyesi dostumuz değil” diyor..

0
Raporun kapağı..

Morton Abromowitz ve Eric Edelman değişik zamanlarda Türkiye’de büyükelçi olarak görev yapmış Amerikan diplomatları…

Abromowitz Demokrat, Edelman Cumhuriyetçi (hatta Neo-Con) çevrelere yakın…

İkisi birlikte Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin ortak kurduğu Bipartisan Policy Center adlı kuruluş namına belli aralıklarla Türkiye üzerine rapor kaleme alıyorlar, o merkez de hemen yayımlıyor.

Yeni raporları bugün çıktı.

Raporun daha girişinde, Ortadoğu konusunda Türkiye’nin önemini vurgulasalar bile, hemen ardından “Şu sıralarda ABD-Türkiye ilişkisinin herhangi bir stratejik yarar getirmesi beklenmemeli” diye ekliyorlar.

Yeni gelecek yönetime Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendirme tavsiyesinde bulunuyorlar.

IŞİD’le savaş ve o savaşta ABD’nin müttefik seçtiği YPG güçleri konusunda arada ciddi görüş farklılıkları olduğunu, bunun Suriye politikasını da olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Görüş farklılaşmasına sebep olarak gördükleri, Türkiye’de, iktidarın, dış politikayı bile, ülke içindeki gücünü artırmanın bir aracı olarak değerlendirmesi onlara göre.

“Siyasi muhalefetini yok eden otoriter bir devlet Türkiye” diyorlar. ‘Amerikan karşıtı’ olarak yaftaladıkları ve 15 Temmuz darbe girişiminden ABD’yi suçladığını düşündükleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı, Türk devletini, toplumunu ve dünyadaki mevkiini kendi çıkarı için değiştirmek niyetinde olmakla suçluyorlar..

“Bu da” diyorlar “Washington ile Ankara arasındaki çatışmayı artırıyor.. Gülen’i versek, YPG’yi destekten vazgeçsek, daha fazlasını isteyecektir…”

Daha önce yayımladıkları iki raporu da okuduğumuz için, yazarların, bu defa açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye’yi ABD ile ilişkilerin bozulmasından birinci derecede sorumlu tuttuklarını söyleyebiliyoruz.

“Artık Türkiye’ye farklı bir gözle bakılmalı ve değişik bir politika üretilmeli” tavsiyesinde bulunuyorlar. İlk olarak, bölgede olup bitenlerde, ilk iş olarak Türkiye’nin yardımının istenmesinden vazgeçmek.. “Ankara ile vakit harcayacağınıza başka yerlere bakın” demeye getiriyorlar…

İlgili bölüm şöyle:

“Washington ile Ankara artık aynı değerleri veya stratejik öncelikleri paylaşmıyor.. bunu anlayalım artık.. bu sebeple, daha mantıklı ve işbirliğinden yana bir ortak haline gelmesi için ABD’nin Erdoğan’a teklif edebileceği fazla bir şey yok. (..)

“Erdoğan Türkiyesi, Ortadoğu’daki sorunlar için ne model olabilir, ne çözüm, ne de ortak.. ABD dış politikası için önemli sorunlarda Türkiye’nin merkezi bir rolü yine olacaktır; ancak Washington’un onlar için Türkiye’yi müttefiki olarak devreye sokması mümkün değildir. Zaten biz de bu yüzden Türkiye için yeni bir politika çerçevesi çizmek gerekir görüşündeyiz.”

Türkiye çözümün değil, sorunun bir parçası yazarlara göre..

Kendi haline bırakıldığında da Türkiye’nin istikrarsızlığa sürüklenebileceği, bundan da kaçınılması, yeni çerçevenin bunu sağlaması gerektiği.. görüşünü de dillendiriyor Abromowitz ile Edelman İki Parti Araştırma Merkezi adına kaleme aldıkları raporda.

Kasvetli bir rapor, okuması içimizdeki kasveti daha da artırdı.

CEVAP VER