Bugünkü (13 Aralık 2016) FETÖ haberleri

0

26MHP’li meclis üyesi FETÖ’den tutuklandı

Nurettin ARKAN/YALVAÇ (Isparta), (DHA) – ISPARTA’nın Yalvaç İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturmasında Yalvaç Belediye Meclis Üyesi MHP’li Mümin İnanıcı ile 1 imam tutuklandı.
Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY operasyonunda, 2010 yılındaki KPSS sorularının sızdırılması olayıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 kez gözaltına alınıp bırakılan S. İnanıcı ile babası Yalvaç Belediye Meclis Üyesi MHP’li Mümin İnanıcı, daha önce açığa alınan imam Y.A.U. ve esnaf Y.H., önceki gün gözaltına alındı.
Polis merkezinde işlemleri tamamlanan 4 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Meclis üyesi Mümin İnanıcı ile imam Y.A.U. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanırken, S.İnanıcı ile Y.H. ise denetimli serbest bırakıldı.
Mümin İnanıcı, Yalvaç Belediyesi’nde FETÖ/PDY operasyonlarında tutuklanan üçüncü meclis üyesi oldu.

Kaynak: Hürriyet

25Çanakkale’de 8 ‘FETÖ ablası’ adliyede

Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE başta olmak üzere toplam 8 ilde, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve örgütün ‘abla’ları oldukları ileri sürülen 8 kişi, adliyeye sevk edildi. Firari 6 kişinin yakalanması için ise çalışmalar sürüyor.
Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturma kapsamında, Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen 7 Aralık’ta ev toplantıları düzenleyip, üye kazandırdıkları ileri sürülen örgütün ablalarına operasyon yaptı. Çanakkale merkezli İstanbul, Muş, Nevşehir, Mersin, Bursa, Samsun ve Manisa’da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda 8 FETÖ ablası gözaltına alındı, 6 kişinin ise yakalanması için aramaların devam ettiği bildirildi. Gözaltına alınan 8 FETÖ ablasının evlerinde yapılan aramalarda ise çeşitli doküman ve CD’ler ele geçirildiği öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 8 şüpheli, bu sabah adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

24Çanakkale’de FETÖ ablası 8 kişi adliyede (2)

Çanakkale başta olmak üzere toplam 8 ilde, FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve örgütün ‘abla’ları oldukları ileri sürülen 8 kişi, sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

Kaynak: Hürriyet

23Adil Öksüz’ün tutuklu kardeşi soyadını değiştirmek için mahkemeye başvurdu

Bülent DİKTEPE/KARABÜK,(DHA) – FETHULLAHÇI Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün hava kuvvetleri imamı olduğu iddiasıyla aranan Adil Öksüz’ün cezaevinde tutuklu bulunan 44 yaşındaki akademisyen kardeşi Ahmet Öksüz, soyadını değiştirmek için dava açtı.
Örgütün hava kuvvetleri imamı olarak her yerde aranan Adil Öksüz’ün Karabük Üniversitesi’nde görevli kardeşi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öksüz, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında üniversite yönetimi tarafından açığa alındıktan sonra hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Doç. Dr. Öksüz, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cezaevinde tutuklu bulunan Ahmet Öksüz, soyadını değiştirmek için avukatı aracılığıyla dava açtı. Karabük Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvuru

Kaynak: Hürriyet

2217 Aralık Kumpas Davası’nın eski emniyet müdürleri hakim karşısında…

Özden ATİK/İSTANBUL,(DHA) Takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında kumpas kurulduğu iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin bulunduğu 4’ü tutuklu 67 sanık hakkında açılan davaya başlandı. 621 sayfalık iddianamenin tamamının okunmasını talep eden sanıklar, iddianamenin özetinin okunmasına karar veren mahkeme heyetini reddetti. Ret talebini, üst mahkeme değerlendirecek.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar eski İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ile eski emniyet mensupları Duran Denizci, Adem Atik ve Mehmet Akif Üner katıldı. Duruşmada başka suçlardan tutuklu eski emniyet müdürleri Nazmi Ardıç, Yakub Saygılı, Kazım Aksoy’un da aralarında bulunduğu 10 kişi de hazır bulundu. Firari sanıklar Fetullah Gülen ve dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, söz konusu davanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “25 Aralık darbeye teşebbüs” davasıyla birleştirilmesi talebi İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nce her iki davanın da sanık sayısının fazla olması ve bu nedenle sağlıklı bir yargılama olmayacağı gerekçesiyle reddedildi.
MAHKEME HEYETİNİ REDDETTİLER

Savcının, dava iddianamesinin Kanun Hükmünde Kararname gereğince özetinin okunmasına ilişkin söz alan sanık avukatları, iddianamenin tamamının okunmasını talep etti. Ancak mahkeme, 621 sayfalık iddianamenin özetinin okunmasına karar verdi. Bunun üzerine sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, reddi hakim talebini reddederek dosyanın bir üst mahkemeye gönderilmesine ve tutuklu sanıkların tutuk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturma dosyasında usulsüz işlem yapıldığı iddiasıyla aralarında Fethullah Gülen ile eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Nazmi Ardıç, Hamza Tosun ve Yasin Topçu’nun da bulunduğu 67 sanık yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte dönemin bakanlarının aralarında bulunduğu 30 kişi müşteki-mağdur sıfatıyla yer verilen iddianamenin bir numaralı sanığı ise Fethullah Gülen.

İddianamede Fethullah Gülen ile eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Nazmi Ardıç, Hamza Tosun ve Yasin Topçu hakkında “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, gizliliğin ihlali” suçlarından ayrı ayrı hapis cezası verilmesi isteniyor. Diğer 62 şüpheli polisin ise “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, gizliliğin ihlali” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor. Yakın tarihe 17-25 Aralık girişimi olarak geçen ve sözde soruşturma sürecinde elde edildiği iddia edilen delillerin basın yayın kuruluşları aracılığı ile yayınlatılarak ve yayınlanarak Türkiye Cumhuriyeti 61. hükümetinin ulusal ve uluslararası baskı altına alınıp istifa etmesini sağlama amacına yönelik olduğu ifade edildi. İşadamı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasına değinilen iddianamede 17 Aralık’ta örgütün başarısız olmasının ardından, bu başarısız girişiminin ABD üzerinden yeniden canlandırılmaya çalışıldığı, örgüt mensupları tarafından yurtdışına çıkarılan bilgi ve belgelerin ABD’de Preet Bharara isimli savcıya teslim edildiği belirtildi. Bu bilgi ve belgeler üzerinden ABD’de iddianame hazırlanarak FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan 17 Aralık girişiminin yeniden sahneye konma çabasına girişildiği de ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet

21Denizli’de FETÖ/PDY davaları Tavas Çatı Yapılanması’yla başladı

Osman Nuri BOYACI – Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)- DENİZLİ’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturmaların ardından hazırlanan ilk iddianame olan, örgütün Tavas yapılanmasına yönelik dava başladı. Dava için Denizli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dönüştürülen EGS Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki ilk duruşmaya tutuklu 31 sanık ile tutuksuz yargılanan 38 sanıktan 34’ü katıldı. Duruşmanın ilk gününde kimlik tespitleri yapıldı, iddianame okundu.
Denizli EGS Kongre Merkezi’nde yapılan duruşma öncesi polis, geniş güvenlik önlemleri aldı. Denizli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31’i tutuklu, 3’ü firari toplam 72 sanığın terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davayı sanık yakınlarından üçer kişinin izlemesine izin verildi. EGS Kongre Merkezi önünde polis tarafından güvenlik şeridi oluşturuldu. Sanık yakınları üstleri aranarak içeri alındı. Sanıklar, Kocabaş Cezaevi’nden geniş güvenlik önlemleri altında duruşmaya getirildi. Duruşmayı izleyenlerin görüntü ve ses kaydı almalarına izin verilmedi.
TAVAS’TAKİ ÇATI ŞİRKET ASYA EĞİTİM HİZMETLERİ
Çatı iddianamede sanık olarak yer alan 72 kişinin örgütün ilçede mütevelli heyet oluşumuna, dershane, yurt, pansiyon ve okullardan oluşan eğitim ile ilçedeki kadın ve ışık evleri yapılanmasına katıldıkları, Tavas’taki yapılanmasını örgütün ilçedeki çatı şirketi olan Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş. bünyesinde gerçekleştirdikleri, himmet toplama, örgüte üye kazandırma, mali destek gibi faaliyetleri organize olarak gerçekleştirdikleri öne sürüldü. İddianamede ayrıca, örgütün iki numaralı ismi, ABD imamı olduğu belirtilen İsmail Büyükçelebi’nin de 2014 yılında Tavas’a gelerek burada 60-70 kişinin katılımıyla toplantı yaptığına da yer verildi.
“TAVIR ALAN KÜÇÜK ESNAF YOK EDİLME NOKTASINA GETİRİLİYORDU”
İddianamede, ilçe düzeyinde ekonomik olarak üst düzeyde bulunan kimselerin örgüt hiyerarşisi içine dahil edildikleri, örgütün hiyerarşik yapı içerisinde tayine tabi olan üyelerinin dışarıdan ilçeye atandığı, ilçe teşkilatında ekonomik olarak güçlü olan ilçede söz sahibi kimselerin ekonomik faaliyetlerini idame ettirip güçlenmek adı altında örgütün işleyişine dahil oldukları, örgütün güçlü olduğu dönemde tavır alan küçük esnafın alınan kararla aforoz edilip yok edilme noktasına getirildiği, örgütün ekonomik olarak elinde bulundurduğu güçlü bireyler ile ilçede faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. ABLALAR, İMAMLAR VE GİZLİ TANIK CESUR EFE
İddianamade, sanıklardan B.M. ve Ü.B.’nin Tavas ablası konumunda oldukları, Tavas imamının talimatları doğrultusunda faaliyet gösterdikleri belirtildi.
B.M.’nin Buldan ilçesinden atandığı, Ü.B.’nin eşi O.B.’nin örgüt adına himmet paralarını topladığı, örgütün Tavas’ta Fitnat Hanım Kız Öğrenci Yurdu, Ümmühan Duman Yurdu, Yasemin ve Emin Kardeşler Gündüz Bakım Evi isimli üç kurumun kadın yapılanmasındaki en önemli ayağı oluşturduğu, Y.M.’nin örgüt içi hiyerarşide üst düzeyde olduğu, esnafa liderlik edip, sohbet grubu topladığı, örgütün Denizli yapılanmasındaki altı eyaletten biri olan Tavas’ta İ.K.’nin son imam olduğu da ayrıca iddianamede belirtildi. Özel İmbat Erkek Öğrenci Yurdu, Fitnat Hanım Kız Öğrenci Yurdu, Asya Meltem Körfez Dersanesi, Mehmet Efendi Pansiyonu, Ümmühan Duman Pansiyonu, Yasemin Emin Çocuk Bakımevi ve Asya Pansiyonu’nun örgütle bağı olduğu da iddianamede vurgulandı. İddianamede, etkin pişmanlıktan faydalanan tutuksuz yargılanan sanık İ.Ö. ile C.E. isimli gizli tanığın örgütle ilgili verdiği bilgilere de değinildi.
16 SANIKTA BYLOCK
FETÖ/PDY’nin Tavas’taki çatı şirketi olan Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla kayyım atandı, Asya Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Kemal Büyükelyas ile ortaklarından Yaşar Kasapoğlu’nun mal varlıklarına el konuldu, bu iki kişinin örgütün Tavas eyaletindeki en önemli kişileri olduğu belirtildi. Tavas imamı olarak faaliyet gösteren A.K., H.C. ve İ.K. ile mütevelli heyetinde bulunan M.D., K.K., E.S., S.D., S.B., M.Y. ve H.İ.K.’nin (Halil İbrahim Kaplan) mal varlıklarına el konuldu. Sanıklardan H.C., H.İ.K., Y.M., B.M., Ü.E., O.B, F.T., G.G., A.İ.C., M.G., S.C., İ.Ö., K.A., M.N., V.G. ve A.G.’nin ByLock programı kullandıkları tespit edildi.
7.5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
İddianamede, sanıkların üzerlerine atılı eylemlerini silahlı terör örgütü FETÖ/PDY ile önceden süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik arzeden organik bağı bulunmadan gerçekleştirmelerinin imkan dahilinde olmadığı, şüphelilerin FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduklarının dosya kapsamından anlaşıldığı belirtilerek, terör örgütü üyeliği iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Tavas Çatı Davası’nda, kapatılan Garipköy Beldesi’nin eski Belediye Başkanı O.P., A.K., S.D., C.G., M.İ., M.G., B.B., O.B., S.C., K.A., Y.M., H.C., T.C., M.S., A.İ.C., M.D., T.K., K.B., M.Y., İ.K., Y.K., H.İ.K., A.B., F.T., V.G., E.S., U.E., S.B., B.M., A.T., F.D. tutuklu; K.D., M.F.D., A.C., A.K., KM.D., O.B., H.H.E., B.Ç., M.T., H.E., A.B., M.A.K., İ.K., İ.Ö., R.Y., L.D., B.Y., A.A., A.E., M.N., M.A., Y.Y., S.K., A.E., A.U., A.K., S.K., R.O., A.K., D.Y., Ş.B., H.H., A.K., İ.S., A.D., M.B., C.Z., R.D. ise davanın tutuksuz sanıkları.
Dava kapsamında A.K., İ.B. ve Ü.B. hakkında da arama kararı bulunuyor. Tavas Çatı Davası, iki hafta boyunca aralıksız olarak sürecek.

Kaynak: Hürriyet

20FETÖ’nün 72 sanıklı Tavas davası başladı (2)

6 SANIK, ÖRGÜT ÜYELİĞİNİ KABUL ETMEDİ
Denizli Kongre ve Kültür Merkezi’nde duruşma salonuna çevrilen 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda öğleden sonraki bölümde, 96 sayfalık iddianame, yaklaşık 2.5 saatte okundu. Daha sonra sanık savunmalarına geçildi. İlk olarak, örgütün ikinci ismi olduğu iddia edilen Amerika imamı İsmail Büyükçelebi’nin amcaoğlu Ali Büyükçelebi’nin savunması alındı. Büyükçelebi, örgüt üyesi olmadığını, akrabası İsmail Büyükçelebi ile çocukluğunun birlikte geçtiğini, en son 2009 yılında bir cenaze için geldiği sırada görüştüğünü söyledi.
Ardından tutuksuz yargılanan Kadir Davulcu, Mümtaz Faik Doğan ve Abdullah Cibişoğlu ile tutuklu yargılanan Salih Demiray ve Adil Kınlı’nın savunmaları alındı. 6 sanık ifadelerinde, örgüt üyesi oldukları iddialarını kabul etmedi. Saat

Kaynak: Hürriyet

19Adana’da darbeci 5 eski subay hakim karşısına çıktı

Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)- ADANA’da 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla tutuklanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen İl Jandarma Bölge Komutanlığı’nda görevli 5 eski subay, 3’er kez ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandıkları mahkemede suçlamaları kabul etmedi.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında dönemin İl Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Halil Çelik, Çukurova İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Binbaşı Hüseyin Yalçınkaya, darbe girişimi gecesi nöbetçi olan İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Binbaşı Osman Tunahan Berk, Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Atilla Demir ile Üsteğmen Hasan Şahna tutuklandı.
131 SAYFA İDDİANAME HAZIRLANDI
Soruşturmayı yürüten savcı 131 sayfadan oluşan iddianame hazırladı. İddianameye göre, Jandarma Bölge Komutanı’nın izinli olması nedeniyle vekaleten bu görevi yürüten şüpheli Albay Halil Çelik’in, ‘Harekat Yıldırım’ nitelikli sözde sıkıyönetim direktifi ile silahlı kalkışmayı gerçekleştiren ‘Yurtta Sulh Konseyi’ tarafından sözde Adana Jandarma Bölge Komutanı olarak atandığı belirtildi. FETÖ üyesi Halil Çelik’in, sözde Adana Sıkıyönetim Komutanlığı’na atanan İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanı Hava Tuğgeneral Bekir Ercan Van ile telefonla görüşmeler yapıp, Van’ın emriyle Osmaniye’de bulunan Jandarma Özel Harekat (JÖH) Taburu’nu Adana’ya getirmek için girişimlerde bulunduğu ve diğer şüpheliler ile odasında toplantı yaptığı bildirildi. Ayrıca tüm uyarılara rağmen darbecilerle hareket ettiği bildirilen eski Çukurova İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Hüseyin Yalçınkaya ile Adana Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Atilla Demir’in kırmızı renkli ‘ByLock’ adlı gizli ve şifreli program kullanıcısı olduğu öne sürüldü. 5 Eski subay hakkında 3’er kez müebbet hapis cezası istemiyle Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.
‘TUĞGENERAL VAN, JÖH TABURUNU GETİRTMEYE ÇALIŞTI’
Bugün ilk kez hakim karşısına çıkarılan 5 sanığın savunması görüntü ve ses kaydı yapılarak alındı. İlk olarak savunma yapan Halil Çelik, kendisine iftira atıldığını öne sürerek, savunmasında şunları söyledi:
“Olay gecesi, bir çok kişi odama gelip gitmiştir. Kimseyle yalnız kalmadım. İddia edildiği gibi bir toplantı da yapmadım. Sıkıyönetim mesajında sıkıyönetim komutanı olarak dönemin 10’uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ı görünce telefonunu buldurtarak aradım. Kendisine durumdan haberi olup olmadığını söyledim. Daha sonra beni tekrar arayarak İl Jandarma Komutanı Albay Fatih Yılmaz’a ulaşamadığını toplumsal olaylara karşı birlik olup olmadığını sordu. Ben de kendisine herhangi bir birliğimiz olmadığını söyledim. Tekrar aradığında ise Osmaniye’de konuşlu Jandarma Özel Harekat Taburu’nu Adana’ya getirilmesini istedi. Ben bunun mümkün olamayacağını ve suç olduğunu söyledim. Bekir Ercan Van’ın suça beni de ortak etmeye çalıştığını düşündüm. Konuştuğum kişilere kendimi devamlı kurmay başkanı olarak tanıttım. Burada yanlış anlaşılma var. İftiraya uğradım. Gelen mesaja da itibar etmedim. Darbe girişimine itibar etseydim, bölge komutanı ve vali ile görüşmezdim. Gelen darbe mesajını komutanlığa bağlı ve yaklaşık toplamda 10 bin personel olduğu diğer komutanlıklara göndermedim. Mesaja itibar etmeyerek ve kimsenin dikkate almamasını sağlayarak Adana’da hiç kimsenin burnunun kanamasını sağladım. Ayrıca o gün komutanlığa gelen tüm personeli evlerine gönderdim.”
“FETÖ MAĞDURUYUM”
Sanıklardan Osman Tunahan Berk ise FETÖ mensubu olmadığı, aksine kendisinin de bu örgütün mağduru olduğunu öne sürdü. Berk, sıkı yönetim mesajının komutanlığa gelmesinin ardından durumu telefonla Halil Çelik’e ilettiğini belirterek, şunları söyledi:
“İstanbul’da görev yaptığım dönemde FETÖ’nün askeri okullara sızma girişimi nedeniyle çalışma yürüttüm. Bu nedenle görevden atılmaya çalışıldım. Sürgün yeri olarak görülen Adana’ya gönderildim. Darbeyi asıl durduranlar tankların, uçakların önünde duran polisler ve askerlerdir. Vatandaş 2’nci derecede etkili oldu. Darbeyi TSK durdurmuştur. Darbeyi Cumhurbaşkanımızın cesareti durdurmuştur. İlk andan itibaren darbeye karşı olduğumu açıkça herkese ifade ettim. Komutanım Halil Çelik’in emri üzerine İncirlik’e giderek sıkıyönetim evrakını Bekir Ercan Van’a teslim ettim. Halil Çelik şimdi verdiği emri inkar ediyor, anlamadım. Bekir Ercan Van ile özel görüşmemiz olmadı. Kendisi ile 5-10 cümle konuştum. Evrakı kendisine verdiğimde bana ‘diğeri’ dedi. Herhalde sıkıyönetim komutanlığı ile ilgili olanı sordu. Daha sonra İncirlik’ten ayrılmak istedik, polisler bizi bırakmadı.”
“KAHRAMANDIM HAİN OLDUM”
Darbe gecesi İl Jandarma Komutanı Fatih Yılmaz’ın emirlerini yerine getirdiğini kaydeden Hüseyin Yalçınkaya ise kendini şöyle savundu:
“Darbe gecesi Fatih Yılmaz, beni arayarak Çukurova İlçe Jandarma’da bulunan tüm rütbeli personeli evlerine göndermemi söyledi. Komutanlığa giderek tüm personeli evlerine gönderdim. Ayrıca emir üzerine komando bölüğünü de silahlarından arındırdım. Albay Yılmaz beni arayarak kendisinden başka kimsenin emrini yerine getirmememi istedi. Gözaltına alınana kadar kahramandım daha sonra hain ilan edildim. Telefonumda ByLock çıkmış. Benim kullandığım telefon dışarıdan herhangi bir program kurulmasına müsade etmiyor. Böyle bir program kullanmadım. Tüm eğitimimi dereceyle bitirdim, çok sayıda ödül ve madalyam var. Geleceğin paşası olarak görülürken mesleğim elimden gitti. Suçlamaları kabul etmiyorum.”
Hasan Şahna ise Whatssap grubundan kendisinin göreve çağırıldığını belirterek, “Darbe ile ilgili ne emir aldım ne de bir emir verdim. Ben zaten sivil çalışıyorum. Üzerimde 1167 dolar vardı. Ama nedense sadece çıkan 2 dolar görüldü. Bu art niyettir. İncirlik’ten çıkışımız sırasında bize engel olan polislere herhangi bir müdahalem olmadı” suçlamaları kabul etmiyorum” diye savunma yaptı.
“FETÖ İLE MÜCADELE ETTİM”
Atilla Demir de darbe girişimi öncesinde MİT TIR’larıyla ilgili görüntülerin sosyal medya hesaplarından yayınlanmaması için Başsavcılık ile çalışma yürütüp engellediğini anlatarak, şöyle konuştu:
“FETÖ’yle hep mücadele ettim. Darbe girişimi gecesi bizi İl Jandarma Komutanı Fatih Yılmaz göreve çağırdı. Fatih Yılmaz, neden Bölge Komutanı Vekilinden emir almak için aramadı da emir almak için Halil Çelik’in yanına gitti. Gerçek suçlular dışardayken biz içerdeyiz. Suçlanmamızı sağlayan tutanaklarda imza atan kişilerin benimle ilgili husumeti bulunmaktadır. İftira olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki imzası bulunan personelin verdikleri bilgiler de birbirleriyle de çelişmektedir. Ayrıca bana çamur atan çoğu personel daha sonra FETÖ mensubu olmaktan ihraç edilmiştir. Darbe başarılı olsaydı kurşuna dizilebilirdim. Aradan 6 gün geçtikten sonra bir terörist gibi tartaklanarak gözaltına alındım. Kahraman olmayı beklerken hain ilan edi

Kaynak: Hürriyet

18Tokat’ta FETÖ’den 7 kaymakam tutuklandı

Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)- TOKAT’ta, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan 7 kaymakam, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasıyla ilgili olarak 100’üncü dönem kaymakamlarına yönelik soruşturma kapsamında aralarında görevde olan, ihraç edilen kaymakam ve kaymakam adaylarının bulunduğu 32 kişi ifadeleri alınmak üzere kente çağrıldı. Kente gelen 21 kaymakam ve 1 kaymakam adayı 22 kişinin ise ifadeleri alındı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesi alınan 22 kişiden 7’si tutuklandı, 15 kişi adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha önce de 101’inci dönem kaymakamlarına yönelik soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 43 kaymakamdan 12’si tutuklanmıştı. Toplamda tutuklu sayısı 19’a yükseldi. FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

17Afyonkarahisar’da FETÖ operasyonuna 5 gözaltı

Onur BAYRAM/ AFYONKARAHİSAR, (DHA) – AFYONKARAHİSAR’da, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında 1’i binbaşı 5 şüpheli gözaltına alındı.
Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu iddia edilen 5 şüphelinin adreslerine İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 1’i binbaşı 5 şüpheli işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Aynı soruşturmada geçen hafta gözaltına alınanlarla birlikte şüpheli sayısı 11’e yükseldi.

Kaynak: Hürriyet

..

16Antalya Defterdar Vekili, FETÖ’den adliyeye sevk edildi (2)

ESKİ MÜDÜR YARDIMCISI FETÖ’DEN TUTUKLANDI
Antalya’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen eski Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Osman Uyanık, Cumhuriyet savcılığındaki sorgusunun ardından çıkarıldığı sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında tutuklanma istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen Antalya Defterdar Vekili Burak Ata ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

15Antalya Defterdar Vekili, FETÖ’den adliyeye sevk edildi

Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Defterdar Vekili Burak Ata ile eski Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Osman Uyanık, adliyeye sevk edildi.
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 25 Kasım’da yapılan operasyonda, Antalya Defterdar Vekili Burak Ata ile eski Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Osman Uyanık gözaltına alındı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlanan şüpheliler, bugün sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

14Orhangazi’de 9 öğretmene FETÖ gözaltısı

Hasan BOZBEY/ ORHANGAZİ(Bursa),(DHA)- BURSA’nın Orhangazi İlçesi’nde, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda, Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edilen 4’ü kadın 9 öğretmen gözaltına alındı.
Orhangazi Emniyet Müdürlüğü daha önce FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 4’ü kadın 9 öğretmen dün akşam yeniden gözaltına alındı. KHK ile ihraç edilen öğretmenlerin emniyet müdürlüğündeki sorgularının ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

13Çorum’da FETÖ soruşturması kapsamında işadamı tutuklandı

ÇORUM, (DHA)- ÇORUM’da Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında işadamı M.B. tutuklandı.
Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında ‘Terör örgütüne üyelik ve finans sağlamak’ suçlarından geçen 22 Eylül’de tutuklanan ve 20 Ekim’de de tahliye edilen işadamı M.B. hakkında savcılık itirazda bulundu. Yapılan itiraz ardından İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından tekrar gözaltına alınan M.B., emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Kaynak: Hürriyet

12Ordu merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 18 gözaltı

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA)- ORDU merkezli 8 ilde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 18 şüpheli gözaltına alındı, 13 kişinin de arandığı belirtildi.
Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bu sabah operasyon düzenledi. Ordu merkezli İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa, Erzurum, Trabzon ve Samsun’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 18 şüpheli gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında 13 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Gözaltına alınanlar arasında, FETÖ kurumlarında çalışanlar, sözde ilçe sorumluları, ilçe ablaları, öğretmenler, esnaf, kapatılan Zaman Gazetesi çalışanları olduğu belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

11FETÖ şüphelisi 3 polis ve 7 öğretmen adliyeye sevk edildi

Faruk KIYAK/GÖLCÜK(Kocaeli), (DHA)- KOCAELİ’de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 3’ü polis 7’si öğretmen 10 kişi adliyeye sevk edildi.
Kocaeli’de FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 10 kişi gözaltına alındı. 3’ü polis 7’si öğretmen 10 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

10FETÖ Soruşturması’nda, müdürlerin de aralarında olduğu 29 şüpheli adliyeye sevk edildi

Mustafa ÖZDABAK-Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA) FETÖ/ PDY’nin Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu ve İstanbul Emniyet yapılanması kapsamında gözaltına alınan 29 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.
Aralarında emniyet müdürlerinin de olduğu 29 şüpheli sağlık kontrolünün ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

9Adıyaman’da FETÖ şüphelileri adliyede

Mahir ALAN/ ADIYAMAN (DHA) – ADIYAMAN’da, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 şüpheli adliyeye çıkartıldı.
15 Temmuz darbe girişimin ardından Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 14 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, sabah saatlerinde hastanede sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

8Emniyet FETÖ’yü ilk kez 1991’de soruşturmuş… ‘Fethullah Hoca’nın Talebeleri Örgütü’

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’na Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından iletilen 1991 tarihli önemli belgelerde; FETÖ’nün tam 25 yıl önce darbe amacında olduğu belirtiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün FETÖ’ye yönelik 1991 yılına ait belgelerinde örgütün adı “Fetullah Hoca’nın Talebeleri Örgütü” olarak yer alırken; örgütün Fethullah Gülen’in görüşleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve düzenini değiştirmek istediği ve bunu bir ihtilalle gerçekleştirmek amacında olduğu belirtiliyor. Buna göre FETÖ’nün darbe amacı 25 yıl öncesine dayanıyor.

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’na Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından iletilen 1991 tarihli önemli belgelerde; FETÖ’nün tam 25 yıl önce darbe amacında olduğu belirtiliyor. Komisyona ulaştırılan belgelere göre, Emniyetin FETÖ’ye ilişkin ilk soruşturması 1991 yılında gerçekleştirildi. Belgelere göre, Polis Akademisi’nde öğrenciyken ilişiği kesilen bir kişinin, akademide okuduğu dönemde kendisinin Ankara Demetevler’de bulunan bir mobilya mağazasının sahibinin evine götürüldükleri ve çeşitli örgütsel faaliyetlerde bulundukları belirtiliyor. Bu kapsamda başlatılan soruşturmada FETÖ’nün adı “Fethullah Hoca’nın Talebeleri Örgütü” olarak tanımlanıyor. Söz konusu belgede “Örgüt, Fethullah Gülen’in görüşleri doğrultusunda hareket eden mevcut Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve düzenini değiştirmek isteyen yerine şeriat düzenini hâkim kılmak arzusunda olan bir örgüttür” tanımlaması yapılıyor. Belgelerde örgütün şeriat düzenini hâkim kılma amacını bir ihtilalle gerçekleştirmek istediği, bu amaçla eğitim yapan, yurtlar açan, dershane adı verilen evlerde eğitim yaptırılan, bu yurtların altında karate kursları adı altında yakın dövüşü öğreten, eyleme dönük pratik eğitim yaptıran bir örgüt olduğu ifade ediliyor. Belgelere göre FETÖ’nün amacına darbeyle ulaşma stratejisinin 25 yıl öncesine dayandığı görülüyor.

‘İhtilal’ vurgusu

Emniyet’in 1991-1992 yıllarında gerçekleştirdiği soruşturma raporlarında örgütün Ankara’daki bütün yapılanması gözler önüne serilirken, “Hedefte bütün grupların temel amacı şeriat düzenini hâkim kılmak ve ihtilal yoluyla yönetimi ele geçirmektir” deniliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

7Darbeyi 1992’de kafaya koymuş

SABAH, FETÖ’nün Polis Akademisi’ndeki yapılanmasına ilişkin dosyaları yok ederken mahzende unuttuğu belgeye ulaştı. 1992 yılı kayıtlarını kapsayan belgeye göre örgüt, yetiştirdiği elemanlara ihtilalle başa geçeceklerini anlatmış

Meclis’te 15 Temmuz Darbe Girişimini araştıran komisyona Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Şafak Ertan Çomaklı’nın ‘FETÖ’cüler yok ettiklerini sanıyorlardı. Mahzenden bulup çıkardım” dediği belgelerde, FETÖ’nün poliste nasıl bir yapılanma içerisinde olduğu gözler önüne seriliyor. Çomaklı’nın raporunda, sevdiği kızla evlendiği için mezuniyetine bir gün kala FETÖ’cü polislerin kumpaslarıyla Akademi’den atılan Rafet Yılmaz’ın kendi el yazısıyla polis müfettişlerine verdiği ifadede örgütün polis okulları içindeki yapılanması şöyle anlatılıyor.

DEVRE İMAMI, SINIF İMAMI…
Akademideki yapılanmanın en tepesinde ‘Resmi Hizmet Sorumlusu’ var. 1992 yılında bu görevi Kemalettin Özdemir yürütüyordu. Resmi hizmet sorumlusuna bağlı olarak akademi ve kolej sorumluları, bunların altında da sınıfların ayrı ayrı sorumluları yer alıyor. Her sınıfın ise bir sorumlusunun yanı sıra bir yardımcısı, bir para işlerine bakan sorumlusunun bulunduğu örgüt yapılanmasında okul imamı, ona bağlı olarak polislikte çok kullanılan mezun olduğu yıla atıfta bulunulan devre imamları, devre imamlarına bağlı sınıf imamları, ona bağlı kitaplık finans imamları ve eğitim sorumlularına yer veriliyor. Yine Yılmaz’ın el yazısında FETÖ’nün il sorumlularına ‘Vali’ dendiği bunların bizzat teröristbaşı Fetullah Gülen tarafından eğitilip yönetildiği ifade ediliyor.

KURAN YERİNE RİSALE-İ NUR
Yılmaz’ın verdiği ifadede örgütün militanlarına Kuran-ı Kerim’in önemli olmadığının dikte edildiği ve Risale-i Nur ezberletildiği de belirtiliyor. Yılmaz bu durumu: “Ben inançlı insan olmama rağmen Kuran-ı Kerim bilmiyordum. Bir toplantıda bunu öğrenmek istediğimi belirttiğimde bana cevap olarak, Kuran-ı Kerim’in önemli olmadığını önce risaleleri ezberleyip öğrenmem ezberlemem gerektiğini belirttiler” sözleri ile ifade ediyor.

İLLEGALİTE İÇİN KOD İSİM
Yılmaz, örgüt için kod ismin ne kadar önemli olduğunu ise şu sözlerle açıklamış: ” Fetullah Gülen tarafından kod isimler verilerek örgütün illegal kesimini sağlamaya çalışmaktadırlar. Örnek olarak benim kod ismim Ragıp, devre imamı İrfan Kayaönü’nün ‘Fatih’, Hüseyin Çıtak’ın ‘Ömer’, Yusuf Ziya Kaya’nın ‘Hamza’dır. Bu kod adları ile alışveriş yapılabilmekte bir kişinin bu örgütten olup olmadığı ‘hizmetten misin’ diye sorulmak suretiyle öğrenilmektedir.”

Kaynak: Sabah

6Topunuz saldırdınız

 

FETÖ’nün darbe girişimi, PKK-DEAŞ sadırıları ve ekonomist suikastlarla hedef haline gelen Türkiye, üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 küçüldü. Kriz algısı operasyonları ile vatandaş kabuğuna çekilirken, özel sektör de yatırım yapmadı

Tarihinin en büyük saldırılarına maruz kaldığı bu yılın üçüncü çeyreğinde, adeta savunmaya çekilen Türkiye, 27 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğü büyüme trendine mola verdi. Bir taraftan Fetullahçı Örgütü’nün ( diğer yandan da  ve DEAŞ’ın saldırıları ile mücadele edilen yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye si 2009’un üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez daraldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 küçüldü. Terör ve darbe girişimi ile diz çöktürülemeyen Türkiye’ye karşı, ekonomik tetikçilerin de devreye sokulması ile gerek vatandaş gerekse şirket kesiminin korkutularak kabuğuna çekilmeye zorlanması, yatırım ve harcamaların azalmasına neden oldu.

DÖRT BİR KOLDAN SALDIRI
Türkiye, bu yılın üçüncü çeyreğinde dört bir koldan saldırıların hedefi haline geldi. FETÖ’nün darbe girişimi ile PKK-DEAŞ’ın alçakça saldırılarını artırdığı yılın üçüncü çeyreğinde, artan terör olayları nedeniyle turizm sektörü tarihinin en kötü sezonunu geçirdi. Yabancı turist sayısı temmuzda yüzde 37, ağustosta yüzde 38, eylülde ise yüzde 33 düştü. Jepolitik risklerin etkisiyle net dış ticaret büyümeye negatif katkı sağlarken, Ramazan ve Kurban bayramları tatillerinin uzunluğu da sanayi üretimine olumsuz yansıdı.

NOT SİLAHI DA DEVREDE
Türkiye’ye terör saldırıları ile diz çöktüremeyenler, darbe girişiminin hemen ardından not silahını da devreye soktu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P alelacele sipariş üzerine Türkiye’nin kredi notunu, anlaşmamız olmamasına rağmen indirirken, Moody’s de eylülde notu yatırım yapılabilir seviyesinin altına çekti. Bu saldırılar ile Türkiye’ye yönelik risk algısı artırılmak istendi.

ÖNCELİK VATAN SAVUNMASINDA
Başta vatandaş olmak üzere neredeyse tüm kesimlerin önceliğini ülkenin savunmasına verdiği yılın üçüncü çeyreğinde, ekonomik daralma da kaçınılmaz oldu. Tüm bunların yanı sıra İngiltere’nin AB’den ayrılması oylamasının (Brexit) yarattığı belirsizlik, küresel ekonomideki daralma ve gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin hız kesmesi de daralmayı tetikledi. GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 7.7 azaldı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 1.4, hizmetler sektörünün toplam katma değeri yüzde 8.4 azalırken, inşaat sektörünün toplam katma değeri yüzde 1.4 arttı. Hizmetler sektöründeki daralmada ise özellikle artan terör saldırıları nedeniyle turizmde yaşanan kayıplar etkili oldu.

VATANDAŞ TÜKETİMİ DURDURDU
Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2016 yılının üçüncüçeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.2 azalırken,devletin nihai tüketim harcamaları, yüzde 23.8 arttı. Mal ve hizmetihracatı, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 7 azaldı,ithalatı ise yüzde 4.3 arttı. Yatırım harcamalarının da yüzde 0.6 daraldığı son çeyrekte, üretim tarafında gayrimenkul sektöründeyüzde 3.7 büyüme gerçekleşti. İş gücü ödemelerinin milli gelirdekipayı yüzde 36.1’e yükseldi.

TELAFİ SON ÇEYREKTE
 MEHMET BÜYÜKEKŞİ TİM BAŞKANI
Darbe girişimi atlatmış, hain terör saldırılarına maruz kalmış, uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından notu kırılmış bir ülkeyiz. Buna rağmen gelen veri çok da olumsuz değil. Son çeyrekte yüzde 2.5-3 civarında bir büyüme bekliyoruz. İndiğimiz gibi çıkacağız.
 NAİL OLPAK MÜSİAD BAŞKANI
Ekonomi yönetimince alınan ek tedbirler neticesinde, önümüzdeki çeyrekten itibaren ekonomimiz yeniden ivmelenecek. 3. çeyrek verisini, Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme süreci için “kısa bir duraksama” olarak görmeliyiz.
 MUSTAFA KOCA/ASKON BAŞKANI
Türkiye’nin 2016 yılında yaşadığı hadiseler alt alta sıralandığında hala ayakta durması bile şükürle karşılanmalı. Üçüncü çeyrekte görülen daralma son çeyrekte telafi edilebilir.
 NURETTİN ÖZDEBİR ASO BAŞKANI
Moralimizi yüksek tutup, işlerimize yoğunlaşmamız gerekiyor.
 BENDEVİ PALANDÖKEN
TESK Başkanı Ekonomi yeniden pozitif büyümeye geçecek.

Kaynak: Sabah

5FETÖ’nün polis imamı Risale-i Nur’u tahrif eden yayınevinin müdürü çıktı

FETÖ’nün gözaltına alınan polis imamlarından Bülent Kaynaroğlu, aslı bozularak yayımlandığı ileri sürülen Nur Risaleleri’nin çevrisini yapan yayınevinin müdürü çıktı. Hayri Barlas ise örgüt için himmet amaçlı umre organizasyonları düzenleyen şirketin sahibi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca FETÖ/ PDY’nın emniyet ve polis okulları yapılanmasında yer alan 21 polis müdürü ve memuruyla 6 imam arasında olan Ufuk Yayınevi’nin müdürü ve Yaren Yayınevi’nin sahibi Kaynaroğlu, Gülen’in talimatıyla sadeleştirme adı altında Nur Risaleleri’nin aslını bozdu. Başta Kırkıncılar ve Tahşiyeciler olmak üzere Said Nursi’nin yaşayan talebeleri ile Nur cemaatinin mensupları bu duruma tepki gösterdi.

Kaynak: Sabah

4FETÖ operasyonları: 19 tutuklama, 91 gözaltı

Yurtta FETÖ operasyonları dün de devam etti. Tokat’ta kaymakamlık sınavında usulsüzlük yaptıkları belirlenen ve aralarında görevde olan, ihraç edilen kaymakam ve kaymakam adaylarının da bulunduğu 32 kişiden 7 kaymakam tutuklandı. Tekirdağ’da ByLock’çu 11 şüpheli, Çorum’da 1 himmetçi işadamı tutuklandı.

40 FETÖ’CÜ ÖĞRETMENE KELEPÇE
Trabzon’da aralarında işadamları ile örgüte ait Alparslan Koleji’nde görev yapan öğretmenlerin de bulunduğu 33 şüpheli gözaltına alındı. Ordu’da aralarında ilçe sorumluları, ilçe ablaları, öğretmenler, esnaflar ve kapatılan Zaman gazetesi çalışanlarının da olduğu 18 şüpheli gözaltına alındı, 13 şüpheli de aranıyor. Kahramanmaraş’ta ByLock kullanan 12 öğretmen, Kütahya’da yine telefonlarında ByLock çıkan 12 öğretmen, Bursa Orhangazi’de 9 öğretmen gözaltına alındı. Kırıkkale’de daha önce kapatılan FETÖ okul ve dershanelerinde görev yapan 7 öğretmen gözaltına alındı.

Mihriban KOÇAKER-Özgür ÖZDEMİR-Sırrıberk ARSLAN-İhsan TUNÇOĞLU

Kaynak: Sabah

3FETÖ şüphesi mercek altında

İstanbul’daki saldırıyı düzenleyen teröristlerin Adana Valiliğine yönelik eylemi yapanlarla aynı gruptan oldukları belirlendi. Onlarca polisin hedef olduğu eylemde FETÖ şüphesi de mercek altına alındı.

İstanbul’da cumartesi akşamı meydana gelen saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan n yaralılardan 6›sı daha kurtarılamadı. Olayda şehit olan polis sayısı 37›ye, sivil sayısı ise 7›e yükseldi. İki patlama sırasında yaralanan 156 kişiden bir kısmının tedavisi tamamlanarak taburcu edildiği, yaklaşık 50’sinin ise tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Emniyet birimlerinin yaptığı çalışmalardaysa saldırıya ilişkin detaylarda belli olmaya başladı. Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan yüz okuma ve plaka tanıma sistemleri nedeniyle terör örgütü PKK’nın çalıntı araba ve sabıkalı teröristlerle eylem yapmayı bıraktığı belirlendi. Beşiktaş’taki patlamanın, olay yerinde bulunan bir motor parçasından yola çıkılarak 20 bin TL’ye örgüt tarafından satın alınmış bir özel otomobil gerçekleştirildiği ve çalıntı araç kullanılmadığı belirlendi. Adana Valiliği Otaparkı’na kısa bir süre önce bombalı saldırı düzenleyen PKK›lı Tirej Givara Delil kod adlı Musa Özdemir ile aynı grupta yer alan iki PKK’lının Beşiktaş’taki saldırıyı yaptığı anlaşıldı.

TERÖR İTTİFAKI

Beşiktaş’taki saldırının ardından onlarca polisin aynı anda saldırıya hedef olması ve sosyal medyada olay sonrasında atılan mesajlarla bağlantılı olarak FETÖ şüphesi de gündeme geldi. Olayda yaralanan bir polis memurunun, önce yüzlerce polisi aynı noktada toplayıp şehit sayısının yüksek olmasına bir kripto polis müdürünün planladığını iddia etti. Ancak, aynı polis memuru kısa süre sonra mesajı silmesi dikkat çekti. Olaydan önce ve sonra yaşanan olaylar ve atılan mesajlardaki ‘FETÖ’ şüphelerinin de mercek altında olduğu öğrenildi.

KRİPTOLAR DEVREDE

PKK, Beşiktaş’ta çevik kuvvet polislerini hedef alan kanlı saldırısından sonra Türkiye birlik olup polisine sahip çıkarak terörü lanetledi. Yediden yetmişe her kesimin lanetlediği kanlı terör eylemini Gezici, FETÖ’cü ve PKK seviciler sosyal medya üzerinden destekledi.  Kanlı saldırıyı terör örgütü PKK’nın üstlenmesinden sonra özelikle FETÖ’cüler kara propaganda yapması dikkat çekti. FETÖ’cü kriptolarda her patlama ve katliamdan sonra Türkiye’de kaos ve iş savaş algısı oluşturmak için sinsi sinsi çalıştığı belirlendi.

ŞEHİTLER TEPESİ

Öte yandan Beşiktaş Belediye Meclisi, cumartesi gecesi yapılan hain terör saldırısının gerçekleştiği yerlerden “Beleştepe” olarak bilinen yerin adını ‘’Şehitler Tepesi’’ olarak değiştirdi. Şehitlerin anısına eylemin gerçekleştiği noktaya anıt dikileceği öğrenildi.

AB Sözcüsü bu soruyu cevaplayamadı

AB Komisyonu Başsözcü Yardımcısı Alexander Winterstein,  “PKK’nın AB terör örgütleri listesinde bulunduğu göz önünde tutulduğunda, AB üyesi ülkeleri, PKK’nın eylemlerine karşı somut karşılık vermeye çağırıyor musunuz?” sorusuna yanıt vermedi. Bu sorunun AB siyasi liderlerine yöneltilmesi gerektiğini anlatan Winterstein, AB’nin resmi açıklamalarında “terör” kelimesinin yer aldığını savundu. Winterstein, AB yetkililerinin teröristlerle görüşmeleriyle ilgili de “AB Komisyonu’nun PKK ve terörle mücadelesi açıkça ortada” demekle yetindi.

Terör destekçileri gözaltında

Sosyal medyada terör propagandasına gözaltı İstanbul›daki terör saldırı sonrasında sosyal medyada terör örgütü lehine paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı da 21’e yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında CHP›nin sosyal medya uzmanı Mücahit Avcı’nın olduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun has adamlarından Avcı, saldırısının ardından Twitter’dan “Bu işte bir MİT yeniği var” sözleriyle terör örgütü PKK’yı aklamaya çalışmıştı.

Liderler zirvesi

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile terör saldırılarını ele almak üzere yarın bir araya gelecek. Liderler saat 10.30’da Çankaya Köşkü’nde buluşacak.

Kaynak: Star

2Kriptonun ByLock hattı

FETÖ’den gözaltına alınan Doğan Holding Ankara Temsilcisi’nin kırmızı listedeki ByLock’çularla ilişkide olduğu HTS kayıtlarıyla belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu’nun HTS kayıtları incelendi. Akşam’dan Levent Albayrak’ın haberine göre; bu kayıtlarda savcılık ayrıca Muratoğlu’nun örgütün gizli haberleşme sitemi ByLock’u kırmızı ve turuncu  derece kullanıcısı olan şüphelilerle irtibatları tespit edildi.

Yoğun telefon trafiği

Savcılığın tespitlerine göre Barbaros Muratoğlu darbeci subayların arasında yakalanan Ankara eski Emniyet Müdür Yardımcısı FETÖ soruşturmasından tutuklu eski polis müdürü Hami Güney ile 2013-2014 yılları arasında tam 19 defa iletişim kurdu. Muratoğlu’nun  yine tutuklu eski emniyet müdürü Remzi Güney ile 10 defa, FETÖ’nün avukatlarından tutuklu Cemaleddin Karadaş ile 14 defa, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Altınay’la 22 defa, tutuklu eski polis memuru Ali Uzun ile 15 defa, tutuklu avukat Ramazan Alkış ile 296 defa iletişim kurdu.

GÖRÜŞMEDİĞİ KİMSE KALMAMIŞ

Bunların dışında Barbaros Muratoğlu’ nun HTS kayıtlarında yine üzerinden kırmızı listede olan Bylock’culardan Gazeteci Abdullah Abdulkadiroğlu, Yamanlar Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cafer Tekin İpek , Yamanalar Koleji Genel Müdürü Sebahattin Kasap, Kimse Yok mu Derneği’nden Hasan Kıratlı, İşadamı Tuncay Ada ile iletişim kurduğu tespit edildi.

İstanbul’a getirilecekler

Savcılık ayrıca Muraoğlu’nun irtibat halinde olduğu isimlere operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında polis memuru B.A., H.M., A. Y., A.A., F.A.’ın evlerinde arama yapıldı. Operasyon kapsamında B. A. gözaltına alındı. Şüpheliler İstanbul’da ifade verecek.

Akşam duyurmuştu

Muratoğlu’nun FETÖ ile bağlantısını ilk kez Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu “Aydın Doğan’ın FETÖ kriptosu” başlıklı yazısında gündeme getirmişti. Kelkitlioğlu, ” Muratoğlu, Doğan’ın Ankara’daki bütün işlerini yürüten isimlerin başında geliyor. Bir anlamda Aydın Doğan’ın karakutusu” demişti.

Kaynak: Star

1Samsun’da FETÖ’den tutuklanan kamu personeli sayısı 647’ye çıktı

15 Temmuz darbe girişimine yönelik FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Samsun’da bugüne kadar 647 kamu personeli tutuklandı. Samsun Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 582 görevden uzaklaştırıldı, bin 889 kişi gözaltına alındı, bin 496 kişi memuriyetten çıkarıldı ve 647 kişi tutuklandı.

Görevden uzaklaştırılan personel sayısı

Samsun Valiliği 2, İl Defterdarlığı 2, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 5, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 1, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2, İl Müftülüğü 43, Cumhuriyet Başsavcılığı 51, Adliye personeli 18, 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü 1, OMÜ 20, İl Emniyet Müdürlüğü 100, Milli Eğitim Müdürlüğü 150, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü 1, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 2, Jandarma Genel Komutanlığı 10, Vergi Dairesi Başkanlığı 3, Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürlüğü 1, YURTKUR 2, Samsun Çarşamba Havalimanı Müdürlüğü 1, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2, İl Sağlık Müdürlüğü 4, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü 2, TEİAŞ 10. Bölge Müdürlüğü 5, Halk Sağlığı Müdürlüğü 15, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 28, Sahra Sıhhıye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı 7, Sahil Güvenlik Komutanlığı 12, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü 1, Belediyeler 34, PTT Başmüdürlüğü 3, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü 1, THY 1, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü 1, E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 2, iş adamları ve esnaflar 49.

Gözaltına alınan personel sayısı

Vali Yardımcısı 2, Kaymakam 2, İl Müftülüğü 19, Cumhuriyet Başsavcılığı 76, OMÜ 77, İl Emniyet Müdürlüğü 179, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 508, Jandarma Genel Komutanlığı 22, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 61, Diğer memur, emekli 205, GİH Memur 1, sivil 737.

Tutuklanan personel sayısı
Vali Yardımcısı 2, Kaymakam 2, İl Müftülüğü 2, Cumhuriyet Başsavcılığı 51, OMÜ 22, İl Emniyet Müdürlüğü 110, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 158, Jandarma Genel Komutanlığı 10, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 7, Diğer memur, emekli 51, sivil 232.

Memuriyetten çıkarılan personel sayısı
Vali Yardımcısı 2, Valilik personeli 16, Kaymakam 2, İl Defterdarlığı 3, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 10, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 1, Çalışma ve İş Kurum İl Müdürlüğü 2, TÜİK 2, İl Müftülüğü 26, Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü 2, Cumhuriyet Başsavcılığı 7, Adliye Personeli 38, 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu 9, OMÜ 96, İl Emniyet Müdürlüğü 197, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 807, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü 5, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 8, Tarım Kredi Koop. Samsun Bölge Birliği 1, Jandarma Genel Komutanlığı 13, Vergi Daire Başkanlığı 7, YURTKUR 2, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 24, Sağlık İl Müdürlüğü 7, Samsun Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı 13, TEİAŞ 10. Bölge Müdürlüğü 9, Halk Sağlığı Müdürlüğü 22, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 80, Sahra Sıhhıye Okulu ve Eği.Merk. Komutanlığı 3, Sahil Güvenlik Komutanlığı 1, Orman Genel Müdürlüğü 2, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 3, Tapu ve Kadastro 10. Bölge Müdürlüğü 5, İller Bankası Samsun Bölge Müdürlüğü 4, Orta Kar.Güm. ve Tic. Müdürlüğü 3, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Des.Kur. Samsun İl Koordinatörlüğü 1, OKA 5, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü 5, Belediyeler 28, PTT Başmüdürlüğü 1, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü 8, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Taşra Teşkilatı 1, TCCD 4. Bölge Müdürlüğü 2, Elektrik Ürt.A.Ş. Genel Müd. Hid.Sant.Dairesi Başkanlığı 3, Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü 4, Vakıflar Samsun Bölge Müdürlüğü 1, Halkbank Samsun Bölge Müdürlüğü 1, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 3, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü 1.?

Kaynak: Akşam

 

CEVAP VER