Bugünkü (14 Aralık 2016) FETÖ haberleri

0

41Astsubay Dağdaş’ı FETÖ’cüler şehit etmiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde hayatını kaybettiği belirtilen Kara Harp Okulu Bando Komutanlığı’nda görevli 31 yaşındaki Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş’ın, şehit olduğunu duyurdu. Muğla’da yaşayan anne Bilsen Dağdaş, “Evladım mezarında rahat uyuyacak” dedi.
15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün önce Erzincan’dan Ankara’ya Kara Harp OkuluBando Bölük Komutanlığı’na tayin edilen ve bekar olan Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş, ev kiralayıp yerleşme hazırlıkları yapıyordu. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın sokağa çıkması çağrısı üzerine sivil kıyafetle Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti. Astsubay Dağdaş, başına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirmişti.

CENAZESİNİ 8 GÜN SONRA BULABİLDİ

Dağdaş’ın Muğla’da yaşayan ailesi, darbe girişimi sonrası oğlundan haber alamayınca Ankara’ya gitti. İlk etapta oğlunun gözaltına alınan askerler arasında olduğunu düşünen işçi emeklisi anne Bilsen Dağdaş, listede çocuğunun adını bulamayınca bu kez hastanelerin yolunu tuttu. Altı gün oğlunu arayan anne Dağdaş, son çare olarak istemeyerek de olsa Ankara Adli Tıp Kurumu’na gitti. Burada kimliksiz cenazeler olduğunu öğrenen Bilsen Dağdaş, DNA örneği verdi. Darbe girişiminden tam 8 gün sonra adli tıp kurumundaki görevlilerin kendisini aramasıyla acı haberi alan anne Dağdaş, oğlunun cenazesine ulaştı. Ancak Dağdaş, darbeci asker olabileceği şüphesiyle ilk başta şehit sayılmadı.

“CENAZE NAMAZI, VATAN HAİNİ SUÇLAMASIYLA KILDIRILMADI”

Bu gelişme üzerine Astsubay Dağdaş’ın annesi Bilsen Dağdaş, oğlunun darbeci askerlerin öldürdüğünü söyleyerek, ’şehit’ sayılmasını istedi. Şehitlik verilmesini beklediği oğlunun tören yapılmadan mezarlıkta kılınan cenaze namazıyla toprağa verildiğini, camide mevlit okutma isteklerinin de kabul edilmediğini söyleyen Bilsen Dağdaş’ın bu isyanı ulusal ve yerel basında yer aldı.

Bilsen Dağdaş, oğlunun şehit sayılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvurdu. Savcılık, soruşturmanın ardından Dağdaş’ın FETÖ’cü askerler tarafından şehit edildiğini duyurdu.

ÇOK BÜYÜK MÜCADELELER VERDİM

Dağdaş’ın ailesine de konuyla ilgili savcılık tarafından bir bilgilendirme yazısı gönderildi. Anne Birsen Dağdaş, “Ziya’mın hainler tarafından şehit edildiği açıklandı. 15 Temmuz’dan bu yana çok büyük mücadeleler verdim. Yavrumun suçsuz olduğunu biliyordum. Evladım mezarında rahat uyuyacak. Çocuğum Akar Paşa için şehit düştü. Oğlumun cenaze namazı vatan haini suçlamasıyla kıldırılmamıştı. Vatanı için canını veren Ziyam bunların hiçbirini hak etmedi. Yaşadıklarımız bizi çok yıprattı” dedi.

“MEVLİT OKUTULMASINA İZİN VERİLMEDİ” DEMİŞTİ
Muğla’da yaşayan anne Bilsen Dağdaş, 2 Eylül’de yaptığı açıklamada, 25 Temmuz’da Muğla’daki Akyol Camii’nde oğlunun cenaze namazının vatan haini suçlamasıyla kıldırılmadığını söylemişti. Oğlunun mezarlıkta kılınan namazın ardından toprağa verildiğini belirtmişti. Anne Bilsen Dağdaş, “Oğlum için camide Kuran okutmak istedim. Rahmetli evladımı yıkayan, aynı zamanda 7’sine kadar gelip Kuran’ını okuyan hoca, gidip camiye ne demişse kabul etmemişler. Annem ile oğlum bunun üzerine Vali ve müftüye gitmişler. Müftü bey, ‘Elimizde yazı var. İsmi muallakta kalanlar için camide Kuran okutamayız’ demiş. Vali bey ise ‘Ben de anneme evde okutuyorum. Siz de evde okutun’ demiş. Hayatta insan her şeyle karşılaşıyor. Vatanı için canını veren Ziyam bunların hiçbirini hak etmedi” diye konuşmuştu.

DARBECİLERE KARŞI SİVİL KIYAFETLERLE GİTMİŞ

AA’nın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, basında çıkan haberler üzerine, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığında hayatını kaybettiği belirtilen Kara Harp Okulu Bando Komutanlığında görevli Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş’ın, şehit olduğunu duyurdu. Başsavcılık kaynakları, Genelkurmay Başkanlığında sivil kıyafetleriyle ölü bulunan Başçavuş Dağdaş’ın,10 Temmuz’da Erzincan’dan Ankara’ya tayin edildiğini ve Kara Harp Okulu Bando Komutanlığında görevlendirildiğini belirtti.

Aynı kaynaklar, FETÖ’nün darbe girişimini öğrendikten sonra cep telefonunda oluşturduğu WhatsApp grubundan arkadaşlarıyla mesajlaşan Dağdaş’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın derdest edildiğini öğrenir öğrenmez darbeci askerleri engellemek amacıyla sivil kıyafetleriyle Genelkurmay Başkanlığına geçtiğini aktardı.

Başsavcılık, vatandaşlarla birlikte darbeyi önlemeye çalışan Başçavuş Dağdaş’ın, darbeciler tarafından ateşli silahla vurularak şehit edildiğini duyurdu.

Kaynak: Hürriyet

40Onko Koçsel’in sahibi serbest bırakıldı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Onko Koçsel İlaç Tic. A.Ş. fabrikasının Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Koç, kızı Tuğçe Koç, İnsan Kaynakları Müdürü Ayda Onat savcılık soruşturmasının ardından serbest bırakıldı.
Firrmanın eski çalışanlarından D.Y, firma yönetimi hakkında “FETÖ/PDY üyesi olmak”, “silahlı örgüte yardım etmek”, “hükümeti ve TBMM’yi silah zoruyla ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna iştirak etmek” iddiasıyla Gebze Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı talimatı üzerine firmanın yönetim kurulu başkanı İrfan Koç, genel müdürü Tuğçe Koç ve insan kaynakları müdürü Ayda Onat’ı 8 Aralık’ta gözaltına alınmıştı.

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, eski firma çalışanı D.Y’nin, 15 Temmuz gecesi insan kaynakları müdürü Ayda Onat’ın tüm çalışanlara attığı “Değerli Onko Koçsel ailesi, güvenliğiniz için evden dışarı çıkılmasını kesinlikle önermiyor, en kısa sürede ülkenin sulha kavuşmasını temenni ediyoruz. Saygılarımla insan kaynakları” şeklindeki e-posta’yı basınla paylaşmasının ardından işten çıkarıldığı ve firma tarafından “Haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilere hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak” suçlarından dolayı hakkında dava açıldığı belirtilmişti. Söz konusu mailde geçen sulh kelimesinin darbe girişimi gecesi TRT 1 canlı yayınında okunan bildiride adı geçen “Yurtta Sulh Konseyi”nden esinlenerek yazıldığı suçlaması getirilmişti.

ÜÇ İSİM DE SERBEST BIRAKILDI

Adliyeye sevk edilen 3 isim Cumhuriyet Savcılığındaki ifadelerinin ardından FETÖ ile bağlantılarının bulunmadığı ve örgütün gizli haberleşme programı “ByLock”u kullanmadıklarının tespit edilmesinin ardından savcılıkça serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

39Burdur’da FETÖ’den 7 gözaltı

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) – BURDUR’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 7 kişi gözaltına alındı.

Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bu sabah kent merkezindeki 12 ev ve işyerine baskın düzenlendi. Operasyonda H.İ.D., M.T., Ü.Ç., A.Ö., H.T., İ.U. ve A.A. gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde arama yapıldı. 7 şüpheli işlemleri için polis merkezine götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

 

38Eskişehir’de FETÖ sanıkları suçlamaları kabul etmedi

Kemal ATLAN/ESKİŞEHİR, (DHA) – ESKİŞEHİR’de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan Meteoroloji 3’üncü Bölge Müdürlüğü’nde görevli Şube Müdürü Salim Demirel ile istatistikçi Tuncay Dikyol  duruşmada suçlamaları kabul etmedi.
FETÖ üyesi olmakla suçlanan Salim Demirel (49) ile Tuncay Dikyol’un (41) yargılanmalarına Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bugün yapılan ilk duruşmada 10’ar yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Salim Demirel, savcılık iddianamesinde yer alan sosyal paylaşım hesabının kendisine ait olmadığını söyledi. Demirel savunmasında şöyle konuştu:
“Ben çocuğumu FETÖ okuluna kaydettirdim. Okul ile ilgili kaydetme sebebim ise okulun başarılı olmasıdır. Çocuğumu 17-25’ten önce Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yasal bir kurum olduğundan dolayı bu okula kaydettirdim. Devlet tarafından özel okullara verilen yıllık 3 bin lira teşvikten yararlandık. Bank Asya’daki hesabımı okul kaydı sırasında açtım. Mecburen açtım. Okulun bu bankayla anlaşması vardı. Okul ortalama 12 bin lira idi. Bu yatırdığım para hibe olarak aktarılmadı. Kendi hesabıma aktarıldı. İddianamedeki diğer paralar ise okul taksiti ve fatura ödemelerine ilişkin faturalardı. İhraç olmamla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum. Ülkemize kara leke olan 15 Temmuz’u kim planladı ise onları lanetliyorum. Bizim bu duruma düşmemizin sebebi onlar olmuştur. Darbe girişimi sırasında o tankın altında ölecek insanlardan biri benim. Darbe girişiminde hayatını kaybedenlere yardımda bulundum. Bu konuyla ilgili Başbakanlıktan teşekkür aldım. Bu durum benim nerede durduğumun göstergesidir. Anne ve babam ile eşim de mağdur olmuştur. Benim için en ağır gelen şey vatan haini ilan edilmemdir. Tahliyemi talep ediyorum.”

‘HİÇBİR DARBE MEMLEKETE FAYDA SAĞLAMAZ’
Diğer sanık Tuncay Dikyol da FETÖ/PDY ile bir bağlantısının bulunmadığını savundu. Dikyol şunları söyledi:
“Benim oğlum başarılı bir çocuktur. Şu anda Fatih Fen Lisesi’nde okumaktadır. Devlet okulundaki sınıf öğretmeninin yönlendirmesiyle çocuğumu burslu olarak FETÖ okuluna gönderdim. Çocuğumu özel okula gönderdiğim için devletten 3 bin lira teşvik aldım. Çocuğum tam burslu olarak okudu. Ve yıllık servis ve yemek bedeli olarak okula 3 bin lira ödeme yaptım. Bank Asya’da 1999 yılından bu yana param vardır. O da bana gelir getirmektedir. 30 yıllık devlet memuruydum. Banka TMSF’ye geçti. Daha da garantili bir banka olmuştur. Bundan dolayı paramı tuttum. Ben onların herhangi bir sohbetine katılmadım, evlerine gitmedim, okullarına gitmedim. Ben 12 Eylül darbesini görmüş birisiyim. Hiçbir darbe memlekete fayda sağlamaz. Her darbenin ülkeyi 10 yıl geriye götürdüğünü bilenlerdenim. Herkes kendi görevini yapsın. Vatanını seven, görevini en iyi yapan insandır. Ben 30 yıldır görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Yapmadığımız bir eylemden dolayı 5 aydır tutukluyuz ve tutuksuz yargılanmayı talep ediyoruz.”
Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Şubat 2017 tarihine erteledi.

Kaynak: Hürriyet

37Aydın’da 2 kişi FETÖ’den tutuklandı

Ediz VERDİOĞLU/AYDIN, (DHA) – AYDIN’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütünü kriptolu haberleşme sistemi ‘Bylock’u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 7 Aralık Çarşamba günü gözaltına alınan ambulans şoförlüğü yapan Y.Y. ile emekli astsubay K.H.S., emniyetteki işlemlerinin ardından öğle saatlerinde adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, savcılık sorgularının ardından çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanarak Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kaynak: Hürriyet

36İzmir’de 8 adliye çalışanına FETÖ’den tutuklama

İZMİR’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 zabıt katibi, örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’u kullandıkları iddiasıyla tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında daha önce görevden uzaklaştırılanların da bulunduğu 11 adliye çalışanına yönelik olarak, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir hafta önce sabah erken saatte, eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Polis, şüpheli olan adliye çalışanlarını adliyeye getirip, çalıştıkları bilgisayarları kopyaladı. Gözaltına alınan şüphelilerin bazılarının, örgüte eleman yetiştirme ve kazandırma çalışması yaptıkları, FETÖ/PDY’nin kriptolu haberleşme programı ‘ByLock’u kullandıkları belirtildi.
Emniyette işlemleri tamalanan 8 adliye çalışanı, dün görev yaptıkları adliyeye getirildi. Savcılık ifadesinin ardından 8 kişi tutuklanma istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. 8 şüpheli ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla tutuklandı.
Aynı operasyon kapsamında iki gün önce gözaltına alınan 2 kişinin işlemlerinin devam ettiği, firarda olan bir kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Hürriyet

35İzmir’de FETÖ opna 7 tutuklama

İZMİR, (DHA) – İZMİR merkezli 2 ilde, düzenlenen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden 7’si tutuklandı, 4 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şube ekipleri, 2 Aralık’ta örgütün esnaf yapılanmasına yönelik operasyon düzenledi. İzmirli merkezli iki ilde düzenlenen operasyonda, 29 kişi gözaltına alındı.
Örgütün düzenlediği toplantılara katıldıkları ve finansal destek sağladıkları iddia edilen şüphelilerden emniyetteki işlemleri tamamlanan 11 kişi adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Tereci Gıda’nın sahibi Kenan Tereci ile Şirincan Restorant’ın sahibi Kenan Şimşek’in de aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı, 4 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Diğer şüphelilerin emniyetteki sorgusu sürüyor.

Kaynak: Hürriyet

34Antalya’da FETÖ’den 40 gözaltı

Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.
İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezi ve ilçelerde önceden belirlenen çok sayıda adrese sabah erken saatlerde operasyon düzenledi. Operasyonda, FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla 40 kişi gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda flash bellek, hard disk, çeşitli doküman, dijital materyaller ele geçirildi.
Şüphelilerin haberleşmek için ‘ByLock’ yazışma programı kullandığı ve örgütün talimatları doğrultusunda Bank Asya’dan finans desteği sağlayan esnaftan ‘himmet’ adı altında para topladığı ve propaganda yaptıkları ortaya çıktı. Şüpheliler, sağlık kontrolü sonrasında sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

 

33Antalya’da FETÖ’den 40 gözaltı (2)

Antalya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen, aralarında örgütte ‘abla’ olarak nitelendirilen 5 kadının da bulunduğu 43 kişi, savcılık sorgularından sonra tutuklanma istemiyle sulh ceza hakimliğine çıkarıldı. Örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’ kullandıkları, örgüte finansal destek sağladıkları iddia edilen 4’ü kadın 12 kişi tutuklanırken, diğer şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Tutuklanan kadınlar arasında, kapatılan Zaman gazetesinin yurt dışı temsilcilerinden birisinin eşinin de olduğu kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

32Tokat’ta 4 kaymakam adayı FETÖ’den tutuklandı

Mustafa TURAPOĞLU-Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA) – TOKAT’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 4 kaymakam adayı tutuklandı.
Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasıyla ilgili olarak 102’nci dönem kaymakamlarına yönelik soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında ifade vermesi için kente çağrılan 9 kaymakam adayından 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 5 kaymakam adayının ise adliyedeki sorgusu sürüyor.

Kaynak: Hürriyet

31FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Edirne’deki evinde arama yapıldı

Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA) – FETÖ/PDY elebaşısı Fetullah Gülen’in Edirne’de imam olarak görev yaptığı yıllarda kaldığı, sonradan vakfa dönüştürülen binada arama yaptı.
Edirne Jandarma Komutanlığı, FETÖ/PDY elebaşısı Fetullah Gülen’in Edirne’de imam olarak görev yaptığı yıllarda kaldığı evde, gizli bölmeler olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Savcılık talimatıyla jandarma ekiplerinin yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Dilaverbey Mahallesi’ndeki binaya geldi. Örgüte bağlı Trakya Şükrüpaşa Eğitim ve Kültür Vakfı merkezi olarak kullanılan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen binada arama yapıldı. Bazı dolaplar ve duvarlar kırılarak incelendi. Yaklaşık 1 saatlik aramanın ardından güvenlik güçleri binadan ayrıldı.
Fetullah Gülen, 1959 yılında Edirne’ye atandıktan sonra şehirdeki Üçşerefeli Camii’nde imam olarak görev yaptı. Bu dönemde konut olarak kullandığı bina yıkılmak üzere iken aslına uygun olarak yeniden yapıldı. Daha sonra ise örgüte bağlı olarak Trakya Şükrüpaşa Eğitim ve Kültür Vakfı merkezi olarak kullanıldı.

Kaynak: Hürriyet

30Kırıkale’de FETÖ’den 1 tutuklama

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA) – KIRIKKALE’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden 1’i tutuklandı.
Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile gözaltına alınan bir dershanenin öğretmen ve görevlileri oldukları belirtilen N.Y., H.Y., A.G., H.Y., G.A. D.A. ve Y.Y. Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde alınan ifadeleri sonrası adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan 6 kadın şüpheli adli kontrol kararı ile serbest kalırken, erkek şüpheli H.Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Hürriyet

 

29Şırnak’ta görevden alınan Belediye Başkanı Kadirhan hakkında yakalama kararı çıkartıldı

ŞIRNAK,(DHA) – ŞIRNAK’ta, bir süre önce görevden alınarak yerine Vali Yardımcısının kayyum olarak atandığı Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Şırnak’ın Kumçatı Belediye Bbaşkanı Mehmet Demir ile Belediye Meclisi üyesi Özlem Kutlu tutuklandı.
Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak imzası ile yapılan yazılı açıklamada, bir süre önce görevden alınan Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan hakkında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından soruşturma açıldığı ve bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkartıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
“Serhat Kadirhan’ın yakalama çalışmaları devam etmektir. 10 Aralık 2016 tarihinde de gözaltına alınan Şırnak merkez Kumçatı Beldesi Belediye meclis üyesi Özlem Kutlu’nun savcılık ifadesinin ardından Nobetçi Şırnak Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Şırnak Sulh Ceza Hakimliğince şüpheli Özlem Kutlu’nun ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuklanmasına karar verilmiştir. Bugün gözaltına alınan Şırnak merkez Kumçatı Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Demir’in savcılık ifadesinin ardından nöbetçi Şırnak Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Şırnak Sulh Ceza Hakimliğince şüpheli Mehmet Demir’in ‘Silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından tutuklanmasına karar verilmiştir.”
Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturmalar ile ilgili de bilgiler verilerek, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği suçları kapsamında yürütülen soruşturmalarda aralarında vali yardımcısı, hakim ve savcılar, zabıt katibi, general, subay, astsubay, emniyet müdürü, amniyet amiri, Polis, Memur ve Sivillerin bulunduğu 220 kişinin halen tutuklu olduğu, toplam 780 kişi hakkında adli soruşturma İşlemleri devam etmektedir” denildi.

Kaynak: Hürriyet

28FETÖ’den aranan işadamı havalimanında yakalandı

Doğan ÇİZMECİ/TURGUTLU (Manisa), (DHA)- MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’ndeki Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Turgutlu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı A.D., İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. A.D., Turgutlu’ya getirildi.
FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hakkında yakalama kararı bulunan işadamı A.D., geçen 8 Aralık’ta Sabiha Gökçen Havaalanı’nda yurda giriş yapmak isterken polis tarafından gözaltına alındı. Kosova’dan teslim olmak için geldiği sırada yakalandığı ileri sürülen A.D., dün Turgutlu’ya getirildi. Kanun Hükmü’nde kararnameyle kapatılan dernekler arasında bulunan urgutlu Sanayici ve İşadamları Derneği’in de son başkanı olan A.D.’nin Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

27Edremit’teki FETÖ kampı yıkıldı

BALIKESİR’in Edremit ilçesindeki Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kamp olarak kullanıldığı ileri sürülen arazideki yapılar belediye tarafından yıkıldı. Yıkım, Edremit Belediyesi’nin sosyal medya hesabı üzerinden de paylaşıldı.

FETÖ/PDY mensuplarının kullandığı ve örgüte eleman yetiştirdiği ileri sürülen Avcılar Mahallesi’ndeki kamp yeri Edremit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından dün (Pazartesi) yıkıldı. 15 Temmuz darbe girişimi öncesine kadar FETÖ/PDY’nin kamp faaliyetlerin sürdürdüğü öne sürülen kampın İmar Kanunu’na aykırı olduğu için yıkıldığı belirtildi. Yıkım, Edremit Belediyesi’nin Facebook sayfasında “FETÖ Kampı yıkıldı’ başlığı ile duyurulup, “Avcılar Mahallesi Manastır Çayı kenarında 422 ada 80 parsel numarasında kayıtlı ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili tespit çalışmasının yapıldığı yapı, ilgili İmar Kanunu’na aykırılığı nedeniyle Edremit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkılmıştır.”

Kaynak: Hürriyet

26Endonezya Büyükelçisi’ne FETÖ’yü anlattı

TBMM Endonezya Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Wardana’yı ziyaret etti.

TBMM Endonezya Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ beraberindeki dostluk grubu üyeleri Adana Milletvekili Şükrü Erdinç ve Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider ile birlikte Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Wardana’yı ziyaret etti. 7 Aralık tarihinde Endonezya’nın Sumatra adasının Açe bölgesinde meydana gelen deprem ile ilgili başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Dağ, 14. yüzyıldan bu yana süre gelen ülkeler arası dostluğun artarak devam etmesinin önemine değindi. Türkiye’nin, Endonezya ile hem dini noktada hem kültürel noktada çok eskiye dayanan bir bağı olduğuna dikkat çeken Dağ, Türkiye’nin özellikle son dönemde PKK, DAEŞ, FETÖ gibi terör örgütleri ile çok önemli bir mücadele yürüttüğünü ifade etti. FETÖ’nün yurtdışında bir takım çalışmalar yürüterek Türkiye aleyhine propaganda yaptığını belirten Dağ, Büyükelçi Wardana’yı bu konuda da bilgilendirdi. Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Wardana, Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini ileterek, terörle mücadelede işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Kaynak: Hürriyet

25Bitlis’te FETÖ’nün yöneticileri yakalandı

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, (DHA) – BİTLİS merkezli, Tatvan İlçesi ve Kayseri’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Parelel Devlet Yapılaması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonlarda, örgütün Bitlis il yapılanması içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttükleri tespit edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü Parelel Devlet Yapılaması’na (FETÖ/PDY) yönelik Bitlis merkezli, Tatvan İlçesi ve Kayseri’de eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü Bitlis yapılanması içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttükleri tespit edilen üç şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürüyor.

Kaynak: Hürriyet

24FETÖ’den ihraç edilen infaz koruma memuru validen yardım istedi

Deniz TOKAT/ DENİZLİ, (DHA) – DENİZLİ’de Vali Ahmet Altıparmak tarafından başlatılan ‘halk buluşmaları’nın ilki yapıldı. Vatandaşların sorun ve sıkıntılarını dile getirdiği toplantıda Murat Çakı, 2013 yılında Muğla’da infaz koruma memuruyken kanser hastası babasına bakabilmek için tayin isteyerek şehre geldiğini, darbe girişimi sonrasında yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ ile ilişkilendirildiğini ve ihraç edildiğini belirterek yardım istedi.
Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, her ayın ikinci haftasında yapılacak olan halk buluşmalarının ilkinde vatandaşlarla bir araya geldi. Başkanlığını Vali Altıparmak’ın yaptığı toplantıya, Vali yardımcıları, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, AK Partili Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, AK Partili Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Vali Altıparmak, toplantının başlamasıyla birlikte, Valilik binasındaki salonu dolduran vatandaşlara tek tek söz vererek sorunlarını dinledi. Toplantı sırasında sulama problemleri, mahallelerdeki asayiş problemleri, eğitim- öğretimle alakalı sorunlar, ilçelerdeki mahallelerde bulunan yerleşke sıkıntısı ve kırsal kesimde yaşayan vatandaşların sorunları muhtarlar ve vatandaşlar tarafından Vali Altıparmak’a iletildi.
“BABASI İÇİN TAYİN İSTEDİ, FETÖ’DEN İHRAÇ EDİLDİ”
Toplantının son bölümünde söz alan ve 2013 yılında Muğla’da infaz koruma memuruyken Denizli’de yaşayan kanser hastası babasına bakabilmek için Denizli’ye tayinini isteyen ve bu tarihte Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne atanan Murat Çakı, kendisiyle aynı tarihte tayin olan ya da işe başlayan personelin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında önce açığa alındığını, ardından meslekten ihraç edildiğini söyledi. Çakı, FETÖ/PDY’ye ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında komisyon kararıyla açığa alındığını belirterek, “Gerekçe olarak 2013 yılında Denizli’ye tayinimin çıkması gösterildi. Açığa alınan personelin ortak noktası 2011 ile 2013 yılları arasında bu göreve başlamış ya da tayinin çıkmasıydı. 29 Ekim’deki Kanun Hükmündeki Kararname’yle ihraç edildim. Yardım talep ediyorum” dedi.
Vali Altıparmak, dosyayı inceleyeceğini belirterek, toplantı sonrasında Emniyet Müdürü ve Başsavcı’nın Çakı’yla görüşmesini istedi.
“EMNİYETİMİZ TEYAKKUZDA”
Toplantı sonrası ilk halk buluşmasını değerlendiren Vali Altıparmak, talep edilen konuların makul ve çözülebilecek sorunlar olduğunu söyledi. Denizli’de terör saldırısı yaşanmaması için denetimlerin ve çalışmaların sürdüğünü dile getiren Vali Altıparmak, “Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tabii bu yüzde yüz olmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak polisimiz böyle bir olayın yaşanmaması için denetimlerini sürdürüyor. Bir şahıs farklı şekilde canlı bomba olarak sırtına çantasını alıp gidiyor. Herkesi yolda çeviremezsiniz. Her kamyonu her aracı arayamazsınız. Ama kendi bilgi, tecrübe ve istihbaratınıza dayanarak en iyisini yapmak zorundasınız. Şu an emniyetimiz ve istihbaratımız teyakkuzda” dedi.

Kaynak: Hürriyet

23Sakarya merkezli FETÖ operasyonu: 14 gözaltı

Kaynak: Hürriyet

22Çorum’da FETÖ tutuklusu sağlık sorunu nedeniyle tahliye edildi

ÇORUM,(DHA) – ÇORUM’da FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 30 yaşındaki Y.Y., sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildi.
Çorum’da FETÖ soruşturması kapsamında bir süredir L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Y.Y., karaciğer yetmezliği nedeniyle ağır hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Hastanede tedavi altına alınan Y.Y.’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet

21FETÖ’nün ‘il ablaları’ adliyeye sevk edildi

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA) – ÇORUM’da FETÖ soruşturması kapsamında 15 gün önce gözaltına alınan ‘il ablaları’ oldukları iddia edilen 14 kişi adliyeye sevk edildi.
Çorum’da FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında genç kızları evlendiren bir kişinin de bulunduğu toplam 14 kişi İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince 15 gün önce gözaltına alındı. Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma doğrultusunda, ‘İl ablaları’ olduğu iddia edilen A.M., G.E., S.D., Ş.S., Ö.G., S.E., İ.D., M.K., F.A., K.K., A.Ö., F.K., L.D. ve S.Ç. emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

20Elazığ’da 3 kişi FETÖ’den tutuklandı

Şahismail GEZİCİ/ ELAZIĞ, (DHA) – ELAZIĞ ve Erzurum’da yapılan FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, 4 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülmekte olan soruşturmada 8 kişi gözaltına alındı. Lise, üniversite, KYK, dershane, özel yurtlar ve ev yapılanmasında abla, mütevelli, ser rehber, büyük bölge talebe mesulü, il ablası, il imamı belletmen olarak faaliyet göstermiş şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda yasaklı yayın kapsamında 13 kitap, 6 flashbellek, 5 telefon, 2 CD, 1 dizüstü bilgisayar ve 1 fotoğraf makinesi ele geçirildiği öğrenildi.
Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 8 kişiden 3’ü tutuklanırken, 4’ü adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 1 kişinin emniyetteki sorusu ise sürüyor.

Kaynak: Hürriyet

19FETÖ’den tutuklu avukat, polise hakaretten yargılanıyor

Kemal ATLAN/ESKİŞEHİR, (DHA) – ESKİŞEHİR’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Turgay Balaban hakkında, daha önce bir müvekkili için gittiği Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’nde görevli polisleri tehdit ve hakaret ettiği iddiasıyla 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
FETÖ/PDY operasyonu kapsamında tutuklanan ve halen Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde kalan avukat Turgay Balaban polisleri tehdit ve hakaret etmek suçundan Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Bugün yapılan duruşmada avukat Balaban suçlamaları kabul etmeyerek olayın geçen yıl Mayıs ayında meydana geldiğini belirtti. Usulsüz dinleme olayı ile ilgili gözaltına alınan bir müvekkilinin ifadesi için Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne gittiğini anlatan Turgay Balaban şunları söyledi:
“Müvekkilim ile polisler arasında tartışma yaşandı. Ben de müvekkilime polemiğe girmemesini söyledim. Polis bana söz hakkı vermediğini ve müdahale etmememi söyledi. Ben de burasının TEM olduğunu ve istediğim gibi konuşabileceğimi söyledim. Avukatlık mesleğimi yapamayacağımı anlayınca amirlerinin odasına gittim. Amirleri de aynı tepkiyi gösterince Avukat Hakları Merkezi’ni arayarak tutanak tutacağımı söyledim. Müvekkilime de bu şartlarda ifade verilemeyeceğini ve ifadesini sonlandırmasını belirttim. Yaptıkları uygulamanın yanlış olduğunu belirterek esen rüzgara çok aldanmamalarını söyledim. Ben kendilerini ne ile tehdit edebilirim ki. Suçsuzum ve beraatımı istiyorum.”
‘RÜZGAR TERSİNDEN ESECEK’
Duruşmaya katılan polis memurları Cem Yaman, Hayrullah Öztürk ve Ömer Yapıcı, sanık avukat Turgay Balaban’dan şikayetçi olduklarını söyledi. Polis memurları, savcılık iddianamesinde yer aldığı gibi Turgay Balaban’ın olay günü kendilerine cumhuriyet savcısını kastederek “Rüzgarı arkanıza aldınız ama rüzgar tersinden de esecek. Senin o savcıların hepsi gününü görecek. Hepsi gün gelip hesap verecek” ifadelerini de kullandığını belirttiler.
Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 2 Mart 2017 tarihine erteledi.

Kaynak: Hürriyet

18FETÖ/PDY’nin Yasadışı Dinleme davası

Özden ATİK/İSTANBUL,(DHA) Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu 143 polisin yargılandığı FETÖ/PDY’nin yasadışı dinleme davasına devam edildi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7.celsesi görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan eski Emniyet İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ ile 25 tutuksuz sanık katıldı.
SAVUNMASINI HAZIRLAMAK İÇİN SÜRE TALEP ETTİ
Duruşmada söz alan Hayati Başdağ savunmasını hazırlamak için süre talep ederek, “Bizim yaptığımızın kanuni ses kayıtları sanmıştım. Ancak bunun olmadığını gördüm. Terör örgütü üyeliğinden tutuklandım. Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkmaya çalışıyorlar, yaşanan süreç devletin tasfiyesi sürecidir. FETÖ konusu mazerettir. İsterseniz bu süreci Ergenekon ve Balyoz süreçlerine MİT krizine götürebilirsiniz. Heyetinizin tarihi sorumluluk gereği bunun şuurunda olmanızı istirham ediyorum. Yarın torunlarımız arkamızdan Fatiha mı, yoksa başka bir şey mi okuyacak bu belli olacaktır. Ben ihraç edilmiş de olsam Türk devletinin bir neferiyim” dedi.
“FETÖ ÜYESİ OLMADIĞIM AÇIKTIR”
FETÖ savunuculuğu yapmadığını ileri süren Başdağ, “FETÖ üyesi olmadığım açıktır. FETÖ uydurulmuş bir çuvaldır. Türkiye Cumhuriyeti devleti yıkılmak istenmektedir. Amaç Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesidir. Ben kendimle ilgili bir talepte bulunamam. Ama sakın beni tahliye etmeyin, tahliye ederseniz FETÖ’cü diye damgalanırsınız ve işinizden atılırsınız, cezaevine girersiniz” diye konuştu. Diğer sanıklar ise avukat tutmak için maddi imkanlarının yeterli olmadığını söyleyerek avukat atanmasını talep etti.
TUTUKLULUKLARININ DEVAMINA KARAR VERİLDİ
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ’ın savunmalarının henüz alınmamış olması, iddia edilen eylemlerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yoğunlaşmış olması ve bu sanıkların yönetici konumda bulunmalarını dikkate alarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
KATILMA TALEPLERİ KABUL EDİLDİ
Heyet, aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın da bulunduğu toplam 80 şikayetçinin suçtan zarar görme ihtimallerine binaen duruşmalara ‘katılan’ sıfatıyla kabullerine de hükmetti. Avukat talebinde bulunan sanıklara avukat tayin edilmesi için baroya yazı yazılmasına karar veren heyet, sanıklara savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Duruşma ertelendi.
İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan 721 sayfalık iddianamede siyaset, iş, medya ve spor dünyasından tanınmış isimlerin de bulunduğu 57 kişi “mağdur” sıfatıyla yer alıyor. 209 kişinin “müşteki” sıfatıyla yer aldığı iddianamede, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde bulunan İstihbarat Şube Müdürlükleri’nde telekomünikasyon yoluyla yapılan önleyici istihbarat faaliyetleriyle ilgili olarak iletişimin tespit edilmesi, dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinde usulsüzlükler tespit edildiği belirtiliyor. Sanıkların 2008 yılından 2013 yılına kadar kesintisiz bir biçimde bu eylemlerini sürdürdükleri ve yasadışı örgütlenme oluşturdukları ifade ediliyor. İddianamede, sanıkların kamuoyunda tanınan belirli ekonomik güce sahip kişileri, terör ve organize suç örgütleriyle ilişkilendirerek, bu kişilere ait bilgileri bildikleri halde kişinin gerçek kimliklerini gizlemek veya eksik ya da yanlış bilgi vererek, içeriği itibariyle sahte oluşturulmuş belgelerle temin edilen dinleme kararlarını uygulamaya koyarak, özel hayatın gizliliğini ihlal ettikleri belirtiliyor.
CEZA İSTEMLERİ
İddianamede, soruşturma kapsamında tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında olduğu tüm sanıklar hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Özgür Nikbay, Halil Hilal Seyfi, Serdar Güldalı ve Mehmet Yılmaz hakkında ayrıca, “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, diğer 137 şüphelinin de “Silahlı örgüte üye olmak” suçundan 10’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İddianamede, Ali Fuat Yılmazer hakkında 56 müştekiye yönelik eyleminden dolayı, “Resmi belgede sahtecilik”, “İftira”, “Görevi kötüye kullanma”, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi”, “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme”, “Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri yok etmeme” suçlarından 616 yıldan bin 924 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede, Erol Demirhan’ın ise aynı suçlardan, 175 müştekiye yönelik eyleminden dolayı bin 743 yıldan 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. Diğer 141 şüpheli hakkında ise benzer suçlardan 35 yıldan 878 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası talep ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

17Antalya’da FETÖ’den 40 gözaltı (2)

Alanya’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde temmuz ayında açığa alınan 3’ü kadın 21 öğretim görevlisi ve okutman hakkında gözaltı kararı verildi. Alanya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği (TEM) ekipleri, şüphelilerin adreslerine saat 05.00’te eş zamanlı operasyon yaptı. Operasyonda, 21 kişi gözaltına alındı. Alanya Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, işlemleri için Terörle Mücadele Büro Amirliği’ne götürüldü.
Şüphelilerin örgüt ev toplantılarına katıldığı, örgüte ait yurtdışı eğitim kurumlarını ziyaret ederek eğitim verdiği, yayın organlarına abone oldukları ve 17- 25 Aralık sürecinden sonra örgüt kontrolündeki bankaya para yatırmaya devam ettikleri şüphesiyle gözaltına alındıkları belirtildi.
İlçede FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan E.B., E.Y., Ş.S.T. de polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

16İzmit’te, FETÖ’nün katipleri adliyeye sevk edildi
DHA

Faruk KIYAK- Selda Hatun TAN/İZMİT (Kocaeli), (DHA) – KOCAELİ’nde, sınavlarda yapılan usulsüzlüklerle katip olan 6 kadın ile 2 abla Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında adliyeye sevk edildi.
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 2012 yılında yapılan zabıt katipliği sınavı ile katip olanlarla ilgili incelemede bulunuldu. Terör örgütü içerisinde yetişmiş, usulsüzlük yapılarak kazandıkları sınavlar sonucunda katip olan İzmit’te 2 kişi, Bolu, Sakarya, Mardin ve Amasya’da ise birer kişi olmak üzere 6 kadın ile organizasyonu sağlayan 2 abla olmak üzere 8 kişi gözaltına alındı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifadeleri alınan 8 kadın işlemlerinin ardından bu sabah Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

Kaynak: Hürriyet

15Afyonkarahisar FETÖ operasyonuna 14 tutuklama

Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA) – AFYONKARAHİSAR’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce gözaltına alınan 14 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Afyonkarahisar merkez, Sandıklı, İscehisar ve Emirdağ ilçeleriyle Ankara, Uşak, Şanlıurfa ve Adıyaman’da geçen hafta başlatılan FETÖ/PDY operasyonunda haklarında gözaltı kararı verilen 26 şüphelinin adreslerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda şüphelilerden 20’si gözaltına alınırken, bunlardan 18’i işlemlerinin ardından dün akşam adliyeye sevk edildi. 12’si tutuklanan şüphelilerden 6’sı adli kontrolle bırakıldı. Diğerlerinin işlemleri sürüyor.
FETÖ/PDY’ye yönelik bir başka soruşturmada daha önce gözaltına alınan İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 3 askerin de aralarında bulunduğu 5 şüpheli dün akşam adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 2 asker tutuklandı. 1’i asker 3 şüpheli ise adli kontrolle bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

14FETÖ’nün ‘Polis okulu yapılanması’na yönelik operasyon: 18 polis tutuklandı

Ümit TÜRK / İSTANBUL (DHA) -FETÖ’nün polis okulu yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında birinci, ikinci ve üçüncü sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 18 kişi, “Terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ’nün polis okulu yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan aralarında birinci, ikinci ve üçüncü sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 29 şüphelinin savcılık sorgusu tamamlandı. Savcılık şüphelilerden 28’ini tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. 1 kişiyi ise serbest bıraktı.
Hakimlik, ifadelerini aldığı 28 şüpheliden 18’inin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmasına karar verdi. Diğer 10 şüphelinin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verildi.

Kaynak: Hürriyet

13FETÖ itirafçısından ilginç iddia: O mağazaya girmesi yasaktı

FETÖ mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan yararlanan itirafçı, Fethullah Gülen’in kaymakamların Bank Asya’ya para yatırmasını ve NT mağazalarına girmelerini yasakladığını söyledi.
Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesinin soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan örgütün “100. ve 102. dönem kaymakamları imamı” Y.A, FETÖ’nün kaymakamlık yapılanmasını anlattı.

Aralarında daha önce meslekten ihraç edilen, açığa alınan ve görevdeki kaymakamların da olduğu çok sayıda mülki idare amirinin ifadesinin alındığı, kimi şüphelilerin tutuklandığı, kimilerinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında ifade veren Y.A, örgüte ilişkin detayları ortaya koydu.

Y.A, ifadesinde, FETÖ’nün kaymakam adaylarına yönelik çalışmasını şöyle aktardı:

“Örgütün kaymakamlık evlerinde 4 veya 5 kişi kalıyordu. Bu evlerden sorumlu olanlar kod adı kullanıyordu. Evlerde kalan kaymakam adaylarına sadakatlerine göre sorular ya yüzde 80 veya yüzde 60 oranında verilirdi. Sınavdan önceki gece abiler eve gelir, Fetih Suresi okuturdu. Daha sonra ‘Bu zamana kadar bu makamlar dinsizler ve komünistlerin elindeydi. Sizin gibi devletini sevenlerin bu makamlarda bulunması gerekir.’ diye konuşurlardı. Daha sonra ise abiler tarafından sorular verilirdi ve adaylar 1-2 saat bu sorulara çalıştırılırdı. Sabah da kalkıp kaymakam adayları sınava giderdi.”
Kaymakamlık sınavında yeterli puan alanların yurt veya pansiyonlarda toplandığını belirten Y.A, ifadesinde şu bilgileri verdi:

“Kaymakamlar imamı ve abiler 5 veya 6 kişiyi topluyorlar. Kimin kimle kalacağını imam belirliyordu. Daha sonra bunlara kaymakamlık mülakatı soruları verilirdi. Kaymakam adaylarına seçecekleri yabancı dilleri bile imamlar belirliyorlardı. Fetullah Gülen, ByLock’tan kaymakam çocuklarına verilecek isimleri gönderiyordu. Kaymakamlar, bu isimleri çocuklarına veriyorlardı.

Kaymakamlar çocuklarını, örgütün okullarına ve dershanelerine göndermezlerdi. Bank Asya’ya para yatırmazlardı. Kaymakamların NT mağazalarına girmeleri de yasaktı.”

Kaynak: Hürriyet

12Zeki çocukları, ‘Işık evleri’ne yerleştirmişler

ADANA’da kimsesiz zeki çocukları, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait ‘Işık Evleri’ne yerleştirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü eski ve yeni personeli 24 kişi sorgulamaları tamamlanarak adliyeye sevk edildi.
FETÖ soruşturması kapsamında 30 Kasım’da kamu kurumlarına yönelik soruşturmada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili İdris Dal ve eski müdür İsmail Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 25 personel gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan operasyonda gözaltına alınan sosyal hizmet uzmanları, yurt ve kurum yöneticilerinin sorgusu tamamlandı. Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan şüphelilerden 1’i serbest bırakılırken, 24’ü bugün adliyeye sevk edildi. Sağlık kontrolü için Adli Tıp Birimi’ne getirilen şüphelilerden İdris Dal, “Devletime ihanet etmedim, ben hain değilim” dedi.
“ABLA VE ABİ’LER TEK TEK İLGİLENDİ”
FETÖ yapılanması ile ortak hareket ettikleri iddia edilen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Sevgi Evleri yöneticilerinin, devlet korumasına alınan zeki ve kimsesiz çocukları örgütün evlerine yerleştirdikleri tespit edildi. Cemaat imamının görevlendirdiği ‘ağabey’ ve ‘ablalar’ın tek tek ilgilendiği ve çocukların FETÖ’ye hizmet etmek için yetiştirildiği ileri sürüldü. KOM Şube ekiplerinin çalışmasında kurum çalışanlarının yönlendirmesi ile kimsesiz çocukların yerleştirildiği 11 öğrenci evi belirlendi.
Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularında suçlamayı kabul etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları ve sosyal hizmet uzmanları, sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

11FETÖ’den açığa alınan eski imar müdürü gözaltına alındı

Mehmet YİRUN/ÇORLU(Tekirdağ), (DHA)– TEKİRDAĞ’ın Çorlu İlçesi’nde FETÖ/PDY yönelik süren soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan Çorlu Belediyesi eski İmar Müdürü Bilal P., gözaltına alındı.
Çorlu Belediyesi’nde İmar Müdürü olarak görev yaptığı sırada FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınarak ihraç edilen Bilal P., Ankara’daki soruşturma kapsamında Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen Bilal P., Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: Hürriyet

10Antalya’da FETÖ’den 43 kişi adliyede

Alparslan ÇINAR/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, aralarında örgütte ‘abla’ olarak nitelendirilen 5 kadının da bulunduğu 43 kişi adliyeye sevk edildi.
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen operasyonda, örgütte ‘abla’ olarak nitelendirilen 5 kadının da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.
Şüphelilerin, terör örgütüne eleman temin ettikleri, örgüt propagandası yaptıkları, himmet ve ev toplantıları yaptıkları iddia edildi.

Kaynak: Hürriyet

9Adıyaman’da FETÖ’den 7 tutuklama

Mahir ALAN/ADIYAMAN (DHA) – ADIYAMAN’da, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 şüpheliden 7’si tutuklandı.
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/ PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 14 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden mahkemeye çıkarılan 7’si tutuklanırken, 7’si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak: Hürriyet

8Tutuklanan papaz hem FETÖ hem PKK sempatizanı çıktı

FETÖ soruşturmasındaki bir gizli tanığın ifadeleri, oturma izni isteği yenilenmediği için sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Müdürlüğü’nde bekletilirken FETÖ’den tutuklanan İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson’un gizemli ilişkilerini ortaya çıkardı. Bu ifadeye göre, ABD vatandaşı olan ve 23 yıldır İzmir’de ikamet eden Brunson, PKK sempatizanlarına Türkiye’nin bölünmesi yönünde vaazlar verip telkinde bulunuyordu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle de bire bir ilgilenip barınma, gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayan Brunson, bu mültecilere de FETÖ’yü överek örgütün propagandasını yapıyordu. FETÖ bağlantılı ABD’de bulunan bir vakıftan her ay yükle miktarda maaş aldığı öne sürülen Brunson, 11 Nisan 2011’de Bayraklı’daki kilisenin avlusunda arkadaşıyla sohbet ederken, Manisalı Mehmet Ali Eren’in silahlı saldırısına uğramıştı.

Kaynak: Sabah

7FETÖ’den 7 Haziran emri: HDP’ye oy verin

Denizli’de, 31’i tutuklu, 3’ü firari 75 sanıklı, FETÖ’nün Tavas çatı yapılanması davasının ilk duruşması yapıldı. Davada tutuksuz sanıklardan itirafçı gizli tanık, İ.Ö, örgüt üyelerinin Tavas imamı İbrahim Kersin’in emriyle doların 4 ila 4.5 liraya kadar çıkacağı propagandası yaptığını anlattı. Örgütün, 7 Haziran’daki seçimlerde HDP’nin barajı geçmesi için herkesin oy vermesini, hatta nazlarının geçtiği kimseleri de oy vermeleri için ikna etmelerini istediğini öne süren gizli tanık, “bu konuyu sorgulamayın. Çünkü HDP’ye oy verme emri ABD’den geldi’ dendiğini belirtti. İddianamede örgütün iki numaralı ismi olan ABD imamı İsmail Büyükçelebi’nin, 2014’te Tavas’ta 60-70 kişiyle toplantı yaptığı belirtildi.

Kaynak: Sabah

6Hücre evlerinde militan eğitimi

FETÖ’nün, Ankara’da polis adaylarını eğitmek için 7 semtte ‘hücre evleri’ kurduğu ortaya çıktı. Örgüt polisleri ‘militan’ gibi yetiştirmiş
Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Şafak Ertan Çomaklı’nın Meclis FETÖKomisyonu’na gönderdiği 1991-1992 yılında FETÖ’nün örgütlenmesini anlatan raporda FETÖ’nün Ankara’da 7 semtte gizli tuttuğu örgüt evlerinde ‘militan polisler’ yetiştirdiği anlatıldı. Örgütün karate dersi verdiği, okullarda başarısız olan militanlara para cezası verdiği ortaya çıktı. Rapora göre yurtta kalan öğrencilerin okuldaki FETÖ’cü yöneticiler aracılığıyla sahte raporlar alınıp aileleri Ankara’da oturuyormuş gibi gösterildi ve hafta sonları örgüt evlerinde bir araya getirildi. Polis adaylarına cihat ortamında oldukları söylenerek öğlen ve ikindi ile akşam ve yatsı namazlarının cem adı altında birleştirilerek kılınması talimatı verildi. Yurtların altında karate kursları düzenlenerek yakın dövüş teknikleri öğretildi.

TERZİDE KAMUFLAJ

Militanlara gelecekte emniyet teşkilatının bürokratları olacakları ideali empoze edildi. Polis koleji öğrencilerinin seçiminden itibaren her aşamada sistematik bir çalışma yürütüldü. Sınıf ve okul imamlarının aynı okuldan olmasına karşın örgüte karşı asıl sorumlular başka okullardan seçildi. FETÖ militanları hafta sonları sınıf imamlarının belirlediği adreslerde 5-6 saatlik eğitim çalışmasına katıldı. Genelde polis akademisi ve polis koleji öğrencilerinin birbirleriyle karşılaşmamasına özen gösterildi. Öğrencilerin Abidinpaşa Tıp Fakültesi Caddesi’nde bulunan terzi Salih Başkaya’ya ait dükkânda sivil elbiselerini giyerek toplantı evlerine gitti.

KURYE KULLANMIŞLAR
Raporda toplantılarda terörist başı Fetullah Gülen’in kitap ve kasetlerinin izlettirildiği, öğrencilerin konulara yatkınlığına göre değişik grup toplantılarına katıldıkları da kaydediliyor. Ankara Dikmen, Sokullu, Abidinpaşa, Cebeci, Keçiören, Yenimahalle, Demetevler’de kamufle edilmiş evlerde kalan örgüt militanlarının baskı altında tutulduğunu,” evde kalanlara dışarı çıkmayın, pencereden bakmayın, dışarı ile irtibat kurmayın, talimatı verildiği de vurgulandı. Örgüt üyelerinin deşifre olmamak için telefon irtibatını asgari düzeyde tuttukları, önemli haberleşmelerde ‘kurye’ kullandıkları belirtilmiş.

Kaynak: Sabah

5İtirafçı yüzbaşı: Komutanımız sırtında bayrak olan çocuğu vurdu

Tutuklu cuntacı yüzbaşı itirafçı oldu. 15 Temmuz gecesi Külliye önünde sivillerin nasıl katledildiğini anlatan yüzbaşı, ‘Sırtında Türk bayrağı olan 16-17 yaşındaki çocuk yan dönüp bayrağı göstermek isterken tabur komutanı ateş etti’ dedi.

FETÖ darbe girişimi kapsamında tutuklanan Mamak 28. Mekanize Tugayı 2. Tabur Karargâh Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Sungur Poroy, mahkemeye başvurup itirafçı oldu. Poroy, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde neler yaşandığını şöyle itiraf etti:

Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay Ertuğrul Terzi iki hafta önce bölüklerden personel, silah, araç, mühimmat ve telsiz yoklamalarını istedi. Cuma günü (15 Temmuz) mesaiden çıkarken beni yanına çağırdı. Hafta sonu alarm verebileceğini personelime bilgi vermemi söyledi. Eve gittim. Akşam saat 9 buçuk civarı nöbetçi subayı Üsteğmen Mehmet Kürşat Yaman beni arayarak tabur komutanının alarm verdiğini söyledi. Bundan 5-10 dakika sonra da Tabur Komutanı Terzi beni arayarak alarm verdiğini ve tüm personelimi toplamamı emretti. Personelimi aradıktan sonra tabura gittim.

Tugayda toplandık. Tabur Komutanı Terzi bölük komutanlarına araçlarını nereye göndereceklerini tek tek söyledi. 11 buçuk civarı Nöbetçi subay, Terzi’nin aracı ile giderek mühimmat getirdi. 25 mm’lik ZMA topu, 12.7’lik uçaksavar mühimmatı bir de HK33 mühimmatı oradaki bölüklere dağıtıldı.

SONRA BİZ ATEŞ ETTİK

Tabur komutanımız bizim aracımıza bindi. Orada (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi) bir süre sonra halk birikmeye başladı. Ellerinde Türk bayrakları vardı. Tabur komutanı uzaklaşmalarını isteyerek havaya birkaç el ateş etti. Fakat biri beyaz giyimli, diğeri siyah giyimli iki kişi, ‘biz de askerlik yaptık. Biz de askeriz, bizi mi vuracaksın’ diyerek araca yaklaştılar. Tabur komutanı önce havaya ateş etti. Ardından sonra direkt adama ateş etti. Yanında da siyah giyimli sırtında Türk bayrağı olan 16-17 yaşında bir çocuk vardı. Çocuk şöyle hafif yan dönüp bayrağı göstermek istiyordu. O şekilde döndüğünde tabur komutanı ona da ateş etti. Ben öyle kaldım. Bu sırada ambulans geliyordu yaralıları almak için. Tabur komutanı ‘bu tuzak’ diye bağırarak ambulansa da ateş etmeye başladı. Sonra sivil vatandaşlar geldi. (Sabah)

Kaynak: Star

4Darbeyi yapamayınca silahları gömmüşler

15 Temmuz’dan iki gün sonra Beykoz Riva’da gömülü bulunan silah ve mühimmatın 6 ayrı ekibe ayrılan hain SAT timlerine ait olduğu, başarısız olunca da ekipmanları sakladıkları ortaya çıktı.

Hilal YILDIRIM

15 Temmuz darbe girişiminden iki sonra Beykoz’da toprağa gömülü silah ve mühimmat ele geçirildi. Darbe girişiminin hemen ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü, FETÖ mensuplarının darbe girişiminde kullanacakları bazı silahları Beykoz Riva’da toprak altına gömerek sakladıklarının istihbaratını aldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bölgede yaptığı kazı çalışmasında, 7 adet M-16 tüfek, 4 adet MP-5 silah ve çok sayıda mermi bulundu.Yapılan operasyonda 1 binbaşı ve 1 astsubay gözaltına alındı.

İstanbul’a dağıttılar

Gömülü mühimmatla ilgili incelemeler hala devam ediyor. Ancak savcılıkça mühimmatın SAT Komutanlığı’nda görevli askerlere ait olduğu tespit edildi. SAT askerlerinin darbe girişimi için 6 grupta görevlendirildiği ve 15 Temmuz’dan önce Beykoz SAT Komutanlığı’ndan Hava Harp Okulu’na İstanbul’un çeşitli bölgelerinde kullanılmak üzere çok sayıda mühimmat sevk ettikleri belirlendi. Askerlerin darbe girişiminin başarısız olmasının ardından ise ellerindeki silahları Beykoz’a gömdükleri tespit edildi.

Kaynak: Akşam

3‘ByLock’ kullanan FETÖ’cü 16 polis tutuklandı

Malatya’da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında gözaltına alınan 21 polisten 16’sı tutuklandı. Tutuklanan polislerin ‘ByLock’ kullandıkları öğrenildi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Malatya merkezli, İstanbul, Kayseri ve Mersin’de gözaltına alınan 21 şüpheli sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen ve örgütün şifreli haberleşme uygulaması ‘ByLock’u kullandıkları belirtilen polislerden 16’sı tutuklanırken, 5’i de adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Tutuklanan şüpheliler daha sonra Malatya E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Kaynak: Akşam

2‘Gülen’i ABD’ye ben götürdüm’ dedi o günü anlattı

FETÖ elebaşını 1999’da ABD’ye götüren uçağın pilotu Necmi Ekici o günü anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, 28 Şubat sürecinde 21 Mart 1999 günü ABD’ye gitti.
TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Gülen’in yanında o gün kimlerin bulunduğunu araştırdı. Ancak THY yanındaki yolcunun isminin bilinmediğini bildirdi. Gülen’i ABD’ye uçuran Kaptan Pilotu Necmi Ekici o seyahatte yaşananları anlattı. İşte 21 yıl TSK’da 23 yıl hava yollarında çalışan ve Pilotlar Birliği Başkanlığı görevinde de bulunan 72 yaşındaki Kaptan Pilot Necmi Ekici’nin FETÖ elebaşı Gülen ile yaptığı o yolculuğu şöyle anlattı:

UÇAĞA GEÇ GELDİ: “Yolculuk için bütün hazırlıklarımız tamamdı ancak uçağımızın 35 koltuğu bulunan business class bölümünde sadece iki yolcunun bulunduğunu görünce şaşırdım. O yolcuların da kalkış saati gelmesine rağmen henüz gelmemesi canımı sıktı. Sonunda beklenen yolcu apar topar geldi. Bu Fetullah Gülen idi. Kendisine 1-A numaralı koltukta yolculuk yaptı. 2-C numaralı koltukta ise her zaman yanında bulunan, ona hizmet etiği söylenen uzun boylu bir genç vardı. Gülen ile ilgili görüntülerde bunu her zaman görüyoruz. Bunlarla birlikte gelen bir de emniyet mensubu vardı ancak o ekonomi bölümünde yolculuk yaptı.

Gülen’i basından biliyordum. Uçağa geç kalması nedeniyle gelir gelmez kendisine çıkıştım, ‘Sizin yüzünüzden geç kalıyoruz. Niye zamanında gelmiyorsunuz’ dedim. Kendisi ise havaalanına üç saat önce geldiğini, çağırılmayı beklediğini ve gecikmesinde bir kastının olmadığın söyledi. Çıkışınca gönlünü almak için istediği zaman kokpite gelebileceğini söyledim. Ancak kendisi gelmedi.”

ABD, AMİRAL GEMİSİDİR:”Gülen ile sohbet sırasında Amerika’da ne kadar kalacağını sordum. O da fazla kalmayacağını söyledi. Onun üzerine ben “Hocam ABD’de fazla kalmak tehlikelidir. Senin gibi adamı yakaladı mı bırakmazlar. Kullanıp kullanıp sonra atarlar” deyince hocanın karşılığı “Kaptan bu dünyanın amiral gemisi ABD’dir” dedi. Yaklaşık üç saat kokpitte bulundu. Daha sonra yerine geçti. Çıkışta kimlerin karşıladığını tabii bilmiyorum.”

Kaynak: Akit

1FETÖ’nün merkez karargahı yurt yapıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) merkez olarak inşa ettiği binayı Türkiye’nin en büyük yurtlarından birine dönüştürdü.

TOKİ, FETÖ’nün el koyulan merkezini öğrenci yurduna dönüştürdü. Örgütün İstanbul Anadolu Yakası’ndaki karargahı, 4 bin 100 öğrenciye hizmet verecek. Toplam 1.800 kişi yurda yerleşti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) merkez olarak inşa ettiği binayı Türkiye’nin en büyük yurtlarından birine dönüştürdü. İstanbul Maltepe’deki FETÖ karargahı 4 bin 100 öğrenci kapasiteli Mimar Sinan Öğrenci Yurdu olarak hizmet vermeye başladı. Örgüt tarafından temeli atılan ve yapımına başlanan bina daha sonra el konularak TOKİ’ye devredilmişti. İdare de da binayı öğrenci yurdu olacak şekilde yeniden dizayn edip inşa ederek Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devretti.

1.800 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLDİ

Mimar Sinan Öğrenci Yurdu toplam 135 bin metrekarede A, B, C, D, E ve F bloklarından oluşuyor. Devasa büyüklükteki binada 14 adedi engelli oda olmak üzere toplam bin 43 oda ve KYK kullanımı için 59 adet depo alanı bulunuyor. Bütün bloklar, bin 300 öğrenci kapasiteli yemekhane ile 884 kişilik oturma kapasiteli kantin bölümüne bağlanıyor. Ayrıca bütün bloklarda toplam 3 adet eğitim salonu ve her katta çalışma salonları bulunuyor. KYK tarafından geçici kabulü yapılan yurda 2016-17 eğitim öğretim sezonunda bin 800 öğrenci yerleştirildi. Otel konforunda olan Mimar Sinan Öğrenci Yurdu banyo, giysi dolabı, kitaplık ve her öğrenciye ait çalışma masası ile mini buzdolabının bulunduğu 4 kişilik odalarla hizmet veriyor.

700 KİŞİLİK KONFERANS SALONU VAR

Fitness salonu, mescit, otopark gibi pek çok gereksinimin ayrıntılı olarak tasarlandığı yurt, yaklaşık 700 kişilik konferans salonu, seminer ve sanatçı odaları ile de kültür sanat faaliyeti açısından aktif olabilecek bir platform sunuyor. Mimar Sinan Öğrenci Yurdu, parsel genelindeki toplam 9 bin 300 metrekare peyzaj alanıyla da dikkat çekiyor.

BİZİM İÇİN MEMLEKET MESELESİ OLDU

Öğrencilerin beklentilerine yanıt veren modern yurt ve pansiyonlar için yüksek kalitede binalar ürettiklerini belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Ülkemizin dört bir yanında öğrencilerimizin modern ve güvenli yapılarda ikamet edebilmeleri ve öğrenimlerini başarıyla sürdürmeleri amacıyla yurtlar ve pansiyonlar inşa ediyoruz” dedi. TOKİ’nin eğitim ve öğretime yaptığı katkının aynı zamanda sosyal sorumluluğun bir gereği olduğuna değinen Turan, Bu alanda elimizi taşın altına koyduk; yurt üretimlerine, geleceğin müreffeh Türkiye’sinin şekillenmesinde bir “memleket meselesi” olduğu bilinciyle yaklaştık. Geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olacak, her birimizin yerini alacak ve ülkemizi daha ileriye taşıyacak olan gençlerimiz için yaptığımız üretimleri, bu bakış açısıyla planlıyoruz ve özel önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Akit

CEVAP VER