Adil Öksüz yakalansaymış.. Gülen iade edilecekmiş.. O halde?

0

Abdülkadir Selvi’nin “ABD, resmi bir yazıyla, Adalet Bakanlığı’ndan 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde olup olmadığını sordu.” (Hürriyet, 1 Kasım 2016) yazısını ilk okuduğumuzda, “Ne demek şimdi bu” tepkisini vermiştik.

Sormuşlar, Adalet Bakanlığı da “İşte fotoğrafları” diye o gece Akıncı Üssü’nde çekilen fotoğrafı göndermiş…

Sanki Amerikalılar o fotoğrafı görmemiş gibi…

Elbette Ankara’dakiler görmüşlerdir ve elbette Washington’a da haber etmişlerdir.

O halde, neydi o soru?

Cevabı bugün Karar gazetesinden aldık.

Erol Metin’in haberine göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen’in iadesini konuşmak üzere Washington’dayken, bir mukabil teklife muhatap olmuş…

Amerikalılar, “Anlatımlara göre, darbenin planlanması ve uygulamaya konulmasında en önemli figür Adil Öksüz; onu yakalayıp ağzından ‘Darbeyi talimatı Pensilvanya’dan alarak ben yaptım’ itirafını alırsanız.. Gülen’in iadesi işi kolaylaşır” anlamına gelen bir karşı teklifte bulunmuşlar…

Hah şimdi oldu.

Teklif Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne yapılmış; Büyükelçilik de Bozdağ’a ve heyetine aktarmış…

 

İyi de, o tarihten sonra da Adil Öksüz’ün yakalanması için özel bir çaba gösterildiğini görmedik.

En son bugün, Adalet Bakanı Bozdağ’ın şu sözleri gazetelere düştü: “Adil Öksüz’ün başkaları tarafından saklanıldığını düşünüyorum. Şu ana kadar hiçbir yerde radara düşmedi. Kişisel görüşüm onu birilerinin sakladığı, kaçırmak için uygun zamanı beklediği kanaati var. Ama eninde sonunda yakalanacak.”

Birileri… Kim acaba?

Herhalde, bir zamanlar Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme taşıdığı gibi, bizim devletin bir biriminin elinde olsa.. şimdiye kadar Amerikalılar’ın teklifini karşılayacak bir itirafta bulunmak üzere karşımıza çıkarılırdı.

Yoksa.. yoksa Amerikalılar Adil Öksüz’ün..

CEVAP VER