Deniz Baykal CB Erdoğan’dan davet bekliyor.. Beklemesin, kendisi görüşme talep etsin..

0

Önceki gün TBMM’de yapılan görüşmede CHP’yi kürsüde eski genel başkan Deniz Baykal temsil etti.

Beğenilen bir konuşmaydı genel hatlarıyla. Kapatırken kürsüdeki AKP’li başkan yardımcısına, “1 Mart Tezkeresi’nin görüşüldüğü oturumda, Bülent Arınç, kendi konuşması için ayrılmış 20 dakikayı da bana bırakmıştı” diyerek iki konuşmasını birbirine bağlamış oldu.

Ertesi gün kendisini çok değişik kesimlerden arayan ve kutlayanlar olmuş; bu yüzden doğru dürüst traş olamamış…

Bu bilgiyi Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın sütunundan aldım.

Çevikcan’a şunları da söylemiş Baykal:

“Dünkü oylamanın ortaya koyduğu sonuç, Meclis’ten geçip bir referandum aşaması olursa sonucun her türlü gelişmeye açık olacağını gösteriyor. 338 oy vicdanlardaki tereddüdün yansıdığı bir sonuçtur. Bu sonuç, her siyasi partiden bir milletvekilinin, şu anda oy vermiş olsa dahi pek çok milletvekilinin bir vicdan muhasebesi, iç sorgulamasıyla baş başa olduğu izlenimini verdi. Sonucun çantada keklik olmadığını gösterdi. İktidar partisinde de MHP’de de milletvekillerinde bir sorgulama olduğunu gösterdi. Ciddi bir vicdan muhasebesi yaşıyorlar, 338 onu yansıtıyor. Prova oylama yapılmış oldu. Her an her şey olabilir. Maddeler düşebilir, değişiklik olabilir. Belki sağduyu hakim olur, ‘Zorlamayalım, bu ortamda çok sorun yarattığı görülüyor, teklifi geri çekelim’ denebilir de.

“Tekrar ediyorum: Türkiye’deki sorunlar anayasadan kaynaklanmıyor. Terördü, hukuk güvensizliğiydi, FETÖ’ydü, dış politikaydı, mültecilerdi, bunların hepsi bir politikanın sonucu. Bu bir anayasal sorun değil. Üstelik yüzde 50/50 ile anayasa mı olur? Anayasa hepimizi birleştirecek bir olay. Beraber yola çıkılıyor. Bizi baştan silip atıyorsun. Sayın Cumhurbaşkanı bir arayış içinde ise, benimle buluşmaktan olumlu bir sonuç beklerse ,memnuniyetle kendisine düşüncelerimi açıklıkla anlatırım. Ama benim talep etmem, harekete geçmem söz konusu olmaz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın korumak istediği şeyleri bu anayasa korumaz. Kendisinin kaygılarını, çekincelerini çok iyi biliyorum, ama bu anayasa onu güvence altına almaz. Çok büyük sorunlar, sıkıntılar doğurur.”

Davet beklemesin deriz Deniz Baykal’a.. Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olduğu ve başbakanlığı üstlenemediği dönemde yaptığı gibi.. 7 Haziran seçiminden sonra tekrarladığı gibi.. düşüncelerini yüz yüze paylaşmak için.. kendisi randevu istesin.. hatta çat kapı gitsin görüşsün..

Bizim görüşümüz bu.

CEVAP VER