Yunanistan’a kaçan darbeciler hakkında karar Perşembe günü..

0

Hepsi takım elbiseli, kravatlı.. Kimi çene sakalı bırakmış.. Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nde görülen davalarının oturumundan çıkarken fotoğraflanmışlar..

Bunlar 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olmadığını fark edince helikopterlerini komşu ülkeye yöneltmiş ve sığınma hakkı talep etmiş bir grup subay ve astsubay…

Haklarında karar Perşembe günü karar verilecek.

Yerel mahkemeler sekiz kaçak hakkında farklı kararlar verdiler, Yüksek Mahkeme’nin hepsini bağlayıcı bir karar alması bekleniyor.

Kaynak: Daily Star (Lübnan)

Türkiye davayı yakından takip ediyor ve mahkemeden iade kararı çıkmasını bekliyor.

Sanıkları savunan avukatlar ise, Türkiye’ye teslim edildiklerinde başlarına kötü şeyler gelebileceğini, idam bile edilebileceklerini ileri sürüyorlar…

 

İyi komşuluk ilişkileri kararın Türkiye’nin arzusu istikametinde çıkmasını gerektiriyor…

Ancak, önceki gün, Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara’dan sert bir çıkışla kınadığı, Avrupa Birliği’nin daha önce adı duyulmamış istihbarat birimi Incen tarafından hazırlandığı ve bütün AB üyesi ülkelerin üst düzey yöneticilerine gönderildiği bildirilen 24 Ağustos 2016 tarihli ’15 Temmuz Darbesi Raporu’ işleri karıştırıyor.

Dışişleri’nin talebine rağmen altı sayfalık raporun varlığı doğrulanmamış; ancak AB üyesi ülkeler öyle bir rapor varmış ve ona uymaları gerekirmiş gibi davranıyor.

CEVAP VER