Avrupa Konseyi Türkiye Raporu bugün açıklandı.. Okumayın, zorunuza gidebilir..

0
Konsey raporu..

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks geçen yılın Nisan ayında ülkemizi ziyarete gelmiş, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da temaslarda bulunmuş, etkili-yetkili pek çok kişiyle, sivil toplum örgütleri temsilcileriyle görüşmüştü.

Komiser Muiznieks benzer bir ziyareti 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Eylül ayında da gerçekleştirmiş, o ziyareti sırasında da yoğun görüşmelerde bulunmuştu.

Görüşme ve konuşmaların raporu bugün (15 Şubat 2017) Strasburg’ta açıklandı.

Zehir zemberek bir rapor bu.

Raporda..

“Türkiye’de bugün demokratik açıdan kabul edilebilir bir tartışma ortamı bulunmadığı.. gazeteciler, milletvekilleri, akademisyenler ve sıradan insanların yargı tarafından taciz edildiği.. hükümetin tavrının çoğulculuğu yok ettiği ve öz-sansüre yol açtığı..

“Bu kötüye gidiş evet zor bir ortamda gerçekleşti.. ancak ne darbe girişimi ne de Türkiye’ye yönelik terörist tehdit medya özgürlüğünü yok etmeyle sonuçlanan tedbirleri ve hukukun üstünlüğüne sırtını dönmeyi mazur gösterebilir…”

cümleleri bulunuyor.

Rapor böyle devam ediyor.

Şu fotoğraf da raporlar ilgili haberi veren Avrupa Konseyi internet sayfasında yer alıyor:

Avrupa Konseyi Komiseri Nils Muiznieks siyasilerden demokratik toplumun temel esaslarına dönmelerini, bu amaçla da en kısa zamanda OHAL’in kaldırılmasını tavsiye ediyor ve medya özgürlüğünün, yargı bağımsızlığının demokratik toplumlarda temel olduğunun altını çiziyor.

Kaynak: Council of Europe

 

 

CEVAP VER