Bugünkü (21 Mart 2017) FETÖ haberleri

0

40TSK’ya ‘FETÖ sızıntısı’nın hikâyesi: ‘Takip’teyken darbeci oldu

Toygun ATİLLA – İSTANBUL
21 Mart 2017 – 01:49Son Güncelleme : 21 Mart 2017 – 01:49

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ’cülerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) nasıl örgütlendiği tartışılırken Hürriyet, 31 yıl önce devletin içine sızan ‘askeri öğrenciler’den Bilal Akyüz ve Utku Tosun’la ilgili Kuleli Askeri Lisesi’nde yürütülen soruşturmanın detaylarına, Askeri Disiplin Kurulu kararının belgelerine ve ifadelerine ulaştı.

Fetullah Gülen cemaati mensuplarının askeri liselere sızdığına dair bilgiler üzerine 1986’da Kuleli Askeri Lisesi’nde soruşturma başlatıldığında Okul Komutanı Yaşar Büyükanıt’tı. 200’ün üzerinde askeri lise öğrencisi soruşturma geçirdi. O gün şüpheli olarak ifadesi alınan askeri lise öğrencilerinden biri de 4325 numaralı Bilal Akyüz’dü. 16 yaşındaydı. Hazırlık sınıfını geçmiş, lise 1. sınıfa yükselmişti. Kendi el yazısıyla verdiği ifadede Gülen mensupları ile tanışmasını ayrıntılarıyla anlattı. Gittiği ‘Işık Evleri’ni, kod adlı imamları, kendisine verilen ‘Sızıntı’ dergilerini ve dinletilen Fetullah Gülen kasetlerini anlattı. İfadesinin son cümlesi şöyleydi: “Fetullah hocayı bize ‘Bu ülkeyi düzeltecek’ diye tanıttılar. Silahlı Kuvvetler hakkında, ‘Buranın dini açıdan bozuk olduğunu’ söylüyorlardı.”

KARA KUVVETLERİ ONAY VERMEDİ

Bilal Akyüz o gün ifadesinde Gülen mensubu başka askeri öğrencilerin ismini de verdi. Listenin başında 4180 okul numaralı Utku Tosun vardı. Utku Tosun, kendisini Gülen örgütü ile ilk tanıştıran ve Işık Evleri’ne götüren isimdi. Askeri Disiplin Kurulu, Bilal Akyüz ve Utku Tosun hakkında ‘askeri öğrenci ve subay olamaz’ kararı vermişti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bu kararı Akyüz için bozdu ve ‘takip ve kontrol altında tutulan askeri öğrenci statüsü’nde eğitime devam etmesini istedi. Utku Tosun ise Kuleli’den atıldı.

BDDK’DA PARLAK KARİYER

O soruşturma ikisinin de kariyerinde olumsuz etki yapmadı. Sivil hayata geri dönen Utku Tosun, lise eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümünü bitirdi. ABD’deki Illinois Üniversitesi’nde ekonomi üzerine eğitimine devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Ege Bank ile ilgili soruşturmada görev alan 3 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) murakıbından biriydi. BDDK’da Denetim Daire Başkanlığı’na kadar yükseldi. 17-25 Aralık’tan sonra başlatılan FETÖ operasyonlarında 2014’te görevinden alındı.

ALBAYLIĞA KADAR YÜKSELDİ

1986’da Kuleli’den atılmaktan kurtulan, ‘takip ve kontrol altında tutulan askeri öğrenci’ olmasına rağmen kendisini gizlemeyi başaran Bilal Akyüz ise kurmay albay rütbesine kadar yükseldi ve darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü’nde sahneye çıktı. Kalkışmayı yöneten ekipteydi. Ankara Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre ise Kara Kuvvetleri Harekât Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürlüğü’nde görevli kurmay albay Bilal Akyüz, 15 Temmuz gecesi Kara Kuvvetleri temsilcisi olarak Akıncı Üssü’nde bulunuyordu. Darbe girişiminin ardından tutuklandı. Ankara Başsavcılığı iddianamesinde, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

TSK’daki FETÖ yapılanması hakkında tek resmi soruşturma yürüten isim olan eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, o dönem askeri lise giriş sorularının cemaatçe çalındığını söylemişti.
Kaynak: Hürriyet

39FETÖ’den gözaltına alınan 22 polis memuru adliyeye gönderildi (2)

DHA
20 Mart 2017 – 22:49Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 22:49

19 POLİS TUTUKLANDI
Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY terör örgütüne üye olma suçundan soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamda Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevliyken KHK ile meslekten ihraç edilen ve örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıldığı belirlenen Ziya Ç, Ali Ç, Mehmet Ali B, Aslan D, Beyazıt K, Ahmet Y, Ali T, Adem U, Hasan Dede T, Behçet Y, Mehmet Ç, Köksal T, Metin A, Naim Y, Abdurrahman K, Naci A, Köksal T, Yasin A. ve İsa Y. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ali B, Yusuf Ş. ve M. Hamit A. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Adreslerinde bulunamayan ve firari olan komiser yardımcıları Mustafa Ö., Uğur Ö. ve Mustafa K.’nın ise yakalanmasına çalışıldığı bildirildi.
Kaynak: Hürriyet

38Kanada’dan dönen Baro Başkanı ifade verdi

DHA
20 Mart 2017 – 22:39Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 22:39

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı olan Kahramanmaraş Baro Başkanı Vahit Bağcı, gezi için gittiği Kanada’dan dönünce adliyeye giderek ifade verdi. Bağcı, mahkemece adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında aralarında Baro Başkanı Vahit Bağcı’nın da bulunduğu 24 avukat hakkında gözaltı kararı verildi. Karar üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 14 Mart’ta avukatların adreslerine operasyon düzenlerken, Türkiye Barolar Birliği’nin gezisine katılmak üzere Kanada’ya giden Bağcı adresinde bulunamadı.
Kanada’dan dönen Vahit Bağcı Kahramanmaraş Adliyesi’ne giderek soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına ifade verdi. Sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen Vahit Bağcı adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

37FETÖ’den gözaltına alınan 16 hakim ve savcı adliyede (2)

DHA
20 Mart 2017 – 22:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 22:37

3 KİŞİ TUTUKLANDI, 13 KİŞİ ADLİ KONTROL
Samsun’da HSYK tarafından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında mesleklerinden ihraç edildikten sonra haklarında yakalama emri çıkarılıp polis tarafından gözaltına alınan 16 hakim ve savcı, emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 16 kişiden hakimler Abdulkadir A. ve Nergis U. ile savcı Yüksel B., tutuklanarak cezaevine gönderildi. 13 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Kaynak: Hürriyet

36Bursa’da FETÖ şüphelisi 20 öğretmen adliyede (2)

DHA
20 Mart 2017 – 22:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 22:37

19 KİŞİ TUTUKLANDI, 1 KİŞİ SERBEST
Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden 1’i savcılık tarafından alınan ifadelerin ardından serbest bırakılırken, 19 kişi tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi. Mahkeme tarafından 19 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Kaynak: Hürriyet

35Erdoğan’a yanıt: Atatürk hiçbir zaman tek adam olmadı

Rifat BAŞARAN/ANKARA-ORDU
20 Mart 2017 – 22:28Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 22:29

KAVGA ETMEYECEĞİM

“Atatürk hiçbir zaman tek adam olmadı. Sivas Kongresi’nde de, Erzurum Kongresi’nde de, 23 Nisan 1920’de de tek adam olmadı. Tek adam rejimi yaratmak istiyorlar; kendilerine gerekçe olarak da Atatürk’ü göstermek istiyorlar. Önce tarihi okusunlar. Bana istedikleri kadar saldırabilirler. Bana saldıracaklarına, vatandaşa neden ‘evet’ oyu kullanmaları gerektiğini anlatsınlar. ‘Evet’i anlatmakta zorlanıyorlar. Kavga etmek, kısır bir tartışmaların içine çekmek istiyorlar. Kavga etmeyeceğim. Buyurun gelin herhangi bir televizyon kanalında tartışalım dedim. O cesareti bulamıyorlar. Haklı olsalar kesinlikle gelirler.

Özellikle Hollanda’daki, Almanya’daki Türkler bu çatışmadan son derece rahatsızlar. Bu rahatsızlıkları Türkiye’de akrabalarına yansıyacaktır. Fındık üreticileri bana geldi ve çatışmadan son derece rahatsız olduklarını, fındığı Avrupa’ya sattıklarını söylediler. Herkesle kavga ederek Türkiye’yi büyütemeyiz.
Referandum sürecinde, devletin bütün imkânları, uçaklar, paralar, televizyonlar kullanılıyor. Her tarafa paralar saçılıyor. Sonuçta bütün faturayı kendi ceplerinden ödemeyeceklerine göre vatandaşa kesecekler. Merkez Bankası’nın rezervlerinde ciddi düşüş olması birçok çevreyi endişeye sokuyor.
‘Hayır’ çıkacak, Türkiye’nin demokrasi kültürü gerçekten sağlıklı bir zemine oturmuş olacak. Mevcut Anayasa’da sorunlar var, bu sorunların uzlaşmayla çözülmesi ve demokratik parlamenter sistemin daha sağlıklı çalışması için değişikliğe zemin hazır. İki dönem önce zaten 60 madde üzerinde uzlaşılmıştı. Kalan maddeler üzerinden de uzlaşabiliriz.

Hukukun üstünlüğü kavramı, gerçekten yerini bulacak. ‘Hayır’ oyunun çıkması halinde sadece siyasetçiler düşünmeyecek, devletin diğer organları da, hâkimi de düşünecek. Herkes kendi anayasal statüsüne geçecektir. Yargı da, hâkim-savcı bağımsızlığını ve tarafsızlığını koruyacaktır.

BU ATAMALARI KİM ÖNERDİ

Devletin tepe noktalarına Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaverinden tutun, X üniversitesinin rektörüne kadar, bu atamalar kimler tarafından önerildi? Kaç milletvekili var ByLock kullanan; iktidarın bu listeyi açıklaması lazım. Albayları, sırf FETÖ’cüleri ordunun içerisinde daha üst kademelere taşımak için erken emekliliğe zorlayan yasal düzenlemeyi kim önerdi?

(Bahçeli’nin de Barzani’nin de ‘evet’ oyu kullanacağına yönelik açıklamasına ilişkin olarak) Gerçekten enteresan. Bahçeli’nin bu konuda konuşmasını, düşüncelerini aktarmasını çok arzu ederim.”
Kaynak: Hürriyet

34Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü FETÖ’den tutuklandı

DHA
20 Mart 2017 – 21:41Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 21:41

Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)- ADIYAMAN’da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik sürdürülen soruşturmada gözaltına alınan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Terörle Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Seyit Ahmet Bağcı, emniyetteki işlemlerinin ardından adlyeye sevk edildi. Bağcı, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

33Numan Kurtulmuş’tan ‘üs’ iddiasıyla ilgili açıklama geldi.

AA
20 Mart 2017 – 19:11Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 21:00

HÜKÜMET Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası Beştepe’de açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş, terör örgütlerden zarar gören çiftçilere ilişkin” Diyarbakır Mardin Şırnak ve Hakkari illerinde terör örgütlerden zarar gören çiftçilerimizin tarımsal kooperatiflerin ve tarımsal işletmelerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir karar imzalandı” dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı konuşma şöyle:” Türkiye’nin iç ve dış güvenlik değerlendirmeleri ile ilgili konu İçişleri Bakanlığımız , Genelkurmay Başkanlığımız ve Milli İstihbarat Teşkilatımız tarafından Bakanlar Kuruluna sunuldu. Bu kapsamda özellikle bu kış döneminde Türkiye Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da PKK’ya karşı yapılan mücadeleler , sınır ötesi alanda yapılan mücadeleler gözden geçirildi. Bu operasyonlar sayesinde Türkiye’de terör örgütlerine verilen önemli bir zayiat ve terör örgütünün gerilediği bir kere daha teyit edildi. Bu kapsamda sahadaki her türlü fedakarlıkla mücadele eden şehit olan bütün şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Bu süreç içerisinde hem güvenlik birimlerimizin fiziki olarak kendilerini yeniden yapılandırması bu çerçevede karakol ve kalekolların gözden geçirilmesi, oluşturulan yeni bölükler ve yeni birliklerle de bu mücadeleye verilen katkının sürdürülmesi bir kere daha gündeme getirilmiş oldu. Hem polis teşkilatımızda hem jandarmada, sahil güvenlikte ve ayrıca yeni ihtas edilen bekçilik alanında çok sayıda güvenlik elemanının kadroya alınması konusundaki çalışmalarda gözden geçirildi. Önemli bir adım olarak kentlerin bütün mekanlarının kontrol gözetim altına alınabileceği kent güvenlik yönetim sistemleri üzerinde gelinen nokta hangi şehirlerde neler yapıldı bunlar gözden geçirildi. Nisan 2018’de Kent Güvenlik Yönetim sisteminin bütünüyle Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilmesi bunların tümüyle bitirilmesi bir kere daha planlandı ortaya konuldu. Yine ayrıca bu mücadele kapsamında sadece terörle değil Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Türkiye’nin her yerinde uyuşturucu tacirleriyle baronlarıyla da son derece kesin ve keskin bir mücadele sürdürülüyor. Bu mücadeleden de çok ciddi başarılar elde edildiğini ifade etmek isterim. ”

“7 TANESİ FETÖ’CÜ 87’Sİ İSE PKK İLE İLİŞKİLİ OLMAK NEDENİYLE GÖREVDEN ALINDI”

94 belediyede görevlendirme yapıldığını söyleyen Kurtulmuş konuşmasını şu şekilde sürdürdü:”Terör örgütlerinin olay yapmadan önce önlenmesi vesilesiyle istihbarata dayalı olarak son 6 ayda sürdürülen çalışmalar sayesinde 153 önemli olay öncesinde yakalandı önlenmiş oldu.Bu çerçevede terör nedeniyle belediyelerde yapılan bir takım görevlendirmeler vardı biliyorsunuz, Türkiye’de 94 belediyede görevlendirmeler yapıldı. Bunlardan 7 tanesi FETÖ’cü olmak dolayısıyla 87’si ise PKK ile ilişkili olmak nedeniyle görevden alındı. Onların yerine birtakım atamalar yapıldı. Bu atamalar yapılan yerde Belediye hizmetlerinin koordinasyonu burada yapılan işlerin gözden geçirilmesi de Bakanlar Kurulu’muzun gündemindeydi. Tek tek FETÖ’nün, PKK’nın DEAŞ’ın bundan sonraki süreçte yapabilecekleri imkanları kısıtlama kabiliyetleri ellerindeki insan kaynakları bakımından ve terör üretme bakımından imkanları gözden geçirildi. Özellikle referandum sürecine ilişkin muhtemel teklifler çok yakın bir biçimde değerlendirildi. Güvenlik açısından Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi’nin kurulmasıyla ilgili çalışmalar detaylı bir şekilde gözden geçirildi. Hem yüksek teknoloji donanımlı, duvarlar örülen, hudut aydınlatmalarıyla, gözetim kuleleriyle devriye yollarıyla bir entegre sistem olan Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi’nde çok büyük mesafe alındı.”

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DİPLOMATİK GÖRÜŞMELERİ BAKANLAR KURULU’MUZLA PAYLAŞTI”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuşmasında terör örgütlerinden zarar gören çiftçilerin borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir karar imzalandığını açıkladı.Kurtulmuş, “Diyarbakır Mardin Şırnak ve Hakkari illerinde terör örgütlerden zarar gören çiftçilerimizin tarımsal kooperatiflerin ve tarımsal işletmelerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir kararda imzalandı. 2. önemli konu Dışişleri Bakanlığı’mızın sunumuyla ilgilidir. Suriye ve Münbiç’teki gelişmeler, Rakka Operasyonu ile ilgili gelişmeler son bir kaç haftadır Avrupa Ülkeleri ile yaşamış olduğumuz tartışmalar krizler dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı her iki alanda da yapmış olduğu çok taraflı diplomatik görüşmeleri Bakanlar Kurulu’muzla paylaştı. Bundan sonra Suriye ve Irak’ta Avrupa ülkeleriyle olan bu kriz ve kaosun nasıl gelişeceği konusunda olası senaryolar üzerinde çalışıldı. Avrupa’da Avrupa ülkeleriyle önce Hollanda ile başlayan aslında öncesinde Avusturya ile ardından Almanya ile en son. Hollanda;’ da başlayan kriz aslında fevkalade önemli bir krizdir. Avrupa ülkelerinin tavrı önce son derece antidemokratik, insan haklarına fikir özgürlüklerine, siyasal katılıma ve her şeyden önemlisi de Avrupa’nın kendi değerlerine aykırı bir biçimde Türkiye’nin seçilmiş meşru Dışişleri Bakanını Aile Bakanını diğer bakanları kendi ülkelerinde konuşturmamak gibi referandum kampanyası dolayısıyla Türk vatandaşlarıyla buluşturmamak için her türlü numarayı yaptılar her türlü baskıyı ortaya koydular. Hatta bütün milletimizin maalesef ibretle izlediği gibi orada Türk vatandaşlarının yapmış olduğu barışçıl yerinde duruşu da köpekleriyle engelleyecek kadar barbar bir tutum içerisine girdiler. Vatandaşlarımıza ve bakanlarımıza karşı bu tavrı reva görenler maalesef PKK’nın açık bir şekilde gösteri yapmasına ses çıkarmadılar. PKK’nın Almanya’nın şehirlerinde gösteri yapmasını polisinde gözetimi altında her türlü imkanı ortaya koydular bu kabul edilemez. Dostluğa müttefikliğe uzun yıllar devam eden işbirliklerimize uymayan son derece yanlış bir tavırdır. PKK hem Almanya Hem Avrupa Birliği tarafından resmen uluslararası terör örgütleri listesine alınmış bir örgüttür” diye konuştu.

“TÜRKİYE KARŞITLIĞI İLE VATANDAŞLARIMIZIN FERASETLE OY KULLANMASINA NEDEN OLURLAR”

“Alman İstihbarat Teşkilatı Başkanı: 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünde FETÖ izine rastlanmadığını yada Türkiye’nin FETÖ’nün bu işin arkasında olduğuna dair ifadelerinin inandırıcı olmadığını söylediği cümlelerse gerçekten hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. FETÖ’nün bu işin arkasında olduğunun kabul edilebilmesi için 250 kişinin değil 250 bin kişinin mi ölmesi gerekirdi. Hiç kimse Türk halkını bir şey anlamaz zannetmesin. Bu manşetlerle bu tavırlarla ortaya bazı siyasetçiler tarafından konulan keskin Türkiye karşıtlığı ile vatandaşlarımızın ferasetle oy kullanmasına neden olurlar. Yahu bu adamlar niye böyle davranıyor diyerek vatandaşlarımızın güçlü şekilde bir Türkiye’nin istiklaline sahip çıkmasına neden olurlar. Bu davranışları demokrasiye uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim. Bütün bunlar Türkiye karşıtı çevrelerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir. Avrupa’da yükselen ırkçılığın, Türkiye düşmanlığının tezahür etmiş halleridir. Bundan Türkiye’ye zarar gelmez ama bunları yapanlar fayda edemez.”

“FAŞİZMİN VE NAZİZMİN AYAK SESLERİNİ DUYUYORUZ”

“Merkel’den bir açıklama var. Bazı liderler Nazi söylemlerinden vazgeçmeli diye”sorusu yöneltilen Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:” Kusura bakmasınlar biz bu faşizm benzetmelerini Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe ettiğimiz için söylüyoruz. Bunlardan korunmaları önce davranışlarını gözden geçirmeleri gereken biz değiliz. Bu tavırları ortaya koyanlar, faşizm ve Nazizm söylemlerinden endişe edenlerdir. Wilders diye bir adam çıkacak, ya da Almanya’da neo-Naziler ortaya çıkacak, Türklere yabancılara karşı derin devlet bir sürü operasyonlar yapacak, Müslümanlar dışarı diye mitingler yapılacak, siz de çok kültürlülükten bahsedip ırkçılığa demokratik tepki diyeceksiniz. Akıllarını başlarına toplasınlar diye söylüyoruz. Bize laf yetiştirmelerine gerek yok. Tedbir çok kültürlülükten geçiyor. Faşizmin ve Nazizmin ayak seslerini duyuyoruz. Buna tedbir almak lazım. Orada 3 nesildir oturan insanları, hemde kendi vatandaşı olan insanları yabancı göstermek doğru değildir. O akşam yaşadıklarımız sabaha kadar bütün milletimizi öfkelendirdi. Biz siyasi akılla hareket ediyoruz. Yakın komşumuz, dostumuz, müttefikimiz, Avrupa kıtasını kötü bir gelecek bekliyor. Bu tedbirleri almanın yolu yabancılarla dostluk içerisinde yaşamaktır. Rencide etmek için söylemiyoruz, akıllarını başlarına alsınlar. Faşizmin tuzağına düşmesinler diye bunları söylüyoruz. ”

“KHK ÇALIŞMASI VAR. SON NOKTAYA GELDİĞİNDE KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK”

“Yeni Kanun Hükmünde Kararnamelere ilişkin bir çalışma söz konusu mu ?” Sorusuna Numan Kurtulmuş’un yanıtı şöyle:” KHK çalışması var. Son noktaya geldiğinde kamuoyu ile paylaşılacak.”

“PYD YER ALMAZSA TÜRKİYE ETKİN ŞEKİLDE YER ALMAYA HAZIR”

Numan Kurtulmuş gazetecilerin “Rusya’nın Afrin’de YPG güçlerini eğiteceği ile ilgili bu konuyla ilgili olarak Ankara’ da bilgi var mıdır? Münbiç’teki PYD varlığına ilişkin son durum nedir ? Rakka Operasyonu konusunda ABD ile sürdürülen müzarelerde son durum nedir? ” sorusunu şu şekilde cevapladı:”Fırat Kalkanı operasyonu ile belli bir noktaya gelindi. Hem ABD hem Rusya son kararlarını verecekler. Türkiye olarak bu şehirlerin tamamının etnik yapısının korunmasından yanayız. Mezhebi yapıyı bozacak bir şey bölge barışının sağlanmasına vesile olmaz. Dolayısıyla Münbiç’in etnik yapısı korunmadır. Aynı şekilde Rakka ve Afrin bölgesinin yapıları korunmalıdır. Hem Ruslarla, hem Amerikalılarla konuşuyoruz. Her iki ülkenin aldığı net bir karar yok. Farklı şıklar duruyor. Eğer PYD unsurları yer almazsa DEAŞ’tan temizlenmesi için ve o şehirlerin kendi halklarına geri verilmesi sürecinde etkin şekilde yer almaya hazır Türkiye. Hem ABD hem Rusya ile paylaşıyoruz.”

“TÜRKLERİN MİLLİ MENFAATLERİ ÇERÇEVESİNDE KARAR VERİRİZ”

Numan Kurtulmuş Geri kabul anlaşmasına yönelik,”Türkiye’nin milli menfaatleri çerçevesinde konuları değerlendiririz. Geri kabul anlaşması vizesiz Avrupa ile eş zamanda gündeme geldi. Şartların olgunlaşması ve Türklerin milli menfaatleri çerçevesinde karar veririz” diye konuştu.

“SANDIKLARIN GÜVENLİK ALTINA ALINMASI İÇİN TEDBİRLER ALINIYOR”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, sandık güvenliği ve oy verecek vatandaşların da her türlü tehdit ve baskıdan uzak şekilde oy verebilmesi için tedbirler alındığını söyledi. Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:” Referandum kampanyası kazasız belasız gidiyor. Sandık gününde sandıkların güvenlik altına alınması ve oy verecek olan vatandaşlarımızın da her türlü tehdit ve baskıdan uzak şekilde oy verebilmesi için tedbirler alınıyor. Tabii ondan sonraki süreç sayıldıktan sonra düzenli şekilde ilgili merkezlerde toplanması ve oy verme işlemlerinin sağlıklı şekilde sonlandırılmasıdır. Her türlü tedbir alıyor.”
Kaynak: Hürriyet

32Polislerin yargılandığı “ByLock” davası (3)

DHA
20 Mart 2017 – 19:05Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 19:05

Hayati KILIÇ/İSTANBUL,(DHA)-FETÖ’nün şifreli haberleşme programı “ByLock” kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 63’ü tutuklu 86 polisin yargılandığı davada 37 sanığın savunması tamamlandı. Sanıklar, ifadelerinde suçlamaları kabul etmediler.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı davanın duruşması Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nun karşısındaki duruşma salonunda yapıldı. İlk duruşmasında 61’i tutuklu 5 tutuksuz sanık hazır bulundu. Sanıkların yakınları da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmaya katılan sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından, iddianame okunarak sanıkların savunmalarının alınmasına geçildi. Saat 18.50’ye kadar süren duruşmada 37 sangın savunması tamamlandı. Sanıklar, savunmalarında FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmadıklarını, “Bylock” programı indirmediklerini ve kullanmadıklarını belirterek tahliyelerini ve beraatlerini talep ettiler.

“ARALIKSIZ 16 SAAT NÖBET TUTTUM”

Tutuklu sanıklardan Mehmet Murat Kırıkçı, iftiraya uğradığını öne sürerek, “Adıma kayıtlı olan telefon hattına ByLock yüklediğim iddia ediliyor. Bu programı hiçbir şekilde telefonuma yüklemedim. Darbe teşebbüsünün yaşandığı gün görevimin başındaydım. Aralıksız 16 saat nöbet tuttum. Ben vatanımı korumakla görevli bir memurken FETÖ üyeliğinden yargılanıyorum.” dedi.

“30 YIL TERÖRLE MÜCADELE GÖREVİNDE BULUNDUM”

Savunmasını yapan tutuklu sanık Halit Sarı da, emniyet teşkilatında 30 yıl boyunca terörle mücadele görevinde bulunduğunu belirterek “Terör örgütlerinin çalışma prensiplerini bilen biriyim. Ben, vatanıma, milletime asla ihanet etmedim, aksine bu ülkeye ihanet edenlere karşı mücadele ettim. Terör örgütü PKK ve diğer örgütlerin listesine girmiş biriyken nasıl olur da örgüt üyesi olabilirim. İddianamede yer alan telefon numaraları bana aittir, fakat ben bu numaralara kesinlikle ByLock yüklemedim. Suçlamaları reddediyorum” dedi.

“DARBE GÜNÜ BENDE ŞEHİT OLABİLİRDİM”

Savunmasını yapan sanıklardan Ahmet Civelek, “Darbe günü telefonuma ‘imkanı olan görevine görevine gelsin” şeklinde mesaj geldi. Ben o gün gönüllü olarak ekiplere katıldım. 15 Temmuz günü yaşanan olaylarda yanımdaki ekip arkadaşım şehit oldu. Ben de şehit olabilirdim. Ancak şimdi terör örgütüne üye olduğum için yargılanıyorum. Terör örgütüyle bağlantım yok. Bu programı kullanmadım” dedi.

“CEZA KANUNUNDA SUÇ OLDUĞU BELİRTİLMİYOR”

Sanık Yusuf Ziya Aken savunmasında “Ceza kanununda bu programın kullanılmasının suç olduğu belirtilmiyor. Ayrıca bu program bir dönem uygulama pazarında yasal olarak indirilip kullanıma sunulmuş. Ben bu programı kullanmadım. Terör örgütü üyelerinin hiç biri kendi adına kayıtlı telefon hattını kullanmaz. İsimleri ifşa olmasın diye başkalarının adına alınmış hatları kullanır. Biz kendi adımıza en az 10 yıldır kayıtlı hattımızı kullanıyoruz” dedi.

“FETÖ’YÜ 15 TEMMUZ’DAN SONRA ÖĞRENDİM”

Sanıklardan Adem Uçtu, 23 yıllık polis memuru olduğunu belirterek “Bileğimin hakkıyla kazanarak polis memuru oldum. 15 Temmuz’dan sonra hain alçak terör örgütünün varlığını öğrendim. Hain terör örgütüyle bağlantım yoktur. 15 Temmuz’da çalışarak hain darbecileri yakalayarak karakola teslim ettim. Bu terör örgütüne üye olmak çok ağır geldiği için utanıyorum. ByLock yüklendiği iddia edilen telefon bana aittir ancak eşim kullanıyor. Böyle bir program yüklemedim kullanmadım.” dedi.

“BYLOCK PROGRAMINI İNDİRDİM”

Sanıklardan Hüseyin Yalçın Öztürk ise, oğlu ile birlikte teknoloji meraklısı olduğunu belirterek “ByLock programını cep telefonuma indirdik. Ancak daha sonra işimize yaramadığını öğrenince programı kalırdık. 18 yıllık mesleğim bir program yüzünden mahvoldu. Çok mağdur oldum.” dedi.

Duruşmada tutuklu sanıklar, Tecelli Hüzün, Yahya Çapan, Recep Yılmaz, Atilla Kozan, Ahmet Gümüşöz, Musa Akdeniz, Musa Temel, Erhan Acar, Abdülkadir Evren, Hüdai Çapkın, Hasan Demirel, Ömer Faruk Artan, Seyhun Özdemir, Halis Eren Demirtaş, Yılmaz Yıldırım, Ömer Savaş, Şener Karagöz, Yusuf Elik, Celal Kaya, Atilla Baytar, Levent Kılıç, Gökhan Tunç ve Mehmet Aldaç da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

Duruşma diğer sanıkların savunmalarının alınması için yarına ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan, FETÖ/PDY Örgütünün tarihçesi anlatıldığı ve analizi yapıldığı iddianamede, “ByLock” kullandığı tespit edilen 63’ü tutuklu 86 polis hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Sanık polislerin bir kısmının meslekten ihraç edildiği, bir kısmının da açığa alındığı belirtiliyor. “ByLock” kullandıkları tespit edilen sanıkların, örgüt lider ve yöneticilerinden söz konusu program üzerinden emir ve talimat alarak süreklilik, etkinlik arz edecek şekilde örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer almak suretiyle üzerine atılı suçu işledikleri iddia ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

31Karabük’te 2 FETÖ gözaltısı

DHA
20 Mart 2017 – 18:52Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 18:52

Bülent DİKTEPE/KARABÜK, (DHA) – KARABÜK’te, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2 kişi gözaltına alındı.
Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Astsubay M.K. ile üniversite öğrencisi M.C.’yi gözaltına aldı. Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Hürriyet

30Zonguldak’ta FETÖ’den 6 polis adliyede (2)

DHA
20 Mart 2017 – 18:52Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 18:52

5’İ TUTUKLANDI
Cumhuriyet Savcılığındaki ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen şüphelilerden A.D, S.K, Ü.Ö., N.D. ve K.Ç. tutuklandı, T.Y. ise adli kontrol şartı ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

 
Kaynak: Hürriyet

29MİDDER uluslararası çalışacak

DHA
20 Mart 2017 – 18:23Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 18:23

MANİSA’da kurulan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği’nin (MİDDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çağ, 3 Balkan ülkesinin yanı sıra Ukrayna, Azerbaycan ve Özbekistan’a da temsilcilik vereceklerini söyledi.

15 Temmuz’da FethullahçıTerör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu bir grup askerin yaptığı darbe girişimini unutturmamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Manisa’da ekim ayında açılan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği (MİDDER), kısa sürede 30 ilde, 34 ilçede ve 64 noktada teşkilatlanma yapısını tamamladı. Bu yıl içerisinde sırada bekleyen 20 ile de temsilcilik vereceklerini belirten MİDDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çağ, önümüzdeki yıl 81 ilde teşkilatlanma yapısını tamamlayacaklarını söyledi.

İlk olarak Manisa’da ve ilçelerinde hizmet vermeyi hedeflediklerini fakat yoğun talepler üzerine ülke geneline yayıldıklarını kaydeden Çağ, “15 Temmuz’da yapılan darbeye karşı duran ve demokrasimizi koruyan 248 şehidimiz ve kahraman halkımızın bu davranışlarını gelecek nesillere anlatmayı ve sürekli hafızalarda tutmayı amaçlayarak Manisa’da böyle bir oluşum içerisine girdik. Demokrasi şehitlerimizi ve gazilerimizi her zaman yaşatmak için ilk olarak Manisa ve ilçelerinde kuracağımız dernek ile hizmet vermeyi hedefledik. Kısa sürede ülke genelinden yoğun talep aldık. Türkiye’de ilk olan 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği’nin 30 ilde 34 ilçede 64 noktada teşkilatlanma yapısını tamamladık. 20 il daha sırada bekliyor fakat biz adaylarımızı çok geniş çapta araştırarak temsilcilikler veriyoruz. Bu yıl 50 ilde oluşumu tamamlamayı hedefliyoruz. Gelecek yıl ise Türkiye’nin 81 ilinde teşkilatlanma yapısını tamamlayacağız. Türkiye’nin yanı sıra Balkan ülkelerinden Bosna Hersek, Makedonya ve Arnavutluk ile Ukrayna, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkeler de temsilcilik için sırada bekliyor. Bu ülkeleri de değerlendirerek, önümüzdeki yıl uluslararası sivil toplum kuruluşu haline geleceğiz” dedi.

Dernekte bulunan Demokrasi Müzesi’ni 7 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini kaydeden Çağ, müzeyi ziyaret eden vatandaşların darbe girişiminin yaşandığı günü an be an yaşadığını söyledi. Gelen ziyaretçilerin yarısının başka illerden gelen vatandaşlardan oluştuğunu kaydeden Çağ, müzenin Manisa’nın tanıtımına da katkı sağladığını kaydetti.

Ersan ERDOĞAN/MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 
Kaynak: Hürriyet

28Yalvaç’ta FETÖ’den 1 tutuklama

DHA
20 Mart 2017 – 17:41Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 17:41

 

Nurettin ARKAN/YALVAÇ, (DHA) – ISPARTA’nın Yalvaç İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmen tutuklandı.
Yalvaç’ta yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, açığa alınan ve memleketi Uşak’ta ikamet ettiği belirtilen 56 yaşındaki A.E., savcılık talimatıyla Yalvaç Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı. Yalvaç’a getirilen A.E., işlemlerinin ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

 
Kaynak: Hürriyet

27Şehit Yüzbaşı’nın cenazesi Gaziantep’te (2)

DHA
20 Mart 2017 – 17:27Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 17:27

KARKAMIŞ’TA TOPRAĞA VERİLDİ
Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde, PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan için, öğleden sonra Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Suriye sınırındaki Öncüler Mahallesi’ndeki mezarlıkta düzenlenen cenaze törenine İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti milletvekilleri Abdulkadir Yüksel, Ahmet Uzer, Nejat Koçer ve Canan Candemir Çelik, CHP milletvekili Mehmet Gökdağ, şehidin ailesi, yakınları, askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende tabuta sarılan şehidin annesi Kanime, babası Nuri ile kız kardeşleri Hatice Oğuzcan ve Sema Yalçın uzun süre gözyaşı döktü. Türk bayrağıyla örtülü tabutun önünde duran oğlunun fotoğrafını öpen şehit annesi Kanime Oğuzcan, “Oğlum ölmeden bir ay önce bacısını arıyor ‘Ben şehit olacağım beni köyüme gömün’ diyor. Savaştı oğlum, sonuna kadar mücadele etti, düz çökmedi. Teröristler oğlumu şehit etti, intikamını alın” dedi.
FETÖ’DEN TUTUKLU AĞABEYİ TÖRENE YETİŞEMEDİ
Şehidin eşi Ayşe Fatma Oğuzcan rahatsızlığı nedeniyle cenaze töreninde katılamadı. Şehidin FETÖ’den Gaziantep dışındaki bir kentte tutuklu bulunan öğretmen ağabeyi Suat Oğuzcan da cenazeye katılmak için izin aldığı, ancak törene yetişemediği belirtildi. Şehit yüzbaşı Oğuzcan’ın cenazesi, öğle vakti İl Müftüsü Ahmet Çelik tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrası helallik alındıktan sonra mahalle mezarlığında toprağa verildi.
7 aylık Elif adında kız çocuğu bulunan şehit Yüzbaşı Fuat Oğuzcan’ın, Elazığ’da görevliyken 1 ay önce Lice’ye geçici görevli gittiği belirtildi.
Metin Faruk TAMER, Ahmet ÖZER/ KARKAMIŞ (Gaziantep), (DHA)

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

26O grubun malları açık artırmadan satışa çıktı

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 17:23Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 18:43

İzmir’de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında TMSF’nin kayyum tayin edildiği şirketlerden Kavuklar Grubu’na ait bazı gayrimenkullerin satışı için açık artırma düzenlendi.

Grubun Bayraklı Towers’daki yönetim ofisinde düzenlenen açık artırmada, Defterdarlık uzmanlarından oluşan komisyon, ekspertiz fiyatı üzerinden başlangıç bedeli 2 milyon 250 bin lira ile 46 milyon 500 bin lira arasında değişen 5 grup gayrimenkulü satışa sundu.

92 MİLYON 250 BİN TL…

Toplam 92 milyon 250 bin liralık başlangıç bedeline sahip gayrimenkuller için yaklaşık 20 teminat dosyası alındı.

Açık artırmada 4 grup gayrimenkul için yaklaşık 50 milyon liralık fiyat alındı, başlangıç fiyatı 46 milyon 500 bin lira olan gayrimenkulün açık artırmasına giren olmadı. Oluşan fiyatlarla satışların yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.

600 MİLYON LİRAYA YAKIN BORÇ VAR

Şirketin 600 milyon liraya yaklaşan borcunun bir bölümünün ödenmesi için gündeme alındığı belirtilen açık artırma için Gümrük ve Ticaret Bakanlığına rapor sunulduğu, gayrimenkul satışının uygun bulunması sonrası açık artırma işlemlerinin başlatıldığı belirtildi.
Borçların ödenmemesi halinde şirketlerin faaliyetlerini sürdüremez noktaya gelebileceğini kaydeden yetkililer, açık artırmadan elde edilen gelirle grubun likidite anlamında rahatlayacağını ifade etti.

YARIM KALAN PROJE TAMAMLANACAK

Elde edilen gelirin, borçların bir bölümünün ödenmesinin yanı sıra özellikle akaryakıt ve otomotiv şirketlerinde gelir getirecek faaliyetler için kullanılacağı ayrıca yarım kalan Point Bornova Projesi’nin tamamlanarak 612 hak sahibine tapularının teslim edilmesi sürecinde de değerlendirileceğini bildirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) finans sağlayan firma ve iş adamlarına yönelik ağustos ayında yürüttüğü operasyonda Gediz Üniversitesi’nin kurucu üyelerinden Kavuklar Grubu Başkanı Abdullah Kavuk da gözaltına alınmıştı.
İzmir Sulh Ceza Hakimliği, Kavuklar Grubu’na 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 13. ve 19. maddeleri ve CMK’nın 133. maddesi uyarınca kayyum tayin edilmesine karar vermiş TMSF yetkilileri şirketin yönetimini devralmıştı.

Kaynak: Hürriyet

25FETÖ/PDY’den 2 hakime ihraç

DHA
20 Mart 2017 – 17:00Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 17:00

 

Mithat ABAKAN/MANAVGAT, (DHA) – FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Manavgat, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerinde görevli 2 hakim ve bir savcı meslekten ihraç edildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), FETÖ/PDY bağlantısı olduğu iddiasıyla Manavgat Adliyesi’nde görevli hakim M.E.S., Akseki Adliyesi’nde görevli hakim F.S. ve Gündoğmuş Adliyesi’nde görevli Cumhuriyet savcısı U.A.’yı meslekten ihraç etti. Görevden ihraç edilen savcı ve hakimlerin yerine ileriki tarihlerde görevlendirme yapılacak.

 
Kaynak: Hürriyet

24Kocaeli’deki FETÖ operasyonunda 5 kişi adliyeye sevk edildi

DHA
20 Mart 2017 – 16:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 16:37

Faruk KIYAK- Selda Hatun TAN/İZMİT (Kocaeli), (DHA) – KOCAELİ’de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Bylock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında Başiskele Belediyesi Ak Partili Meclis üyesi Kemal Erdem’in de bulunduğu 5 kişi adliyeye sevk edildi.
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Başiskele Belediyesi Ak Partili Meclis üyesi Kemal Erdem, Gebze Teknik Üniversitesi’nde çalışan 2 kişi ile 2 öğrenciyi gözaltına aldı. Bylock kullandıkları iddia edilen 5 kişi, emniyetteki işlemlerin ardından bugün Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

23Disclose political lists of ByLock users, CHP leader says

DHA
20 Mart 2017 – 15:14Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 15:14

İstanbul, Mar 20 (DHA) – Republican People’s Party (CHP) leader Kemal Kılıçdaroğlu has called on the government to reveal the political wing of the July 2016 coup attempt, accusing the ruling Justice and Development Party (AKP) of reluctance in revealing names of party members who used an application allegedly used by the coup plotters.
“[They should] publicly disclose the ByLock lists. If Fetullahism is a crime, why are these lists kept secret? It should be explained immediately” Kılıçdaroğlu said in an interview on Saturday.
ByLock, an encrypted messaging application that is said to have been used by members of the Gülen Movement under U.S.-based Islamic preacher Fethullah Gülen, who is accused of orchestrating the failed coup attempt of July 15, 2016, has been cited as prime evidence of links to Gülen and the coup plot.
“It is a crime not to disclose it. This is what we want. The ruling party, which says it is fighting against Fethullah [Gülen], does not disclose the lists of ByLock users. Why is that? How many lawmakers who use ByLock do they have? 100? 150 or 180? That is why they are not disclosing it” Kılıçdaroğlu said.
Criticizing the extent of the crackdown against the Fetullahist Terrorist Organization (FETÖ), which has reached teachers, local governors and business leaders but not politicians, Kılıçdaroğlu asked, “Why is there no political pillar?”
“Who embedded them in the state? Who let them establish a parallel state? Just look at the signatures of the appointment lists in the Official Gazette, then you see whose names are there,” he said.
Kılıçdaroğlu also called on public prosecutors to press the issue, asking them to “be brave.”
“Prosecutors need to be more courageous to uncover the political pillars of the parallel state structure by protecting the principles of the republic. When the prosecutors do their job, it is then that Turkey will fight against the Gülenist organization,” he added.
‘No’ means ‘stay in the constitutional framework’
Evaluating the ongoing constitutional amendment process, Kılıçdaroğlu stated that the “no” vote in the referendum will give a message to the current government to “abandon the de facto situation.”
“If the ‘no’ vote prevails, everybody will return to the [current] constitutional boundaries” he said.
He also criticized the Prime Ministry over the current “de facto situation,” saying it was demonstrating a “low profile” as Prime Minister Binali Yıldırım “was not doing anything outside of the instructions of the president.”
“If the ‘no’ votes prevail, this low profile should not continue,” he said.
Reiterating his earlier criticism of the article in the proposed charter amendments to reduce the minimum age to be elected to 18, Kılıçdaroğlu said he was not against the reduction but found the move unnecessary.
“If he says the 18-year-old children of a butcher or greengrocer can be a lawmaker, that’s fine. [In the current constitution], the minimum age to be elected is 25. Are there any lawmakers who are 25? Just one?
Why not? We are not against the [change]. Eighteen-year-old kids want a job. There are 6.5 million unemployed people. Are you finding jobs for them? They are setting a trap against the youth to make them say ‘yes’” he added.
Referendum conditions unequal
Kılıçdaroğlu said the campaign for the two camps had been carried out in unequal circumstances since the government was using public resources to campaign for the constitutional referendum.
“They are using the cars, planes, money and TV stations of the state. We are trying to explain to the public why they have to say ‘no’ with our own means,” he said.
Venice Commission warns about ‘presidency’
Evaluating the Venice Commission’s recent opinion on the constitutional amendment charter, Kılıçdaroğlu said the commission duly indicated that a “one-person regime” was on the way.
“The commission says the constitutional amendment paves the way for an authoritarian administration. That is right. The government also says ‘one man,’” he said.
Referring to the earlier words of Yıldırım, Kılıçdaroğlu said:

“He finally admitted it. They are cunning people thinking that if they say the presidency, people would not vote. He said there will not be a prime minister, there will be a president from now on, because we are bringing the presidency. That is exactly what I am saying and what the Venice Commission is saying.”
Kaynak: Hürriyet

22Anadolu Üniversitesi Havacılık mezunlarına ByLock operasyonu: 11 gözaltı

DHA
20 Mart 2017 – 15:06Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 15:06

ESKİŞEHİR, (DHA)- ESKİŞEHİR merkezli FETÖ/PYD soruşturması kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonda Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan ve ‘ByLock’ programını kullandıkları öne sürülen 11 kişi gözaltına alındı.
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden mezun olup değişik yerlerdeki sivil havacılık alanlarında görev yapanlara yönelik operasyon düzenledi. Eskişehir, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Sakarya’da yapılan eş zamanlı operasyonda 11 kişi yakalandı. Evlerinde ve çalıştıkları kurumlardaki odalarında arama yapılan şüphelilerin 11’inin de terör örgütünün haberleşme sistemi olan ByLock programı kullandıkları belirtildi. Gözaltına alınan şüpheliler Eskişehir Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi’nde getirildi, soruşturma sürüyor.


Kaynak: Hürriyet

21FETÖ’den gözaltına alınan 22 polis memuru adliyeye gönderildi

DHA
20 Mart 2017 – 14:06Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 14:06

Olcay DÜZGÜN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ’de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 22 polis memuru, Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye gönderildi.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin FETÖ/PDY soruşturması kapsamında daha önce meslekten ihraç edilen ve ‘ByLock’ programı kullandıkları tespit edilen 22 polis memuru, Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından, sağlık kontrolü için Adli Tabipliğe getirildi. Zanlılar sağlık kontrolünden sonra, adliyeye sevkedildi. Haklarında yakalama kararı çıkarılan 3 polis memurunu arama çalışması devam ediyor.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Hürriyet

20Sahte polis, FETÖ yalanıyla dolandırdı

DHA
20 Mart 2017 – 13:09Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 13:09

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)-KIRKLARELİ’de kendini polis olarak tanıtan kişi, 62 yaşındaki H.Ş. adlı kadının 50 bin lira değerindeki ziynet eşyası ile 8 bin lira nakit parasını dolandırdı.Kırklareli’nin Karacaibrahim Mahallesi’nde meydana gelen olayda, H.Ş.’yi sabit telefonundan arayan şüpheli, kendini polis olarak tanıtıp, eşinin ve kendisinin kimliklerinin kopyalandığı, adlarına kredi çekildiği, çekilen paralar ile adlarına çok sayıda telefon hattı açıldığını söyledi. Adlarının FETÖ soruşturmasına karıştırıldığını da anlatan şüpheli, kadını korkutarak evde bulunan yaklaşık 50 bin lira değerindeki ziynet eşyası ile 8 bin lira nakit parayı evin kapısına gelen kişiye vermesini istedi. H.Ş. eve gelen 30 yaşlarında erkeğe poşet içerisinde altınları ve parayı verdi. Parayı alan kişi ortadan koybulurken, dolandırıldığını anlayan H.Ş., karakola giderek şikayetçi oldu. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

19Adil Öksüz’ün profesör yeğeni FETÖ’den tutuklandı

DHA
20 Mart 2017 – 12:49Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 12:49

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)- HATAY’da FETÖ/PDY’nin ‘Hava Kuvvetleri imamı’ olduğu ileri sürülen firari Adil Öksüz’ün meslekten ihraç edilen profesör yeğeni Hüseyin Öksüz’ün de aralarında bulunduğu 10 şüpheli tutuklandı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geçtiğimiz 8 Mart’ta 11 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 104 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.
Adliyeye sevk edilen 104 şüpheliden, aralarında Adil Öksüz’ün meslekten ihraç edilen profesör yeğeni Hüseyin Öksüz’ün de yer aldığı 10 kişi tutuklanırken, 94 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Kaynak: Hürriyet

18FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan 14 eski polis adliyede

DHA
20 Mart 2017 – 12:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 12:37

ADANA, (DHA) – ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan 14 eski emniyet mensubu adliyeye sevk edildi.
Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 14 gün önce Adana merkezli İstanbul, İzmir, Kayseri, Osmaniye, Antalya ve Hatay’da gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında emniyet müdürleri ve polislerin de olduğu 23 kişiyi gözaltına almıştı. Terör örgütünün haberleşme ve yazışma programı ByLock kullandıkları iddiasıyla 7 ilde gözaltına alınarak Adana’ya getirilen zanlıların sorgusu tamamlandı. Aralarında 2 emniyet müdürünün de bulunduğu 1’i kadın 14 eski polis, adliyeye sevk edildi.
Adli Tıp Birimi’nde sağlık kontrolünden geçirilen FETÖ/PDY üyeleri soruşturmayı yürüten savcının karşısına çıkartıldı.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

17İçişleri Bakanlığı: Son bir haftada 24 terörist etkisiz hale getirildi

DHA
20 Mart 2017 – 12:10Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 12:10

ANKARA, (DHA) – İÇİŞLERİ Bakanlığı, son bir haftada, ülke genelinde yürütülen operasyonlarda; 24 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son bir hafta içerisinde, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando Birlikleri, Polis Özel Harekat (PÖH) ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde 230 operasyon gerçekleştirildi. TSK’nın hava ve kara unsurlarınca yapılan operasyonlarda, örgüte yardım ve yataklık iddiasıyla 999 kişi gözaltına alındı. Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda; 3’ü ölü, 11’i teslim olan olmak üzere toplam 24 terörist etkisiz hale getirildi.

DEAŞ İLE İRTİBATLI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLEN 70 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında, sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 28 kişi gözaltına alındı. Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 70 kişi gözaltına alındı. FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında ise bin 28 kişi gözaltına alındı.
Kaynak: Hürriyet

16Bursa’da FETÖ şüphelisi 20 öğretmen adliyede- ek fotoğraf

DHA
20 Mart 2017 – 11:53Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 11:53

Kaynak: Hürriyet

15‘Oyunuzu mutlaka kullanın’

AA
20 Mart 2017 – 11:53Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 13:10

YURT dışında yaşayan Türkiye kökenlilere sandığa gitme çağrısında bulunan Mehdi Eker, “Türkiye güçlü olursa siz burada daha güçlü olursunuz. Türkiye huzurlu olursa siz burada daha huzurlu olursunuz. Türkiye’nin gücü sizin gücünüzdür. Bunu unutmayın. Oyunuzu mutlaka kullanın. Tabii ki benim sizden isteğim ‘Evet’ oyu kullanmanız” dedi.
Bu halkoylamasına neden ihtiyaç duyulduğu, 18 maddelik paketin ne getirdiği, paketin gayesi, hedefi amacı ve ne olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade eden Eker, “Önceki cumhurbaşkanlarının seçimlerinde olduğu gibi 2007 yılında AK Parti Meclis Grubu cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili hazırlıklar yaptığında eğer hukuk cinayeti işlenmemiş olsaydı, 367 diye Türkiye Cumhuriyeti tarihine, hukuk tarihine, demokrasi tarihine bir kara leke olarak giren o karar alınmasaydı, belki bugün bu meseleyi konuşmuyor olacaktık” diye konuştu.

AK PARTİ’YE SEÇTİRMEK İSTEMEDİLER

Mehdi Eker, 2007’de AK Parti’ye cumhurbaşkanı seçtirmemek için bir karar çıkarıldığını anımsattı.
Burada Türkiye’nin bir krizle karşı karşıya kaldığını ifade eden Eker, Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde söz konusu kararın aynen iade edildiğini kaydetti. Eker, “Şapkamızı da alıp gitmedik. Milletin verdiği emaneti başımızın üstünde, çok aziz bir hatıra olarak tuttuk. Başımızın üstünde taşıdık. ‘Asla yere düşürmeyeceğiz’ dedik. Dik durduk ve eğilmedik. Askeri bürokrasiye o gün gereken cevabı verdik” diye konuştu.

OLMADIYSA SİSTEMİN İYİLİĞİNDEN DEĞİL

Geçmişte, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile başbakanlar Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli koalisyonunda Başbakan Ecevit arasında sorunlar ve çatışmaların yaşandığını anımsatan Eker, Sezer ile Ecevit arasındaki çatışmanın Türkiye’de ekonomik felakete yol açtığını kaydetti.
AK Parti döneminde bu çatışmaların yaşanmadığına dikkati çeken Eker, “Olmadı ama bunun sebebi sistemin iyiliğinden değil, Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasındaki 40 yıllık dava arkadaşlığı hukukundan geliyor. Binalı Yıldırım ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki kardeşlik hukukundan, Ahmet Davutoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki dava arkadaşlığından geliyor. Bu sistemin iyiliğinden değil” dedi.

SIÇRAMA YAPABİLMEMİZ İÇİN GEREKİYOR

Türkiye’nin koalisyonlar dönemlerinde geriye gittiğini anlatan Eker, mevcut sistemin sağlıklı bir mekanizmayı üretemediğini söyledi. Eker şunları kaydetti:
“Bu paket, istikrar içerisinde, koalisyonlara muhtaç olmayan bir Türkiye; çift başlılığın kaldırıldığı, yetki çatışması ve uyuşmazlığının olmadığı, herkesin kendi işine baktığı bir hükümet sistemi; bürokratik vesayetin olmadığı hükümet sistemi; milletin egemenliğine bürokrat ortakların, atanmış ortakların olmadığı bir sistem; Türkiye’nin gelirini 10 bin dolarlardan 20 bin dolara 30 bin dolarlara arttıracağı, bir sıçrama yapabilmesi için gerekli bir sistem değişikliği içeriyor. Bu paket, bunları getiriyor. Başka bir şey değil. Paketin özü bunlar.”
Türkiye’nin istikrarlı bir yapıya kavuşmasının önemini vurgulayan Eker, “Milletimiz ‘evet’ derse Türkiye istikrarlı bir yapıya kavuşacak, koalisyonlardan, alavere dalavere, arka kapılar üzerinden, arka karanlık odalarda, manşetlerle dizayn edilen hükümetlerden, zayıf koalisyon hükümetlerin tehdit ve tehlike riskinden kurtulmuş olacak. Bir daha asla böyle bir şey olmayacak. Biz buna ‘evet’ dersek Türkiye güçlü bir hükümet yapısına, güçlü bir meclis yapısına, istikrarlı bir yönetime kavuşmuş olacak” dedi.

15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE’Yİ ÇÖKERTMEK İSTEDİLER

Avrupa’da, Ortadoğu’da ve ABD’de birtakım gelişmelerin yaşandığını ve tarihi günlerden geçildiğini anlatan Eker, şöyle devam etti:
“Bizi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendiren tarafı, hemen yanı başımızda bir yangının olması. O yangının bizi tehdit ediyor olmasıdır. Bu yangın, bu kan gölü bizim yakmadığımız bir yangın ama korunmaya çalıştığımız. Suriye ve Irak kan gölüne döndü. 15 Temmuz gecesi hain FETÖ terör örgütü tanklarla savaş uçaklarıyla birilerinin hesabına belki Türkiye’yi çökertmek istedi. Çökertmeyle aslında kastedilen Türkiye’nin de bu kan gölünün bir parçası haline gelmesiydi. Bunun içindi o mücadele. 250 şehidi, 2 bin 200 yaralıyı biz o gece onların o hain emellerine ulaşmalarını önlemek için verdik. Milletimize minnettarız. Allah’a bu direnme gücünü bize verdiği için hamd ediyoruz. Böyle asil bir milletin evladı olmak ferdi olmak gerçekten büyük bir onur.”

BİZİ BİZDEN DAHA MI ÇOK SEVİYORLAR?

Türkiye’deki referanduma ilişkin ‘hayır’ kampanyası düzenleyen ülkelerin bulunduğuna işaret eden Eker, gurbetçilere seslenerek, “Siz yakından tanıyorsunuz bu ülkeleri. Şimdi Allah’ını severseniz, onlar bizi bizden daha fazla sever mi?” diye sordu.
AK Parti Genel Başkanı Eker, Almanya ziyareti kapsamında önce Hannover’e gelmiş ancak Aşağı Saksonya bölgesinde katılacağı programların iptal edilmesi üzerine Berlin’e geçmişti.
Kaynak: Hürriyet

14İçişleri Bakanlığı açıkladı: Bir haftada 230 operasyon, 999 gözaltı

DHA
20 Mart 2017 – 11:48Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 11:56

İçişleri Bakanlığı, 13-20 Mart 2017 tarihleri arasında Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando Birlikleri, Polis Özel Harekat (PÖH), ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurlarınca 230 operasyon gerçekleştirildiğini, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 999 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında ise DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 70 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, “FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında, FETÖ/PDY ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 28 kişi gözaltına alınmıştır. Sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 28 kişi gözaltına alınmıştır. Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda 13’ü ölü, 11’i teslim olan olmak üzere toplam 24 terörist etkisiz hale getirilmiştir” denildi.
Kaynak: Hürriyet

13FETÖ’den tutuklu tuğgeneral yargı karşısına çıkacak

DHA
20 Mart 2017 – 11:47Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 11:47

SİVAS, (DHA)- SİVAS’ta 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY bağlantısı olduğu gerekçesi ile tutuklanan eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaledin Sağır hakkında iddianame hazırlandı.
Darbe girişimi sırasında Sivas Valiliği balkonundan diğer il protokolü ile birlikte halkı selamlayan ve ertesi sabah FETÖ/PDY’nin hazırladığı darbe sonrası yönetim şeması içerisinde yer aldığı tespit edilince gözaltına alınarak tutuklanan eski Sivas 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır hakkındaki iddianame tamamlandı. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Sağır hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından iddianame düzenlendi. Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Devlete Karşı Suçlar ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca 3 Mart’ta düzenlenen iddianame Sivas 2’inci Ağır Ceza Mahkemesince 17 Mart’ta kabul edildi. Sağır’ın yargılanmasına 4 Nisan’da başlanacak.
Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındıktan sonra yapılan sorgulamasında “Fethullah Gülen cemaati ile yakın ilişkim vardı. 1988-1992 yılları arasında evlere ve yurtlara gidiyordum, tüm toplantılara katılıyordum. 10 yıl süreyle cemaate himmet ettim. 2007 yılından sonra özellikle Balyoz ve Ergenekon operasyonlarının ardından uzaklaşmaya başladım, ilişkimi askıya aldım” ifadelerini kullanmış, ayrıca darbe gecesi de kendisine gelen emre uymadığını ifade etmişti.

FOTOĞRAFLI
Kaynak: Hürriyet

Kaynak: Hürriyet

12FETÖ sanıklarına ip atıldı

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi’yi vurarak, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine ilişkin davanın sanıkları adliyeye getirildi. Sanıkların üzerine yağlı urgan atan bir grup vatandaş, temsili idam sehpası kurarak, FETÖ elebaşı Gülen’in maketini astı. Bir vatandaşın askeri üniforma giyerek Astsubay Ömer Halisdemir’i canlandırdığı görüldü.

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 11:13:00

Kaynak: Hürriyet

11‘Cübbeli Ahmet’in bitirildiği’ toplantının detayları fezlekede

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 11:03Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 14:29

Sabah gazetesinden Nazif Karaman’ın haberine göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Fethullahçı Terör Örgütü’nün kasası Ali Çelik için hazırlanan 178 sayfalık fezlekede gizli tanık ‘Enes’in Cübbeli Ahmet Hoca’ya ilişkin bazı ifadeleri yer aldı. Enes, örgütün mütevelli toplantısında Cübbeli Ahmet Hoca hakkında ‘bitirilme’ kararı alındığını açıkladı.

‘SUYU ISINDI, KELLESİ KOPACAK’

Gizli tanık Enes savcılığa şunları söyledi:

“2011 yılında tam tarihini hatırlamamakla birlikte kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü isimli şahıs örgüt lideri olan Fethullah Gülen hakkında olumsuz ve eleştirel konuşmaları basında yapmaya başlayınca mütevelli toplantısına konu oldu. Bu toplantıda Ahmet Çelik ‘Bunun da suyu ısındı, zaten kararı alındı, kellesi kopacak’ dedi. Bu toplantıdan yaklaşık 1 ay kadar sonra Ahmet Mahmut Ünlü tutuklandı.”

1 YIL CEZAEVİNDE YATTI

Ahmet Mahmut Ünlü 12 Ekim 2011 tarihinde FETÖ suçlamasıyla meslekten ihraç edilen savcı Mehmet Ali Uysal’ın talimatıyla gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 7 Aralık 2012 tarihine kadar tutuklu kalan Cübbeli, sağlık gerekçeleriyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Ünlü, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen yargılama sonucu 3 Mart 2016 günü yargılandığı davadan beraat etmişti.

Kaynak: Hürriyet

10Turkish presidential spokesperson slams German intel chief over coup remarks

DHA
20 Mart 2017 – 10:52Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:52

İstanbul, Mar 20 (DHA) – Turkish Presidential Spokesperson İbrahim Kalın has slammed the head of Germany’s Federal Intelligence Service (BND) over his comments on the July 15, 2016 failed coup attempt, which is widely believed to have been masterminded by the movement of the U.S.-based Islamic preacher Fethullah Gülen.
Germany’s foreign intelligence service chief, Bruno Kahl, on Saturday said the Turkish government has failed to convince BND that Gülen was behind the thwarted coup, which received a harsh response from Kalın on Sunday, who said Germany was supporting the Fethullahist Terrorist Organization (FETÖ).
“It is a very noteworthy scene of who backs FETÖ. When was the last time you heard a BND head making a statement? It is very rare. The fact that the head of the German intelligence is making a statement about this is something that should be read in multiple ways” Kalın told Doğan TV Ankara representative Hakan Çelik in a live interview on CNNTürk, as he added that Kahl’s statements “are an operation to acquit FETÖ in Europe.”
“This is a move to invalidate the notes and pressures we made to Europe and the U.S. on FETÖ. This is a sign that the German state will back FETÖ the same way it backs the outlawed PKK in indirect ways. Plenty of FETÖ fugitives are in Germany already. Is there a possibility that the German intelligence doesn’t know where these guys are, what they’re doing and with whom they are meeting? Then why are they protecting them? It means that they are convenient instruments that they will use against Turkey,” he added.
Saying that “something called the EU intelligence agency’s report” was leaked to the press nearly two months ago, he noted that it said “there are no persuasive evidences that the attempted coup was staged by FETÖ.”
“Who are these EU intelligence agencies? Let’s say that it’s something that was prepared by 10 EU countries. How can you prepare this report without consulting the Turkish intelligence? It is clear that you want to mold public opinion by leaking it to the press. It is still unclear who prepared and leaked the report,” he said.
Relations between Turkey and Germany have deteriorated to a low point after Germany decided to ban Turkish ministers from holding meetings in the country for the April 16 referendum, which will decide whether the current parliamentary system should be shifted into an executive presidency.
While saying that the Turkish government did not convince the BND, Kahl added that he did not believe the Turkish government was behind the failed coup.
“The coup attempt was not initiated by the government. Before July 15, 2016 the government had already started a big purge so parts of the military believed they should stage a coup quickly before it hit them too,” Kahl said.
Asked whether the Gülen movement was “extreme Islamist or terrorist,” Kahl said it was a “civil association that aims to provide further religious and secular education.”
Kaynak: Hürriyet

9Germany not ‘convinced’ Gülen behind failed Turkey coup

DHA
20 Mart 2017 – 10:50Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:50

İstanbul, Mar 20 (DHA) – The Turkish government has failed to convince Germany’s Federal Intelligence Service (BND), the country’s foreign intelligence agency, that U.S.-based Islamic preacher Fethullah Gülen was behind the July 15, 2016, failed coup attempt in Turkey, the agency’s head told a German magazine on Saturday.
“Turkey has tried on different levels to convince us of that fact, but they have not succeeded,” foreign intelligence service chief Bruno Kahl told the German daily Der Spiegel.
Turkish authorities have blamed the attempted coup that left 248 people dead on the Fethullahist Terrorist Organization (FETÖ), whose leader is Gülen.
“What we saw following the coup would have happened regardless, maybe not on the same scale and with such radicalism” Kahl said.
But Kahl also said he did not think the Turkish government was behind the coup. “The coup attempt was not initiated by the government. Before July 15 the government had already started a big purge so parts of the military thought they should do a coup quickly before it hit them, too.”
Asked whether the Gülen movement was “extreme Islamist or terrorist,” Kahl said it was a “civil association that aims to provide further religious and secular education.”
Kaynak: Hürriyet

8Manisa merkezli FETÖ operasyonu; 25 gözaltı

DHA
20 Mart 2017 – 10:50Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:50

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)- MANİSA merkezli 4 ilde yapılan FETÖ/PDY operasyonunda, görevden ihraç edilen veya açığa alınan 25 emniyet mensubu gözaltına alındı.
Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda Manisa merkezli Bursa, Balıkesir ve Antalya illerinde, FETÖ/PDY’nin emniyet yapılanmasına yönelik, bu sabah, eş zamanlı operasyon düzenlendi. Örgütle bağlantılı oldukları iddia edilen, bir kısmı meslekten ihraç edilen ve bazıları da görevden uzaklaştırılan toplam 25 emniyet mensubu, operasyonda gözaltına alındı. Diğer illerde gözaltına alınan şüphelillerin sorgulanmak üzere Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü’ne getirileceği belirtildi.
21 KİŞİDEN 12’Sİ TUTUKLANDI
Öte yandan, FETÖ/PDY’ye yönelik olarak geçen 10 Mart’ta yapılan, Manisa merkezli Uşak, İzmir ve Sivas illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 21 Milli Eğitim personelinden 12’si tutuklandı, 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin örgütün gizli haberleşme programı ByLock’u kullandığının belirlendiği kaydedildi.

 
Kaynak: Hürriyet

76 hakim ve savcı gözaltına alındı

ŞANLIURFA, (DHA)
20 Mart 2017 – 10:48Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:48

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 7 hakim ve savcı hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonlarda 6 hakim ve savcı evlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sorgusu devam ederken, aranan bir kişinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.
Kaynak: Hürriyet

6FETÖ’den 6 hakim ve savcı gözaltına alındı

DHA
20 Mart 2017 – 10:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:37

ŞANLIURFA, (DHA)- ŞANLIURFA Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 6 hakim ve savcı gözaltına alındı.
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 7 hakim ve savcı hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonlarda 6 hakim ve savcı evlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sorgusu devam ederken, aranan bir kişinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Hürriyet

5Bursa’da FETÖ şüphelisi 20 öğretmen adliyede

DHA
20 Mart 2017 – 10:28Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:28

Mehmet İNAN/ BURSA, (DHA)- BURSA’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kapatılan Özel Nilüfer Eğitim Kurumları’nda çalışanlara yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 33 öğretmenden 20’si, bu sabah adliyeye sevk edildi. Tamamı örgütün gizli haberleşme programı ‘ByLock’ kullandığı belirlenen ‘Abla’ olarak adlandırılan kadın öğretmenlerde örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in gönderdiği ‘Kıtmir’ duası, erkek öğretmenlerde ise üzerinde Fethullah Gülen yazılı saat ele geçirildi.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık iki hafta önce Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Özel Nilüfer Eğitim Kurumları’nda çalıştıkları tespit edilen öğretmenlere yönelik İstanbul, Mudanya, Yenişehir ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonlarda, haklarında gözaltı kararı bulunan 59 şüpheliden 33’ü yakalandı. Şüphelilerden 13 kadından 6’sı sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 7’si ise Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı operasyonda gözaltına alınan 20 kişi de Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından ‘Terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terörizmin finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet etmek’ suçlamaları nedeniyle bu sabah adliyeye sevk edildi.
Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların tamamının örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullandıkları bildirilerek, örgüt içinde ‘abla’ ve ‘abilik” yaptıkları bildirilen şüphelilerin evlerinde yapılan aramada ise 2 adet kıtmir duası ve kol saati ve örgütsel dokumanlar ele geçirildi. Kendisini 7 uyuyanların yanındaki köpeğin adı olan kıtmir ile tanımlayan terör örgütü elebaşı Gülen’in kendi el yazısıyla hazırladığı bu duaları bir örgüt nişanı olarak ablalık konumuna gelenlere kolye olarak verildiği belirtildi. ‘ Kıtmir duası’ yazılı kolyeyi örgüt mensuplarının parayla da satın alabildikleri kaydedildi.
Üzerinde Fethullah Gülen ibresi buluna saat ile ilgili yapılan araştırmada ise Amerika’da bulunan yüksek derecedeki örgüt üyelerinin Türkiye’deki abi statüsündeki kişilere örgüt adına yaptığı eleman ve maddi kaynak temini karşılığında ödül olarak gönderildiği bilgilerine ulaşıldı.
Soruşturmada, gözaltına alınanların bir çoğunun örgütün hücre yapılanması içinde birbirinden farklı grupların abi ve ablası pozisyonunda oldukları, bir şüphelinin zabıt katiplerinin abisi, diğer bir şüphelinin ise Işıklar Askeri Lisesi’ne girecek öğrencilerin seçimini yapmakla beraber askeri lisede öğrenim gören öğrencilerin abisi konumunda olduğu belirlendi.
Şüphelilerin bazılarının çevrelerinde 15 Temmuz darbe girişimini kast ederek, “Bu ne ki daha neler göreceksiniz?” gibi konuşmalar yaptıkları ve bir çoğunun örgüt içinde atamaya tabi personel oldukları ve örgüt lideri Fethullah Gülen’in talimatıyla Bank Asya’yı kurtarmak için para yatırdıkları tespit edildi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Hürriyet

4‘Temiz kâğıdı’ alana işe iade kapısı açılıyor

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 10:23Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 10:23

Sabah’ın haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun çalışmalarının hızlandırılması için talimat verdi. Komisyon’a 7 üye ataması bu hafta içinde yapılacak, ihraç edilen kamu personelinin talepleri 16 Nisan’dan önce alınmaya başlanacak. Komisyondan temiz kâğıdı alan işe iade edilecek. İstihbarat birimleri de dahil tüm kurumların Komisyon’un istediği belgeleri verme zorunluluğu var.,

TEMİZ KAĞIDINI NEREDEN ALABİLİRİM?
Bireysel olarak kişiler kendileri hakkında temiz kağıdı olarak bilinen adlî sicil belgelerini,

İnternet üzerinden e-devlet kapısından,
Aşağıdaki listede yer alan Cumhuriyet Başsavcılıklarından,
Kaymakamlıklardan,
Yurt dışında konsolosluklardan
alabilmektedir.

Adlî sicil belgenizi e-devlet kapısı üzerinden almak için tıklayınız

 

 
Kaynak: Hürriyet

3Halisdemir davasında yargılanan sanıklara yağlı urgan attılar

Selahattin SÖNMEZ / hurriyet.com.tr / AA
20 Mart 2017 – 10:15Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 11:19

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesinde sanıkları protesto eden bir grup vatandaş adliyenin C kapısı önünde toplandı. Jandarma ve polis de burada güvenlik önlemi aldı.

“Vatan haini FETÖ’nün uşakları” yazılı pankart açan, “Papalığın truva atı FETÖ”, “Hırsız FETÖ”, “Katil FETÖ”, “Bu vatan milletindir, darbecilerin değil” yazılı dövizler taşıyan protestocular, “Hepimiz Ömer Halisdemiriz” ve “İdam isteriz” sloganları atarak, tekbir getirdi.

Jandarma araçları kapının karşısındaki yolda durduktan sonra sanıklar adliyenin C kapısından içeri sokuldu. Jandarmanın oluşturduğu koridorun arasından geçirilen sanıkların üzerine bazı protestocular yağlı urganlar attı.

Öte yandan protestocular burada temsili idam sehpası kurarak, FETÖ elebaşı Gülen’in, turuncu tulum giydirilmiş, üzerinde “Adı: Fetoşkeştayn, Suçu: Vatan Haini, Cezası: İdam – Tüm şehitler adına Ömer Halisdemir” yazılı maketini astı. AA

Bir vatandaş üniforma giyerek Astsubay Ömer Halisdemir’i canlandırdı ve Gülen maketinin altındaki sandalyeye vurdu.
Kaynak: Hürriyet

2Her şey bu villada başladı… Şimdi kimse kiralamıyor

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 09:58Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 12:22

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen darbe girişiminin çatı iddianamesinde FETÖ mensuplarının darbe teşebbüsünden önce yaptığı hazırlıklara ilişkin bilgilere yer verildi.

İddianameye göre, terör örgütü mensuplarının darbe hazırlık toplantıları, AK Parti’nin yeniden tek başına iktidara geldiği 1 Kasım 2015’teki genel seçimden 8 gün sonra Ankara Ümitköy’de üç katlı villanın Empati Danışmanlık Şirketi tarafından 9 Kasım 2015’te kiralanmasıyla başladı.

KONTRAT YAPILDI

Söz konusu villa sahibinden internete verilen ilan üzerine 9 Kasım 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının “mahrem hizmetler soruşturması”nın şüphelilerinden Serkan Aydın tarafından “Ümitköy Empati Danışmanlık Ticaret ve San. Ltd. Şti.” adı altında faaliyet göstermek amacıyla kontrat yapılarak kiralandı.

PARMAK İZLERİ BULUNDU

Bu tarihten itibaren villada toplantılar düzenleyen darbeciler, darbeyle ilgili planlama yapmak için villada bir araya geldi. Darbe girişiminin ardından villada yapılan çalışmada 2009 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesince parmak izi alınan Birol Kurubaş ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Ömer Faruk Harmancık’ın parmak izleri bulundu.

GİZLİ TANIK İFADELERİNDE YER ALDI

Darbe soruşturmaları kapsamında itirafçı olan gizli tanıklar da ifadelerinde cuntacıların kiraladığı villaya değindi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadesi alınan gizli tanık “Şapka”, 6 Temmuz’da Ankara’ya geldiğini, burada kendisini “Cihan” isimli örgüt mensubunun karşıladığını, beraber bir ofise girdiklerini, Cihan’ın burada kendisine, “Şu an çok önemli bir çalışma yapılıyor. Çalışmanın yapıldığı yere gideceğiz ve bir arkadaş daha gelecek.” dediğini, bir müddet sonra yanlarına “Abdullah” kod ismini kullanan Kurmay Yarbay Turgay Sökmen’in geldiğini anlattı.

Birlikte 06 plakalı gri renkli araçla 3 katlı villa tipi eve gittiklerini belirten “Şapka”, içeride 8-10 sivilin yanı sıra Kurmay Albay Bilal Akyüz, Kurmay Albay Barış Avıalan, Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Havacı Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve Koramiral Ömer Faruk Harmancık’ın da bulunduğunu kaydetti. Gizli tanık, “Cihan” isimli örgüt mensubunun Turgay Sökmen’e, “Çalışma olacak. Detayları bilmeseniz de takip edin. Jandarma ile ilgili diğer kuvvetlerden herhangi bir talep olursa not alın.” dediğini ifade etti.

ADİL ÖKSÜZ NAMAZ KILDIRDI

Villadaki toplantılar devam ederken Adil Öksüz’ün namaz kıldırdığını ve namaz sonrası dini konuşmalar yaptığını belirten “Şapka”, Öksüz’ün bir konuşmasında 15 Temmuz akşamını kastederek, “15 Temmuz akşamında yapılacak ilk işlerden biri, görevlendirme verilecek kuvvetlerle cezaevlerinde tutuklu bulunan cemaat mensubu kişileri vakit kaybetmeksizin cezaevlerinden çıkarmak.” dediğini aktardı. Gizli tanık, Öksüz’ün ayrıca “Arkadaşlar, biraz önce içerideki odada büyüğümüzle (örgüt elebaşı Fetullah Gülen) görüştüm, sizlere selamı var. Arkadaşlar, ben cumartesi veya pazar İstanbul’da olacağım, oradan yurt dışına uçacağım, bir aksilik olmazsa salı günü büyüğümüzle görüşüp çarşamba veya perşembe döneceğim.” diye konuştuğunu anlattı.

‘HAREKATA BAŞLAYIN’ MESAJI GELDİ

Gizli tanık “Şapka”, ifadesinde söz konusu villada 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hazırlık, görev ve sorumluların belirlenmesi gibi konuları içeren konuşmalar yapıldığını dile getirerek, darbenin 15 Temmuz 2016 gece 03.00’te yapılmasının planlandığını ancak aynı gün akşam saat 20.00’de çekilen mesajla saatin öne alındığının haber verildiğini ve “Harekata başlayın.” mesajının geldiğini, ardından “Yurtta Sulh” adı altında kurulan WhatsApp grubu ile direktiflerin ulaştırıldığını söyledi.

AMERİKA’YA GÖTÜREYİM

Soruşturmada ifade veren “Kuzgun” isimli gizli tanık da darbecilerin kiraladığı evle ilgili bilgi verdi. Darbeden yaklaşık bir hafta önce Trabzon’dan Ankara’ya gelip 3 katlı villa tipi eve gittiklerini aktaran “Kuzgun”, evde eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ı gördüg?ünü, Harmancık’ın kendisine, “Bir darbe planı üzerinde çalışıyoruz. Ufak tefek ayrıntılar kaldı. 15 Temmuz veya 22 Temmuz’da darbe planını uygulamaya koyacağız” dediğini beyan etti.

Gizli tanık, Öksüz ile Harmancık’ın villada darbe üzerine konuştuklarını Harmancık’ın her şeyin hazır olmasını söylemesi ile Öksüz’ün planı alıp Fetullah Gülen’i kastederek, “Hocaefendiye, Amerika’ya götüreyim, göstereyim.” dediğini dile getirdi. “Kuzgun”, toplantılarda Türkiye genelinde kontrolün ele geçirileceği, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın alınacağı, Genelkurmay Bas?kanı ve kuvvet komutanlarının ikna edilememesi halinde gözaltına alınacakları, Genelkurmay Başkanlığına Akın Öztürk’ün getirileceği, Hava Kuvvetleri Komutanı’nın ikna edilemeyeceği, onun gözaltına alınacağı ve yerine örgüt mensuplarından birinin getirileceği gibi konuların konuşulduğunu anlattı.

VİLLAYA KİRACI ÇIKMADI

Adli Öksüz’ün cuntacı komutanlarla 15 Temmuz kanlı darbe girişimini planladığı villanın kapısındaki mühürler, olay yeri incelemesinin tamamlanmasının ardından söküldü. Emlakçı aracılığıyla kiraya verilen villaya aradan 8 ay geçmesine rağmen kiracı çıkmadı.

İnternette 28 Temmuz 2016’da verilen ilanda 350 metrekarelik, 6 odalı villanın aylık kirası için 5 bin 750 lira istendi.

Öte yandan, çevredeki binalarda güvenlik kameraları bulunmasına rağmen, söz konusu villada kamera olmaması dikkati çekti.
Kaynak: Hürriyet

1‘Temiz kâğıdı’ alana işe iade kapısı açılıyor

Hürriyet Haber
20 Mart 2017 – 08:20Son Güncelleme : 20 Mart 2017 – 08:20

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun çalışmalarının hızlandırılması için talimat verdi.

Komisyon’a 7 üye ataması bu hafta içinde yapılacak, ihraç edilen kamu personelinin talepleri 16 Nisan’dan önce alınmaya başlanacak.

Komisyondan temiz kâğıdı alan işe iade edilecek.İstihbarat birimleri de dahil tüm kurumların Komisyon’un istediği belgeleri verme zorunluluğu var. (Sabah)
Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER