Veysi Dündar’dan haftanın portresi: Özgür Özel

1

Haftanın Portresi: Soma’dan Emeklilere Hep Doğru İlacı Önermek: Özgür Özel

Bir zamanlar bu ülkede eczacılar iyi kötü orta hal üstünde yaşam standardına sahip insanlardı. Ak Parti iktidarının orta sınıfa yönelik tenkis hareketinin ilk vurduğu sektörlerden biri de eczacılardır. Gelirlerine ilk tırpan vurulan, sermaye biriktirmeleri ilk göze batan ve engellenmek istenen grup eczacılar olmuştur. Oysaki eczacılık da sermaye biriktirmek de kötü şeyler değildi.

Ak Partinin iktisadı çok bilen ama kendinden haber alınamayan Mehmet Şimşek gibi ithal isimlerinin bu ülke için yaptıkları olumsuzluklar içinde beni en çok üzenlerden biri de eczacılara reva görülen muameledir.

Eczacı Özgür Özel Manisa Barış eczanesinde Ak Partinin önce kendisine ve eczacı arkadaşlarına karşı niyetlendiği seferi zamanında teşhis etmiş olmalı.

Siyaset serüveni içinde hiçbir zikzaka müsaade etmeden ilerleyen Özel’i biz en çok Soma’da yiten 301 madenci için hem onlar sağken hem de öldükten sonra gösterdiği çaba ile hatırlıyoruz.

Madenciler değil ama sosyal yardımla nötralize olmuşlar için çok anlam ifade etmeyen Özgür Özel duruşu maalesef 301 canın kurtulmasına yetmedi.

Bu işin fıtratı diyenlere inat müneccim misali tam 20 gün önce meclis kürsüsünde haykırmıştı Özgür Özel yaklaşmakta olan cinayeti.

Belki daha çok bağırmadığı, madenin kapısında yatmadığı için kendisine kızmıştır sonra. Ama bunu yapsa kolluk güçlerince derdest edilmez miydi sanki.

Sn. Erdoğan’ın hiç tanımadığı bir maden sahibinin madeninde olmuştu olay. Sn. Erdoğan’dan tabii ki iyi bilemeyiz konuyu. Lakin İstanbul’a en yüksek kuleyi kim dikmişti sorusunu da merak etmedi diye soran oldu mu onu da bilmiyoruz

Soma’da ölenler. Güneşe gömüldüler. Vakit yok bu ülkede matem tutmaya.

Eczacı Özgür Özel son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar için de sahada idi. Arzu Erdem’in neredeyse Mehter Takımı ile anons ettiği, “hissen mi var lan” nidası ile meşhur Cemal Enginyurt’un sonra silmek kaydıyla yazdığı twitlerle “sözde” destek attığı yasanın arkasında duran günün sonunda yine oydu.

Madenciler mezara girmesin diye kendini öne atan, bu defa, insanlar haklarını gasp eden yasalardan korunsun diye orta yerdeydi.

Türkiye’nin şahsına münhasır siyaset tuluatında çizgisini korumak herkese nasip değil. Bugün dediğinden dönmemek. Bugün dediğinden bugün değil 10 sene sonra da dönmemek de öyle. Aynı gün içinde kendi kendini imha eden, ilga eden siyaseti sadece bir adamın yüzü suyu hürmetine ikmal edenlerin hafsalasının alamayacağı işler yaptı Özgür Özel.

Her seçimi kaybeden CHP’nin bir vekili olarak Ağustos’ta söylediğini Ekim’de inkar etmedi. Oysaki her seçimi kaybeden başka partilerin vekilleri Temmuz da söylediklerini Ekim biterken silme telaşında idi.

Bir zamanlar Demokrat parti diye bir parti olduğunu, Ahmet Davutoğlu’nun seçilmiş bir Başbakan iken kenara konduğunu hatırlatan hafıza ilaçlarını da bir eczacı titizliğiyle dolabında saklayan meslek etiği ise ayrıca takdire şayan. Hiperaktif olması belki de bu ülkede yapılması gereken işlerin çokluğundan. Velev ki hiperaktif, bunun kime ne zararı var?

Eczacı Özgür Özel sanat için sanat yapanlardan değil. Halk için sanat yapanlardan. Elbet bir gün bu ülke insanı da çalışmanın bir zül değil bir hak olduğunu tüm benliğinde hissedecek. İşte o gün bu ülkenin siyasetinde Özgür Özel’e ihtiyaç olmayacak.

Tam o güne kadar reçeteyi yazmaya devam Eczacı bey. Hastanın size ihtiyacı çok.

Twit silmesi ile tanınan bir Ordu vekilinin dayak tehdidini tipitipe bağlaması hatırda. Lakin vekil bilmiyor ki bu ülkenin efsane nesli Tipitip çiğnemiştir. Ve aynı nesil için de Gargamelden daha kötü bir karakter Şirinler köyüne gelmemiştir.

1 YORUM

CEVAP VER