Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (21-28 Ekim 2018)

0

HAFTANIN YANAR DÖNER OCAĞI

Ülkü Ocakları deyip de rahmetli Dündar Taşer ve onun ekolündeki entellektüel birikimin mayasını kurduğu yapıyı zan altında bırakacak değilim. Ama MHP vekilleri 25 Ekim 2018’de Emeklilikte Yaşa Takılanlar için önce evet dediğine sonra hayır diyerek yanma sönme dönme konusunda bu harekete ruh katmış tüm kurucu ataların kemiklerini sızlattı. MHP’de vekil olmanın lidere koşulsuz itaat manasına gelmesi anlaşılır, ama ak dediğine kara demek, yazdığını silmek anlaşılmaz.

HAFTANIN OCAĞIMIZA DÜŞENLERİ

Ocağımıza düşenler tabii ki Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Daha önce de yazdık. Hakları kriz olmasın diye ellerinden alındı. Sonunda kriz oldu ve hakları geri verilmiyor. Kriz de değil. Ekonomik Kurutuluş Savaşı. Dünyada örneği olmayan kavramlar Türk siyasetinde ekmek peynir niyetine çiğneniyor. Biz ocağımıza düşene sırt dönmeyiz. Arzu Erdem için ilk yazdığımızda işinin ne denli zor olduğunu söylediğimizde, bize tarihin çöp kutusu reva idi. Biz ise onları baş tacı ederiz. Her daim. Bizde emek de emekli de baştacıdır. Durmak yok yazmaya devam.

HAFTANIN OCAKTA BEYİN TAVASI

Geçen hafta AVM’ler ve fırınlar hakkında önerileri ile kendisini konuk ettiğimiz Bendevi Palandöken iktidara ve emeklilikte yaşa takılanlara dönük çift taraflı teflon önerisi ile ocağımıza katkıda bulundu. Öneri aynen şöyle : “Yaş sınırına takılan tüm vatandaşları emekli etmek yerine, bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur.” 34 yıl aynı yerde başkan olarak kalmak ciddi meziyet işi vesselam.

HAFTANIN OCAĞI TAŞANLARI

Kırmızı Çizgiler karşılıklı olarak çizildi. İki kırmızı çizgi arasındaki en kısa yolun ittifak kurmak olduğu anlaşıldı. Sadece kimi ve neyi istemedikleri konusunda müttefik olanlar kendileri gibi düşünmeyen herkesin mümkünse var olmaması konusunda da hemfikirler. Ocağı taşmış gibi yapıp karşılıklı salvo atan iki ekibin her kademesi sonuçta dönüp dolaşıp aynı noktada buluştu. Sadece filmlerde ve Türkiye Tiyatrosunda (pardon siyasetinde ) olur.

HAFTANIN KAFASINA OCAK DÜŞMÜŞÜ

İzmir’de kurdukları kıtalararası roket fabrikasında ayrıca ilk Türk uçağını üretirken yanında mikroçip ve süper iletken tesisi de kuran firmamız bir reklam yapmış. Dış güçlerin engeline rağmen roket, uçak ve mikroçip üreten bu firmanın yaptığı çalışmalar Trump’ı ve bilumum danışmanını çılgına çevirmiş. Artık onlar düşünecek. Bizim roketli uçaklı çipimiz onlarınsa sadece GOD’ı var.

OCAKTA HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ

Hafta biterken haberi düşen iki askerin ölümü bundan tam 104 sene önce Allahuekber dağlarında yitip giden 80 bin askeri de hatırlattı. Ruhu buz kesmiş bir ülkede yaşıyor olsak da donarak ölen asker haberi yine de bizi üşütüyor. İki ocağa ateş düştü, iki ocak söndü. Yine beylik laflar yine ocakta kül bırakmaz sözler. Ama sonunda dondurucu gerçekler…

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ

MHP’li vekillerin izlemesi gereken film şüphesiz Yurttaş Kane. Orson Welles’in filmininin unutulmaz repliği hatırda :
“Dünyada yapacağım şeye karar verecek tek bir kişi vardır. O da benim.”
Ocakta haftanın vizyon filmi
Müslüm Baba ne diyordu: “Yakarsa bu dünyayı garipler yakar.” Haftaya damgasını vuran Müslüm Baba’nın hayat hikayesine dair filmi ben sevdim. Bu ülkede garipler giderek artıyor, sessiz çoğunluk giderek daha da sessizliğe mahkum ediliyor. Müslüm Baba’yı anmak bu film vesilesi ile bir kez daha mümkün oldu, kendilerine başarılar ve bol gişeler diliyorum.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI

Bence bu haftaya uyan kitap çift kişilikli bir beyefendinin hayatını çok güzel resmeden Dr. Jeykl ve Mr. Hyde olmalı. Daha 2 saat önce söylediğinin zıddını yapmaktan çekinmeyenler için müthiş bir alegori. “Yalanın ve yanılsamanın aslında en büyüğü kendine söylenendir.”

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI

Madem emeklilere haksızlığı ve sıkıntıyı reva gördü bu iktidar, o vakit azla yetinmenin zamanıdır. İstiklal Caddesinde; Beyoğlu’nda az bir maliyetle karnınızı doyurmak üstüne bir de Caddenin keyfini hala yaşamak istiyorsanız, sizi Hazzopulo Pasajında Mustafa Amca’ya davet ediyorum. Çayın yanına sadece onda yiyeceğiniz tostla karnınızı doyurur, üstüne bu tarihi mekanda hayallere dalarsınız. Tabii çift dikiş gidenleriniz değil. Onlara Kasımpaşa’da esnaf lokantası öneriyoruz.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ

Emekilikte Yaşa Takıldınız. Ne iş var, ne emekli maaşı. Ama İstanbul size de güzel. Para harcamadan İstanbul’un keyfini çıkaracağınız yer tabii Sarayburnu. Ne para harcayacak bir mekan ne de gitmek için ekstra ulaşım ücreti. Bir simit yersiniz, keyfinize bakarsınız. Yine de önemli olan içinizdeki sıcaklık. O hiç bitmesin.

OCAKTA HAFTANIN BESTECİSİ

Bu haftanın besteciliğini tabii ki Josef Haydn hak ediyor. Nedeni basit: Emeklilere haklarını verme konusundaki iktidar nakıslığına en iyi yanıt onun Farewell/Veda Senfonisi ile olur. İşverenine olan sitemini senfoninin sonunda tüm enstrümanların sahneyi terk ettiği bir eserle dile getiren bu eserin çalışanlarına adaletsiz davranan tüm patronlara emsal olması umuduyla.

 

CEVAP VER