Haftanın Portresi: Barış Yarkadaş; Bilmeyen Ne Bilsin, Onu Bilenlere Selam Olsun

0

Yakından tanımadığınız ama yakından bildiğiniz insanlar vardır. Görmezsiniz konuşmazsınız iletişim kurmazsınız ama ne yaptıklarını bilirsiniz.

CHP’nin 2015 sonrası politikalarına aktivistliği ile damga vuran üç kişiden biri kimdir diye baksanız, aklınıza gelen isimlerden biri Barış Yarkadaş olur.

Siyasetin derin dehlizlerinden anlamam. Siyaset gömleğini giymek de zordur çıkarmak da. Hele ki doğrularınızı ideal olarak bellediğiniz bir siyasetin temel sıkıntısı ülke panaroması nedeniyle iktidara yürüyememekse.

Barış Yarkadaş, muhalif kişiliği ve arkadaşlıkla tam kafiyeli soyadıyla uyumlu duruşunu hiç bozmadı. Ne yalan söyleyeyim biraz da kendimle paralellik kuruyorum ona dair. Meslekten matbaacı bir iş adamı olarak, matbaanın günümüz versiyonu olan internet ortamında site kurup ekmek parasını alnının teriyle kazananlardan.

Herkesin alnının teri kıymetlidir. Lakin kimilerininki aşikar bir çabanın ürünüdür. Vekilliğin iktidara yaslanmayan versiyonunda karşınıza çıkan hiç de dışarıdan görülen bir el yağda bir el balda hali değildir.

Barış Yarkadaş gencecik yaşında dahil olduğu vekilliğe veda etse de siyasete aynı hızda devam edenlerden oldu.

İnternet keşfedilmemiş olsa biz Barış yarkadaş’ı matbaanın o mürekkep kokan dehlizinde artı gerçek dergisini linotipten rotatiften ayırırken görecektik.

Şükür ki okumayı sevenler artık ağaçların gövdelerine değil akla zihne ve bunu kullanmaya muhtaç.

Yarkadaş’ın vekillikten çekilmesinin küskünlükle kızgınlıkla hırsla iştahla alakalı olmadığı o kadar belli ki.

Onun vekilliği devam ediyor sananlar olabilir.

Muhalifliğin ne meclisle sınırlı olduğu ne de vekilliğin giy çıkar elbise olduğunu anladığımız kişilerin başında geliyor.

CHP’nin aslında karar alıcı süreçlerinin en derinleriyle temasını hiç kesmediğini ve buna dair bilgileri bize vermeye devam edeceğini Tunç Soyer ismini ilk defa onun ağzından duymamızla da anlıyoruz. Ondan gelecek bilgilere artık daha da güvenle ve güvenli bakacağız.

Her zaman görüşlerinden yararlandığım Ertuğrul Günay’dan, kardeşim dediğim Seran Vreskala’ya mozaik bir yazar kadrosu ile fikri kalitesini, zengin ve içerden bildiren haber yoğunluğu ile somut katkısını ifade eden Artı Gerçek’in gazetelerin havuza kestiği ülkede habercilik adına özel bir konumu teşkil ettiğine şüphe yok.

Onu parti siyasetinden ayrı düşmekle itham edeceklere dair açıklama da aslında demokrasiye bakış ile ilgili. CHP’nin belki iktidara tek başına gelmesinin önündeki engel gerçekten de ülkenin sosyo ekonomisi demografisi, AKP’nin yoksulluğu kader olmaya teşmil eden politik iktisadıdır. Ama kimse ülkenin seçilmiş vekillerini dört duvar ardına yollayan keyfi bir dokunulmazlık ilgasını da savunma hakkını haiz değildi.

Yarkadaş CHP ile bağını koparmadı ama dokunulmazlıkların kaldırılması ile ortaya çıkan garabetin sorumlusu olmamakla da hep gurur duydu.

Başta da söyledim: Tanımıyorum ama biliyorum.

Bü ülkede siyaseti sadece AKP’nin parti-devlet eşlemesine tabi etmeden kendi ayakları üstünde duran insanların da yapabildiğini biliyorum.

MHP vekillerinin başta EYT olmak üzere pek çok konuda sözlerinden dönmekten çekinmeyen muvazzaflarına da Yarkadaş’tan alınacak çok ders olduğunu düşünüyorum.

CHP ve özellikle HDP’nin muhaliflik görevini üstlenmiş vekillerinin isimlerini sadece seçim listesinde duymamanın önemine inanıyorum.

Yarkadaş bir rol model.
Vekil olsa da olmasa da o neyi temsil ettiğini niçin temsil ettiğini bilenlerden.
Onun kıymetini de zaten bilenler biliyor.
Bilmeyen ne bilsin onu bilenlere selam olsun…

CEVAP VER