Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (11-17 Şubat 2019)

0

BEHZAT Ç’NİN OCAĞI

Replikler sahnede iyi de hayatta çok sakil, samimi olanlar hariç : “Ben sevmesini bilmiyorum herhalde kimi sevdiysem düşman oldu.”

BİNALİ BEYİN OCAĞI

İstanbul’u 25 yıldır biz yönetmedik gibi çek. Sağdan, soldan, ortadan çek. İstanbul’un geçmişini hiç düşünmeden çek. Madem o kadar süper bir başkandı, bunca yıldır bu beton ormanını engellemek için neden değerlendirilmedi?

NUMAN BEYİN OCAĞI

Bir Harun’dan Karun’a, oradan prezidanlığa oradan matematiği ağlatmaya. Hayırlı işler Numan bey.

UYGUR OCAĞI

Biz yazdık on defa sizin aklınıza ancak geldi. Ama ittifak ortağınız için Perinçek’i üzdünüz. Oldu mu ya? HDP seçmeni için de Çin’den mi akıl sormalıyız? Aklımda deli sorular…

AVUSTURYA OCAĞI

Keser döner sap döner. Biz size ultra milliyetçilik yapmayın demiyoruz. Yapın ama sonuçlarına katlanın da yapın.

İZMİR OCAĞI

Nihat Zeybekçi belediye başkanı olur mu bilmem ama fenomen oldu. Denizli’de ve tüm Türkiye’de uygulamalarını bilmesek inanacağız. Bu arada İstanbul’a ihanet ettik diyenlere de iki laf edecek mi, merakla bekliyoruz.

TÜNELDE İLK IŞIĞIN OCAĞI

Mısra hanım, Gürkan bey yine uyuyamayacak, yine sonsuza kadar hüzünlü, ama en azından bu tünelin ucunda görünen ışık yine tren ama makinist koltuğunda o nikbin adamlar olmayacak. Hadi inşallah.

PERA OCAĞI

İmam Hatipli Sosyalist süper kahraman değildir, süper kahramanların önünde ceket iliklediği insan evladıdır. Mütevazığa gerek yok. Herkes Akpartiden iyi yapar.

TRT OCAĞI

TRT artık adını değiştirmeli bence. Gerçekten tuhaf duruyor hala kendilerine Türkiye Radyo Televizyon kurumu demeleri.

KRİZ OCAĞI

Bana ekonomik krizin resmini yapabilir misin Abidin.

GAZ OCAĞI

5 Milyar lira derken bildiğimiz milyar ve bildiğimiz lira sanırım. Yani liraya pek güven olmuyor da o bakımdan.

ATATÜRKÜN MİRASI VE ÖMER BEYİN OCAĞI

Ömer Çelik AB’den sorumlu idi, şimdi AB falan kalmadı. Yeni görevi Atatürk’ün niyetini okumak, kastını anlamak. Biz Ömer Çelik’ten daha iyisini bekliyorduk.

AŞAĞI AŞAĞI OCAĞI

Ahaber biraz daha inerse magma tabakasına ulaşacak. Daha aşağıda ne var gerçekten merak ediyoruz.

YARGININ 111. OCAĞI

Boşuna Türk yargısı dünyada 111. sırada değil. 3 tane 1 yanyana. Yetmez ama evet. Yaratıcı yargıdan bunu anlıyoruz.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ

Politikanın iki ucundan en sağ ve solundan iki müzik insanı: Hakan Yeşilyurt ve Ozan Arif. Hakan’ın beklenmedik, Ozan’ın beklenen ölümü aynı haftaya denk geldi. İkisinin farklı hayat maceraları vardı.
Bugün sağ ve solun değil de oyu makbul olan olmayanın tartışması yapılıyor. Ozan Arif bir zamanlar camiada bağra basılırdı.
AKP’ye ve Bahçeli’ye muhalefeti onu bu kadrodan uzaklaştırdı.
Cenazesine bile gelmeyen ittifakın tavrı ne ölüye ne diriye katılığında ümit kırdı.
Hakan Yeşilyurt ise sessizce ve çok daha az bir kalabalıkla uğurlandı. Ne diyelim kabirleri nur dolsun. Sanatları için şükran sunmaktan öte elimizden bir şey gelmiyor artık.

OCAKTA HAFTANIN SÖZÜ : Benim Esnafım

Gezide gerekirse asker polis olan Benim Esnafım bir anda tanzim satışa kurban gitti. Düzeltmesi kısa sürede lafta gelse de fiiliyatta bizim ‘Devlet Bankası varsa Devlet Bakkalı da olmalı’ tezimiz hayata geçti. Deterjan pirinç bulgur makarna neyse devlet bakkalından alınacak. Türkiye’de esnafın kullanım yeri geniş ve iktidar her zaman esnafı kendine mal etmekten çekinmedi. Tanıl Bora’nın tam da bugünler için yazdığı maddeyi çekincesiz Ocakbaşı’ndaki yerine koyuyorum. Meraklısı kitabın 188. sayfasına bakacak.

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ :

Başka sinema müthiş işler yapıyor. Sürekli festival tadındayız. Bu haftaki yazımı da hem geçen hafta tanıttığım filme hem de bu hafta için tanıtacağım Gözde ya da Sarayın Gözdesine çağrışımlı kotardım. Bu filmi de şiddetle öneriyorum.

Kaçırmayın .

OCAKTA HAFTANIN KİTABI :

Bırakın bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı dünya tarihini tersten yazan delikanlıyı tanzim sırasında görmüş ve hayret edip bu kadar da olmaz demiştik. 16 yaşın cüreti ve sosyal medyadan aldığı birikimle bize hitap eden gencin biraz daha aklı başına geldiğinde mutlaka okuması gereken bir kitap.Taze çıktı.
Hala okuyarak adam olunacağına duyduğumuz inanca istinaden….

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI

Tanzim satış haftasında ucuz yemek önerisi önceliklenmiş durumda. Hafta içi yazmıştık çay-tost 6 lira. 4 kişilik aile bir de vapura akbil bassa belki 3 günlük tanzim filesi. O zaman ben size Tophane’de tarihi fırını önereyim.
1 simit 1 çay bütçeyi asgaride tutmanın kolay yolu. “Ne yapalım. Avrupa bizi kıskanıyor, biz de kıskandırmaya tam gaz devam edelim.”

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ

Madem her yer Tansaş her yer domates. Vapurla gezmek vs hep masraf. Düşük bütçe hatta bedava yapılabilecek ne var diye düşündüm. Bu aralar iktidarın hedefindeki İş Bankası’nın Eminönü’ndeki müzesi ailecek bedava giriş imkanı vermesi ile öne çıkıyor. AKP’nin köprüleri, tünelleri el yakıyor ama bedava müze için yine bir Cumhuriyet mirası gündeme geliyor

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ

Tabii ki Hakan Yeşilyurt’tan Eftelya:

Bir el uzanır bana
Sınırların ardında
Büyümeli sevdamız
Kardeşlik toprağında
……
Ver elini ver bana eftelya
Uzansın elimiz Eftelya
Benim divane gönlüm
Seni ister Eftelya

CEVAP VER