78’liler açlık grevi yapanların aileleriyle Diyarbakır’da buluştu…

0

Prof. Dr Baskın Oran ve Seyhan Oran, Prof. Dr Tahsin Yeşildere ve 78’lilerin sözcüsü Celalettin Can, Diyarbakır’da, çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan anneler ve aileleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde buluştu.

Diyarbakır 78’liler Derneğinden Gani Alkan, Mezhar Aktaş, Halise Batki, Mehmet Balyan ve Nurcan Baysal ile beraberlerdi.

Birgün önce Diyarbakır’a gelen Celalettin Can Diyarbakır 78’lilerden ve Batman 78’lilerden Rıdvan Ayhan ve Veysi İnaç ile Batman’da açlık grevinde olanlarla da görüşmüşlerdi.

Açlık grevindekilerin anneleri ve ailelerin de, çocukları aç ve gün gün erirken ağızlarından bir lokma ekmek geçmediği, geceleri uyuyamadıkları anlaşılıyor.

Anne Şadiye Hayme ve baba Şafi Hayme’nin iki çocuğu, anne Mansure Yener ve baba Nizamettin Yener’in oğlu, anne Duriye Kaynak ve baba Sabri Kaynak’ın kızları, anne Nazife Kurt ve baba Kutbettin Kurt’un oğulları, anne Melahat Bozdağ ve baba Mehmet Bozdağ’ın çocukları açlık grevinde.

Açlık grevleri 60’lı, 80’ili günleri dahi aşmış. Bazıları hala B-1 vb vitamin kompleksi alamıyor. Alabilenler düzensiz alıyor. Sağlık kontrolleri düzensiz. Kilo kaybı ciddi. Tansiyonları 6/4 civarında dolaşıyor… Grevdekiler, cezaevlerinde ve ülkedeki genel tecrit ve baskı politikalarının son bulması ve demokratikleşme ile ilgili olduklarını söylüyor. Aileleri çocuklarının düşüncelerini böyle özetliyorlar.

Prof Dr Baskın Oran, eşi Seyhan Oran, Prof Dr Tahsin Yeşildere ve Celalettin Can aile ziyaretlerinden sonra Leyla Güven’i ziyaret ettiler. Gün itibarıyla açlık grevinin 127. gününde olan Leyla Güven’in sağlık durumu sorunlu. 70. güne kadar su ve ter üzerinden kilo kaybına uğrayan Leyla Güven, giderek kasların erimesinin yarattığı sıkıntıları yaşıyor.

Açlık grevinde olanların sayısının binin üzerinde olduğu söyleniyor. Bunlardan 60’lı, 80’li günleri aşanlar var.

Ziyarete katılanlardan biri şunu söyledi: “Daha kötücül sonuçlarla karşılaşmamak için bu soruna bir hal çaresi bulunması gerekiyor.”

CEVAP VER