Veysi Dündar’dan Haftanın Portresi: Mansur Yavaş

0

AKP’ye Seçimin Manasını Tane Tane Anlatmak

Önünüzde kocaman bir sofra olur da o sofrada karnınızı tıka basa doldurursunuz ama yine de hoşunuza gitmeyen bir yemeği çöpe atma hakkı da elinizde olsun isterseniz. Kavurma çok güzeldi. Pilav harikaydı. Hoşaf mükemmeldi. Ama çorba var ya çorba, zehirdi.

AKP’nin varlığını belki de ilk defa ciddi bir seçim kaybı ile tanıdığımız seçimden sorumlu genel başkan yardımcısının seçimlerden seçim beğenmeyerek sadece İBB seçimine yönelik ortaya koyduğu söylemi bundan daha iyi tanımlamak mümkün değil.

AKP’nin seçimden sorumlu başkan yardımcısına göre sofra mükemmel ama çorbada sorun var. Ahçı on numara ama yemeklerden birinde herkesi kandırmış. Diğer tüm yemekleri mükemmel pişiren ahçı nedense iş İstanbul’a gelince şirazesini yitirmiş, aklını oynatmış. Tüm yemekler elinden geçerken tutmuş bir yemeği bozmuş.

AKP genel başkan yardımcısının İstanbul seçimleri ile uyuyup onunla uyandığına kuşku duymuyorum. Yine de ortaya koyduğu senaryoya inanacak bolca gazetesi ve televizyonu var ki, bunlar bize kadar ulaşıyor.
Böylesi bir senaryoya inanmak için sebebi olanlar muhtemelen ömürlerinin bundan sonrasını da bunun travmasıyla geçirecek.
Onlar için üzülmesek de yitirdiğimiz zamanlara üzülmeye devam edeceğiz.

Seçimleri masal sanan ve AKP başkan yardımcısının kuramsal seçim analizi ile fizik nobeli almasına ramak kalan bu durumun İmamoğlu’nu masalın kahramanına dönüştüreceğini iddia eden Ahmet Hakan olmadığımıza göre biz gerçek kahramanlara itibar ediyoruz.

Bu seçimde önemli bir Oscar’ı da Mansur Yavaş hak etmiştir.

Mansur Yavaş’a ve başarısına laf edemeyen AKP başkan yardımcısını soluksuz bırakan, Yavaş’ın bir şampiyon gibi daha seçim yarışı ateşli iken puan farkını açması olmuştur.

Adeta devre arasında şampiyonluğunu ilan ederek İstanbul’a da moral ateşini göndermiştir. Ankara’da adı sanı geçmez Beypazarı’nı turizm cenneti yaparak işi bildiğini çoktan gösteren Yavaş’ın geciken Ankara zaferi bu defa ilk yarıdan adı konmuş bir skor üstünlüğünü ifade etmiştir.

AKP Başkan yardımcısının ancak kendisinin ve kimsenin itibar etmediği bir kısım görsel ve yazılı medya mensubunun iddialarının tutarsızlığının resmi ülkenin başkentinde maçı hezimete çeviren Yavaş başarısında aranmalıdır.

Mansur Yavaş’a itibar suikasti ile saldırıldığını dahi unutacak kadar kısa bir hafıza bandına sahip olanlar için Yavaş’ın seçim sonuçlarının travması İstanbul’daki son dakika golüne bitmeyen itirazla telafi derdindedir.

Mansur Yavaş adeta deneyimli bir golcü gibi forvet hattında golleri ardı ardına sıralamış, defanstan çıkan Ekrem İmamoğlu’nun son dakikada kafaya çıkıp vurduğu golle maçı almasına imkan vermiştir.

Ankara’da bu denli net bir yenilgi olmasa İstanbul’da bıçak sırtı bir sürece gelinmez ve seçim belki de kazanılmazdı.

AKP’nin keser misali kendine yontan kadrolarının İstanbul’dan medet uman ve demokrasiye sırtını dönen tavrının arkasında bu marjinal oy farkı vardır.
Onlar da 1 milyon oy farkının nasıl eridiğine şaşmıştır.
1 milyon oy farkını Ankara’dan esen rüzgarın savurduğunu anlamak işlerine hiç gelmemektedir.

1 milyon oyu nasıl kaybettiklerini sorgulamayanlar ürettikleri senaryoya inanarak bizden de aynı naifliği beklemektedir.

Tunç Soyer İzmir’de boş kaleye artistik golleri sıralarken, Mansur Yavaş ise Johann Crutyff’un total futbolundan örnekler sergilemiştir. AKP’nin görmek istemediği ama sahalarda görmekten mutluluk duyacağımız hareketler tam da bunlardır.

Türk siyaset sahnesinin değişmez aktörü Avukatlar-Hukukçulardır. Mansur Yavaş Beypazarı’nda yaptıkları ile önce ilçeye hakkını ve hukukunu vermiştir. Ankara’ya uzanan yolda duraksamadan sırasını beklemiş, bu defa kendisini arsızca hukukla vurmak isteyenlere burası benim iç saham diyerek soyunma odasını göstermiştir.

Ekrem İmamoğlu’nun haklı olarak astığı ittifak pankartlarının bir bileşeni de Ankara ittifakıdır. İmamoğlu’nun helal başarısının arkasında Yavaş’ın payı ve hakkı çoktur. Ankara’da yanan ateş İstanbul’un ısınmasına yetmiştir.

Mansur Yavaş’ın İstanbul seçimlerine olan katkısı ve bunun Türk siyasi tarihi için değeri her türlü övgünün üzerindedir.

AKP’nin artık acınacak bir kakafoniye dönüşen hezeyanlı itirazdan sorumlu yetkilierinin bitmeyen tiradlarından arınmak için havuz kanallarının ve yazarlarının bunaltıcı atmosferinden kurtulmak ve sonra Türkiye haritasına ve bunun seçim sürecine yansımasına bakılmalıdır.

Hala konuyu anlayamayanlara danışmanlık ücreti mukabili Mansur Yavaş’tan alacakları destek ise fazlasıyla yol gösterici olacaktır.

CEVAP VER