Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (30 Nisan – 5 Mayıs 2019)

0
[Bu hafta gündem bulmakta zorlandım. Seçim yenileme fantezileri o kadar gündemi kaplamış ki, gerçekten de zorlandım.]

HAFTANIN NOT ALMAYI HAK EDENLERİ:

Fransa’ya soykırımları için kızanlar ABD’yi de Türkiye’yi soğuk savaş döneminde nasıl manipüle ettiği hakkında sorgular mı acaba? Şimdi sizde basın özgürlüğü kalmadı diyenler buna nasıl körük vurduklarını unutmuşlar belli ki…

Facebook’a gireyim derken hapiste check-in yapmak

Oruç’u yanlış anlamışsınız. Siz tutuyorsunuz; başkasına tutturmuyorsunuz.

Seçimi kazanırsan iptal et, kaybedersen tersini söyle. Hep haklı olmak ne güzel. Nazım’a laf eden başka türlü davransa şaşardım.

Tamam siz dolmuş yapın da dolmuşa gelmeyin. Olmaz mı? Karşınızda bilge başkan var. Biraz saygı.

Muhtar bile olamamak tam da bu işte. Helal olsun muhtar.

Yeniden Refah diye bir şey yoktur; o partinin adı Saadet Partisidir, NOKTA.

Şimdi duydunuz mu? Tekrar söylesin mi?

Kötü polislere karşı İyi Polis. De nereye kadar ?

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ:

Dilber Ay. Yeşilçam’ın yemyeşil olduğu günlerde parlayan yıldızdı.
Allah rahmetiyle davransın.

HAFTANIN SÖZÜ:

İstanbul seçimlerine dair iktidar ağzı hiçbir bahane bulamayınca başvurulan kavram: Operasyon oluyor.
Operasyon ideolojisinin kilit lâfı: “Operasyonun şifreleri”dir. Kanaat mühendisleri ve teknisyenleri, bir somut operasyonun arkasındaki ‘büyük operasyonu’ teşhiste uzmanlaşmışlardır. Sadece dar anlamda, özgül bir operasyonun değil, polisiye/kriminal/yargısal bir anlamı olmayan herhangi bir eylemin, hareketin de içine oturduğu çok geniş bir operasyon mefhumuna atıfla konuşurlar. Her işin esası, “…kimin operasyonu” olduğunu teşhis etmektir, onların nazarında.
Detaylar için ister kitabımıza isterse şu linke basmanız kafi:

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ:

Bu defa izlemediğim bir filmi haftanın filmi olarak ilan ediyorum. Tribeca festivalinde Ali Atay’a ödül getiren Nuh Tepesi ya da İngilizce adı ile Noah Land haftanın filmidir benim için. Hz. Nuh bu topraklarda izi belki de en fazla olan peygamberdir. Onun efsanevi yaşamı etrafında dönen hikaye belli ki güzel oynanmış. Kısa sürede izleyip bir makaleye konu da etmek isterim bu filmi.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI:

Murat Ağırel adını twitter kullanıcıları yakından biliyor. Onun kaleme aldığı Şaki haftanın kitabı olmayı fazlasıyla hak ediyor.
Uğur Dündar üstadın Yeni Türkiye’nin han-ı iştihasını anlatmakta dediği kitabı öncelikle ele almak şart.

HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI : Kitapçı tanıtımımızın bu haftaki konuğu : Denzler. Kaptan yada Turgay Kaptan’ın idaresinde uzun yıllardır varlığını idame ettiren bu meraklısına kurumun müdavimlerinin gözünde değeri gayet yüksektir. Özellikle gravür, harita meraklıları aradıklarını burada bulur. https://www.denizler.org/

HAFTANIN İSTANBUL MEKANI:

Mevsim tam yaza dönmeden Ağva’nın zamanıdır. İki çaylı kocaman plajlı bu doğa harikası için en güzel mevsim bahardır. İlki ya da sonu fark etmez. Kış da olur. Sadece yazın hengamesinden uzak durunuz.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ:

Yarın Ramazan’ın ilk günü. Ezberbozan İmamoğlu Ekrem Bey ile 1 Liraya sıcak halk pidelere kavuşacağız. O zaman İstanbul’un şehreminine bir İstanbul şarkısı ithaf edelim:
Konstantinople değil İstanbul.
Binali değil Ekrem
Anladık mı?

CEVAP VER