1 gram altın 500 lira..

0

Altının onsu ABD teşvik paketine ilişkin ve doların güçlenmesiyle gerileme kaydederken, gram altın Türk Lirası’nın değer kaybıyla rekor seviyelere yükseldi.

Dolar/TL ‘nin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardından gram altın da rekor kırarak 500 TL’yi gördü. Gram altın yılbaşından bu yana yüzde 72 artış kaydederken 11 aydır yükselişine devam etti. Gün içinde çeyrek altın 818 lira, Cumhuriyet altını da 3.340 lira seviyelerinden işlem gördü.

Küresel piyasalarda ise altının onsunun gerilediği görülüyor. Altının onsu ABD’de teşvik paketine ilişkin belirsizlik ve doların güçlenmesiyle 1.900 dolar seviyesine kadar geldi. Bunun yanında Avrupa’da salgının genişlemesi ve beklentileri bozmasıyla altın yatırımcısının pozisyonunu korumaya tercih ettiği de izleniyor.

Türkiye’de bir zamandır tasarruf sahibinin altına yönelik talebinin artmasıyla Darphane’de de altın üretimi rekor seviyelere yükselmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Darphane Ağustos’ta 17,8 ton ile rekor altın üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Ağustos dönemi itibariyle altın üretimi ise 62,5 tonu buldu. Geçen senenin aynı döneminde bu rakam 21,4 ton olarak gerçekleşmişti.

BIST 100 yükselişle kapandı, en fazla orman,kağıt,basım endeksi değer kazandı

BIST 100 endeksi, yüzde 0,72 yükselişle günü 1.152 puandan kapatırken sektör endeksleri arasında en fazla değer kazanan yüzde 3,73 orman,kağıt,basım endeksi oldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,72 değer kazanarak günü 1.152,63 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 8,19 puan artarken, toplam işlem hacmi 22,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,95 ve holding endeksi yüzde 1,43 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,73 ile orman,kağıt,basım, en çok kaybettiren ise yüzde 2,04 ile metal ana sanayi oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1,5 günlük tatil öncesinde Borsa İstanbul’da bugün dalgalı bir seyir izlenirken, BIST 100 endeksi, günü yükselişle tamamlayarak 1.150,00 -1.155,00 bandında dengelendi.

Bugün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Citibank tarafından düzenlenen ve uluslararası dev şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı Citibank Yatırımcı Konferansı’na video konferans yöntemiyle katılarak uluslararası yatırımcılara seslendi. Albayrak, “Türkiye ekonomisi, bir dönüm noktasında. Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi.” dedi.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki rekor artışlar ve ülkelerin gündemine tekrar gelen sıkı tedbirlerle, ekonomilerin toparlanmasına ilişkin belirsizliklerin ve buna bağlı olarak da piyasalardaki risk algısının yükseldiğini söyledi.

Yurt içinde açıklanmaya başlayan 3. çeyrek finansal sonuçların genel olarak iyi gelmesiyle BIST 100 endeksinin pozitif etkilendiğini aktaran analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı yılın 4. Enflasyon Raporu, TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özeti ve ekonomik güven endeksi yurt dışında ise ABD’de toptan stoklar verisinin takip edileceğini belirtti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.137 ve 1.118 seviyelerinin destek, 1.180 puanın direnç konumuna geldiğini kaydetti.

Kaynak: Bloomberght

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here