10 Kasım…

0

Hafta sonları aslında yazmıyorum ama bugün önemli. Çünkü 10 Kasım. 

10 Kasım’a geçmeden kısaca 9 Kasım’dan bahsetmek istiyorum. Çünkü 9 Kasım da acı bir gün olarak tarih sayfalarında yerini aldı. 

9 Kasım, bizim tarihimizde 6-7 Eylül olayları olarak anılan güne benzer bir gündü. Diğer bir adı da ‘Kristal gece’. 1938 yılının Almanya’sında Naziler’in organize ettiği linç girişimi. 

Paris’te Alman bir yetkilinin Yahudi bir genç tarafından öldürülmesi bahane edilerek, Yahudiler’e karşı kıyım başlatıldı. Naziler Yahudileri toplumdan dışlamakla yetinmediler ve daha da kötü durumlar yaşatmak için pogrom (dinsel, etnik veya siyasi nedenlerle bir gruba karşı yapılan katliama kadar giden şiddet hareketleridir) yaptılar. 

Polisin, itfaiyenin ve diğer güvenlik güçlerinin seyirci kalması eşliğinde 300 Sinagog (İbadethane, hangi din olursa olsun ibadethanelerin kutsal olmasına rağmen) ateşe verilerek yakıldı. 7500-8000 Yahudi işyeri yakıldı ve yağmalandı. Mezarlıklar, okullar ve evler talan edildi. O kadar çok ev ve işyeri yağmalandı ki, sokaklar cam kırıkları ile doldu ve bu yüzden de bu geceye kristal gece ismi verildi. 

Ertesi gün 35000 Yahudi erkek, sadece ve sadece ‘Yahudi’ oldukları için tutuklanıp toplama kamplarına götürüldüler. Aynı şekilde kadınlar da hapishanelere atıldılar. Bir de bu insanların çocuklarını düşünün… 

Vahşetin, kinin ve barbarlığın boyutunu anlatabiliyor muyum? 

Almanya 9 Kasım’da Kristal geceyi hatırladı ama acı ve kederle…

Reklam

Evet, 10 Kasım…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81’nci yılı. 

81 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal, daha genç denebilecek bir yaşta hayata gözlerini yumdu. 

6 asır varlığını devam ettiren bir imparatorluk çökerken, emperyalist devletler bundan yararlanmak istemişlerdi. Vatan topraklarının işgal edildiği dönemde, bağımsızlık sevdalısı olan halkın, örgütlenmesine ve sonrasında da başarıya inanmalarına inanan bir kişi vardı, Mustafa Kemal. 

Zorlu bir dönemden sonra Cumhuriyetin kurulması için çalışmalara girişen ve yok olmakta olan bir yapıyı tekrar devletleştiren bir kişiydi o. 

Gazi Mustafa Kemal bir davaya inanıyordu ve çevresinde de ona inanan milyonlar vardı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bir devletin yok olmasına engel olmuştu. 

Bugün, onun kurduğu cumhuriyetin ve kurduğu kurumların imkanlarıyla rahat ve huzurlu bir hayat yaşıyoruz. 

Reklam

Bu yüzden Gazi Mustafa Kemal, ülkede yaşayan 81 milyon yurttaşımızın ortak değeridir. Onun ortak değer olduğunu her geçen gün daha iyi anlamaktayız. Cumhurbaşkanlığı’ndan Dil Tarih Kurumu’na, Başbakanlık’tan Diyanet’e kadar bütün kurumlarımızın temelleri onunla atılmıştır. 

Bugün Diyanet’in bütün camilerinde Gazi Mustafa Kemal için programların düzenlenmesini beklemek yersiz bir istek değildir. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bugünlere gelmesine vesile olan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün çalışma arkadaşlarına ve halkımıza teşekkür ediyoruz. 

Bu vatan ve ülke için yaptıklarına biz şahidiz, Rabbim de bizim bu şahitliğimizi kabul etsin. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

(Not: Birinci resim milliyet.com.tr sayfasından alınmıştır; ikinci resim 15.07.2019 Anıtkabir ziyaretimdendir)

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here