10 ülke özel kaygı ülkeleri listesinde..

0

ABD’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Yasası kapsamındaki yıllık Dini Özgürlükler Raporu yayımlandı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dünyanın pek çok yerinde hükûmetlerin sadece hayatlarını inançlarına göre yaşamaya çalıştıkları için bazı kesimlere yönelik tacizin, tutuklamaların ve tehditlerin devam ettiğini söyledi.

Dünyada din özgürlüğüne yönelik sınmaların yapısal ve sistematik olarak kökleştiğini ve dünyanın her yerinde bunu görmenin mümkün olduğunu anlatan Blinken, nefreti, hoşgörüsüzlüğü ve zulmü statüko olarak kabul etmek istemeyenlere küresel olarak destek verilmesi gerektiğinin ifade etti.

Blinken, “Tüm hükûmetlere yasalarındaki ve uygulamalarındaki eksiklikleri gidermeleri ve suiistimallerden sorumlu olanların hesap verebilirliğini artırmaları için baskı yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Bu yönetim, bu insan hakkını ihlal edenlerle ve suiistimal edenlerle yüzleşmek ve bunlarla mücadele etmek de dahil olmak üzere, her bireyin din veya inanç özgürlüğü hakkını desteklemeyi taahhüt ediyor.” diyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, her yıl belirli ülkeleri özel kaygı ve özel izleme listesine aldıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Bu yıl Myanmar, Çin Halk Cumhuriyeti, Eritre, İran, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ı ‘sistematik, süregelen ve korkunç dini özgürlükler ihlallerine’ giriştikleri veya bunlara müsamaha gösterdikleri için ‘özel kaygı ülkeleri’ olarak belirliyorum. Ayrıca Cezayir, Komorlar, Küba ve Nikaragua’yı ‘din özgürlüğünün ciddi şekilde ihlal edilmesine’ karışan veya bunlara müsamaha gösteren hükûmetler nedeniyle ‘özel izleme listesi’ne alıyorum. Son olarak Eş-Şebab, Boko Haram, Heyet Tahrir el-Şam, Husiler, DEAŞ, Büyük Sahra DEAŞ’ı, Batı Afrika DAEŞ’i, Cemaat Nasr al-İslam vel-Müslimin ve Taliban’ı ‘özel ilgi örgütleri’ olarak adlandırıyorum.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here