106 yıllık tarihinde bir ilk.. Kürtçe bir oyun

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 2020 programını açıkladı. 106 yıllık tarihinde Şehir Tiyatroları, ekim programında Kürtçe özel bir tiyatro grubunun oyununa ev sahipliği yapacak.

Sezonu 16 yeni oyunla açacak olan İBB Şehir Tiyatrolarında, 50 özel tiyatro 50 özel oyunla yer alacak. Pandemi dolayısıyla zor günler geçiren özel tiyatrolara destek veren İBB Şehir Tiyatroları, Teatra Jiyana Nû’nun “Bêrû” adlı oyununu da dahil etti. Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) ile Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı bu oyun ile Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun sahnelenmiş olacak.

İki perdelik bu komedi oyununun İBB Şehir Tiyatroları’nın ekim programında yer almasına ilişkin Bianet’e konuşan TJN oyuncularından Ömer Şahin, Şehir Tiyatrolarının özel tiyatrolara destek amacıyla çağrı yaptığını ve iki oyunla başvurduklarını söyledi. Şahin, “Bêrû” oyunlarının kabul edildiğini ve 13 Ekim tarihinde de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacaklarını belirtti.

TJN olarak daha önce de bazı ilçe belediyelerinin sahnelerinde Kürtçe oyun sahnelediklerini ancak İBB Şehir Tiyatroları’nın programına ilk kez girdiklerini anlatan Şahin, “Bizim açımızdan değil ama Şehir Tiyatroları açısından yeni bir deneyim olacak.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here