11 bin 94 kişinin testi pozitif çıktı..

0

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 219 bin 528 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 94 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 5 bin 215 olarak açıklandı.

1. doz aşılamada Türkiye ortalaması yüzde 63.26 iken iller içerisinde yüzde 84.7 aşılama ile Muğla birinciliğini koruyor. Muğla’yı sırasıyla Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ ve İzmir izliyor. Yüzde 35.6 aşılama oranı ile Bitlis ise son sırada bulunuyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı haritada, hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılanması durumunda o il mavi renkle gösteriliyor. Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir “mavi iller” arasında bulunuyor. 1. doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 72.6 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 71,6 ile Ankara ve yüzde 63,3 ile üçüncü sırada İstanbul bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları ifade etti: “Yarın bugünden daha iyi olsun istiyorsanız tedbirlere uyun. Aşınızı olun. Verilen emekler milletçe hepimizin emeğidir. Aşı kampanyamızda toplam 65 milyon dozu geçtik. Başarı ortak ve büyük. Fakat, 18 yaş ve üstü nüfusta henüz aşı olmayanların sayısının 23 Milyona yakın olduğunu unutmayalım. Bu da ciddi bir zayıf noktamız. Ertelemeden ilk dozu yaptıralım.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here