12 Eylül’ün ruhunu en iyi yaşatan iktidar AKP-MHP iktidarıdır..

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Can TV’de gündemi değerlendirdi. “12 Eylül darbesi pek çok zulüm darbesini devreye sokmuştur.” diyen Sancar, şunları söyledi:

“Hesaplaşmanın daha geniş bir hedefi var. O sistemi yaratan zihniyet ve kurumlarla hesaplaşmak onları değiştirmek, onların yerine kurumlar oluşturmaktır. 12 Eylül ne yapmak istediyse bugünkü iktidar ondan daha fazlasını yapmaktadır. Tekçilik, toplumu bastırma ve dizginsiz sömürü politikaları bugün bu iktidar tarafından sürdürülmektedir. 12 Eylül’ün ruhunu en iyi yaşatan iktidar AKP-MHP iktidarıdır.

Deklarasyonumuz seçimlere dönük değildir. Bundan sonraki bir yıla dair yol haritamızı açıklayacağız. HDP toplumun gelecekteki umudu ve en gerçekçi adresidir. HDP’nin siyasette kilit güç, yönetimde etkili aktör olması için uğraşacağız. 12 Eylül’ün yolunu açan zihniyetlerle hesaplaşarak yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Gerçek demokrasi için merkezdeki yetkileri yerele doğru dağıtmak zorundayız. Demokrasi ancak halkın denetlemesiyle ayakta kalabilir. Deklarasyonumuzda bunlar yer alacak.

Çöküşü restore edecek bir yol mu yoksa yeni bir başlangıç yolu mu? Cevabını aradığımız soru budur? 12 Eylül zihniyetinden kurtulmak için kim hangi tercihleri yapıyor? HDP en geniş demokrasi ittifakını kurmak istiyor ama bunu pazarlıkla yapmayı reddediyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here