12 saatte 350 milyon fidan..

0

Etiyopya’da ulusal çapta başlatılan “bir günde 200 milyon ağaç kampanyası” kapsamında hedeflenen rakamın üstüne çıkılarak 12 saatte 353 milyon fidan dikildi.

Devlet kurumlarınca organize edilen ve halktan büyük destek bulan kampanyayla “bir günde en fazla fidan diken ekip” dalında dünya rekorunun kırılması amaçlandı. Üst düzey hükümet yetkililerinin yanı sıra Etiyopya’da yaşayan her kesimin fidan dikerek destek olduğu kampanyaya Türk Büyükelçiliği gibi çok sayıda yabancı misyon da katkıda bulundu.

Hükümetin mayıs ayında başlattığı “Yeşil Miras” projesi kapsamında ülkede bu yıl 4 milyar ağaç dikilmesi planlanıyor. Hindistan’da 2016 yılında yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla 24 saatte 50 milyondan fazla fidan dikilerek bu alanda rekor kırılmıştı.

Öte yandan bireysel silahlanma oranının fazla olduğu Hindistan’da Pencap eyaleti, lisans başvurularına yeni bir düzenleme getirdi. Silah lisansı almak isteyen vatandaşlar, 10 fidan dikecek ve fidan dikerken çektikleri selfielerini başvuru dosyalarına ekleyecek. Başvuru merkezleri, dosyasında fotoğraf olan kişilerin talebini değerlendirmeye alsa da bu kişilerin düzenli olarak sonraki aylarda da diktikleri fidanlara baktıklarını kanıtlayacak fotoğraflar yollamaları gerekiyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here