165 taksi trafikten men edildi.. Bin 551 şoföre ceza

0

Emniyet Genel Müdürlüğü, ülke genelinde taksilere yönelik denetim gerçekleştirdi. 165 taksi trafikten men edilirken, bin 551 araç şoförüne ise idari para ceza uygulandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin açıklaması şöyle: Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Kamu hizmetlerinin aksamaya mahal vermeksizin, değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeni ile yakından ilişkilidir.

Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir. Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek önem arz etmektedir.

İl sınırları içerisinde bazı ticari taksi şoförlerinin; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu, aracı mevsim koşullarına göre bakımlı/temiz kullanmadığı vatandaşlarımızdan gelen talep ve şikayetlerden anlaşılmaktadır.

Bu sebeple; Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde İl Emniyet Müdürlüklerimizce yukarıda belirtilen gerekçeler doğrultusunda ticari taksi ile şoför/müşterilerine yönelik denetleme ve narkotik maddelerin satışının/kullanılmasının önlenmesi amacıyla 19/07/2019 tarihinde Taksi Uygulaması (2019/2) adı altında;

1) 07:00-09:00 saatleri arasında özellikle mesai trafiğinin yoğun olduğu yerlerde (İstanbul Barbaros, Ankara Kızılay, İzmir Şair Eşref Caddeleri vb.) ticari taksi ve şoförlerine yönelik,

2) 12:00-14:00 saatleri arasında halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde (alışveriş merkezi, hastane, lokanta, cafe vb.) giriş-çıkışlarında ticari taksi ve şoförlerine yönelik,

3) 17:00-19:00 saatleri arasında halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde (AVM, iş merkezi, çarşı, pazar vb.) giriş-çıkışları ve ana güzergahlarında ticari taksi ve şoförlere yönelik,

Reklam

4) 21:00-23:00 saatleri arasında narkotik madde ticareti ve kullanımının yoğun olduğu mahalle, sokak, umuma açık eğlence mekanları ile buralara açılan yollar üzerinde ticari taksilere yönelik 2.660 noktada, 17.438 personel ve 51 dedektör köpeğinin katılımı ile uygulama yapıldı.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında;

15 araç şoförüne kısa mesafe yolcu almamaktan,
1 araç şoförüne trafiğin yoğun olduğu saatte yolcu almamaktan,
4 araç şoförüne para üstünü küsuratıyla vermemekten,
12 araç şoförüne taksimetre açmamak ve kısa mesafeye farklı fiyat talepten,
1 araç şoförüne uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunmaktan,
9 araç şoförüne araç içerisinde sigara içmekten,

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında;

29 araç şoförüne taksimetre bulundurmamaktan,
117 araç şoförüne taksimetre kullanmamaktan,
19 araç şoförüne araçtan çöp atmaktan,
107 araç şoförüne seyir halinde cep telefonu kullanmaktan,
57 araç şoförüne kırmızı ışık ihlalinden,
721 araç şoförüne emniyet kemeri takmamaktan,
11 araç şoförüne tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmekten,
3 araç şoförüne alkollü araç kullanmaktan,
3 araç şoförüne alkol/uyuşturucu ölçümü yaptırmayı reddetmekten,
442 araç şoförüne diğer konulardan idari para cezası uygulandı.

Uygulama sonucunda 18.640 ticari taksi denetlendi, 1.551 ticari taksi şoförüne ceza-i işlem uygulandı, 165 ticari taksi trafikten men edildi ve 1 aranan ticari taksi tespit edildi.

Ayrıca ticari taksilere yönelik yapılan yol kontrollerinde 14.004 araç denetlendi, 801 araca işlem yapıldı, 9 aranan araç tespit edildi, 52 adet araç trafikten men edildi, 51.600 şahıs sorgulandı, 110 aranan şahıs tespit edildi, 5’i narkotik madde bulundurmak ve satmak suçundan olmak üzere 32 şahıs hakkında adli-idari işlem yapıldı, 19 şahıs gözaltına alındı, 2’si çocuk toplam 4 kayıp şahıs bulundu.

Uygulama kapsamında 4 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet kurusıkı tabanca, 49 adet mermi, 2 adet kesici/delici alet, 21,6 gr esrar, 0,9 gr bonzai, 1,5 metanfetamin, 26 gr captagon, 0,9 gr skunk ve 34 adet sentetik ecza ele geçirildi.

Türk Polis Teşkilatı olarak, taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamaya yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here