20 milyon çocuk, kızamık, difteri ve tetanos aşılarını olamadı..

0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF tarafından açıklanan yeni verilere göre 2018 yılında tüm dünyada 20 milyon çocuk hayat kurtarıcı nitelikte olan kızamık, difteri ve tetanos aşılarını olamadı. 2018 yılında 350 bin kızamık vakası bildirilirken; bu, 2017 yılındaki sayının iki katından fazla.

Küresel ölçekte, üç doz difteri, tetanos ve boğmaca (DBT3) ve bir doz kızamık aşısından oluşan uygulama, 2010 yılından bu yana yüzde 86 civarında. Yüksek olsa bile bu oranlar yeterli değil. Aşıyla önlenebilir hastalıklara bağlı salgınlara karşı korunabilmek için küresel ölçekte, ülkelerde ve toplumlarda yüzde 95 oranına ulaşmak gerekiyor.

Aşı olmayan çocukların çoğunluğu en yoksul, özellikle kırılgan ya da çatışmalardan etkilenen ülkelerde yaşıyor. Bu çocukların hemen hemen yarısı Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC), Etiyopya, Haiti, Irak, Mali, Nijer, Nijerya, Pakistan, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye ve Yemen’den oluşan 16 ülkede bulunuyor. Bu çocuklar, hastalığa yakalandıklarında en ağır sağlık tabloları kendilerini bekliyor ve hayat kurtarıcı tedavi ve bakıma ulaşma şansları da en az seviyede.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşılar, salgınları önleme ve dünyayı güvende tutma açısından elimizde bulunan en önemli araçlar arasındadır. Günümüzde çocukların çoğunun aşı olmasına rağmen, hala aşı olamayan çok sayıda çocuk da bulunmaktadır. Kabul edilemez olan ise, bu çocukların en fazla risk altında olanları; en yoksul ve marjinal kesimlerden, silahlı çatışmalardan etkilenen ya da evlerinden sürülen, ısrarla gözden kaçırılan çocuklar olmalarıdır.” dedi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore ise “Kızamık, önlenebilir hastalıklarla mücadele konusunda daha çok yapacak işimiz olduğuna işaret eden bir gerçek zaman göstergesidir. Kızamık son derece bulaşıcı bir hastalık olduğundan, herhangi bir salgın toplumlara erişim güçlüğü, maliyet ya da kimi yerlerde umursamazlık yüzünden aşı olmayanların varlığını gösterir. Her çocuğun aşılanması için gerekli her tür çabayı göstermeliyiz.” diye konuştu.

Bildirilen kızamık vaka sayısının en yüksek olduğu on ülke (2018) Kızamık aşısı birinci doz oranı (2010) Kızamık aşısı birinci doz oranı (2018)
1.Ukrayna 56 91
2. Demokratik Kongo Cumhuriyeti 74 80
3.Madagaskar 66 62
4.Liberya 65 91
5.Somali 46 46
6.Sırbistan 95 92
7.Gürcistan 94 98
8.Arnavutluk 99 96
9.Yemen 68 64
10.Romanya 95 60

2018 yılında bildirilmiş kızamık vaka sayısının en yüksek olduğu ülkeler listesinde en başta Ukrayna yer alıyor. Bugün Ukrayna bebeklerin yüzde 90’ını aşılamayı başarmış olsa bile aşılama oranı daha önce yıllar boyu düşük kaldığı için yaşça daha büyük çok sayıda çocuk ve yetişkin açısından risk devam ediyor. Vaka sayısının yüksek, aşılama oranının bebeklerde yüksek olduğu diğer ülkelerde de aynı durum söz konusu. Bu da gösteriyor ki oranın geçmişte yeterince yüksek olmaması ya da aşı olmamış ayrı ayrı toplulukların varlığı ölümcül salgınları tetikleyebiliyor.

İlk kez olmak üzere human papilloma virüsü (HPV) aşılama oranına ilişkin veriler elde edildi. Bu aşı, kızları daha sonra ortaya çıkabilecek rahim ağzı kanserine karşı koruyor. 2018 yılı itibarıyla 90 ülkede (tüm dünyada her 3 kızdan 1’i bu ülkelerdedir) HPV aşısı ulusal aşılama programlarına dâhil edildi. Bu 90 ülke arasında yalnızca 13’ü düşük gelir düzeyindeki ülkeler. Böylece rahim ağzı kanserinin yıkıcı etkilerinin en fazla risk oluşturduğu kesimlerin aynı zamanda aşıya erişim şansı en düşük kesimler olduğu ortaya çıkıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here