2018 Dünya Kupası final maçı bu akşam.. Fransa-Hırvatistan

0

Rusya’nın ev sahipliğini yaptığı 2018 FIFA Dünya Kupası’nı kazanacak ülke bu akşam belli oluyor. Fransa ile Hırvatistan arasında oynanacak final maçı, saat 18.00’de başlayacak ve TRT 1 ekranlarından canlı yayınlanacak.

Finale kalan Fransa ve Hırvatistan’ın teknik direktörleri, maç öncesi gazetecilere konuştu. Fransa Milli Takımı Teknik Direktörü, maçı bir ‘ayrıcalık’ olarak nitelerken; Hırvatistan’ın amacı ise finalden keyif almak.

Fransa Milli Takımı çalıştırıcısı Didier Deschamps, “Böyle bir maçı oynamak büyük bir ayrıcalıktır. Bu finali en iyi şekilde hazırlamaya çalıştık. Huzur, güven ve konsantrasyon gerekiyor. Final maçı öncesi en önemli üç kelime bunlar.” dedi.

Deschamps, daha önceki kupalarda final karşılaşmalarını tecrübe ettiklerini belirterek bu maçlarda takımı en iyi şekilde hazırlamak ve rakibi iyi analize etmek gerektiğini söyledi. Takımda bir çoşku olmadığını ancak futbolcuların finalde olmaktan memnun olduklarını kaydeden Deschamps, maç sonucunun belirleyici olacağını ifade etti.

Hırvatistan Milli Takım Teknik Direktörü Zlatko Dalic ise “İstatistikleri de hangi rakibe karşı oynadığımızı da önemsemiyorum. Finalden keyif almak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için buraya geldik.” diye konuştu.

Dalic, yoğun çalışmadıklarını ve daha çok dinlenmeyi tercih ettiklerini söyledi. Hırvatistan vatandaşı olarak final kalmaktan onur duyduğunu kaydeden Dalic, taraftarların milli takımın arkasındaki en büyük güç olduğunu ifade etti.

Takımdaki oyuncuların üzerinde baskı oluşturmak istemediğini dile getiren Dalic, “Onların Dünya Kupası’nda futbol oynayarak eğlenmelerini istiyorum.” şeklinde konuştu.

Öte yandan futbolda dünyanın en önemli organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası’nı düzenlendiği 1930 yılından bu yana 8 değişik ülke kazandı.

Reklam

2. Dünya Savaşı dışında 1930 ile 2014 yılları arasında 20 kez düzenlenen Dünya Kupası’nda en fazla şampiyonluk yaşayan takım 5 kezle Brezilya olurken, İtalya ve Almanya ise dörder kez mutlu sona ulaştı. Arjantin ve Uruguay ikişer, İngiltere, Fransa, İspanya ise birer kez ülkelerine Dünya Kupası şampiyonluğu sevinci yaşattı.

Kaynak: Sputnik

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here