21 savcı ve 3 hakim hakkında suç duyurusunda bulundu..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine yönelik “Geber köpek”, “şerefsiz”, “dua et seni cezaevinde öldürmesinler” diyerek hakaret edenlere takipsizlik kararı veren 21 savcı ve 3 hakim hakkında Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü maalesef dibe vurmuş durumda. Bunu sadece biz söylemiyoruz, uluslararası insani ve hukuki gelişim endekslerinde Türkiye dibe vurmuş durumda. Çok skandal vakalar oluyor. İfade özgürlüğü alanında insanlar en basit düşüncelerini söylemeye çalışırken hemen engelleniyorlar, şuna buna hakaret denilerek cezaevlerine atılıyorlar ve terörist ilan ediliyorlar.

Hak savunucularına, hukuku söylemeye çalışan milletvekillerine, insan hakları savunucularına, hukukçulara yönelik her türlü küfür, hakaret savcılıklar tarafından takipsizlikle sonuçlandırılıyor. Bugün burada bunun için varız. Şu gördüğünüz yüzlerce suç duyurusu belgemiz burada. Ben, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yönelik yüzlerce hakaret içerikli suç duyurumuzu maalesef savcılıklar takipsizlikle sonuçlandırılmış durumda. Bu bir skandal.

Vatandaşlar haksızlığa uğradığında işte adliyelere gelip hak talep ediyorlar, suç duyurularında bulunuyorlar. Ama bakıyorsunuz savcılıklar işi ört bas etmek için hak savunucularının gayretlerini, siyaset yapma haklarını gasp etmek için hakaret, küfreden insanlar hakkında tek bir işlem yapmıyor. Biz bugün 21 savcı ve 3 hâkim hakkında Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyette, haklarında suç duyurusunda bulunduk. Yaptıkları suçtur. Sadece bana değil, özellikle HDP vekillerine bu yapılıyor. Biz hakkı hukuku söylediğimiz için saldırılara uğramış bir insanız.

Anayasa Mahkemesi (AYM) en son kararı verdi ve cezaevinden çıktım. Vekilliğimi geri aldım ve şu anda TBMM’de eskisinden daha fazla bir hak mücadelesi vermeye devam ediyorum. Ama bizim bu hak mücadelemizin karşısına savcılar çıkıyor. Savcılar görevini yapmıyor. Ruhsar Pekcan dolandırıcılık yapıyor, devletin malını yağma, talan ediyor, hiçbir savcı harekete geçmiyor. Sedat Peker’in çok önemli iddiaları var, hiç kimse harekete geçmiyor.

TÜGVA’da büyük yolsuzluklar var, yandaş vakıflara devletin malı peşkeş çekiliyor, tüyü bitmemiş yetimin malı, parası peşkeş çekiliyor, hiçbir savcı hareket etmiyor, ama bizi yapılan saldırılarda, hakaretlerde, küfürlerde savcılıklara müracaat ettiğimizde, savcılıklar anında takipsizlik veriyor. Bu nasıl bir haldir ya.

Ankara Adliyesi’nin önünden savcıları, hakimleri millete şikayet ediyorum. Ben bir siyasetçiyim, siyaset yapma hakkımı hiç kimse gasp edemez. AYM zaten Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun iki hakkını gasp etmişsiniz dedi. Birincisi, ifade özgürlüğü; ikincisi, siyaset yapma hakkı. Ve cezaevinden çıkarak Meclis’e geri geldim.

Kimliği tamamen ortaya çıktı. Savcının, polisin yapacağı işi biz yaptık, savcının önüne koyduk. Savcı yine diyor ki, ‘Kimliği, kim olduğu belli değil. Facebook’a sormamız lazım.’ Facebook’a neyi soracaksın? Tüm bilgileri, şahsı bulmuşuz, savcı işi yokuşa sürüyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here