26 Türkiye kökenli kadın ölüm cezasına çarptırıldı..

0

Amerikan New York Times gazetesi, IŞİD bağlantıları nedeniyle 800’e yakın Türk kökenli kadın ve çocuğun, Irak’ta tutuklu veya gözaltında olduğunu yazdı.

Gazete haberinde, diplomatik çabalar sonrası Türkiye’ye geri dönenlerin hikayelerine de yer verdi. Buna göre 200’e yakın çocuk Irak’tan Türkiye’ye geri gönderildi ve ebeveynlerinin aileleri tarafından bakıma alındı. Türkiye’deki ailelerin ısrarlı başvuruları sonrası Türk yetkililerin tutumunun da değişmeye başladığı belirtiliyor. Buna göre, Türk diplomasisi, ailelerin Iraklı yetkililerle hukuki anlamda pazarlık edebilmesi için yardımcı olmaya da başladı.

Gazetenin ulaştığı verilere göre, Irak sınırları içinde 1000’e yakın Türk kadın ve çocuk, IŞİD bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı. Bunların çoğu, Ağustos 2017’de Tel Afer kentinin IŞİD’den geri alınması ile Iraklı güvenlik güçlerine teslim oldu. Carlotta Gall imzalı haberde, ilk olarak yedi ay önce, hasta ve yetim konumda olan 16 çocuğun Türkiye’ye geri gönderildiği belirtiliyor. Bu ilk grubu, bu yılın Ramazan bayramı döneminde, yaşları 1 ve 16 arasında değişen 188 çocuk izledi.

Haberde geri dönüşlerin devam ettiği ancak 800’e yakın Türk kökenli kadın ve çocuğun, halen Irak’ta tutuklu konumda olduğunu yazdı. Gazetenin Bağdat’taki bir hakimden aldığı verilere göre IŞİD bağlantısı nedeniyle 26 kadın ölüm cezasına çarptırıldı. Türk yetkililerin geri dönüş çalışmaları ile ilgili açıklama yapmadığı ifade ediliyor.

Irak ve Suriye’de halen 12 bine yakın yabancı kadın ve çocuğun IŞİD’le bağlantıları nedeniyle gözaltında olduğu belirtiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here