3 ay içinde en az 16 gazeteci gözaltına alındı..

0

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü ‘Demokrasi İçin Medya, Medya İçin Demokrasi Projesi’ kapsamında 2021 yılının nisan-mayıs-haziran dönemine ilişkin hazırladığı Medya İzleme Raporu’nda; 3 ay içinde en az 16 gazetecinin gözaltına alındığı, 81 davada 179 gazeteci ve basın çalışanının yargılandığı belirtildi.

Mahkemelerin yanı sıra yüksek yargı organlarının gazetecilerle ilgili kararlarını da kapsayan raporda; RTÜK ve Basın İlan Kurumu (BİK) uygulamalarına, medya ekonomisine ve siyasetle ilişkisine, Türkiye’de haber üretiminin önündeki engellere vurgu yapıldı. 

Raporda; yılın ilk 6 ayında saldırıya uğrayan gazeteci sayısının 55’e ulaştığı, nisan-mayıs-haziran aylarında ise en az 15 gazeteci-yayıncının saldırıya uğradığı belirtildi. Bu süreçte siyasilerin ve resmi görevlilerin gazetecileri hedef göstermeyi sürdürdüğüne dikkat çekildi.

3 ay içinde en az 16 gazetecinin gözaltına alındığı, 81 davada 179 gazeteci ve basın çalışanının yargılandığı belirtilen raporda; medya çoğulculuğu önündeki en büyük engelin, kamu kaynağına bağımlı medya düzeni olduğu belirtildi.

Medya Ekonomi-Politiği başlığında medya sahipliğinin ve medyanın hükümetle ilişkisinin değerlendirildiği raporda; iktidar yanlısı medyaya aktarılan kamu kaynağı da irdelendi. Kamu bankaları ve kamu idaresindeki şirketlerin satın aldığı reklamların yanı sıra BİK’in resmi ilanlar yoluyla gazetelere aktardığı kaynak ve gazetelerin tiraj tablosu da raporda yer aldı.

“Saldırganlar cezasız kalırsa hiçbir gazeteci güvende olmayacaktır”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Halk TV’ye yönelik saldırıyı, yaptığı yazılı açıklama ile kınarken gazeteciliğin güvende olmadığını ifade etti.

Mart ayında gazeteci yazar Levent Gültekin’e Halk TV yayını öncesinde linç girişiminde bulunulduğunu hatırlatan Bilgin, “25 kadar saldırgan sokak ortasında Gültekin’e saldırmış, sadece ikisi tutuklanmış ve sonra serbest bırakılmıştır. Halk TV’nin Marmaris’teki canlı yayınına saldıranlar bu cezasızlıktan ve gazetecilerin siyasi söylemle hedef gösterilmesinden güç almaktadır. Basın özgürlüğüne karşı organize saldırılar ne Halk TV’yi ne de gazeteciliği susturabilir” dedi.

Bilgin, bu tür saldırılarda artışa dikkat çekti ve yılın ilk altı ayında 55 gazetecinin şiddete uğradığını anımsatarak, “Bu çok tehlikeli tırmanış bir an önce durdurulmalıdır. Çok daha ağır sonuçları olan saldırılarla karşılaşmamız an meselesi haline gelmiştir” dedi.

Yangın bölgelerinde görev yapan gazetecilerin şiddete, zor kullanılmaya maruz kaldığını belirten Bilgin, siyasetteki kutuplaşmanın sahada çalışan gazetecilere yönelik fiziksel engellemelere neden olduğunu ifade etti. Bilgin, siyasetçiler başta olmak üzere hiç kimsenin gazetecileri engellemesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Bilgin, saldırıları engelleme konusunda yetkililere önlem almaya çağrı yaparak şunları dile getirdi: “Yangınlar boyunca bu konuda etkili önlem almayanlar, gazetecilere yönelik artan şiddet dalgası karşısında daha fazla sessiz kalamaz.  Gazetecilerin görevleri sırasında zor kullanılarak engellenmesi, şiddete uğraması kabul edilemez. İktidar sözcüleri ve yetkililer artık gazeteciler arasında taraf tutmayı bir kenara bırakmalıdır. Şiddet hepimizi vuruyor. Bu tür saldırganlıkları önlemek başta yetkililerin görevidir. Halk TV canlı yayınındaki görüşleri zorbalıkla engellemeye çalışanlara karşı en ağır ceza verilmelidir. Aksi halde sokakta görev yapan hiçbir gazetecinin can güvenliği kalmayacaktır. Daha büyük saldırılar yaşanmadan yetkilileri görevlerini yapmaya, etkili önlem almaya çağırıyoruz.”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi’nde canlı yayın sırasında Halk TV ekibine yapılan saldırıyı kınadı. Şahin’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Dün Ülke TV muhabirine hem de kadın bir gazeteciye yapılan, belli zihniyetin acı bir şekilde görmezden gelebildiği şiddeti kınadığımız gibi Halk TV’ye yapılan saldırıyı da kabul etmiyoruz. Bazılarının yaptığı gibi bizim için medyanın ötekileştirilmesi asla söz konusu değildir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here