46 KHK’lı intihar etti..

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın hazırladığı “OHAL Raporu”na göre KHK ile kamu görevine son verilen 46 kişi intihar etti.

Raporla ilgili yazılı açıklama yapan Ağbaba, OHAL’in kağıt üzerinde kaldırılmasının üzerinden geçen bir senede 100 binlerce kişiyi doğrudan etkileyen ciddi hak ihlallerinin gerçekleştiğine dikkat çekti. Sistematik olarak uygulanan emek düşmanı politikaların yoğunlaşmaya devam ettiğini dile getiren Ağbaba, yaşanan hak ihlallerini ortadan kaldırmak amacıyla oluşturulan OHAL Komisyonu’nun, geçen 1,5 senelik zaman periyodunda mağduriyetleri gidermek bir yana, bunu onaylayan bir notere dönüştüğünü vurguladı.

“20 Temmuz 2018’de kaldırılan OHAL rejiminin etkileri halen devam etmektedir.” diyen Ağbaba, şunları söyledi: “OHAL hukukunun yaratmış olduğu ağır tahribatlar bugün halen yaşamın her alanında kendini hissettirmektedir. OHAL sonrası süreçte de OHAL’in olumsuz mirası Türkiye demokrasisine ve hukuk sistemine zarar vermeye devam etti. OHAL’deki kanunsuz KHK’lar, YSK eliyle 31 Mart seçimlerinde halkın iradesini gasp etti. OHAL süreci ve KHK’lar 31 Mart seçimlerinde seçilmeye hak kazanan adayların mazbatalarının alınmasına engel oldu. KHK’lıların pasaportlarına herhangi bir hukuki gerekçe olmaksızın el konuldu vatandaşlarımızın seyahat özgürlükleri kısıtlandı. Hiçbir hukuki gerekçe olmadan işlerinden atılan en az 46 KHK’lı intihar ederek yaşamına son verdi.”

Çalışma yaşamındaki emek sömürüsü, grev yasaklamaları, işçi cinayetleri, kıdem tazminatı hakkının gaspı, zorunlu bireysel emeklilik sistemi gibi emek düşmanı politikaların OHAL rejimi ile başlayıp sonrasında da devam ettiğini anlatan Ağbaba, OHAL dönemi boyunca açığa çıkan ekonomik sıkıntıların OHAL sürecinden sonra da zirveye çıktığını belirtti.

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) açıkladığı haziran ayı işsizlik verilerine göre kayıtlı işsiz sayısının rekor kırarak 4 milyon 417 bin 814’e yükseldiğini dile getiren Ağbaba, OHAL’in sona erdiği 1 yıldan bugüne 2 milyondan fazla kişinin işsiz kaldığını söyledi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here