5 milyon kişinin kişisel verilerinin çalınmasına 2,5 milyon avro ceza..

0

Bulgaristan’da parlamento bünyesindeki Kişisel Verileri Savunma Komisyonu (KZLD), nüfusu yaklaşık 7 milyon olan ülkede 5 milyon kişinin kişisel verilerinin çalınmasıyla ilgili Ulusal Gelirler Ajansının (NAP) 2,5 milyon avro ceza ödemesine karar verdi.

Komisyon Başkanı Ventzislav Karacov, yaptığı basın açıklamasında, “Bu bir ceza değil, bir uyarıdır. En çok 10 milyon avroya dek varabilecek cezanın belirlediğimiz miktarını uygun ve yeterli bulduk. Bir daha böyle bir şey olmasın diye bu cezayı verdik.” dedi. Karacov, devlet kurumu olan NAP’ın bütçesinden kesilecek cezanın devlet bütçesine aktarılacağını ifade etti.

NAP yetkilileri ise kendilerinin de siber saldırının kurbanı olduklarını savunarak karara itiraz edeceklerini belirtti. Bulgar basını, “Cahil devlet yöneticileri yüzünden zarar gören halk, kendi cebinden bir kez daha ceza ödeyecek” ifadesini kullanarak, kesilen cezanın da saldırı gibi “sanal” olduğu, devletin bir cebinden diğer cebine para aktaracağı görüşünü savundu.

Siber saldırı

NAP, 15 Temmuz’da, siber korsanların yurt dışından gerçekleştikleri saldırılarda, yaklaşık 5 milyon kişiye ait verilerin ele geçirildiğini açıklamıştı. NAP Sözcüsü Rosen Bıçvarov, kimlik numarası, sağlık sigortası, vergi ödemeleri gibi kurumun veri havuzunda yer alan bilgilerin yüzde 3’ünün ele geçirildiğini kabul etmişti.

Bıçvarov, korsanların NAP’ın, yurt dışından yapılan ödemelerinde KDV iade sistemi üzerinden kurumun bilgi havuzuna ulaştığını, saldırı sebebiyle NAP’ın e-devlet üzerinden verdiği hizmetlerine ara vererek 2012’den bu yana güvenlik duvarları yenilenmeyen bazı sistemlerin gözden geçirildiğini aktarmıştı.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, korsanların ulaştığı verilerin kötü amaçlı kullanımının mümkün olmadığını savunarak, “Veri sızıntısı vatandaşlara zarar veremez. Bütünlük sahibi olmayan kimlik bilgilerinin dışarıya sızması ülkenin mali güvenliğini tehdit etmez.” ifadesini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Mladen Marinov ise soruşturma başlatıldığını, siber saldırıyla ilgili gözaltına alınan 20 yaşındaki bilgisayar uzmanı Kristiyan Boykov’un daha sonra serbest bırakıldığını belirtmişti. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Koneliya Ninova, hükümeti olayı küçümsemekle suçlayarak Cumhurbaşkanı Ruman Radev’in Milli Güvenlik Kurulunu toplaması gerektiğini söylemişti.

Reklam

Facebook 4,7 milyon dolarlık reklam gelirini bildirmedi

Japan Today isimli haber sitesine göre, Facebook’un Japonya ofisi, 2 yıl boyunca 4,7 milyon dolar değerindeki gelir vergisini yetkili makamlara bildirmedi.

Haberin dayandırıldığı raporda, Facebook’un, Japonya’daki vergilendirilebilir gelirini düşük gösterdiği ve vergilerini daha düşük oranın uygulandığı İrlanda’daki ofisine ödettiği belirtildi. İrlanda’da yüzde 12,5 olan kurumlar vergisi, Japonya’da yüzde 30 olarak uygulanıyor. Haberde, şirketin vergi bildirimini düzelttiği, Tokyo Bölgesel Vergi Bürosu tarafından uygulanan yaptırımla yaklaşık 100 milyon yenden (yaklaşık 5,5 milyon lira) fazla ek ödeme yaptığı aktarıldı.

Facebook’un Japonya şubesinden “Biz her ülkedeki vergi kurumlarıyla iş birliği yaparak ülkelerin yasal vergi düzenlemelerine uyuyoruz.” açıklaması yapıldı. Japonya’daki vergi kurumlarının; Facebook, Apple, Amazon ve Google gibi teknoloji şirketlerinin daha düşük vergi oranlarından yaralanmak için yerelde kazanılan gelirlerin başka ofislere taşınması dahil vergi tasarrufu tedbirlerine karşı incelemelerini sıklaştırdığı vurgulandı. Facebook’un Japonya’da 2017’de net karının 103 bin 550 dolardan 2018’de 2,6 milyon dolara yükseldiğine de işaret edildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here