58 binanın acil kira yardımı hesaplara gönderilecek..

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenledi.

“İlk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderilecek.” diyen Soylu, “Isıtıcı, battaniye ve koli ile gıda göndermek isteyen varsa başımızın üzerinedir. Onun dışında biz her şeyi karşılıyoruz.” diye konuştu. Elazığ depreminin yaşanmasının hemen ardından Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binaya koşan ve elleriyle kazarak enkazdan depremzedeleri kurtaran Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud ile ilgili İçişleri Bakanı Soylu, “Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğümüz, Suriyeli kardeşimiz Mahmud ve ailesinin vatandaşlık işlemlerine başladı.” dedi.

Soylu, Elazığ’daki depremde hayvanları telef olanlar için getirilen hayvanların dağıtımına Jandarma tarafından bugün başlanacağını bildirdi. Sağlık Bakanı Koca ise “Hastanelerde takibini yaptığımız 70 yaralı söz konusu, 9’unu yoğun bakım şartlarında takip ediyoruz.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 428, Malatya Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pötürge ve Yeşilyurt’ta 2 bin 424 ağır hasarlı binamız var.” dedi. “Elazığ Yemişlik’te toplam 10 bin konutluk yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullanan Kurum, Sürsürü Mahallesiyle ilgili “10 bin 242 metrekarelik alanda 10 blokta toplam 200 daire yapacağız.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here