77 kişiyi öldüren Norveç katili.. Af başvurusu yaptı

0

Norveç’te, 9 yıl önce 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik aftan yararlanmak için başvuruda bulundu. Breivik’in avukatı, müvekkilinin ayrıca cezaevinde tecrit altında tutulmasından dolayı devlete dava açmayı planladığını da aktardı.

Breivik adına af başvurusunu yapan avukat Oystein Storrvik, “Her mahkum gibi onun da 10 yıllık mahkumiyetinin ardından dosyasının tekrar incelenmesi hakkı bulunuyor ve bu hakkı kullanmak istiyor.” dedi.

Breivik daha önce de hapishane koşullarını yargıya taşımış, bulunduğu ortamın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu savunmuştu. Skien Cezaevinde tutulan Breivik, televizyon seyredip video oyunları oynayabildiği, dışarıya da açılan 10 metrekarelik hücrede kalıyor.

2011 yılında hükümet binalarına bombalı saldırı düzenleyip 8 kişinin ölümüne neden olan ‘Norveç katili’ lakaplı Breivik, daha sonra başkent Oslo yakınlarında bulunan Utoya Adası’ndaki gençlik kampında, büyük çoğunluğu öğrenci olan 69 kişiyi katletmişti. Ülke tarihinin en kanlı saldırılarının faili 2012 yılında kitlesel katliam ve terörizm suçlarından 21 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here