8 ülkeye ‘seyahat etmeyin’ uyarısı..

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığı ve aralarında İsrail ile Fransa’nın da olduğu 8 ülkeyi “tüm seyahatlerden kaçının” tavsiyesinin verildiği “yüksek riskli ülkeler” listesine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı, Kovid-19 vakalarının arttığı ülkelere seyahat uyarısını güncelledi. Aruba, Esvatini, Fransa, Fransız Polinezyası, İzlanda, İsrail, Laos ve Tayland, “tüm seyahatlerden kaçının” tavsiyesinin verildiği “yüksek riskli ülkeler” listesine dahil edildi.

ABD’nin Kovid-19 salgınıyla mücadele için getirdiği seyahat kısıtlamaları kapsamında son 14 günde Çin, Şengen bölgesi, Birleşik Krallık, İrlanda, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da bulunmuş ABD vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye giriş yasağı devam ediyor.

ABD’ye seyahat eden tüm yolculardan ise aşılanma durumlarına bakılmaksızın 72 saat içinde yapılmış negatif Kovid-19 testi göstermeleri isteniyor.

ABD Başkanı Biden’ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci ise aşı olamayacak kadar küçük çocukları Kovid-19’dan koruyabilmek için öğretmenlere aşının zorunlu olması gerektiğini söyledi.

MSNBC televizyonuna değerlendirmelerde bulunan Fauci, “615 binden fazla kişiyi kaybettik ve sonbaharda okul sezonuna girerken büyük bir dalganın ortasındayız. Durum çok ciddi.” dedi. Aşı zorunluluğu konusundaki yasal düzenlemelerin federal devlet değil, eyalet ve yerel yönetimler tarafından yapılacağını söyleyen Fauci, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin Kovid-19 aşılarına “çok yakında” tam onay vermesinin ardından, yerel yönetimlerin aşı zorunluluklarının yaygınlaşacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

ABD’de son bir hafta içinde 94 bin çocuk Kovid-19’a yakalandı. Bu rakam bir önceki haftaya göre yüzde 34’lük bir artışı yansıtıyor. Amerikan Pediatri Akademisi ise geçtiğimiz hafta ABD’deki yeni vakaların yüzde 15’ini çocukların oluşturduğunu açıkladı.

Uzmanlar, çocukların Kovid-19’u en hafif atlatan yaş grubu olduğunu belirtiyor. ABD’nin 43 eyaletinde pandemi nedeniyle hayatını kaybeden çocukların oranı yüzde 0 ila 0,26 arasında.

Avustralya'nın Melbourne kentinde Kovid-19 yasakları uzatıldı

Avustralya’nın Melbourne kentinde Kovid-19 yasakları uzatıldı

Avustralya’nın Melbourne kentinde yeni tip koronavirüsün Delta varyantı bulaşını önlemek için uygulanan tam kapanmanın bir hafta daha uzatıldığı açıklandı.

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, eyaletin başkenti Melbourne’da düzenlediği basın toplantısında, son 24 saatte yaklaşık 41 bin 500 testin sonucuna göre Kovid-19’a yakalanan 20 kişiden 15’nin karantinada olduğunu ancak 5 yeni vakanın kaynağını araştırdıklarını belirtti. Andrews, 12 Ağustos gece yarısı son ermesi planlanan tam kapanmanın 19 Ağustos gece yarısına kadar uzatıldığını bildirdi.

Yasakların devam etmesinin Melbourne’da yaşayanlar açısından zor olacağını bildiklerini ancak Delta varyantına karşı tam kapanmanın gerekli olduğunu savunan Andrews, “Bugün hükümet kabinesi toplandı ve sağlık müsteşarının tavsiyesiyle ne yazık ki (tam kapanmayı) yedi gün daha, gelecek perşembe 23.59’a kadar uzatmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Tam kapanma kuralları uyarınca, alışveriş, egzersiz, tıbbi bakım almak ve vermek, çalışmak, Kovid-19 aşısına ve testine gitme dışında evden çıkışlar yasak. Alışveriş ve egzersiz için dışarı çıkanların da bu ihtiyaçlarını evlerine 5 km mesafedeki yerlerde görmeleri gerekiyor.

Avustralya’daki eyaletler arasında, Delta varyantının en fazla etkili olduğu eyalet olan Yeni Güney Galler’in (NSW) başkenti Sydney’de, Kovid-19’a yakalanan 2 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı.

Son 24 saatte 344 kişinin daha Kovid-19’a yakalandığını açıklayan NSW Eyalet Sağlık Müsteşarı Dr. Kerry Chant, yaşamını yitiren 30’lu ve 90’lı yaşlardaki erkek hastaların Kovid-19 aşısı yaptırmamış olduğunu söyledi.

Öte yandan tam kapanmanın 28 Ağustos’a kadar yürürlükte olduğu eyaletteki vaka sayılarında artışın sürmesi üzerine, yasakların kapsadığı bölgelerin genişletilmesi bekleniyor.

Avustralya Federal Sağlık Bakanlığının verilerine göre Kovid-19’un ilk kaydedildiği 25 Ocak 2020’den bu yana virüse yakalanan 37 bin 277 Avustralyalıdan 945’i hayatını kaybetti. Ülkedeki 6 bin 601 aktif vakadan 64’ü yoğun bakımda olmak üzere 445 kişinin hastanedeki tedavileri devam ediyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here